Çocuklarla Kamp

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan wind12 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,361

wind12

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar!
Aslında benim ilgimi offroad çekiyor, her ne kadar şu an offroad bir aracım yoksada bir offroad sever olarak forumu ilgiyle takip ediyorum.
Yani forumu uzun zamandır takip ediyorum ama daha önce mesaj yazmamıştım, genelde okuyordum.
Sonra bu kampçılık ilgimi çekti. 7 yaşımda ki oğlumun kamp isteği vardı ama bana çok uzak geliyordu bu fikir. Burayı biraz okuyunca Yedigöller'de kamp fikri aklıma yattı ama yine de bazı çekincelerim var. Açıkcası rahatıma düşkün birisiyimdir, her zaman için 5 yıldızlı oteli tercih ederim imkanım varsa ama bu kamp olayının da ayrı bir zevki var sanırım. Benim gibi 30'undan sonra çocukların hatrına bu işe girmek ne derece doğrudur. Çadır olayı ne kadar rahat?
Bir de hep kafamı kurcalayan bir konu her ne kadar kamp alanında, güvenlikli sayılacak bir yerde kamp kuracak olsakta en ufak seste uyanırım ben, gece zehir olur valla. Aslında bence çadır kampı, milletle dip dipe değil, güzel ıssız bir yerde en fazla 3-5 çadır olmalı ama böyle bir şey de cesaret ister. Açıkcası çocuk bile olmasa öyle ıssız bir yerde kamp yapabileceğimi sanmıyorum. Mecburen Yedigöller tarzı yerlerde kamp yapmaya devam edeceğiz.
Sorularıma gelirsek. Çocuk ile kamp yapma fikri ne kadar mantıklı? Forumda çocuk ile kampa gidenler tecrübelerini aktarırlarsa çok sevinirim.
Bir sorumda Husky marka çadırları beğendim ama kaç kişilik çadır alacağıma kadar veremedim. Kandıra'da denize yakın bir arsamız var, bizimkinler boş kalacağına ekip biçelim diyor. Biraz büyükçe bir çadır alsak, güneşten korunmaya, yemek hazırlamaya, giyinip soyunmaya, denize gittiğimizde de kurarız günübirlik...Bu tür kullanımlar için Husky gibi marka bir çadır almak doğru mu? Yoksa çadıra yazık mı olur?

Etiketler
Çocuklarla Kamp

wind12' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar!
Aslında benim ilgimi offroad çekiyor, her ne kadar şu an offroad bir aracım yoksada bir offroad sever olarak forumu ilgiyle takip ediyorum.
Yani forumu uzun zamandır takip ediyorum ama daha önce mesaj yazmamıştım, genelde okuyordum.
Sonra bu kampçılık ilgimi çekti. 7 yaşımda ki oğlumun kamp isteği vardı ama bana çok uzak geliyordu bu fikir. Burayı biraz okuyunca Yedigöller'de kamp fikri aklıma yattı ama yine de bazı çekincelerim var. Açıkcası rahatıma düşkün birisiyimdir, her zaman için 5 yıldızlı oteli tercih ederim imkanım varsa ama bu kamp olayının da ayrı bir zevki var sanırım. Benim gibi 30'undan sonra çocukların hatrına bu işe girmek ne derece doğrudur. Çadır olayı ne kadar rahat?
Bir de hep kafamı kurcalayan bir konu her ne kadar kamp alanında, güvenlikli sayılacak bir yerde kamp kuracak olsakta en ufak seste uyanırım ben, gece zehir olur valla. Aslında bence çadır kampı, milletle dip dipe değil, güzel ıssız bir yerde en fazla 3-5 çadır olmalı ama böyle bir şey de cesaret ister. Açıkcası çocuk bile olmasa öyle ıssız bir yerde kamp yapabileceğimi sanmıyorum. Mecburen Yedigöller tarzı yerlerde kamp yapmaya devam edeceğiz.
Sorularıma gelirsek. Çocuk ile kamp yapma fikri ne kadar mantıklı? Forumda çocuk ile kampa gidenler tecrübelerini aktarırlarsa çok sevinirim.
Bir sorumda Husky marka çadırları beğendim ama kaç kişilik çadır alacağıma kadar veremedim. Kandıra'da denize yakın bir arsamız var, bizimkinler boş kalacağına ekip biçelim diyor. Biraz büyükçe bir çadır alsak, güneşten korunmaya, yemek hazırlamaya, giyinip soyunmaya, denize gittiğimizde de kurarız günübirlik...Bu tür kullanımlar için Husky gibi marka bir çadır almak doğru mu? Yoksa çadıra yazık mı olur?

ben de aşiri rahatima düşkün biriyim gectigmiz yaz ilk kampimi kizarkadaşimla olimposta yaptim
eger arabayla gidecekseniz çadir , mat , uyku tulumu üçlüsü dikkat edilmesi gereken bir durum 1. si rahatliginiz için şişme mat veya şişme yatak ( tercihim şişme mat ) diger sert matlardan alirsaniz gece uyuyamazsiniz :smiley: en azindan ben rahatima duskun biri olarak uyuyamadim .. cok zor alistim
2. si nefes alabilen çift bagajli bir çadir .. husky veya marmot olabilir .. ( yaz ve bahar aylarinda rahat olmasi acisindan hava sirkulasyonu icin cift bagaj olmasi onemli )
3. gece usumemeniz icin uyku tulumu ( bu kisim eger yaz veya bahar aylarinda cok soguk yerlerde kamp yapmayacaksaniz cok asiri onemli degil .. cok para vermenize gerek yok ama uyku tulumu kesinlikle almalisiniz)

bunlarin disinda kamp ocagi , kap kacak , kamp sandalyesi , kamp duşu ( kamp alanlarinda genelde soguk dus oldugu icin yazin kamp dusunu bir agaca asarsaniz mayolarinizla falan cok rahat sicak dus alirsiniz .. biz denedik iyki goturmusuz dedik hayat kurtardi resmen :smiley:), katlanabilir su bidonu gibi şeyler kampiniza renk katacaktir , rahat yasamaniza olanak saglayacaktir ..

Ynt: Çocuklarla Kamp

wind12' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar!

Sn Wind 12
Bence şu dakikadan itibaren düşünce tarzınızı değiştirerek, doğadan nasıl keyif alabiceğinizi ve yaşayabileceğiniz tecrübeleri çocuğunuza nasıl aktarabileceklerinizi düşünmekle işe başlayın.Bundan sonra malzeme tedariki bana sorarsanız işin en kolay yolu.
Forum da gorebildiğim kadarı benim gibi 3-5 kişi var kamp yapma isteği olan, umarım baharla birlikte doğada toplanıp bir yerlere gidebiliriz.Size bulabilirsem bizim yedigoller kamp linkini gondereyim.

uda4a' Alıntı:
Sn Wind 12
Bence şu dakikadan itibaren düşünce tarzınızı değiştirerek, doğadan nasıl keyif alabiceğinizi ve yaşayabileceğiniz tecrübeleri çocuğunuza nasıl aktarabileceklerinizi düşünmekle işe başlayın.Bundan sonra malzeme tedariki bana sorarsanız işin en kolay yolu.
Forum da gorebildiğim kadarı benim gibi 3-5 kişi var kamp yapma isteği olan, umarım baharla birlikte doğada toplanıp bir yerlere gidebiliriz.Size bulabilirsem bizim yedigoller kamp linkini gondereyim.

Size yaptığımız kampın linkini veriyorum
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=60681.0

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=60999.0

Çocuklarla Kamp

aynen .. en guzel 5 yildizli otel bile kamp keyfinin yanina yaklasamaz ...

Selam wind12.
Kamp olayı tamamen sizin kişisel tercihlerinize kalmış bişey. siz nasıl bir haftasonu geçirmek istiyorsanız ona göre ekipman ile yola çıkacaksınız. rahat edeyim derseniz thermal çadır,şişme yatak,polar tulum alacaksınız. inanın bunlarla 5 yıldızlı otel kadar rahat edersiniz.
ben balayımı fethiye kabak vadisinde sonrasında bozburunda çadırda geçirdim. daha sonra antalyada 5* otelde 3 gece kaldım ama o çadır keyfini vermedi. çocuk konusuna gelince.. ben 3 yaşında kızımla eşimin hamileliğinden beri bungalow bozması + çadır karışımı bir yerde saroz körfezine giderim.en yakın medeniyete 19 km. mesafede tv-telefon olmayan orman içinde deniz kıyısında bir yerdir. inanın o kadar oksijeyi alıp çocuğunuzla akşama kadar güreştikten sonra gece top patlatsalar duymadan uyursunuz. :smiley:
şimdi birde oğlumuz var 2 aylık. yaza doğru 4 kişilik kamplara doğru yola çıkıcaz bakalım.

Çocuklarla Kamp

dturan' Alıntı:
Selam wind12.
Kamp olayı tamamen sizin kişisel tercihlerinize kalmış bişey. siz nasıl bir haftasonu geçirmek istiyorsanız ona göre ekipman ile yola çıkacaksınız. rahat edeyim derseniz thermal çadır,şişme yatak,polar tulum alacaksınız. inanın bunlarla 5 yıldızlı otel kadar rahat edersiniz.
ben balayımı fethiye kabak vadisinde sonrasında bozburunda çadırda geçirdim. daha sonra antalyada 5* otelde 3 gece kaldım ama o çadır keyfini vermedi. çocuk konusuna gelince.. ben 3 yaşında kızımla eşimin hamileliğinden beri bungalow bozması + çadır karışımı bir yerde saroz körfezine giderim.en yakın medeniyete 19 km. mesafede tv-telefon olmayan orman içinde deniz kıyısında bir yerdir. inanın o kadar oksijeyi alıp çocuğunuzla akşama kadar güreştikten sonra gece top patlatsalar duymadan uyursunuz. :smiley:
şimdi birde oğlumuz var 2 aylık. yaza doğru 4 kişilik kamplara doğru yola çıkıcaz bakalım.
pardon bozburunda çadiri nereye kurdunuz acaba ? ben gittigimde herhangi bir kamp alani veya cadir kuran birisini gormemistim ... bozburun bambaska bir yer ben de orada cadir kurmak isterim

fidodido' Alıntı:
ben de aşiri rahatima düşkün biriyim gectigmiz yaz ilk kampimi kizarkadaşimla olimposta yaptim
eger arabayla gidecekseniz çadir , mat , uyku tulumu üçlüsü dikkat edilmesi gereken bir durum 1. si rahatliginiz için şişme mat veya şişme yatak ( tercihim şişme mat ) diger sert matlardan alirsaniz gece uyuyamazsiniz :smiley: en azindan ben rahatima duskun biri olarak uyuyamadim .. cok zor alistim
2. si nefes alabilen çift bagajli bir çadir .. husky veya marmot olabilir .. ( yaz ve bahar aylarinda rahat olmasi acisindan hava sirkulasyonu icin cift bagaj olmasi onemli )
3. gece usumemeniz icin uyku tulumu ( bu kisim eger yaz veya bahar aylarinda cok soguk yerlerde kamp yapmayacaksaniz cok asiri onemli degil .. cok para vermenize gerek yok ama uyku tulumu kesinlikle almalisiniz)

bunlarin disinda kamp ocagi , kap kacak , kamp sandalyesi , kamp duşu ( kamp alanlarinda genelde soguk dus oldugu icin yazin kamp dusunu bir agaca asarsaniz mayolarinizla falan cok rahat sicak dus alirsiniz .. biz denedik iyki goturmusuz dedik hayat kurtardi resmen, katlanabilir su bidonu gibi şeyler kampiniza renk katacaktir , rahat yasamaniza olanak saglayacaktir ..

çok teşekkürler bilgiler için. çadır, mat ve uyku tulumu işini anladım. kafamda nasıl birşeyler almam gerektiğini biliyorum ama şu kamp ocağı ile kamp duşunu anlayamadım bir türlü. kamp ocaklarına bakıyorum fiyatları çok pahalı. 400-500 tl olanlar var. nasıl bir kamp ocağı almam gerekiyor? bir diğer konuda kamp duşu. bunun içindeki su nasıl ısıtılacak? ayrıca kamp için kap kacakları kampa uygun olarak yeniden mi satın almak lazım, rahat etmek için yoksa evdem götürdüklermizde iş görür mü?

dturan' Alıntı:
Selam wind12.

tşkler bilgi için. bu saroz körfezindeki yerin ismi nedir acaba? hangi aylarda sıcak olur deniz?

wind12' Alıntı:
çok teşekkürler bilgiler için. çadır, mat ve uyku tulumu işini anladım. kafamda nasıl birşeyler almam gerektiğini biliyorum ama şu kamp ocağı ile kamp duşunu anlayamadım bir türlü. kamp ocaklarına bakıyorum fiyatları çok pahalı. 400-500 tl olanlar var. nasıl bir kamp ocağı almam gerekiyor? bir diğer konuda kamp duşu. bunun içindeki su nasıl ısıtılacak? ayrıca kamp için kap kacakları kampa uygun olarak yeniden mi satın almak lazım, rahat etmek için yoksa evdem götürdüklermizde iş görür mü?

Sn. Wind32,
Öncelikle kamp yapacağınız süre ve konudan anlaşıldığı kadarı ile kamp alanı olarak hizmet veren bir alanda kamp yapacağınız varsayılarak, öncelikle bu alanlardaki verdikleri hizmeti değerlendirmek önemli, ayrıca bu alanlarda yanınızda aracınız olacağı için, kamp malzemesi olarak alternatifler üretmek daha kolay, örneğin aracınıza küçük piknik tüpü koyabilirsiniz.Yok ben dağ a gideceğim herşeyden uzak,ozaman gazlı ve benzinli olamk üzere kamp ocakları mevcut, benzinli ocaklar fiyatları maalesef ülkemizde pahalı ama gazlı ocaklardan uygun fiyata bulabilirsiniz.

uda4a' Alıntı:
Sn. Wind32,
Öncelikle kamp yapacağınız süre ve konudan anlaşıldığı kadarı ile kamp alanı olarak hizmet veren bir alanda kamp yapacağınız varsayılarak, öncelikle bu alanlardaki verdikleri hizmeti değerlendirmek önemli, ayrıca bu alanlarda yanınızda aracınız olacağı için, kamp malzemesi olarak alternatifler üretmek daha kolay, örneğin aracınıza küçük piknik tüpü koyabilirsiniz.Yok ben dağ a gideceğim herşeyden uzak,ozaman gazlı ve benzinli olamk üzere kamp ocakları mevcut, benzinli ocaklar fiyatları maalesef ülkemizde pahalı ama gazlı ocaklardan uygun fiyata bulabilirsiniz.

evet öncelikle kamp alanlarında hizmet veren yerlerde kamp yapmayı düşünüyorum. ilk önce yedigöller veya kartepe'de ki kamp yerinde bir deneme yapıp eğer kamp işini beğenirsek tatilin bir kısmını da kampta geçirmeyi düşünebiliriz. ama bu sene kalacağımız tüm yerler kamp yerleri olacaktır. tecrübe kazandıkça ve bu işi sevdikçe ancak kendi başımıza daha bakir yerlere gidebiliriz.
piknik tüpü araçta beni hep korkutmuştur ama sanırım kısa vadede en iyi çözümde o.

rahatıma duskunum demıssınız.oteldekı rahatı hıcbır zaman bulamayacaksınız tabıkı :smiley: ama forumdan ısmını hatırlamadıgım bır arkadasın ıletısınde - (5 yıldızlı otelde uyuyacagıma mılyonlarca yıldız altında uyumayı tercıh ederım)yazıyordu :smiley:

ilk etap icin cok kalıtelı malzemeler almanıza gerek yok derım bence.cunku bu ısten herkes keyıf almayabılır.cok arkadasıma vesıle olarak kamp ıslerıne bulastırdım.ıyı malzemelerle basladılar.ama yarısından fazlası devam etmedı belkı malzemeler 1 defa kullanıldı.

bende aynı sekılde ucuz malzemelerle basladım.baktım kamp ısı keyıflı malzemelerın kalıtelısını almaya basladım.
ocak konusundada aynı sey gecerlı cok gereklı goruyorsanız pıknık tupuyle baslayın derım.senelerdır kamp yaparım hıc bır zaman tup veya ocak goturmedım yanımda.kamp-doga-pıknık tup veya ocak bence cok alakasız bır durum.sureklı ates yanan bıryerde (en azından bızım kamplar oyle) gerekte yok zaten dıye dusunuyorum.sureklı yanmasa bıle ates yakıp ustunde cay demlemek yemek pısırmek ayrı bır lezzet ve keyıf verır.

benımde 7 yasında oglum var 4 yasından berı gotururum cogu kamplara.ınanın sımdı ne denız ne havuz ıster.odun-ve su tasıma ona kucuk bır ates yakma yemek yapma konularında sureklı bır ıs yaratırım ve yapmasını ısterım.erkek cocugu zaten babaya ozendıgı ıcın sureklı sızın yaptıgınız seylerı zaten yapmak ısteyecektır.arabanın lastıklerını yıkatırım mesela.buyuk bır ozenle bu ıslerı yapar ve keyıf alır.sıkıldıgı zamanlardada onun ısteklerını (mesela top oynama ) gıbı seyler yapıp kamplardan keyıf almasını saglarım.o yorgunluk ve temız havadan sonrada zaten hava kararır kararmaz uyurlar.

umarım sorunsuz ve keyıflı bır sekılde kampınızı bıtırırsınız.:smiley:

wind12' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar!

Öncelikle Çocuklarla kamp fikrinden asla vazgeçmeyin, bu olayın çocuklar üzerindeki olumlu etkisi saymakla bitmez. Ülkemizdeki bu fikir yoksunluğunu gören Serdar Kılıç, http://www.campwolftrack.com/ oluşumunu kurmuş ve gayet başarılı olmuştur.
Saygılar

Merhabalar,

Ben de günlük yürüyüşler, doğada pusula yöntemi ile yön bulma gibi çeşitli aksiyonlara katılmışlığım vardı ama kızım doğduktan sonra bu işlere ara vermiştim.Sonraki senelerde çocuğumuzun da büyümesi ile acaba nasıl olur diye tüm malzemelerimizi edinip,birlikte ailece 5 yaşındaki kızım ve eşimle birlikte yedigöller,kuzuyayla (Kartepe) gibi lokasyonlara kamp atmayı denedik. Denedik diyorum,ben çadırda yatabileceğim konusunda çok emin değildim.Yerde yatma fikri çok zor geliyor, aldığım malzemelerimde öyle aşırı değerli markaların,aşırı pahalı konforlarını taşımadığı için,gece olduğunda üşüyeceğimi,bir de çocuğu da hasta edeceğimi düşündürdüğü için bir arkadaşıma danıştım.O da bana gayet makul bir şekilde bu işi ilk başta doğanın göbeğinde tek başınıza değil,biraz daha tatil köyünden doğaya geçişte light bir kamp yapmamızın faydalı olacağını söyleyerek beni yedigöller yolu üzerindeki bir kampa yönlendirdi. (Hindiba pansiyon)
Gerçekten de büyük faydasını gördüm.Oradan bir taş ev haftasonunda kiraladık.Ben ön kısmındaki boşluğa çadırı ve diğer malzemelerimizi serdim.Sonra önce kızımla akşam karanlıkta çadır içerisinde 4-5 saat kadar kalıp kitap okuduk kafa ışıkları ile.Sonra da baktık ki uyuyamıyor ve sürekli olarak oyun oynamak istiyor,dışarıdan da gelen her köpek havlamasına ve tıkırtı çıtırtıya tepki veriyor,odamıza geçerek gece 2 gibi uykuya orada devam ettik.Sabahta çok güzel bir kahvaltı ettik,doğal ürünler ile.Sonra da sahibinden bazı öneriler alarak ,oradan ayrıldık ama bana oradaki kamp havası da , ormandaki yalnızlık hissi de, akşam ateş başındaki gitar sesi ve televizyonsuzluk,ipad olmaması,haberlerdeki iç karartıcı haberlerin olmadığı bir 2 gün inanın çok keyifli geldi.
Ne yazık ki etrafımda hiç kimse çadır kurmaya,kamp yapmaya gönüllü değil.Şu anda bir çok insanın hayallerini süsleyen malzemelerim var ama birileri ile yapamayınca hiçbir kıymeti kalmıyor. Galiba yaşımızın da ilerlemesi ile geçmişte böyle bir temel arkadaşlıklar kurmamış olmamızdan kaynaklı yazları dahil sürekli 5 yıldızlı tatil köylerine köle olmuş durumdayız.Ama yukarıda yazdığım yere gidip orada dediğim usullerde bir deneme çekebilirsiniz.Olur da severseniz odanın 2 günlük kirasını da konuşup yarı yarıya kurtarabilirsiniz.Ama sevmezseniz de sıcak bir kuzine sobasının önündeki yatakta iyi bir uyku çekeceğinize garanti ederim.Hatta hiçbir malzeme almadan da işletmeye ait çadırın içerisinde bir kaç saatlik deneme uykusu veya sabaha kadar da uyku çekebilmeniz olası.Oraya hiçbir malzemesi olmayanlar da gelip ormanın içerisinde kurulu,tesise ait belirlenen noktalarda çadırda yatabiliyorlardı.En azından çok severseniz,malzemeleri o yolla almak size daha mantıklı olacaktır. Unutmadan çocukla kamp türü başlı başına bir uzmanlık türü olduğundan,doğada onları oyalamak için eski tür "internet destekli olmayan" oyunlar almayı unutmayın yanınıza.

Şimdiden iyi tatiller ,

Ankara lı arkadaşlar, 2. bir bebeğimizin de olması nedeni ile bet bir şey soyleyememekle birlikte,en azından oğlumla gelebilirim diye düşünüyorum, havalar ısınınca çocuklarımızla kamp organizasyonu yapalım derim.
Yada isterseniz kendim için ayırdığım doğa yürüyüşlerini onlarında yürüyebileceği parkur belirleyerek hep birlikte yapalım.Şunu belirtmek isterim hangisini yapacak olursak olalım, minumum malzemelere sahip olmak doğada güvenlik ve sağlık konforumuzu artıracaktır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR