Cherokee Xj Lastik Sorunsalı!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan karaismet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,247

karaismet

Yeni Üye
Merhaba herkese.1998 model xj sahibiyim,aracım takozla yaklaşık 7 cm yükseltilmiş ve 31/10.5/15 ebatında lastikler takılmış ayrıca dodik de var(bende evvel ki sahibi tarafından yapılmış).Ben aracı daha ziyade asfaltta kullanıyor hafta sonları ise yayla gezileri yapıyorum(kesinlikle aracı çok zor yollara sokmuyorum).Fakat bu lastiklerle araç inanılmaz konforsuz çekilmez halde(daha evvel orjinal xj kullandım çok fazla konfor beklentim olmamasına rağmen) ve hazır lastikler miyadını doldurmuşken bir miktar küçülmeye gitmek istiyorum.Aklımda bf goodrich ko2 235/75/15 AT leri var ama acaba çok mu küçük durur onun yerine 30/9.5/15 alsam da 31/10.5 lardan farkı olmaz mı gibi sorular var kafamda.Tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum şimdiden teşekkürler saygılar...

Etiketler
255 filan alın derim. 29 inç lastiğe yakın olur. ZJ de kullanıyordum. XJ de de olur.

Teşekkürler.255/75/15 değil mi? Yoksa 16'' janta mı geçsem acaba diye düşünüyorum 75 yanak herhangi bir problem yaratır mı ?

IMG 2404 Aracımın mevcut halinin fotoğrafını ekledim.

255 70 15 idi. bu kadar tosun durmaz ama kötü de olmuyor.

30/9.5/15 ile 235/75/15 AT lastik ebatları arasında kararsız kaldım :smiley: bu arada 31/10.5/15 lastik takılı janta bu ölçüler uyar mı acaba?

şimdi sorun konfor ise bence bu rahatsızlık takozlardan kaynaklanıyor. normalde 2" likler bile konforu çok olumsuz etkilerken yaklaşık 3" takılmış.
takozları söküp orijinal haline geldiğinde eski konforuna döner, ya da 2" lik kaliteli bir kit alacaksınız (amortisörler Bilstein olmalı) sonrasında da yine uygun lastik.

Merhaba herkese.1998 model xj sahibiyim,aracım takozla yaklaşık 7 cm yükseltilmiş ve 31/10.5/15 ebatında lastikler takılmış ayrıca dodik de var(bende evvel ki sahibi tarafından yapılmış).Ben aracı daha ziyade asfaltta kullanıyor hafta sonları ise yayla gezileri yapıyorum(kesinlikle aracı çok zor yollara sokmuyorum).Fakat bu lastiklerle araç inanılmaz konforsuz çekilmez halde(daha evvel orjinal xj kullandım çok fazla konfor beklentim olmamasına rağmen) ve hazır lastikler miyadını doldurmuşken bir miktar küçülmeye gitmek istiyorum.Aklımda bf goodrich ko2 235/75/15 AT leri var ama acaba çok mu küçük durur onun yerine 30/9.5/15 alsam da 31/10.5 lardan farkı olmaz mı gibi sorular var kafamda.Tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum şimdiden teşekkürler saygılar...

Merhaba,
Bence lastiklerden önce takoz yükseltmesine odaklanın.
Bu araçlarda takozla 7 cm. yükseltme yapıldığında aracın statiği bozulur ( eski tabirle gönyesi kaçar).
Aracın davranışı değişir, özellikle asfalt zemin konforu azalır.
Bu takozları söktürürseniz, illa yükselteceğim diyorsanız da maksimum 2'' (5.cm) yükseltme kullanır iseniz, hele bunu da paraya kıyıp bir kit ile yaparsanız konforu geri alırsınız.
Lastik konusuna gelince, eğer konfor ve tasarruf arıyorsanız, lastik genişliğini azaltın. 235 iyi sonuç verir.
Geniş lastik sadece kum zeminde avantaj sağlar. Onun dışında gürültü, performans kaybı, yakıt israfı getirir. Sadece araba daha seksi görünür ?!
Bindiğiniz aracın standart hali bile oldukça kabiliyetlidir. Hard off-road yapmayacaksanız ne yükseltme ne de lastik değişimi ile lüzumundan fazla uğraşmayın. Bedelini istemeden ödersiniz zamanla.
saygılar,
Mehmet

Tamamen bilmediğimden soruyorum takozlar kalsa(yüksekliği hoşuma gidiyor) amortisörler değişse sorun giderilebilir mi yani amortisörler miyadını doldurmuş olabilir mi? Aslında benimde aklıma 2'' adam akıllı bir yükseltme kiti var ama bütçem şuan için müsait değil. Bir de 31/10.5/15 lastiğin yere bastığı ölçü metrik olarak kaça denk gelir 245,255..?Bilen varsa ve söylerse beni mutlu eder :smiley: saygılar

Tamamen bilmediğimden soruyorum takozlar kalsa(yüksekliği hoşuma gidiyor) amortisörler değişse sorun giderilebilir mi yani amortisörler miyadını doldurmuş olabilir mi? Aslında benimde aklıma 2'' adam akıllı bir yükseltme kiti var ama bütçem şuan için müsait değil. Bir de 31/10.5/15 lastiğin yere bastığı ölçü metrik olarak kaça denk gelir 245,255..?Bilen varsa ve söylerse beni mutlu eder :smiley: saygılar
Takoz yüksekliğini azalt o zaman. Yazdığım gibi 2''(5cm.) kullanacağın maksimum yükseklik olsun.
31/10.5/15 lastik yüzey genişliği yaklaşık 267'ye karşılık gelir.
Inch 'ten cm.'ye lastik ebadı karşılaştırmak için şu linki kullanabilirsin, istediğin ölçüleri hesaplatabilirsin :
Lastik Jant Ebatları Dönünüşüm Hesaplama Programı

saygılar,
mehmet

o takozlar varken amortisör değişimi zaten yapamazsınız, yapsanız da boşa para harcamış olursunuz.
en mantıklısı ya 2" lik get / takoz ile biraz daha az aerodinamiği bozulmuş bir araç haline getirmek ya da kit.

Bilgiler çok işime yaradı herkese teşekkür ederim.Sanırım şu aşamada 2'' get alana kadar ya böyle idare edeceğim ya da takozları biraz küçülteceğim.

rica ederim, get / takoz aynı şeyler zaten. üzerindekileri nasıl yaptıklarını bilmiyorum, bence öncelikle iyi bir usta bulun, onunla da tartışın bu konuyu, bir kullansın ve yol göstersin.
nerede oturuyorsunuz?

Mersin'de yaşıyorum burada bu işlerden anlayan ustaları bulmak çok zor ama yine de sorup soruşturuyorum.Bu get olayını anladım fakat arka makası orijinal haline döndürmek mümkün müdür acaba ? Bu arada amortisörlerin patlak olma ihtimali var mıdır(çok hafif bir kasis ve çukurda bile çok rahatsız ediyor)?.Saygılar

Merhaba, aracınızın yüksekliğinden memnun olup arkadaşların tavsiye ettiği gibi düşürmeyecekseniz eğer, bunlardan daha küçük ebat lastik taktığınızda görüntü sizi hiç memnun etmeyecektir. Hele o dodiklerinizin gösterişli hali ile küçük ebat lastikler sizi aracınızdan soğutacak bile olabilir. Yayınladığınız foto ile genel görünümü çok net göremediğimiz halde benim düşüncem bu yönde.

Gelelim teknik konularda düşüncelerime. Konforsuzluk ile şikayetiniz nedir? Araç çok mu zıplıyor, virajlarda savruluyor mu, düz yolda yüzüyor mu, frende dengesiz ve mesafesi uzuyor mu, gibi daha net konforsuzluk ile ilgili bilgi verirseniz iyi olur. Amortisörden bahsetmişsiniz, kontrol ettirdiniz mi, lastik havalarınız kaç, bara kauçukları, salıncak takozları, rot kolları vs bakıldı mı liste uzar gider.

En önemlisi ve basit olanı lastik havalarını kontrol edin hemen bir istasyona girin. Lastikçiler bu araçlar ve lastikleri büyük diye derhal kafadan 35 havayı basarlar. Asıl lastik ölçüleri ve hava basınçları şoför kapısında, direğinde veya torpido içinde bir yerlerde yazar. Yoksa netten araştırıp bulun. Bulamazsanız XJ sahibi bilen biri yardımcı olacaktır. Lastik basıncı gereğinden yüksek olursa artılar şöyledir; direksiyon yumuşak, araç daha atak ve seri olur, yakıt ekonomisi artar. Eksilere gelirsek; aracınızın fren mesafesi uzar, virajlarda kayma ve yola tutunamama eğilimi olur, o kadar takır tukur gidersiniz ki hem siz hem aracınızın içi dışı zamanla dökülmeye başlar. Mühim olan orta karar havayı bulmaktır. (aracımda 25-26 hava yazar, lastikçi 35 doğrusu der, ben 28 bazen 30 hava ile seyrederim ve çok başarılı geziler yaparım)

Lastiklerden sonra amortisör, alt takımdaki kauçuk olan yerlerin kontrolü diye ön düzencilerin kontrol edeceği işlere bakınız. Mersin tarafında offroad yapanlar var. Buradan ulaşamazsanız sosyal medyadan ulaşıp aracınızla ilgili yapılabilecekleri daha profesyonel halldecek kimseleri bulabilirsiniz. Ayrıca Adana size yakın 80 km kadar olması lazım. Çok ciddi offroad yapanlar var, sosyal medyadan takip ediyorum. Araçları gayet bilinçli hazırlayan insanlar var, oralardan da yardım alabilirsiniz.

Lastik ebadını küçültmek konforu artırır diye kesin karar veremeyiz. Örnek derseniz, bir aracımızda lastik ebadını orjinalden daha büyük kullanmak konforu artırdı. Yakıtım ise % 6-8 arası arttı. Arkadaşımın aracında ise görüntü güzelleşti ama M/T taktığı için günlük kullanımda araç son derece konforsuz oldu. Örnekleri çoğaltabiliriz. Daha fazla uzatıp kafanızı karıştırmak istemem. Şahsi blgi ve tecrübelerimizden bazılarıdır, faydalı olmasını umarım.

Bu arada makasların elbette eski haline dönmesi veya daha iyi sonuç verecek şekilde dizaynı mümkündür.
Makaslardaki küpe kauçukları vs her şeyin kontrolünü de alt takıma bakıldığında yapacaklardır.
Mühim olan doğru insanları, tamirci veya ustayı bulabilmek.
Makas için hafif ticari araç tamiri yapanlara bakabilirsiniz.
Örneğin çift kabin kamyonetlerin çoğu makaslıdır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri