CJ Şanzımanı ve Diferansiyeli Çeşitleri ile Genel Anlatımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,428

Jeep34

Zirve
Yer
İSTANBUL
Bu anlatım ''Garaj'' bölümünden Orkun Baykal'ın ( Jeepcj7 ) mesajlarından alıntıdır. Her CJ sahibinin alakadar edecek bu anlatımı ayrı bir konu olarak açmak gereğini duydum. Teşekkürler Orkun...

Şanzıman Anlatımı ve Çeşitleri ile Oranları
--------------------------------------------------------

Her zaman rahatsız olduğum asfalt performansı iyi olmayan T-14 şanzımandan kurtulmanın zamanı gelmişti. Performansı derken aşağıda oranlarını verdiğim bütün 3 ileri jeep şanzımanları gibi sağlam ama T-14ün 1. ve 2. vites oranları o kadar yakınki şehir içi kullanımı zor, 3'e attınızmıda yürümeye başlıyor..

Şanzıman 1. 2. 3. 4. 5. Geri şanzımanı tanımanız için üzerinde yazan kod
T-15 3.00 1.83 1.00 - - 3.00 T15 veya 1307
T-14 3.10 2.61 1.00 - - 3.10 T14A veya 1302
T-150 2.99 1.75 1.00 - - 3.17 sürücü tarafı 2603983 veya 2603347 kapakta 2603357

Normalde 80 model CJ-6'dan SR-4 ana şanzıman, Dana300 arazi şanzımanı çıkması lazım... SR-4 Low Duty ( hafif iş ) tip 4 ileri asfalt şanzımanı, dana300 ise iyibir arazi şanzımanıdır (Jeep'in kötü arazi şanzımanı yoktur)... 80 sonrası çıkan Jeeplerde genelde 4 ileri şanzıman çıkar. Bunlardan Turkiye'de genelde SR-4 bulunur arada bir de çok benzeri olan T-4 çıkar , parça problemi olmamasına rağmen (T-4 ?) problemli şanzımanlardır. Oranlarını aşağıda veriyorum.

SR-4 4.07 2.39 1.49 1.00 - 3.95 13-32
T-4 4.03 2.37 1.50 1.00 - 3.76 13-31

Bu şanzımanların tek avantajlı yanı 2.72 :1 oranı olan Dana300 ile fabrikadan evli olmaları ama arazide kullanılamamaları ile tezatlık. Almaya kalktığınızda 4 ileri olduğu için çok pahalı...
Bu sebeptendirki Jandarma araçların bir kısmını askeriyedeyken bu şanzımanları söküp eski tip ama kırılmayan T-14, T-15 , T-150 serisi şanzımanlar koymuş. Birde bu araçlar askeriyeden ihaleyle çıktıklarından ilk sahipleri olan tüccarlar veya sonradan alan uyanıklar 4 ileri şanzıman kıymetli diye genelde söküp üzerine bolca bulunan T-14 tipi şanzımanda takmış olabilirler... neyse gunahları boyunlarına...

Sadece CJ-8'den çıkan T-176 - 177 - 178 serisi Medium Duty (orta iş) şanzımanlar araziye uygundur. Cj-6'lardan çıkmaz. T-176 yeni teknoloji ürünü aluminyum kasalı bir şanzımandır (eskiler döküm), XJ'den çıkan AX-15 ile muadildir.

T-176 3.52 2.27 1.46 1.00 - 3.52 2604203
T-177 3.82 2.29 1.46 1.00 - 3.82
T-178 3.00 2.08 1.47 1.00 - 3.01

Önce bir 5 ileri şanzıman koyma sevdası ile Ax-15 aradım... Turkiye'de arada bir denk geliyor ama düz vites XJ'den çıkması lazım bu şanzıman medium duty (orta iş) bizim şartlarımızda yeterli ... ama bulamadım... özellikle bu şanzımanı aramamın sebebi 4.0 242I6 XJ motoru ile 4.2 258I6 ( ve hatta 3.8 232I6) motorlarının esasında aynı bloktan gelişmiş olmaları ve muhafazalarının birbirine birebir oturması.. yani ekstradan tadilata flanşa gerek olmaması....

Yine Almanya'da bir şanzıman bulduk 15.000km.'de takla atmış XJ'den çıkma.. uğraştık getirdik...

Şanzıman geldi bir de baktık bu ax-15 değil, araştırdık araştırdık NVG3550 çıktı piyango! Ax-15'in daha yenisi 2002 yılından sonra 4.0lt XJ ve TJ lerden çıkma... sonra düşündük ki bu şanzıman benim CJ'e fazla pahalı sattık gitti

Şanzıman 1. 2. 3. 4. 5. Geri
AX-15 3.83 2.33 1.44 1.00 0.79 4.22
NVG3550 4.01 2.33 1.39 1.00 0.78 3.57

AX-15 alınırken ve araştırılırken dikkat edilmesi gereken konu 2.5lt TJ ve XJ lerden çıkma lightduty AX-5 denilen bir şanzıman, Ax-15'e çok benziyen bu şanzıman arazide 4.2lt'nin arkasında hiçbir şekilde kullanılamaz...

Sonuç olarak yine T-14'e kalmıştık ki, hayalini hep kurduğum ama nerden bulacağız deyip geçtiğimiz T-18 şanzımanı Ankara'daki hurdacılarımızdan araştırmaya karar verdim.. ilk aradığımda buldum 20dk sonra parayı transfer etmiştim.. Leş 2 gün sonra geldi.. yerinden kalkmayan bu şanzıman Kaiser kamyonetlerden çıkan 4 ileri ama 1. ve geri vitesi kara(senkromenşsiz, lastikler durmadan vitese geçmez) ve 1. vites oranı çok ağır olduğu için, 2 ile kalkılan yani 3 ileri kullanılan 7.5lt civarı yağ alan kocaman dişlileri olan, hatta arazide içindeki yağın kaynadığını duyabileceğiniz heavy duty bir şanzıman. Amerikada özellikle kayacılar bu şanzımanı tercih eder.. Dikkat çok benzemesi yüzünde SM420 tipi Blazer şanzımanı ile karıştırılır...

T-18A 6.32 3.09 1.69 1.00 - 7.44 1301 veya T18

_______________________________________________________________________________________________

Diferansiyel Anlatımı ve Çeşitleri ile Oranları
------------------------------------------------------------

Arka diferansiyelim dağıldığında, epey önce ABD’den getirdiğim ama takmaya fırsat bulamadığım Detroit Locker'ı takma zamanı gelmişti... Bu arada dağılan diferansiyel, çok yüksek süratte giderken dağıldığından içinden dişli yerine erimiş metaller çıktı..

Yeri gelmişken biraz Jeep diferansiyellerinden bahsedelim;

ARKA DIFERANSIYELLER;
( Turkiye'de karşılacaklarımız)

AMC 20 : 76-86 CJ'lerden çıkar, Ayna marutisi, aşağıda bahsedeceğimiz Dana44'e göre daha kalın olmasına rağmen, aksları ve kovanları daha zayıftır. Hepsine ek olarak akslar, porya ile 2 parçadır. Tek parça aks dönüşümü veya full floating uygulaması yapıldıktan sonra zor şartlarda kullanılabilir.

Arka diferansiyelim dağıldıktan sonra %100 kilidi taktım, 33' Mudzilla'larla beraber AMC20'yi epeyce kullandım. Buradaki kritik nokta, Yumuşak zeminde, çamurda, hatta kumda tolerans çok fazla, lastiğiniz patinaj çekmesi çok kolay ancak asfaltta %100 kilitle çift parça akslı AMC20 ile 33' lastik kullanırken çok dikkatli olmak lazım, virajlarda aşırı torktan ve yüksek süratten kaçınılmalı. Yani poryayı sıyırmanız veya aksı kesmeniz asfaltta, araziye göre çok kolay...Ne yazıkki aks kesildiği an lastiğiniz yerinden fırlayacaktır ve çok ciddi kazalara sebep olabilirsiniz. Bu zayıf dingillerle büyük lastik ve kilit kullanan bütün offroadcuların sürekli aklında olması gereken birşey.

Tek parça aks uygulamaları genelde başarılı olmakta ama sık sık aks bilyası bozulmakta... birazda şansla ve kullanımla alakalı... Full floating sistemi tek parça aks dönüşümüne göre daha pahalı olmasına rağmen, lastiğinizin fırlama riski hiç yok, ayrıca aracın ağırlığı aksın üzerine binmemekte (full floating)...

Amc20 ayrıca Wagoneer(SJ) ve Hummer I 'de de std olarak kullanılmıştır ancak bu uygulamalarda fabrika çıkışı tek parça aks kullanılmıştır.

DANA 35C : 87-95 YJ, TJ, ZJ, XJ Çok büyük lastikler ve kilitli uygulamalarda kolaylıkla kırılabildiği söylenir. Bu dingil CJ’den çıkmamasına rağmen burada deyinmek istedim

DANA 44 : Aşağı yukarı bütün Jeeplerde kullanılmıştır. 75 yılına kadar CJ'lerden arkada Dana44 çıkar, 76 ve sonrası AMC20'ye geçilmiştir. Ayrıca Cherokee’lerin özel çekme paketlerinde ve dizellerinde çıkar ancak yeni dana44 aluminyum gövdeli olmasından eski döküm 44’lere gore daha hafif ve daha zayıftır. Dana44ünde çok eski modellerinde çift parça frezeli veya kamalı çıkan modelleri vardır. Amerika’da ortalama offroadcunun yaptığı CJ serisi jeeplerin dingillerini yeni tip Dana44 lerle değiştirmektir. Dana44 kilitli uygulamalarda 37” lastiğe kadar problem çıkarmadığı söylenir (hep söylenir diyorum çünkü bir dingili kırmak, aksı kesmek, aynamarutiyi dağıtmak…etc sadece o dingilin ne kadar kuvvetli imal edildiğine bağlı değil…. Motor çok güçlü ise dana44 zayıf kalabilir, benzer şekilde gaz pedalına basan ayağın zerafetide, tecrübeside ve diğer benzer etkenlerde bu konuda önemli… arazi durumunu hiç söylemiyorum…)

DANA 60 : Kamyon dingillerinden sonra en sağlam dingildir. Kırılmaz
Ama genelde kamyonet sınıfı “iri” araçlarda çıktığı için CJ’e uygulamak genişlik açısından çok zor.

ÖN DIFERANSIYELLER;
( Turkiye'de karşılacaklarımız)

DANA 30 : Eski Willys’lerden çıkan Dana25, Dana27 geliştirilerek optimum dingile kavuşulmuş ve Jeep yıllarca önde Dana30 kullanmaktan vazgeçmemiştir. Teorik olarak ön dingili kırmak zordur, bakımlı bir Dana30 35” lastiğe kadar kaldırabilir. CJ, YJ, TJ, XJ, ZJ… hepsi Dana30 kullanır. Tabii kendi içinde değişiklikler vardır. Birde Dana30u daha kuvvetli hale getirmek için bir reçete var

DANA 44 : Arka diferansiyelde gayet kuvvetli olan Dana44’ü önde kırmak daha da zordur. Eski Wagoneer, Cheeroke (SJ) ve J-serisi pick up lardan çıkar...

100% kilit takıldıktan sonra CJ'in arazi performansı %100 arttı diyebilirim ... 100% kilitle asfalt kullanımında hiçbir sorun yaşamadım ama sürüş karakteristikleri hemen değişti (4. değişim) bambaşka bir araç oldu... Birde yukarda bahsettiğim AMC20'nin çift parça aksları hep kulağıma küpe idi...

Bu arada CJ'deki en zayıf nokta olan AMC20'den ve dolaylı olarak Dana30'dan kurtulmaya karar verdim. Dana44 araştırmasına başladım, her taşın altına baktım, her kapıyı çaldım... en sonunda maslakta burnumuzun dibinde 5 yıl önce Rahmetli Ilhan Usta tarafından toplanmış, 5.000km'den daha az yol yapmış yürüyen CJ'in üzerindeki Wagoneer Dana44'leri ile kendi std dingillerimin üstüne belli bir miktar ödeyerek takas etmeyi başardım. Araç maslak'ta toplandığı için zamanında akslarının ve aynamarutisinin ABD'den getirildiğini ve Ilhan usta tarafından takılıp ayarlandığını öğrendiğim zaman diferansiyel kapaklarını bile açıp bakmamaya karar verdilk. Hurdadan alınacak veya yürümeyen bir araçtan alınacak dingillerin mutlaka komple dağılıp tekrar toparlanması gerekiyor ki bu ciddi zaman ve masraf demek...

Dana44'leri aldığımız gün ABD'den Warn Premium Hub ve kilitleri sipariş ettim.

Dana 44 demişken bir sürü araçtan arka dana44 bulma ihtimaliniz var, ama ben özellikle ön arka dana44 istiyordum, sadece arkayı değiştirmek hem ön dana30 ile aynı genişlikte dingil bulmak ve ayna maruti oranlarınında aynı olması zorunluluklarını getiriyor. Esasında pratik çözüm olarak 75 öncesi CJ'lerden çıkan dana44 kullanılabilir ama ön dana30'un ayna marutisini değiştirmek lazım buna ek olarak 75 öncesi dingiller 75 sonrasına göre dar, bu sebepten arka dana44'e flanş yaptırıp lastikleri dışarı almak gerekiyor.. Bu sebeplerden dolayı önü ve arkayı dana44'e değiştirmeye karar verdim ve Wagoneer, Jeep J20, Dodge S100/S200, Scout dingilleri üzerine yoğunlaştım... Bir kıstasda bulmam gereken dingillerin disk frenli ve çatallı olması idi... bu sebepten 70 öncesi dingillerin çoğu elendi... Scout dingillerinin akslarının zor bulunması, Dodge dingillerinin çok geniş olması, Wagoneer'in Jeep olması sebebiyle dingillerime rastlayana kadar Wagoneer dingili aradım, hem yeteri kadar/tolare edilebilir kadar genişti, hem sağlamlığı kanıtlanmış ve parçası boldu.

Tolare edilebilir lafını açmak gerekirse çok geniş dingillerin montajı her zaman problemdir. Özellikle ön diferansiyel bir tarafa daha yakın olduğu için çok geniş dingillerde diferansiyel şasenin altına hatta dışına çıkabilir, bunun bir çözümü dingillerin boyunu kısaltmak (ön dingili uzun taraftan, arka her iki taraftan) ve yeni aks çektirmek ki buna cesaret edemedim.. üstelik CJ'i epeyce yükselteceğimiz için yere daha geniş basması işime geliyordu... Diğer daha pratik çözümü tercih ettik ve ön makasları şasenin dışına aldık..

Etiketler

Ynt: CJ Şanzımanı ve Diferansiyeli Çeşitleri ile Genel Anlatımı

Her nekadar sürçi lisan ettiysem af ola, Ati'den onay aldıysak problem olmaya ;D

zaten bana ne zaman gerek olsa açıp buradan bakıyordum. Orkun bey cj konusunda ilk danışacağım insanlardan birisidir. Burada olması da bizim için büyük bir şans.

Abartmayın yaw... etrafta sessiz sedasız formu takip eden üstatlar var.. kızmasınlar bana ;D

Bilgiler için Orkun'a, derlemesi için Uğur'a teşekkür...

Emeği geçen herkeze teşekkürler.Orkun seni artık pistlerde'de görmek isteriz.

:smiley: pisstte araba yok
onuda geçtim pist yok :smiley:

haftaya ufak bir plan var ama şu arazi şanzımanını değiştirmem lazım.... topladımda vakit bulup eskisini söküp yenisini takmak...

full floating-tam yüzücü diferansiyel tam olarak nedir biraz açıklayabilirmisiniz. farkı-avantajı nedier?

ellerinize saglık cok faydalı gercekten buyuk bi keyifle okudum ancak t150 sanzıman sayısal olarak var ama tecrube olarak bulamadım kendi aracımda t150 var sizce nasıl bu sanzıman ben gayet memnunum ama arazide cok zorlama sansım olmadı
Saygılar

t18 şanzıman hakında bilgisi olan bana yardımcı olabilecek arkadaş varmı acaba aracıma takmayı düşünüyorum

oziiron' Alıntı:
t18 şanzıman hakında bilgisi olan bana yardımcı olabilecek arkadaş varmı acaba aracıma takmayı düşünüyorum

bende T19A var. T18 in full senkromeçli modeli. Daha iyisini düşünemiyorum. 1980 cj-5 garaj a bakabilirsin ayrıntılar için..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR