Çocukları ve Gençleri Okçuluk Sporuna Heveslendirmek Adına

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan loganrory Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,454

loganrory

Kamp III
Web
www.gezginsandalet.com
Ortaokul yıllarımda başladığım zaman zaman uzak kaldığım,halen uzak kaldığım ama özlediğim Okçuluk sporuna çocuklarınızı heveslendirmeniz adına çağrı...
Resimler 1996 yılında Kütahyada ,Türkiye çapında yapılan bir müsabakadandır. Antrenör İzzet Avcı ve İbrahim Yanık,ve takım arkadaşlarım...

-Bir ok sayesinde üç kişi cennete girer; oku yapan, sunan, atan
-Ok atmak nafile ibadetten daha hayırlıdır
-Ok atmayı öğrenen, sonrada özürsüz terkeden bizden değildir.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]

100 3356

100 3357

100 3358

Etiketler

Ynt: Çocukları ve Gençleri Okçuluk Sporuna Heveslendirmek Adına

Bir zamanlar bu spora çok merak sarmıştım. Hatta bir tane yay almaya karar verdim ama o zamanlar çok pahalıydı alamamıştım. İstediğim yay sadece kendisi aparatlar hariç
2.000 TL. Yani eski para ile 2 milyar lira idi.

Şimdi fiyatlar ne oldu bilmiyorum. Bu sporu yapamadım ama takip ediyorum. Özellikle yabancı okçuların ülkemizi sevmeleri ve müsabakaların burada yapılmasını istemeleri çok hoş...

Artık üniversitelerde bu sporla ilgili bölümler açılıyor, bu spor adına güzel birşey.

bahsedilen cümlelerin hadis olduğundan hiç haberim yoktu. Şaşkınlık geçirdim birkaç dakika.
Okçuluk güzel bir uğraş bencede ancak uygun ortamı hazırlamak gerek çocuklara, büyüklere.
Bir arkadaşım var bu konuyla amatör olarak uğraşan benimde ilgimi çekiyor bir yıldır.Bahsedin biraz yay,ok nereden alınır ? kaç liradır? müsabakaları falan nasıl oluyor?

Malzeme fiyatları biraz yüksek olduğu için maalesef çoğu üniversitede yok hala..Öğrenciler kendi imkanlarıyla eğer bölgede bu konuda eğitim veriliyor ise katılıyorlar...
Fiyatlar pek değişmedi,sizin düşündüğünüz yay, o miktarda olduğuna göre tüm malzemeleri ile muhtemelen Compound bir yaydı... Daha uygun birşeylerde bulunabilir...
Yavuz bey bireysel olarak ilgileniyorsanız, malzeme tedarikleri ile ilgilenen internettende satış yapan Türkiyede bilinen birçok güvenilir firma var.. İlginizi ne tür bir yay çekiyor.. Compound mu,Recurve mi? Tabi birde Tatar yay ve Osmanlı yayı var...

Robin Hood yayı.Şaka bir yana farklarıyla alakalı hiçbir fikrim yok osmanlı oku biraz gözümün önünde canlandı ama.
Bence konuyu biliyorsanız açıklamalı anlatımla bize öğretin.Biraz zahmetli olur size ama:smiley:)

Ne zahmeti fırsat buldukça açıklama yaparım Yavuz bey...
İki yay arasındaki farkı görmeniz açısından iki resim ekledim... Compound yani makaralı sistem kullanılan yay, Recurve çoğunlukla ahşap malzemeden yapılan ,olimpik ,tabiri caizse klasik avcı yayı tipidir.. Resimlerde benim elimde olan yayda bir Recurve yaydır... Yalnış hatırlamıyorsam 40 librelikti...Libre ise kirişin geriye doğru çekilmesinde ortaya çıkan ağırlıktır...Boyumdan büyüktü aslında,müsabaka öncesi kendi yayımın malzemelerimizle birlikte kaybolduğu ortaya çıkmıştı ve biz müsabakanın yapıldığı il Kütahyanın malzemelerini kullanmıştık.

ilgiyle bekleyeceğim konuyla ilgili yazacaklarınızı.
Nede olsa Karamurat'ın torunlarıyız değilmi:smiley:)

:smiley: Öyle tabi, Robin Hood yayıyla ilgili hiç birbilgim yok . Sitede aslen İskoçyalı Robinin torunlarından varsa onlarda bu konuda bizi bilgilendirir artık :smiley:

Recurve sanki robin Hood yayı gibime geliyor. O zamanlarda mekanizma falan zor iş.:smiley:)
Geçenlerde kılıç sanatı ile ilgili bir başlık açılmıştı.Birkaç cevap yazıldı sonradan kayboldu gitti.
Bu konuyu canlı tutun lütfen gerçekten yaşatılması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Dünyada yüzyıllarca hüküm sürmüş bir nesilin torunları olarak güncel zamandaspor dalı olarak yaşayan okçulukta hiç bir varlığımızın olmadığı biliyorum toplum bilinci oluşumunda spor dalına ilgi çekeceğine eminim.Tebrik ediyorum sizi.

Öğrendiğim kadarıyla Robin Hood yayı İngilizlerin Longbow tip yayları imiş... Recurve ile benzerlikleri var ama hız ve güç bakımından değişiklik gösteriyorlar. Recurve yaylar daha kısa kalıyor..İnternet üzerinde Türkçe sitelerde pek kaynak yok,çevirileri yapabilirsem eklerim bilgi hakkında...
Türkçe sitelerde longbow deyince direk strateji oyunları çıkıyor karşıma :smiley:

siz arbaletten bahsediyorsunuz herhalde.tabanca şeklinde kabzası olan; onlar pek okçoluk da rağbet görmezler yay ile avcılıkda kullanılıyor sanırım. sportif olarak yapılan okçulukda ise loganrory arkadaşımızın bahsetteği gibi olimpik ve makaralı sistem olmak üzere 2 çeşiti bulunuyor.bende recurve yay kullanmış biri olarak makaralı yayları hiç germişliğim bile yoktur fakat makaralı sistedem bildiğim kadarı ile sadece yayı germek için bir güç sarfediliyor daha sonra nişangahı ayarlama işleri ni yaparkenki sürede fazla bir kuvvet kullanılmıyor çünki makaralar burda devreye girerek okçuya yardım ediyor bu yüzden de terazi şeklinde nişangahları oluyor ve hedefe isabetleri çok daha fazla oluyor.olimpik yaylarda ise yayı gerdikden sonra fazla nişagah ile hedefi tutturacağım diye zaman kaybedemezsiniz zira kolunuz bu kuvvete dayanmaz 8-10 san içinde hedefe odaklanır ve krişi bırakırsınız, ve bana göre çok daha zevklidir recurve yaylar herkese tavsiyemdir ;)

Geçenlerde decathlon mağazasında dolaşırken 69 liraya satılan bir ok yay seti gördüm. Fiyatı beklentilerin ne seviyede olması gerektiğini ifade ediyor aslında. :smiley: Yine de insanın alıp oynayası gelmiyor değil. Gören tecrübeli arkadaşlar olursa ürün hakkında yorumlarını okumak isterim.. :smiley:

birde şunu ilave etmek istiyorum okçukluk da bence göz ardı edilen birşey var, yay bir oyuncak eve alayımda arada atarım diyebileceğiniz birşey deil birebir tehlikeli bir de silahdır o yüzden ne yapmak istediğinize karar verin derim. kurallarına uymadığınız zaman çoğu sporda olduğu gibi bu sporda da kazalar olabiliyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri