CHEROKEE 4.7 1999-2004 WJ KASA ALIRKEN BAKILACAK

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan micoz01 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 354
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 217,340

Etiketler
Aslına bakarsanız arıza ışığı yakandan çok yakmayandan korkmak gerek bazı durumlarda. Sağolsun LPG ustaları kitin özelliğinde bulunuyorsa arızaları sil seçeneğini seçerek arıza ışığı yaktırmıyorlar. Bu durumda gerçekten kritik bir motor arızasını farkedemeyebiliyorsunuz, çünkü motora ait tüm uyarı bilgileri siliniyor.
LPG takıldıktan sonra bir AFR ayarının yapılması bu gibi durumların önüne geçebilir.

Aslına bakarsanız arıza ışığı yakandan çok yakmayandan korkmak gerek bazı durumlarda. Sağolsun LPG ustaları kitin özelliğinde bulunuyorsa arızaları sil seçeneğini seçerek arıza ışığı yaktırmıyorlar. Bu durumda gerçekten kritik bir motor arızasını farkedemeyebiliyorsunuz, çünkü motora ait tüm uyarı bilgileri siliniyor.
LPG takıldıktan sonra bir AFR ayarının yapılması bu gibi durumların önüne geçebilir.

Arıza kayıtlarını sil demesinde birşey yok aslında, gerçekten arıza varsa tekrardan arıza lambası yanacaktır.
Bahsettiğiniz sorun arıza lambasını iptal etmekle olur veya diyotla vs söndürülmesinde olacaktır.

LPG ye soğuk olan biri olarak soruyorum dizel mi lpg mi ?
Herkese iyi akşamlar.
LPG ye soğuk olmak? Olabilir tabi ki...ama sebep ne o önemli?
Siz hiç 5,2 GC (Lpg'li) gaza bastınız mı?
Muhteşemdir.......Ama mükemmel ötesidir.... :smiley:)
Neyse .....
4,7 ve 5,2 Benzinli + 2,7 CRD diesel makbuldur...
Gerisi teferruattır...
Sevgi ve saygılarımla

4.7 benzinlilerin salıncak gibi sallandığı ve çok konforlu olduğu sıkça zikredilmiş. Aynı şey 2.7 dizeller için de geçerli mi?

4.7 benzinlilerin salıncak gibi sallandığı ve çok konforlu olduğu sıkça zikredilmiş. Aynı şey 2.7 dizeller için de geçerli mi?
ZJ ler salıncak gibi sallanır, WJ nin süspansiyon sistemi daha iyidir, sallanmadan aynı konforu verir, tabi ki yatma olur ama salıncak gibi değil. 2.7 nin de alt yapısı aynı konforu verir.

Konforlu diyoruz biz buna :smiley:
konforlu olayı ayrı. güvensizmiş gibi geliyor bilmeyene onu anlatmaya çalıştım.

mesela kj amartisörler sert virajda çok yatıyor hissi vermiyor. wj de daha fazla his veriyor ama insan bi süre sonra normali o olduğunu problem olmadığını alışınca hisseder anca

fluance den kj ye bininde kj çok tuhaf gelmişti mesela şimdi çok normal geliyor

Arkadaşlar merhaba, 5 sene kadar önce çok fazla meraklısı olmasam da bir 5.2 ZJ almıştım. Alma sebebim zaman zaman köy yollarına ve kırsala çıkıyor olmamdı.Ancak araç pek çok problem çıkardı ve sattım.Fakat aracı sattıktan sonra yaptığım araştırmalar neticesinde sorunun marka değil benim yıpranmış bir araç almam olduğunu kavradım. Klasik hikaye işte, yanlış ellerde ziyan olan , yanlış tamircilerde bulunan, geçici çözümlerle yürütülen bir arabaydı bendeki araba ve geçmişteki sahipleri pek de ilgilenmemişti galiba. Orjinal ve hiç off-road modifikasyonu olmayan bir araçtı aslında. Bende yavru şanzuman sorun vermişti, arabayı yaptırıp sattım. Maalesef aracı alan arkadaş da ana sanzuman yüzünden tamircilerle kanka oldu.Yazık.
Yine de Jeep'den çok keyif almama rağmen güvenilir servis ve bu arabaları alırken ekspertiz yaptıracak yer (bana göre) olmadığından Jeep almaya tövbeliydim.
Ancak bir süre önce İngiltere'ye yerleştim. Burada servis kayıtları olan, ne zaman hangi işlemlerin yapıldığı servis kitapçıklarında yazan araçlar var.Hatta arabayı galeriden alırsanız en az 3 ay garantili arabalar var. Eğer şans eseri bir LPGli serisi Mercedes 320 ML bulamazsam (çok zor denk gelmesi) LPG li bir WJ serisi alıcam galiba.Yani bir sonraki aracım %90 WJ olacak. ingilterede yaşıyorsan neden disco ya da RR almıyorsun diyebilirsiniz. RR'ın sigartası cidden çok yüksek almak imkansız benim için, Disco 2 ise saygı duyduğum bir araç ama kamyon gibi dönen bir araba kıvrak değil gibi pek zaten kimse kıvrak olsun diye de üretmemiş. Ayrıca çoğunun yağ sızdırma sorunu var bu yaşlarda.O yüzden o markaya sıcak bakamıyorum. Cherokee XJ ye ise uzun yolda yorucu olabilir diye düşünüyorum.Arka yaylar meselesi.
Burada 4.7 ve 4.7 HO haricinde 4.0 olan WJ ler de var. Aynı ZJ de kullanılan motor.Hatta buradaki ilanlarda 4.0 lar belki 4.7 lerden fazladır. Hiçbirisi Laredo değil. Tamponlar gövde rengi, deri döşeme koltuklar falan. Hepsi Limited.
Size sormak istediğim 4.7 ve 4.7 H.O nun şanzıman tipini biliyorum ama WJ 4.0 in şanzıman tipini o kadar araştırmaya rağmen bulamadım.ZJ ile aynı mı mesela ya da başka birşey mi? Eğer XJ deki şanzıman kullanılıyor ise kesin tercihim 4.0 olur.

Arkadaşlar merhaba, 5 sene kadar önce çok fazla meraklısı olmasam da bir 5.2 ZJ almıştım. Alma sebebim zaman zaman köy yollarına ve kırsala çıkıyor olmamdı.Ancak araç pek çok problem çıkardı ve sattım.Fakat aracı sattıktan sonra yaptığım araştırmalar neticesinde sorunun marka değil benim yıpranmış bir araç almam olduğunu kavradım. Klasik hikaye işte, yanlış ellerde ziyan olan , yanlış tamircilerde bulunan, geçici çözümlerle yürütülen bir arabaydı bendeki araba ve geçmişteki sahipleri pek de ilgilenmemişti galiba. Orjinal ve hiç off-road modifikasyonu olmayan bir araçtı aslında. Bende yavru şanzuman sorun vermişti, arabayı yaptırıp sattım. Maalesef aracı alan arkadaş da ana sanzuman yüzünden tamircilerle kanka oldu.Yazık.
Yine de Jeep'den çok keyif almama rağmen güvenilir servis ve bu arabaları alırken ekspertiz yaptıracak yer (bana göre) olmadığından Jeep almaya tövbeliydim.
Ancak bir süre önce İngiltere'ye yerleştim. Burada servis kayıtları olan, ne zaman hangi işlemlerin yapıldığı servis kitapçıklarında yazan araçlar var.Hatta arabayı galeriden alırsanız en az 3 ay garantili arabalar var. Eğer şans eseri bir LPGli serisi Mercedes 320 ML bulamazsam (çok zor denk gelmesi) LPG li bir WJ serisi alıcam galiba.Yani bir sonraki aracım %90 WJ olacak. ingilterede yaşıyorsan neden disco ya da RR almıyorsun diyebilirsiniz. RR'ın sigartası cidden çok yüksek almak imkansız benim için, Disco 2 ise saygı duyduğum bir araç ama kamyon gibi dönen bir araba kıvrak değil gibi pek zaten kimse kıvrak olsun diye de üretmemiş. Ayrıca çoğunun yağ sızdırma sorunu var bu yaşlarda.O yüzden o markaya sıcak bakamıyorum. Cherokee XJ ye ise uzun yolda yorucu olabilir diye düşünüyorum.Arka yaylar meselesi.
Burada 4.7 ve 4.7 HO haricinde 4.0 olan WJ ler de var. Aynı ZJ de kullanılan motor.Hatta buradaki ilanlarda 4.0 lar belki 4.7 lerden fazladır. Hiçbirisi Laredo değil. Tamponlar gövde rengi, deri döşeme koltuklar falan. Hepsi Limited.
Size sormak istediğim 4.7 ve 4.7 H.O nun şanzıman tipini biliyorum ama WJ 4.0 in şanzıman tipini o kadar araştırmaya rağmen bulamadım.ZJ ile aynı mı mesela ya da başka birşey mi? Eğer XJ deki şanzıman kullanılıyor ise kesin tercihim 4.0 olur.
Xj ile aynı olduğunu sanmıyorum, çünkü Wj sürekli 4 çeker.

@nexius

hocam karışık bir konu. verisyona göre değişiyor. ingilterede hangileri yaygındır bilmiyorum ama piyasadaki 4.0 WJ'lerin %90'ı 42RE kullanıyor. küçük bir kısmı 545RFE kullanıyor. (bu dediğim 00-04 arası geçerli. 99 modellerin tamamı 42RE)

XJ'lerin şanzımanı tamamen farklı. ama motor 4.0 ZJ ile aynı dediğin gibi..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri