CHEROKEE 4.7 1999-2004 WJ KASA ALIRKEN BAKILACAK

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan micoz01 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 354
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 217,285

micoz01

Kamp I
FORUM UYELERI VE MISAFIR OLARAK IZLEYEN ; WJ KASA ARAC ALIRKEN DIKKAT EDILMESI GEREKENLER VE WJ 1999-2004 KASA ARASINDAKI FARKLARI YAZALIM.

Etiketler
Ynt: CHEROKEE 4.7 1999-2004 WJ KASA ALIRKEN BAKILACAK

Ilk once arac model ve serılerın arasındakı farkları belırtmek ısterım ve eksık veya unutulan olursa sayın forum uyelerımızden tamamlamasını ısterım.
Tesekkurler...

1999 model 4.7 motor araclar km degıl mıl olarak uretılmıs amerıkan modellerdır.
Alırken km nın mıl oldugunu ve guncel mıl olan km yı 1.65 ıle carpmanız gerekır.

1999 model 4 ılerı otomatık ve 2001 model sonrası 5 ılerı otomatık gecıs yapıldı.
2001 model ve sonrası limited modellerde on gosterge zemınlerı beyaz...
1999-2001 model lımıted modeldekı cıft boge klıma 2001 sonrasında ıyılestırılmıstır.
2002 ve sonrasında on cam dıreklerınde el tutamacları vardır.
Olmayan serıde cıkma eskı model takılmıs olabılır.(cok dıkkat edılmelıdır kı cam patlamıs dırekler egılmıs aırbag acılmıs olma rıskı)
2001 sonrasında motor kaputu altındakı aydınlatma kaldırılmıstır.
2002 ve sonrasında orjınal yagmur sensoru bulunmaktadır.

**lımıted serısı ustune ek olarak 2002 ve sonrasında overland model ıyılestırmesı yapılmıstır.
Motor ho(hıgh output) extra 30 hp fazladır.motor uzerınde 18 tane extra degısıklık yapılmıstır.
Sıkıstırma oranlarından pıstonlar celık ve tam sıkıstırma ıcın pıston basları kubbe(dome) seklındedır.
**yagmur sensor ve orjınal 17" jantlar.
**upcountry suspansıyonlar
**sag sol body marspılyer celık koruma.
**dıreksıyon da sadece ust taraf (yarım dıreksıyon)ahsap kaplama.
**derı dosemelerde derı suet kaplama.lımıted serısınden cok daha kalıtelı ve catlamasızdır.
** surucu yolcu aırbag artı olarak yan hava yastıkları eklenmıstır.
Ve
arka ve on dıferansıyel varılok kılıt dıferansıyel

2002 yılına kadar olan modellerdekı klıma problemı ıyılestırmeye gıdılmıstır.
bu aracları alırken en dıkkat edılmesı gereken ozellık.
cıft taraflı klımanın her ıkı tarafada farklı derecelerde hava verebıldıgının kontrolu.

ıscılıgının cok pahalı oldugu bu ıs servıslerde 2500 tlye kadar
ozel servıslerde 1000-1500 tl ye
dıger klıma vs. ustalarda 600-700 tl yı bulmaktadır.
klıması ıyı sogutup ısıtmayan veya sadece gazı azdır denılen durumlara sakın aldanmayın....

onarıldıgı taktırde dahı tamamen on gogus sokuldugu ıcın en ufak bozuk yolda tıkırtı ve gıcırtı eksık olmayacaktır.dıkkat edelım.
test etmek ıcın:
surucu tarafını sıcak ve yoldu tarafını soguga ayarlayınız.calısıp calısmadıgına bakınız ve tam tersını deneyınız.

bu araclarda klıma arızası pahalıya mal olmaktadır ve cok dıkkat edılmelı ıkıncı el alınırken...

klımada herhangı bır hata arıza oldugunda sıstem kayıt altına almaktadır.yenı ve eskı kalıcı hata dıye ıkı sekılde.
bunu gormek ıcın :
anahtarı on duruma getırınız.ac ve recyc tusuna basılı tutunuz.hıc bırakmadan suru tarafı derecesını cevırınız ve klıma derecesının yazılı oldugu yerde kodlar cıkmaya baslıyacaktır.
bu kodlardan yukarıda da bahsettıgım uzere en cok gorulen 46-52-54 ve 56 numaralarıdır.
46 hava sırkulasyon motoru arızası
52 recyrc havalandırma kapagı arızası(dısarıdan her pıslık artık havalandırmaya gırer ve pıs kokular olusur ve blower motoru da bozacak veya tıkırtılı calısmasını saglayacaktır.)
56 yolcu tarafı klıma havalandırma kapagı arızası
54 surucu taraf havalandırma kapagı
.
ıcerıden gecen bu havalandırma kanalları ıcındekı bu kapaklar plastık oldugu ıcın sıcak soguktan deformasyon olup zamanla kırılır.
bunun tamıratı da yukarıda anlattıgım sekılde o kanallara ulasmak ıcın zorlu sekıldedır.
fakat ınternette "blend door repaır kıt" dıye aratırsanız goreceksınız.pratık cozumu vardır fakat cıft bolgelı klıma kontrolu ıptal olup sadece surucu tarafındakı ayarla calısır hale gelmektedır.
bu pratık yol 1 saat kadar surede herkes tarafından yapılabılır.
problemlı olan arkadaslara yardımcı olabılırım bılgı olarak...

Tamamen büyük harf ile yazmayın.

Kopyala yapıştır yapacaksanız da önce Word'da yapıştırın.
Sonra tüm metni seçili hale getirin.

Aynı anda hem SHİFT VE F3 Tuşuna basın.

Tüm metnin harflerini küçültün.

:(

1999-2004 wj kasa en onemli dikkat edilmesi gereken konulardan biri de bujileri iyi okumak.tırnak aralıklarını 0.040 açıklıkta olmasına dikkat etmek

limited motorlarda v8 powertech yaygın bulunan buji champion RC7PYCC4
OVERLAND motorlarda Hıgh output motorlarda buji champion RC7PYCB4

overland modeline limited buji kullanilmasinin motora ciddi hasarlar verecegi kendi servis kitapciginda belirtilmistir.

wj kasalarda gonlunuze gore bir arac buldugunuzda alirken mutlaka yedek anahtarını sorunuz.
50-100 liraya kopyalanir veya kumanda klonlanır gibi laflara aldırıs etmeyin.mumkun degil...
yedek anahtarı ebay de veya sahibinden.com da bulsanı dahi, her anahtar araca ait VIN koduna programlandıgı icin bu anahtarlarda olmayacaktır....

her iki orjinal anahtarı mevcut olan araca yedek anahtar yaptıracaksaniz egerher iki orjinal anahtar birden araca tanıtılarak yapilir.
kısacası tek anahtar kopyası olmuyor...

kaporta boya kontrolu yaparken butun kaplari acin,
oncelikle kap kontrolu:

kapilarin ic saci ve dis sacin birlesme yerlerindeki cekili silikon tirtikli sekilde ayni simetride cekilms olmali.aksi tktirde kapi acilmis ve islem gormustur.

dort kapi acikken aracin on kapilarinin kilit yerlerine(kapilarin uzerinde DEGİL aracin ustunde olacak ve siyah uzeri beyaz yazi fontlari) iyice bakilmali ,onde 2 arka da iki adet sticker yapistirma olmalidir.eger yoksa agir darbeden dolayi zarar gorecek yerler oldugu icin arac darbelidir demektir.

motor bolumu kontrolu icin yapilacaklar.
oncelikle arac motoru temiz olmayan yag kalintilari olan motorlara cok ama cok iyi bakilmali.catlak sizinti gibi basiniza dert acacak problemleri goremeyebilirsiniz.
(yikatmaya vaktim yok ,boyle daha iyi motor korunuyor gibi laflara sakin aldanmayin)

hava filtresini acin ve icinde orjinal bir hava filtresinin olup olmadigina bakin>)acmak cok kolay elle dahi sokulup acilir.
(bu guzel arac icinde inanin kesilip konmus yırtık pırtık kagit filtreler gordum)

yag dolum kapagini acin ve kapagin arkasindaki koyu izlere bakiniz.kahverengilesmeeler varsa mutlaka ama mutlaka cok iyi bir motor kontrolu yaptiriniz.

radyator kapagini aciniz ve icinde yeteri kadar sivi var mi yok mu bakiniz.ve ozellikle yari yariya karisim yapilmis antifriz varmi bakin.sadece su olan motorda kisin antifriz koymaniz gerekecegi icin gerek radyator ve gerekse diger aksamlarda acilmalar ve su kacaklari olacaktir....
dikkatttt

2000 model itibari ile varilocklu ön arka difflere sahip quadrodrive sistemi var.99 larda yok quadrodrive. WJ için bence önemli bir ayrıntıdır. Piyasada kilometresi ile oynanmış birçok WJ malesef mevcut, bilindik bir araç ya da en az 2 yetkili servisten expertiz yaptırıp alınmalı. Şanzumanları da dikkat edilmesi gereken hassas noktalardan biri.

Barışş' Alıntı:
2000 model itibari ile varilocklu ön arka difflere sahip quadrodrive sistemi var.99 larda yok quadrodrive. WJ için bence önemli bir ayrıntıdır. Piyasada kilometresi ile oynanmış birçok WJ malesef mevcut, bilindik bir araç ya da en az 2 yetkili servisten expertiz yaptırıp alınmalı. Şanzumanları da dikkat edilmesi gereken hassas noktalardan biri.
cok onemli bir ayrinti....
Wjjeeps adresinde sanziman ve diferansiyel dagilimi goruluyor.bakmakta fayda var
2002-2004 arasi overland modellerinde on ve arka lsd kilit diff stanfart olarak vardir.
Fakat
Diger modellerde varilok yok limited modellerin bazilarinda olmadigini bazilarinda oldugunu gordum.
Kesin olan varilok 2002 yili ve sonrasinda kullanilmaktadir.Onler dana 30 arkalar dna 44 .sanziman NV247
Alacak arkadaslar cok iyi bakmali sayin baris arkadasimizin dedigi gibi iki defa gostermelidir.

Diger uyelerimizin de aklina gelen unuttugumuz ayrijtilari yazmasini rica ederiz.
Tesekkurler

Jeep sevdam ve yolculuk yapmayi sevmemin sebebiyle hemen hemen tum wj leri gorme sansim oldu malum satilik ilani olan sitede.
Jeep sevdasi olan ozellikle wj almak isteyen arkadaslar mutlaka bu konuya bakmali ge bizlerde elimizden geldigince yardimci olabiliriz.
Zaten is icin geziyoruz.vakit olduktan sonrada bakatiz gerekirse.

Ama cok onemli bir kac ayrinti.
1.herhangi bir PTT subesine gidiniz ve 2 tl karsiliginda e-devlet sifresi alin.
Sitteye girin ve arac plaka sorgulama ile arac model,yil,calinti,borc harc hepsini gorursunuz...
2.tuv muayene sitesine girin ve olaka ile arac muaynesi ne zaman yapılıp yapilmadigini gorebilirsiniz.
3.arac plakasını herhangi bir sigortaciya sorun sase nosuna kadar bulunur kazalarina kadar görünür.pert var mi gorursunuz.hic tanidik ese dosta gerek yok.
4.tam takim bir servise aracoturun.cok basit obd bağlantısı ile arızalarıni gorur.VE EN ONEMLISI KM DUSURULSE BILE ECUDA FARKLI YERLERDE SAKLANIYOR VE IKI TANE KM BILGISINE ULASILIYOR.
BIRAKIN ISTEDIKLERI KADAR DUSURSUNLER.
BU BILGILER ALTIN GIBBII.
JEEP SEVDALILARINA HEDIYE OLSUN...
kandirmayalim,kandirilmayalim.
Bir daha ki konuya cok onemli muhtesem bir bilgi paylasacagimm.

Ben Ankaradan İlker,site'de gerçekten çok faydalı ve doyurucu bilgiler var.Emeği geçen herkese teşekkürler.WJ araçları bende çok beğeniyorum ancak temiz bir WJ bulmak gerçekten çok zor olduğunu gördüm.

ilker1903' Alıntı:
Ben Ankaradan İlker,site'de gerçekten çok faydalı ve doyurucu bilgiler var.Emeği geçen herkese teşekkürler.WJ araçları bende çok beğeniyorum ancak temiz bir WJ bulmak gerçekten çok zor olduğunu gördüm.
Kesinlikle cok dogru diyorsunuz.temiz bulmak cok zor.
Fakat yazilan cizilenlere dikkat ettiginizde sizi asla ama asla kandiramazlar.hic bilemediniz burada sorariz ve bilen birilericikar ve arkadaslarimiz bize yardimci olur.

Gerekirse alacaginiz araci linki yapistirin burada on paylasim yapLim.

Bir detay daha...
Gecenlerde bir arkadasa wj kasa bakiyordum.arac istanbul da.gri 34 lu fiyatlar isteniyor.satan
adama dedimki kapilarda islem var.yok dedi.
Peki warning sticker lar yok...
Cam lastikleri egrilmis.
Sustu dusundu veee
Bu araclarda gunesten kavlar egrilir bugrulur dedi.
Guldum.
BU KASADA CAM CITALARI DENEN LASTIKLER PAHALIDIR.VE ZOR BULUNUR.CIKARMAYI BILMEYEN EGER BUKER DUZELTTIKCEDE REZIL EDER.
Iste buna kesinlikle dikkat.

Cam citalari kesinlikle kontrol edilmeli.

Sayın micoz01;
Bende sahibinden.com sitesinden, WJ araçlara her gün bakıyorum.Ben galerilere güvenmiyorum(daha önce binek bir araç alırken kötü tecrübem oldu).WJ araçların sahibinden arattığımda bile bir çoğu esasında galerici ama ilanları sahibinden olarak vermişler.Neyse çokda önyargılı davranıyor olabilirim.
Örnek 1;Linkteki araç Galeriden;
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-jeep-emsalsiz-2001-grand-cherokee-sirali-lpg-li-pars-motors-106575287/detay

1 hafta gibi bir sürede 35614 kişi tarafından görüntülenmiş!!!Bu aracın gerçekten 134000km de olma ihtimali var mı?(bence yok)
Araç resimlerde diri duruyor.Sadece 1 parça boya var..... falan
Bu sebeple temiz bir WJ bulmak çok zor diyorum.
Mesela fiyat konusundada o kadar farklı fiyatlar var ki,anlamak da zorlanıyorum.
Örnek 2;Linkteki araçta sahibinden

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-jeep-79000kmde-bayandan-temiz-ziebart-korumali-2003-grand-cherokee-105840268/detay

Bence güzel bir WJ ama fiyat konusu çok abartılı geldi bana...

Paylaşımlarınız için teşekkürler...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri