CJ5 VEYA CJ6 HAKKINDA YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nmurataydin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,670

nmurataydin

Yeni Üye
merhabalar...
ben Marmariste yaşıyorum ismim Murat...bu jeep hastalığa yeni tutuldum :smiley:..sitenizde epey vakit geçirip yazılarınızı okudum..kendime uygun cj5 veya cj6 bir jeep arıyorum...internetteki satış sitelerinden de epey araştırma yaptım...sizlerden ricam bana bir jeep alırken nelere dikkat etmem konusunda tecrübelerinizle bana yol göstermenizdir...mesela motor,tente ve benzeri gibi konular...
ilgilerinize şimdiden teşekkürler...

Etiketler
Ynt: CJ5 VEYA CJ6 HAKKINDA YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM...

özellikle 78 ve üstü cj almanızı öneririm öncesinden farklı olarak disk fren elektronik ateşleme hidrolik direksiyon gibi artıları var alacağınız cjnin vizesi yani muayenesi mutlaka olmalı yoksa çok uğraşırsınız motorunun durumuda çok önemli üflemesi duman atması olmamalı gerisi sizin zevkinize kalmış rengi aksesuarları kişiye göre değişir..

bu arada toplam bu işe başlangıç olarak 10.000 civarı ayırdım...hatta ilgilenen arkaşlar olursa 1994 model bir alfa 155 im var satılık,onu takas da edebilirim...

CJ yi ne amaçla kullanmak istiyorsunuz bu çok önemli.. Offroad mu yapacaksınız, yoksa cadde mi kullanacaksınız ya da turist mi gezdireceksiniz. Kafanızda ki resmi çizerseniz daha rahat yardımcı oluruz..

kesinlikle kendim için ticari değil..dedim ya marmaristeyim..dağ tepe gezmek istiyorum,üzerimde bir tente klimasız toz toprak içinde doğada olmak istiyorum...aynı zamanda motosiklet (chopper)kullanıcısıyım..%30 asfalt için%70 dağ tepe kum deniz.(çok zor şartlarda offroad zorlayacak değilim)gezmek amaçlı daha çok.yani anlıyacağınız kendime yeni bir hobi arıyorum...

bu arada biraz evvel yanılmıyorsam sizin şiirsel bir yazınızı okudum...cj amansız bir hastalıkmı konulu başlıkta...mükemmeldi..heyecanıma heyecan kattınız, sabırsızlığıma sabırsızlık kattınız...

Merhaba Murat bey Marmaris sanayi sitesinde cipci Ümit usta var yaşının genç olduğuna bakma çok iyi ustadır size her konuda yardımcı olur dürüst güvenilir birisidir.

tamam teşekkür ederim..bir araştırayım kendisini...

nmurataydin' Alıntı:
kesinlikle kendim için ticari değil..dedim ya marmaristeyim..dağ tepe gezmek istiyorum,üzerimde bir tente klimasız toz toprak içinde doğada olmak istiyorum...aynı zamanda motosiklet (chopper)kullanıcısıyım..%30 asfalt için%70 dağ tepe kum deniz.(çok zor şartlarda offroad zorlayacak değilim)gezmek amaçlı daha çok.yani anlıyacağınız kendime yeni bir hobi arıyorum...

bu arada biraz evvel yanılmıyorsam sizin şiirsel bir yazınızı okudum...cj amansız bir hastalıkmı konulu başlıkta...mükemmeldi..heyecanıma heyecan kattınız, sabırsızlığıma sabırsızlık kattınız...

o zaman 82-83-84 model cj-8 lere bakın. önleri disk elektronik ateşleme geniş iç mekan ve geniş diferansiyeller diğer cj lere göre artı noktanız olur. standart fiyatları 8 bin TL den başlar aksesuar ve temizliğine göre değişir. ama 8 bine aldığınız cj size yıllarca hizmet edecek temizlikte olmayacaktır muhtemelen. Bakım yaptırıp para harcamak zorunda kalacaksınız. O yüzden fiyat limitinizi biraz yükseltip işten anlayan bir usta yardımıyla araç almanız çok önemli.. Ya da 5-6 bine alıp komple soyup komple toplatacaksınız. O zaman da en az 20-25 bin daha harcayabilirsiniz.

77 model ve öncesi cj alırsanız ekstra 3-4 bin kaybınız olur. cj-5 için piyasada en çok bulunan 77 ve 80 modellerdir. 80 modellerin çoğu cj-6 lardan kesme yapılmıştır. cj-6 lar cj lerin en sevilmeyen kasasıdır.

bence siz araç bulun , o araç üzerinde tartışalım.. siz karar verin..

göktug bey hem cj5 hem cj6 sahibi olarak her ikisinin de yeri ayrı, benim sahsi fikrim cj5 in verdigi hazı cj6 veremez bazı yerdede cj6 digerine ters oranti
kullanıma bağlı, cj6 yı öldürmeyin

nboya' Alıntı:
göktug bey hem cj5 hem cj6 sahibi olarak her ikisinin de yeri ayrı, benim sahsi fikrim cj5 in verdigi hazı cj6 veremez bazı yerdede cj6 digerine ters oranti
kullanıma bağlı, cj6 yı öldürmeyin

;D yok ölmesin tabiki.. mesela cj-6 nın uzun aks ölçüsü büyük ebat lastik kullanım için cj-5 e oranla çok avantajlı.. Asfalt performansı yol tutuşu daha iyi. Ama Türkiye deki ağırlıklı 80 model cj-6 larda kullanılan SR-4 ligth duty şanzıman sıkıntı.. Sizin cj-6 da 80 model mi?

şu araçlar üzerinde duruyorum...umarım burada paylaşmamda sakınca yoktur...cj6 yı sadece arkada bana biraz bagaj yeri kalıyor diye tercih ettim..yoksa mümkün olduğu kadar kısa kasa hoşuma gidiyor...

1-http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-jeep-daglara-taslara-tas-gibi-cj-6-60545756/detay/

2-http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-klasik-araclar-klasik-arazi-araclari-bu-modelde-bu-temizlik-zor-bulunur-67642021/detay/

3-http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-jeep-komple-bakimdan-cikti-ve-0-deri-koltuklar-87233737/detay/

4-http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-jeep-1958-willys-bakimli-motorsiklet-takasli-90795210/detay/

5-http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-jeep-binek-aracla-takasli-herseyi-calisan-83565461/detay

2. arac cj6 dan kesme
1.cj6
digerleri cj5
son ilan olabilir
birde buna bak
dizel full bakımlı

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-klasik-araclar-klasik-arazi-araclari-dizel-isuzu-motorlu-boya-kaborta-doseme-muayene-yeni-92052254/detay/

2-3-4 numaralı ilanlara hiç bakmayın. Tuzla dediğimiz model cj ler.. çok sıkıntı yaratır. 5 numarayı beğendim ben. ama offroad yapmış yıpranmış gibi duruyor. bakmadan anlamak zor.. 1 numara ise model yazmamış ama 80 gibi.. tabi kafana göre toplamak için masraf ister gibi duruyor..

geçen bizim antepe geldi bir cj-8 .. şimdi şanzımanını yaptırıyor. 16 bin e almışlar. araç çok diri duruyordu..

2012 06 28 195748

1 araç 1980 model elektronik ateşleme var..fakat 4 teker kampana..bugün vizeye giriyormuş..benle takasa da giriyor aslında..ama önlerin kampana olması frende sıkıntılı olur diye düşünüyorum...

2.aracın cj6 dan kesme olması bir sorun yaratırmı? veya şöyle sorayım handikapları nedir?

1 tanede marmariste yeni toplanmış buldum üzerine sac kupa yapılmış..1980 model cj6 önler disk, motor yeni yapılmış 8500 istiyor bugün göreceğim arabayı...

nmurataydin' Alıntı:
1 araç 1980 model elektronik ateşleme var..fakat 4 teker kampana..bugün vizeye giriyormuş..benle takasa da giriyor aslında..ama önlerin kampana olması frende sıkıntılı olur diye düşünüyorum...

2.aracın cj6 dan kesme olması bir sorun yaratırmı? veya şöyle sorayım handikapları nedir?

1 tanede marmariste yeni toplanmış buldum üzerine sac kupa yapılmış..1980 model cj6 önler disk, motor yeni yapılmış 8500 istiyor bugün göreceğim arabayı...

4 teker kampana ise 80 model değildir. 77 ve altıdır. ruhsatta gerçekten 80 yazıyorsa bilin ki ruhsat başka araç başkadır ;D tabi diferansiyellerini de değiştirmiş olabilir.

cj-6 dan kesme sorun olmaz. işçiliğini kaynaklarını usulüne uygun yapmışlarsa sıkıntı olmaz.

Marmaris cj konusunda çok zengin ilçelerimizden birisi.. Rauf usta var ankara da o arkadaş marmaristeki cjlerin çoğunu tanır. İstihbarat alabilirsiniz..

bugün cj6 kullandım..ilk defa milli oldum :smiley:

bu araba üzerinde ciddi düşünüyorum..fakat bazı eksikleri var o konuda sizlerin öneri ve tecrübelerine ihtiyacım var...
Araca bakmaya Gökova Motor Yılmaz usta ile gittik...bir taşocağı bulduk orada çekerleri test ettik sorunsuz..Yılmaz usta arabayı diri buldu..motoru beğendi..lastik ve cantları beğendi..arabanın şasini beğendi deformasyonsuz ve çürüksüz buldu...40C derece sıcakta baya yol yaptık ve bulduğumuz tepede ileri geri çekerleri kontrol ettiğimiz halde hararette hiç bir sıkıntı olmadı..

eksik ve kusurlara gelince:
1-marş kaçırıyor..baya bir cırıltı yapıyor..bendix olabilir..bakılacak..
2-power direksiyonun %100 randımanlı çalışmadığını düşünüyor Yılmaz usta...bende kullanırken bilemiyor arabaya ve büyük tekerleklere yabancılıktanda olabilir..biraz geziniyor gibi ilk başlarda fakat sonra sanki alıştım..daha düzeldi gibi...direksiyonun çok küçük olmasıda olayı etkiliyor olabilir..hakimiyet açısından..
3-üzerindeki tentesinden başka bişeyi yok..kapıları bile yok...
4-arabanın ilk geldiğinde yağ akıttığını farkettim..baktık yağ filtresi şasiye sürtmekten delinmiş..motor takozundan olduğu söylendi..değişecek..filtre değişti yağ tamamlandı..
5-kaportada ufak tefek kabarmalar var...keyfe keder...
6-arabada kontak bozuk...amerikan kontağa ihtiyaç olacak sanırım...
7-Ruhsatta marka Willys görünüyor...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR