Çılgın Proje ve Gerçekler..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan PajeroCat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,559

PajeroCat

LET NATURE BE YOUR TEACHER
Yer
izmir
Beni bu köşede hep tozların etkileri veya meteoroloji ile ilgili haberler ile tanıdınız. Ama benim asıl uzmanlık alanım deniz bilimleridir. Uzmanlığım da Türk Denizleri özellikle de Marmara Boğazlar ve İstanbul Haliç'i dir. Yani bu konularda uzmanım, konuşabilirim hem de göğsümü gere gere.

Şimdi gelelim en son proje önerisine.

Size çok basit dilde anlatayım. Karadeniz'i bir tatlı su havuzu olarak düşünün. Nedeni de basit çünkü bu havuza giren tüm sular (nehir veya yağmur suyu) tatlı su. Peki o zaman Karadeniz neden tatlı su havuzu değil? Çünkü Çanakkale ve İstanbul Boğazı altından gelen ve belirli eşikleri belirli rüzgar koşulları altına aşan tuzlu ve de dolayısı ile yoğun Akdeniz suları Karadeniz’i bugünkü tuzluluk seviyesine getirdi. Geçmişi o kadar da taze ki en son hali 3500 senelik ve bildik tarihi de 12.000 senecik.

Durduk yerde neden Karadeniz havuzu diyorum değil mi? Karadeniz'i az tuzlu bir havuz diye düşünün hem de Akdeniz'den ortalama 30 cm yüksek. İşte bu nedenle bu havuzun fazla suyu Boğazlardan akar durur ama havuza giren su belli ve doğanın açtığı bu kısıtlı musluktan çıkan su belli. Yani Karadeniz havuzunu boşaltan bir musluk vardı. Ama doğanın yarattığı bir musluk ve dengesini ancak son 3500 senedir sürdüren bir musluk.

Şimdi siz bir ikinci musluk takmayı planlıyorsunuz hem de 25 metre derinlikte, yani musluk sadece Karadeniz'in suyunu Marmara'ya akıtabilecek ama alttan girmesi gereken su bu yeni kanala giremeyecek. Doğanın dengeleri bozulacak ve ne olacak?

Ne olur biliyormusunuz, ah keşke bilebilsek.

Ama her ne olursa hiçbir zaman geri dönüşü olmaz, doğal dengeler bozuldu mu geri dönüş maalesef yok.

Akıl mantık basit. Havuza takılı bir musluk vardı şimdi ikinci musluğu takmayı planlıyorsunuz. Eh iyi de havuza gelen su miktarı artmayacak ki.

Yani Tuna, Dinyeper Dinyester siz musluk taktınız diye debisini arttırmayacak ki?

Diğer bazı kanalları örnek göstermek demek Karadeniz'in Marmara'nın oşinografik gerçeklerini bilmemek demektir. Böyle bir sisteme sahip bir deniz yerkürede yok, sadece bizde ama değerini bilirsek elbette.

Ben talebelerime derslerde Marmara'yı anlatırken onu sağlıklı Akdeniz ve sağlıksız Karadeniz'in astımlı doğan çocuğu derim. Yani doğuştan solunum zorluğu çeken bir deniz ve de dikkat edilmesi şart olan bir deniz. Onu kurtaran Karadeniz'den gelen ve jet akım halinde Boğazdan Marmara'ya çıkan ve 25 metrelik üst tabakayı 3 ayda bir değiştiren Karadeniz suyu. O çıkışta öyle harika işler yapıp alt tabakadaki suyu yukarı çekiyor ki sormayın gitsin. Marmara'ya oksijen pompalayan ise Çanakkale'den gelen alt su.

Takın bu sisteme tek taraflı bir musluk ve seyreyleyin olacakları. Ben karada olacaklardan bahsetmiyorum denizdekiler benim uzmanlık alanım.

Başka tarafları da var elbette bence bu proje hiçbir zaman yapılamaz çünkü sınır aşan sular gibi sınır aşan deniz bu, debisi ile rejimi ile oynayamazsınız.

Şimdi Almanya Avusturya Tuna'üzerinde muazzam bir baraj kursa suyu akıtmasa ne olur. Karadeniz'in felaketi olur. Altta verilen su bütçesi alt üst olur.

Kiminiz bu hoca da her şeyi biliyor demişsinizdir.

Ama ben aşağıda verilen ve Marmara Denizinin bütçesini çıkartan ekibin parçasıydım. İstanbul Boğazının altını 4 defa al bayrak rengi kırmızıya boyayan (Rhodamin boyası ile) ekibin başı idim. Yani İstanbul Kanlizasyon Deşarj projesinin gerçekleşmesinde, Haliç'in temizlenmesinde emeğim, alın terim çoktur. Ve de dediklerim doğrudur.

Havuza ikinci musluk takarken havuzun daha hızlı boşalacağını da hesaplamalısınız öyle iki mimara ısmarlama ile olmaz bu işler.

Keşke iş, en boy yükseklik ve debi ile hallolabilseydi. Ben size hemen şimdiden diyeyim. Karadenizin su rejimini değiştirirseniz size hesap sorarlar daha da dos doğrusu yaptırmazlar. Hani neden boğaza köprü yaparken 64 metre yapmak zorunda kalıyoruz, 50 yapsak neden olmuyorun cevabı gibi. İşte aşağıda Marmara’nın su ve tuz bütçesi, öyle şappadanak ortaya çıkan bir şey değil, kaç kişinin alın teri var ve bu sistemi sürdüren yegane güç Karadenize giren ama sadece Boğazdan çıktığı hesap edilen tatlı su. O da %95 Tuna suyu, yani Tuna'nın debisi bizim için hayati öneme sahip. Siz durduk yerde Karadeniz havuzuna giren tatlı suyun debisini arttırmadan havuzu tek muslukla boşaltmak yerine bir musluk daha takarsanız sistem alt üst olur.

Aslında bunu anlamak için ne bilim adamı olmak gerek ne de alim, basit havuz problemi hani şu ilk okul çocuklarına çözdürülen cinsten.

Saygılarımla,
Prof Dr A. Cemal Saydam
ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi(Emekli)
Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi

Etiketler
Ynt: Çılgın Proje ve Gerçekler..

Beklenen yazı geldi.. :smiley: Yazınızı adınızla beraber facebookta paylaştım , umarım bilinçlendirebiliriz bazı insanları. :smiley:

Merhaba hocam,
Şu yazdıklarınızı asıl okuması gereken kişiler okumazlar işlerine gelmez.Bu işler yani ülkeyi yönetebilmek, bizim ülkemizde 12 eylül darbesinden sonra sadece keseye endekslendi.
Başka şeylerde yazardım, yazardımda birilerinin işine gelmezdi.Hani nükleer santral ile tüpgazın ilişkisi gibi.
Şu yazınız bir şekilde muhalefet partilerine ulaşsa ve sizlerden bilgi alsalar ne güzel olur.
Kalın sağlıcakla.

sisdagili61' Alıntı:
Merhaba hocam,
Şu yazdıklarınızı asıl okuması gereken kişiler okumazlar işlerine gelmez.Bu işler yani ülkeyi yönetebilmek, bizim ülkemizde 12 eylül darbesinden sonra sadece keseye endekslendi.
Başka şeylerde yazardım, yazardımda birilerinin işine gelmezdi.Hani nükleer santral ile tüpgazın ilişkisi gibi.
Şu yazınız bir şekilde muhalefet partilerine ulaşsa ve sizlerden bilgi alsalar ne güzel olur.
Kalın sağlıcakla.
Sevgili başbakanımızın bazı olaylardan bi haber olduğu malum.Ancak bunun projesini bile çizmişler.Her şeyi kağıda dökmüşler.Bu işin içinde olan çevre mühendisleri vs. uyarmadılar mı acaba oluşabilecek sorunlar hakkında.Hadi bizim ülkemizde işler farklı türlü yürüyor , yabancı yetkililer vs. bu işe neden el atmıyorlar.Gelecekte oluşacak sorunlar hepimizi etkiler , tüm insanlığı etkiler..

sisdagili61' Alıntı:
Merhaba hocam,
Kalın sağlıcakla.

Rant boş,
Projeler hoş,
Doğadaki haykırışın sesini duyar gibiyim..
Şu son 10 senede bir asırda yok olan arılar kadar arı yok olduğu,
Zevk uğruna belkide son Dağ Kedisinin vurulduğu,
Kağıt parçası için o güzelim ormanlarımızın ne hale geldiği,
ya inanın çok doluyum çok arkadaşlar..........................
Biz birşeyler yapmaz isek kim ne ekecek bu topraklara...
Bizim de üç öğünümüzün sadece hamburger, kola ve patates kızartması olmasına ramak kaldı inanın....:(
Duyarlı olalım, lütfen duyarlı olalım doğamız için...Geleceğimiz için...........

hocam yazınızı elimizden geldiğince paylaşmak gerek.. ben daha yeni mezun sayılabilecek coğrafya öğretmeniyim bir ülkede yapılan işlerin hiç birinde bir parçada olsa çevre bilinci olamazmı. bizler bunların farkındayken bu işleri yapanların hiçmi haberi yok hiçmi vicdanları yok yazık gerçekten yazık.. bir yok oluş hikayesini izler giyim kendi ellerimizle getirdiğimiz :(

Merhabalar,
Arkadaşlar, yaşlı bir büyüğüm yakınımızdaki bir mirasyedi için söylemişti ve ben ilk ondan duymuştum << dünya yağlı bir kavurma gibidir, ye yiyebildiğin kadar en fazla karnın doyana kadar yersin, fakat gözünün doyması çokzor >> demişti.
3. boğaz köprüsü ve çevre yollarının projesi ne zaman yapıdı TCK da çalışan tanıdığınız varsa sorun bakın güzergah hakkında bilgi alın ve şimdiki güzergahla arasında fark olup olmadığına siz karar verin.Veya İstanbul - İzmir yolunun proje işleri ne zaman başladı.
Kanal işi, o bölgede satın alınması gereken araziler birileri tarafından << buraları devlet istimlak edecek zaten fazlada bir para vermeyecek emlak değerine göre verecekler >> safsatası yayılıp köylü kandırılıp arazileri yok pahasına sattırıldı.Bakın son 10 yıldır Silivri ve Çatalca bölgesinden hangi gruplar binlerce, milyonlarca m2 arazi kapattılar.
Tabiki bu rantiyecilere verilen bir söz var buraların imara açılması, kanal bu işin süsü olacak dedekleri kadar değil içinde gondol gezecek bir su arkı yapacaklar, başkasınıda hocamın yukarda açıkladığı nedenlerle yapamazlar.
Örnek, Gemlik ilçesinde rahmetli Menderes döneminde Venedik benzeri bir yaşam alanı yapmak istediler, kanallar açıldı içeri su basmaya sıra gelince hataları anlaşıldı ve vaz geçildi.O dönem rahmetli Menderes'e dur diyecek güç varmıydı.Tüm parlomento arkasındaydı.
Fakat işin hatalı olacağını kendisine anlatan uzmanları dinleyip dediklerini anlayıp, yapacakları şeyin çevreye olumsuz etki yapacak olduğunu öğrenince bu işten vazgeçtiler.
Fakat son yıllarda bizim ülkemizi yönetenler, herşeyi kendilerinin bildiğini başkalarının hiç birşey bilmediğini onlar sadece denileni yapmakla mükellef olduklarını zannediyorlar ve efendilerine tabi efendim siz daha doğrusunu bilirsiniz diye boyun eğiyorlar.
Ülkemizi yöneten ve yönetmeye talip olanlar için Tanrıdan bir dileğim var; okuduğunu, dinlediğini, gördüğünü doğru anlayıp ve doğru anlatabilecek olan yöneticiler versin.
Kalın sağlıcakla.

Cemal Saydam' ın aynı konu hk.daki bir başka yazısında ise böyle bir kanalın
Karadeniz i boşaltabileceğinden bahsediliyor..

http://www.t24.com.tr/prof-dr-cemal-saydam-kanal-istanbul-karadenizi-bosaltir/haber/142350.aspx

Merhaba ;
Acab bu projenin başka maksadı olabilirmi... ::smiley:

Yani Bildiğiniz gibi Boğazlar anlaşmasında boğazın trafiğe kapanma durumu dışında geçişller için izin gerekmiyor..??

Peki Boğazların anlaşması , Bu kanal bitince otomatik olarak kanala aktarılan gemilerin ödeyecekleri vergi olacak
YANİ EK GELİR...

ve çaktırmadan yavaşça Boğaz , turlar ,sportif faaliyetler , gösteriler , temizlik , kablo döşeme , radar montajı, GMDSS sahası analizi , Kıyı emniyeti , sahil güvenlik iskele yapımları diye başlayan bahaneler ile MÜTAREKE şartlarına bir alternatif geliştirliyor olabilirmi...BİRİLERİ... ;D

bence bunu bir düşünün derim
diğerleri Ekolojik denge için yapılacaklar Akıntının hzıı ve elektrik Türbünleri ile desteklenir ise bir bölümü geri besleme olarak , debi artırma yolu ile geri dönsede bu KANALA KOMŞU ARAZİLERİN STATİKLERİNİ kim hesaplıyacak ,

DEPREM faktörünü , hatta METRONUN bu konuda eksiklerini hesaplıyamayanlar bunu nasıl hesaplıyacak... :-[

Akıntıya yapışık bir kanalın en az iki yanında 4 MİL uzaklığa İNŞAAT YAPILMAZ gibi ufak bir detay var bildiğim kadar ile...

Bunu hesaplıyacak bir HIYAR VAR'da bizim haberimiz mi yok ;D

Tabii bu arada KANAL'da OLACAK KAZALARI düşünmeye zaten gerek yok... ;)

Saygılarımla
Ali AKSOY
Haberleşme UZMANI
www.turkeyradiooperators.org

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR