Çiftlikte Defender

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan osmankar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,364

osmankar

Yeni Üye
Merhaba,

Istanbulda oturuyorum, Ayvalık da organik zeytin yetiştirmeye çalışıyorum.
2 Ayda 1 istanbul ayvalık yaparım.

Bir kaç ay öncesine kadar çiftliğe traktör almayı düşünürken, nasıl olduysa defender ile tanıştım.
Bende çoğunuz gibi defenderı çok sevdim. 55 yaşındayım traktörün artılarının yanında benim için çok da eksileri vardı. Defender benim için çok uygun oldu. Ancak ne bir anahtar tutmuşluğum ne de bilgim var, ancak çabuk öğrenirim ve istediğim şeyi yılmadan yaparım. Buna güvenerek defender hi-cap kamyonet almaya karar verdim.

Tek eksiğim aracı nasıl alacaktım. Araçtan daha çok kimden aldığım önemliydi.
Çünkü satan kişi dürüst olarak aracın durumunu paylaşması benim için çok önemliydi.

Aylar geçti sonunda Maslak Oto Sanayi de defender’ın mekanik guru’larından bir usta ile tanıştım.
Bana elinde proje aracı olarak sakladığı bir 1991 model kamyonet olduğunu ve bana satabileceğini söyledi.
Kendisini tanımıyordum ne kadar edeceği konusunda hiç fikrim yoktu.
Guru usta bana güven verdi ( bu para için beni kandıracak bir tip gelmedi ).
Görmeden tamam dedim aldım. Araç trafikten çekildi. Satışını üzerime aldım.

Aracın muayeneden çıkışına kadar hazırlanışı guru ustamın sorumluluğunda. İşler çok yavaş gidiyor ancak kötü niyetten değil, satın aldığım ustanın bu işteki ününden geliyor. Bütün oto sanayi kan ağlarken bu adamın atölyesinde oturacak yer yok. Defender’ımın içi perişan çıktı en az 10 bin masraf, kaporta ona keza kötü ne çıkar bilmiyorum. Bu kadar masraf çıkaracağını düşünmemiştim ama girdik işe bir kere devam ediyoruz.
Neyse maşallah şu ana kadar satan ustaya güvenim tam. Benim için mekaniği ve yürürü çok önemli.
Ve sanırım defender alımında doğru bir yol

Defender’ıma bu arada ilave olarak hidrolik direksiyon takıldı, zeytinlik içinde kayalar var, o yüzden yan koruma barları taktırdım. (Yan barlar - 3 mm boru - elektrostatik boyalı). BF 235/85/16 AT lastiklerim takıldı.

Seyyar tente zorunluğundan kurtulmak için şu anda projesi hazırlanıyor.
Zeytinlik içinde kullanım için yapılması gerekenler daha var.
Önümüzdeki aylarda roll cage yaptıracağım. Traktörde olan ama defenderımda olmayan bir tek PTO var. O işi belki kamyonet arkası ayrı bir DC shaft ile halledeceğim. (Gerçi defender a PTO takılabiliyor).
İlaçlama, sulama makinalarını rahatlıkla kullanabilmeyi planlıyorum.
Toprak sürme hariç diğer tüm işleri defender’ımla yaptıkça sizinle paylaşacağım.
3-4 ayda 1 kez de defenderımla ayvalık istanbul yapmayı planlıyorum.

Sizinle buradan defender’ımın ayvalık zeytinliklerinde neler yaptığını paylaşacağım. Sizlerin içinde benim gibi tarımla uğraşan varsa sizlerinde paylaşımlarını alabilirsem sevinirim.

Merhaba,

Istanbulda oturuyorum, Ayvalık da organik zeytin yetiştirmeye çalışıyorum.
2 Ayda 1 istanbul ayvalık yaparım.

Bir kaç ay öncesine kadar çiftliğe traktör almayı düşünürken, nasıl olduysa defender ile tanıştım.
Bende çoğunuz gibi defenderı çok sevdim. 55 yaşındayım traktörün artılarının yanında benim için çok da eksileri vardı. Defender benim için çok uygun oldu. Ancak ne bir anahtar tutmuşluğum ne de bilgim var, ancak çabuk öğrenirim ve istediğim şeyi yılmadan yaparım. Buna güvenerek defender hi-cap kamyonet almaya karar verdim.

Tek eksiğim aracı nasıl alacaktım. Araçtan daha çok kimden aldığım önemliydi.
Çünkü satan kişi dürüst olarak aracın durumunu paylaşması benim için çok önemliydi.

Aylar geçti sonunda Maslak Oto Sanayi de defender’ın mekanik guru’larından bir usta ile tanıştım.
Bana elinde proje aracı olarak sakladığı bir 1991 model kamyonet olduğunu ve bana satabileceğini söyledi.
Kendisini tanımıyordum ne kadar edeceği konusunda hiç fikrim yoktu.
Guru usta bana güven verdi ( bu para için beni kandıracak bir tip gelmedi ).
Görmeden tamam dedim aldım. Araç trafikten çekildi. Satışını üzerime aldım.

Aracın muayeneden çıkışına kadar hazırlanışı guru ustamın sorumluluğunda. İşler çok yavaş gidiyor ancak kötü niyetten değil, satın aldığım ustanın bu işteki ününden geliyor. Bütün oto sanayi kan ağlarken bu adamın atölyesinde oturacak yer yok. Defender’ımın içi perişan çıktı en az 10 bin masraf, kaporta ona keza kötü ne çıkar bilmiyorum. Bu kadar masraf çıkaracağını düşünmemiştim ama girdik işe bir kere devam ediyoruz.
Neyse maşallah şu ana kadar satan ustaya güvenim tam. Benim için mekaniği ve yürürü çok önemli.
Ve sanırım defender alımında doğru bir yol

Defender’ıma bu arada ilave olarak hidrolik direksiyon takıldı, zeytinlik içinde kayalar var, o yüzden yan koruma barları taktırdım. (Yan barlar - 3 mm boru - elektrostatik boyalı). BF 235/85/16 AT lastiklerim takıldı.

Seyyar tente zorunluğundan kurtulmak için şu anda projesi hazırlanıyor.
Zeytinlik içinde kullanım için yapılması gerekenler daha var.
Önümüzdeki aylarda roll cage yaptıracağım. Traktörde olan ama defenderımda olmayan bir tek PTO var. O işi belki kamyonet arkası ayrı bir DC shaft ile halledeceğim. (Gerçi defender a PTO takılabiliyor).
İlaçlama, sulama makinalarını rahatlıkla kullanabilmeyi planlıyorum.
Toprak sürme hariç diğer tüm işleri defender’ımla yaptıkça sizinle paylaşacağım.
3-4 ayda 1 kez de defenderımla ayvalık istanbul yapmayı planlıyorum.

Sizinle buradan defender’ımın ayvalık zeytinliklerinde neler yaptığını paylaşacağım. Sizlerin içinde benim gibi tarımla uğraşan varsa sizlerinde paylaşımlarını alabilirsem sevinirim.
hayırlı olsun ilginç bir proje gerçekten. güncel parça ve işcilik fiyatlarını da paylaşırsanız forum üyeleri için çok faydalı olur. kolay gelsin

Merhaba,

Maliyetlerim ilk etapta trafik muamele, demirci ve hidrolik direksiyon için oldu.

Araç trafikten çekilmeli ayrıca seyyar tente zorunluluğu var, o yüzden trafik işlemleri beklediğimden pahalıya çıktı.
Proje yapılması TSE onayı gerektiriyor. Yılbaşını bekledik bu hafta içinde tamamlanabilir.
İş bitince maliyeti 2340 TL tutacak.
İhtiyacı olana trafik muameleci arkadaşın bilgilerini verebilirim. İşini iyi biliyor.

Demirci işlerim;.
Şu anda 3mm borudan yan barlar takıldı, fiyatı 1500TL.
Usta yan barların başlarını açık bırakmış ve araç bağlantılarında ince boru kullanmış.
Demircinin işinden henüz mutlu olamadım. Konuştum 10 gündür düzeltmedi, bekliyorum.
Yamaçlı ve taşlı zeytinliklerde traktör devrilmesi çok oluyor.
Rollcage gerekiyor ama henüz başlamadım, bir kaç yerden teklif alabilirim.
Ayrıca ağaçlarımız çok büyük (10 m) kamyonetimin arkasına güzel bir merdiven yaptıracağım. Önereceğiniz demirci var ise paylaşırsanız sevinirim.

Ben tüm işlerimi maslak oto sanayide yaptırıyorum. Tercihimde konunun uzmanları.
Mekanik ustamdan zaten aracı almıştım. Dolayısıyla mekaniğine garanti gözüyle bakıyorum.
Hidrolik direksiyonumu ustam halletti fiyat biraz özel olmuş olabilir.
Ona sorup o şekilde verebilirim. - Zaten ödemesini de daha yapmadım :smiley:

Şu anda elektrik, döşeme işleri için işini iyi bilen ustalarım var.
Kamyonetin 2 kişilik kabini için tahmini 10-15 bin civarında iç trim masraflarım olacak.
Henüz kaportacı tecrübem olmadı.

Hepinize iyi yıllar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Merhaba,

Maliyetlerim ilk etapta trafik muamele, demirci ve hidrolik direksiyon için oldu.

Araç trafikten çekilmeli ayrıca seyyar tente zorunluluğu var, o yüzden trafik işlemleri beklediğimden pahalıya çıktı.
Proje yapılması TSE onayı gerektiriyor. Yılbaşını bekledik bu hafta içinde tamamlanabilir.
İhtiyacı olana trafik muameleci arkadaşın bilgilerini verebilirim. İşini iyi biliyor.

Demirci işlerim;.
Usta yan barların başlarını açık bırakmış ve araç bağlantılarında ince boru kullanmış.
Demircinin işinden henüz mutlu olamadım. Konuştum 10 gündür düzeltmedi, bekliyorum.
Ayrıca ağaçlarımız çok büyük (10 m) kamyonetimin arkasına güzel bir merdiven yaptıracağım. Önereceğiniz demirci var ise paylaşırsanız sevinirim.

Ben tüm işlerimi maslak oto sanayide yaptırıyorum. Tercihimde konunun uzmanları.
Mekanik ustamdan zaten aracı almıştım. Dolayısıyla mekaniğine garanti gözüyle bakıyorum.

Kamyonetin 2 kişilik kabini için tahmini 10-15 bin civarında iç trim masraflarım olacak.

Hepinize iyi yıllar.

Merhaba,

Demirci işlerim;.

Hepinize iyi yıllar.

Merhaba,

Demirci işlerim;.

Hepinize iyi yıllar.

aracınız hayırlı olsun,

bence de traktör yerine mantıklı bir seçim olmuş, 1 taş ile 2 kuş :smiley:
dediğiniz gibi bazı eklemeler ile çok farklı kullanım alanlarına hitap edebilir.

bilmiyorum aracı almadan önce buradaki kullanıcı yorumlarını okudunuz mu? sanayi gerçekten çok çok zor bir iş, bir de kötü zamana denk gelmişsiniz, malum kış geldi ve bu araçların ustalarına soru sormak bile mümkün değil, başında durmadan aracı çıkartmak çok zor.

ben de sanayide çok iyi tanıdığım bir serviste başka marka bir araç topluyorum, ve inanın işler hiçbir zaman istenilen şekilde gitmiyor.

size şöyle bir tavsiyem olacak, eğer vaktiniz var ise bol bol gezin, farklı fiyatlar toplayın ve ne kadar güvenilir olursa olsun tek bir servise bağımlı kalmayın.. ayrıca iç trimlerin 15 bin tutabilmesi için her malzemenin sıfır kullanılması lazım bence (yeni klima takmadığınızı düşünüyorum). bence iyice gezin, tekrar fiyat alın, servisin önerdiği yerde yapılacak ise unutmayın ki servis sorumluluk almaz, ben tavsiye ettim der çıkar işin içinden, siz başında durmadan o iş yine yürümez. kaya kaydırıcı da mesela, tahminim yapılırken başında durmadınız?
başındayken bile düzgün iş yaptırmanın zor olduğu dönemde takip olmadan istenilen iş çıkmıyor maalesef.

son olarak maslak oto sanayi bu işler için hem doğru hem de yanlış adrestir, her işi orada yaptıracağım diye kendinizi şartlamayın derim, doğru adres neresi ise uzak da olsa gitmeye çekinmeyin.

mesela ben bakırköy de oturuyorum, servisim bostancı da (Jeep için), diğer aracın servisi ise sakarya da..

araç ve zeytin yetiştiriciliği paylaşımlarınızı da bekliyoruz. iyi seneler

Eğer taktırmadıysanız, karter ve diferansiyel koruma taktırın. Ayrıca ön tampona vinç taktırırsanız, tarlada bahçede çok işe yarıyor, sadece aracın kendisi için değil, araç dışında her türlü şeyi çekmek için de çok işe yarıyor. Bir de Defender'a tekli pulluk takabilirsiniz basit bir düzenekle. Sadece pulluk toprağın üstünde gezmesin diye yukarıdan basması lazım, bağlantı basit, çeki demirine bağlamak için bir düzenek yaptırabilirsiniz. Ancak bunu ben hep düşünsem de hayata geçiremedim. Sadece teorik olarak kafa yordum ama bir türlü ona sıra gelmedi. Ancak üstten baskı olmazsa toprağın üstünde gezdiğini ve batmadığını tecrübe ettim.

İki fotoğraf ekledim PTO ile ilgili. O mekanizmayı Türkiye'de bulmak zor olabilir. Siz de bahsetmişsiniz zaten; şanzımandan PTO alabilirsiniz. LT230 standart transfer kutusudur ve bildiğim kadarı ile buraya bir güç çıkış ünitesi takılıyor ve şaftla arkaya aktarılıyor ve fotoğraflardaki araçların arkasındaki frezeli mile iletiliyor. Aracın içine ayrıca bu mekanizma için karoseri delip ayrı bir kumanda kolu takmak gerekir. vs vs. Tabii hangi usta bununla uğraşır bilemem. :smiley: Bir de video linki ekliyorum. Belki siz de görmüşsünüzdür;
Video: https://www.youtube.com/watch?v=3KEuNqHwsAg

Kolay gelsin

729821fb8b59bb555f9c38ba11615390

8ec4bb4fd9ac105d61b72055dd057c63

hayırlı olsun ilginç bir proje gerçekten. güncel parça ve işcilik fiyatlarını da paylaşırsanız forum üyeleri için çok faydalı olur. kolay gelsin
Tekrar Merhaba,

Hidrolik direksiyon fiyatı eksik kalmıştı, ustamla konuştum size iletiyorum. Fiyat 5.000 TL den aşağı olmaz dedi.
Yer : Maslak Oto Sanayi Auto Mekanik Hüseyin Usta

Aracı çok farklılaştırdığına şüpheniz olmasın.
Tşk.

aracınız hayırlı olsun,

bence de traktör yerine mantıklı bir seçim olmuş, 1 taş ile 2 kuş :smiley:
dediğiniz gibi bazı eklemeler ile çok farklı kullanım alanlarına hitap edebilir.

bilmiyorum aracı almadan önce buradaki kullanıcı yorumlarını okudunuz mu? sanayi gerçekten çok çok zor bir iş, bir de kötü zamana denk gelmişsiniz, malum kış geldi ve bu araçların ustalarına soru sormak bile mümkün değil, başında durmadan aracı çıkartmak çok zor.

ben de sanayide çok iyi tanıdığım bir serviste başka marka bir araç topluyorum, ve inanın işler hiçbir zaman istenilen şekilde gitmiyor.

size şöyle bir tavsiyem olacak, eğer vaktiniz var ise bol bol gezin, farklı fiyatlar toplayın ve ne kadar güvenilir olursa olsun tek bir servise bağımlı kalmayın.. ayrıca iç trimlerin 15 bin tutabilmesi için her malzemenin sıfır kullanılması lazım bence (yeni klima takmadığınızı düşünüyorum). bence iyice gezin, tekrar fiyat alın, servisin önerdiği yerde yapılacak ise unutmayın ki servis sorumluluk almaz, ben tavsiye ettim der çıkar işin içinden, siz başında durmadan o iş yine yürümez. kaya kaydırıcı da mesela, tahminim yapılırken başında durmadınız?
başındayken bile düzgün iş yaptırmanın zor olduğu dönemde takip olmadan istenilen iş çıkmıyor maalesef.

son olarak maslak oto sanayi bu işler için hem doğru hem de yanlış adrestir, her işi orada yaptıracağım diye kendinizi şartlamayın derim, doğru adres neresi ise uzak da olsa gitmeye çekinmeyin.

mesela ben bakırköy de oturuyorum, servisim bostancı da (Jeep için), diğer aracın servisi ise sakarya da..

araç ve zeytin yetiştiriciliği paylaşımlarınızı da bekliyoruz. iyi seneler
Merhaba,
Öncelikle önerileriniz çok değerli teşekkürler.

Evet tahmininiz doğru, kaya kaydırıcı da işin başında bulunamadım.

Evet işin başında bulunulması önemli. Ama deneyim ve dürüstlük benim için daha ön planda.
Eğer deneyim yoksa iş yanlış çıkabiliyor, dürüst olmazlarsa sen arkanı dönsen yapacağını yaparlar.
Mümkün olduğunca atölyede olmak istiyorum, çok da keyif alıyorum ama vakit olmuyor bazende kendimi orada fazlalık gibi hissediyorum.

Sonuç olarak benim için işini iyi bilen dürüst insanlarla çok önemli.
İnsanların sadece 1 kere kandırılabileceğini bilen doğru ustalarla karşılaşmayı umut ediyorum.
Size çok çok teşekkür ediyorum.

Merhabalar
Defender zeytinlik icin iyi fikir. Bizde de daha önceden 110 lik defender vardi kapalı kasa. Zeytinlikte az kahrimizi çekmedi. Arka koltukları yatırıp 800 kilo zeytin yüklemişmişim var. Port bagaja da diğer zeytin toplama malzemelerini merdiven, yaygı, sırık felan koyuyordum. Şimdi tarlaya disco 1 ile gidip geliyorum. Oto mekanik işin ehlidir. Güvenebilirsiniz. Ancak yukarıda bir arkadaş da değinmiş iç trim icin 15000 biraz yüksek gibi geldi. Size kolaylıklar diliyorum bu uğraşınızda.

Merhabalar
Defender zeytinlik icin iyi fikir. Bizde de daha önceden 110 lik defender vardi kapalı kasa. Zeytinlikte az kahrimizi çekmedi. Arka koltukları yatırıp 800 kilo zeytin yüklemişmişim var. Port bagaja da diğer zeytin toplama malzemelerini merdiven, yaygı, sırık felan koyuyordum. Şimdi tarlaya disco 1 ile gidip geliyorum. Oto mekanik işin ehlidir. Güvenebilirsiniz. Ancak yukarıda bir arkadaş da değinmiş iç trim icin 15000 biraz yüksek gibi geldi. Size kolaylıklar diliyorum bu uğraşınızda.

Teşekkürler
İç trim işine daha dikkatli yaklaşıyorum başlamadım henüz. Araçın muayeneden çıkmasını bekliyorum.
Aslında araç hala muayeneye giremedi tse proje işleri çok uzadı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,083
Kaydolan Son Üyemiz
b00zt

Çevrimiçi üyeler

Geri