Çekme Karavanın İlk Muayenesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 12:01 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,027

12:01

Kamp II
Yer
Bursa
7 Ocak 2022'de muayene süresi dolacak olan 2021 model 750 kg üzeri ruhsatlı çekme karavanımı ilk defa muayeneye götürmek için Tüv'den randevu aldım. Şöyle bir mesajla karşılaştım ama randevuyu alabildim:

Karavan Tv plaka kayd yoktur uyars

Daha önce bir yerde şöyle bir mesaj okumuştum ama herhalde eski bir uygulamadır diye önemsememiştim. Çünkü ruhsat işi noterlere verildiğinden beri sistem komple vergi dairesiyle entegre çalışıyor artık diye düşünmüştüm. Lakin durum böyle değilmiş.

Karavan vergi dairesine kaydettirmek

Aydos'tan Kaya Bey'e sordum, o da vergi dairesine gidip Motorlu Taşıtlar Servisi'nin sicil kaydı masasına başvurup kayıt ettirmemi söyledi.

Ben de Artes belgesi, fatura ve ruhsat fotokopisiyle bugün gidip 5 dakikada kayıt ettirdim. Sonra randevuyu kontrol ettiğimde aşağıdaki gibi normal bir mesaj çıktı:

Karavan Tv plaka kayd var

Randevunuzu alırken bu mesajla karşılaşırsanız vergi dairesine gitmenize gerek yok.

Muayeneden sonra kayda değer bir durum olursa yine buraya yazarım.

NOT: Kasım ayında normal otomobil için bir hafta önce randevu aldığımda Bursa Merkez istasyonunda bolca boş randevu bulabilmiştim. Yılbaşı olduğu için denk mi geldi yoksa karavanları tek bir perondan aldıkları için mi bilmiyorum ama yakın zamanda hiç randevu yoktu. Ben de mecburen Gemlik istasyonundan randevu aldım.

Karavan Tv plaka kayd yoktur uyars

Yoğunluğun sebebi ocak muayenesi olanların zamlı ücretlere takıkmamak için Aralık sonunda muayene yaptırmaları hocam.

RMX1971 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bugün Gemlik'te muayeneye girdim. Çok kalabalıktı, 15:30 randevum vardı, 16:10'da sıra geldi ancak. Bu istasyonda kamyonlar çok fazlaydı. Merkez istasyonda pek kamyon olmuyor normalde.

Neyse, önce frenleri kontrol ettiler, sonra aydınlatma sistemini. Ne karavanın içine baktılar, ne de tüplüğe.

Motorlu araçlar için eksik olmaları durumunda hafif kusurlu sayılan ilk yardım çantası, yangın söndürücü ve yedek lastik, çekme karavan muayenesinde sorulmuyormuş.

Karavanın tekerleklerini döndürürken çekici aracı biraz geri götürerek körüğü kapattılar. Bu şekilde fren testini yaptılar.

2021'deki düzenlemeye göre toplam boyu 6 metrenin üzerindeki römorkların yanlarına da park lambası zorunluluğu getirilmiş.

Karavan muayene raporu

Bugün Gemlik'te muayeneye girdim. Çok kalabalıktı, 15:30 randevum vardı, 16:10'da sıra geldi ancak. Bu istasyonda kamyonlar çok fazlaydı. Merkez istasyonda pek kamyon olmuyor normalde.

Neyse, önce frenleri kontrol ettiler, sonra aydınlatma sistemini. Ne karavanın içine baktılar, ne de tüplüğe.

Motorlu araçlar için eksik olmaları durumunda hafif kusurlu sayılan ilk yardım çantası, yangın söndürücü ve yedek lastik, çekme karavan muayenesinde sorulmuyormuş.

Karavanın tekerleklerini döndürürken çekici aracı biraz geri götürerek körüğü kapattılar. Bu şekilde fren testini yaptılar.

2021'deki düzenlemeye göre toplam boyu 6 metrenin üzerindeki römorkların yanlarına da park lambası zorunluluğu getirilmiş.

Ekli dosyayı görüntüle 638311
Hadi geçmiş olsun..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri