Çok Çok Acil Genel Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vegandetta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 114
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,048

vegandetta

Ana Kamp
Merhabalar arkadaşlar...
öncelikle hiç bir deneyimim ve bilgim olmadığından sorular saçmada olsa idare ederseniz sevinirim :smiley: yeni üyeyim...
Ani ve geçikmiş bir kararla eşim ve iki köpeğimizle herşeyi bırakıp dünyayı gezmeye karar verdik bu yolculuk 10 yılda 15 yılda sürebilir ve yılbaşından önce yola çıkmayı planlıyoruz herşeyimizi elden çıkardık hazırlık yapıyoruz. yeşil pasaportlarımız var. cuma günü 2012 model 15m3 jumper alacağız . öncelikle araçla çıkış yaptıktan sonra belirli sürelerde türkiyeye giriş yapmamız gerekirmi gerekiyorsa bile giriş yapmadığımız taktirde bir sıkıntı olurmu? araçla çıktıktan sonra yolda tüv sigorta vs gibi olaylar nasıl oluyor? diger ülkelerde dikkat ediliyormu ? bunun dısında aracın yalıtımını yaptıktan sonra almanyada iç dizaynını yaptırırsak ruhsata işli olmadığından diger ülkelerde ruhsat olayında sıkıntı cıkarmı dikkat ediliyormu? birde vizelerle ilgili olarakta AB ülkelerinde 180 günde 90 gün olayı için her ülkeye ayrıca uzun surelı vıze ıcın basvuru yapmamızmı lazım? son olarak yeğenim almanyada ona almanyadan bir motokaravan alırsa noter vasıtası ve sigortaya işleyerek benim kullanıp kullanamayacağımı araştırmasını istedim. bır ıkı gune sonuclanacak boyle bır durumun oluru varsa bu daha avantajlı olurmu? şimdiden deneyimli arkadaşların cevapları için teşekkürler...

Etiketler
Biliyorsunuz hayatta iki durumdan uzaklasmak gerek;
-Dusunup dusunup hareket etmemek
-Dusunmeden hareket etmek .
Ilkinden kurtuldunuz ama aracla yurtdisina cikisla ikincisine sanki yakalanmis gibisiniz :smiley:

Karariniz icin tebrikler oncelikle. Bos aracla uzun sure gezemezsiniz. Yurticinde yaptirmanizi ve once ulke icinde zaman gecirmenizi tavsiye ederim.
Yurtdisinda arac muayenesi oluyor mu onu arastirin. TR ye gelis suresini belirleyecek.
Schengen butun oldugu icin dahil olanlari tek ulke gibi dusunmek gerek. 180 gun icinde 90 gunu herhangi bir Schengen ulkesi, 90 gunu de ornegin Schengen disi Arnavutluk olmali. Daha uzun sure icin saglam sebeple basvurmak gerek oturum vs icin.
Ornegin Macaristanda ev alimi saglam sebep ;)

Almanya da icini yaptirirsiniz ama ruhsatta olmayacagi icin kaza durumunda sikinti olabilr, trafik ve gumruk polisi fark edebilir. Artik AB icinde sinirlarda ek kontroller oluyor. Bu arada Almanyada ic tasarim ;uzun sureli yasam icin,10 -15bin Euro +KDV demek .
Iki kopek arac disinda kalacak galiba. Arac icinde ne kafar dayanirsiniz bilmem.
Son sozum...karavan kiralayip(yurtdisi da olabilir) 10 gun kopeklerinizle gezin, haniminiz karar versin.

Son düzenleme:

Önce bir karavan kiralayıp 1 ay gezin,dolaşın
Sonra tekrar düşünürsünüz
Bu arada da bilgi sahibi olursunuz
Sonra keşke dinleseydik adamlar demişti dinlemedik demeyin

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@vegandetta , :yum:

öncelikle hiç bir deneyimim ve bilgim olmadığından” dediğiniz halde “10-15 senelik yolculuğa” hem de “ani kararla” ve “ acil yardım” isteyerek çıkmayı düşünüyorsunuz....?
Açıkcası düşüncenizi ciddiye alanlar için bile, cevap vermek kolay olmamalı ?
Umarım bu sayfa “Balon başlık” olarak kalmaz...

Yine de kırılmadı iseniz, yazayım. ( Eğer baştan kırıldıysanız, zaten dünya turu için gerekli yapı özelliklerinizi tekrar kontrol edin derim )
* Sahibi olmadığınız araçla her ülkenin diliyle yazılı vekaletnameyle bile olsa sınır geçişleriniz sorunlu olacak.
* Jumper dünya turu için uygun bir araç değil.
* Sorularınızı bu platform gibi karavancılığa yeni başlamış bir ülkenin forumu yerine, dünyayı gezen karavancıların tecrübe ve bilgilerini aktardığı yerlere yazın.
* Karavanını kendi yapanların teknik bilgi, zaman ve cesaretine sahip değilseniz, araçla 10-15 senelik berarliğinizi nasıl hayal edebiliyorsunuz ?
* Hayvan sevginizin ekstra kısıtlama faktörü olmayacağını iddia etmek ise naif olmalı ?
* Bütçenizden ve öngördüğünüz harcamalarınızdan bahsedebilir misiniz ?
* 10-15 yıl isteği, birşeylerden kaçtığınızın işareti olabilir mi ?
* Kabul edersiniz ki, yaşlarınızı bilmek daha sıhhatli cevap vermek için önemli olmalı ?
* En kolay madde ise, Türkiye’de herkesin korktuğu dil sorunu. Yollarda bile halletmek kolay. Eğer olur da bana cevap verirseniz, lütfen bu noktadan başlamayın.
Dedim ya en kolayı bu ....:yum:

Not
Hani olur da gerçekten yollardan “Live” yazarsanız, en büyük destekçilerinizden olacağımı hesap edin...
Ama 10-15 yıl sürmesi kaydıyla
...;)

Üstelik böylelikle bizleri foruma yazılan her konuya “sazan gibi atlama” duygusundan kurtardığınız için minnettar bile olacağımızı bilin..

Son düzenleme:

iyi aksamlar arkadaşlar...
birkaçgün internete giremedim bu ani kararın neticesi sonrasında elde olmayan karışıklıklar yüzünden... :smiley:
buarada aracı bugün aldık. 2012 fiat ducato 15 m3. sorularımdan yılmayacak samimi arkadaşların yardımıylada yılbaşından önce yola çıkacağımızı düşünüyorum. böyle bir kararın böyle ani verilmesinin yaratacağı kargaşayı tahmin edersiniz sanırım... yoksa evliyaçelebi üstadımızın haklı olarak kafasındaki soru işaretleri için yazmamazlık yapmazdım. :smiley:

IMG 20171116 WA0000 2

IMG 20171116 WA0002 1

Bana kırgın olmadığınıza sevindim. :yum:

Kazasız belasız mutlu günlerde kullanıp, düşündüğünüz hedeflere ulaşmanız dileğimle.

Son düzenleme:

@vegandetta , :yum:

öncelikle hiç bir deneyimim ve bilgim olmadığından” dediğiniz halde “10-15 senelik yolculuğa” hem de “ani kararla” ve “ acil yardım” isteyerek çıkmayı düşünüyorsunuz....?
Açıkcası düşüncenizi ciddiye alanlar için bile, cevap vermek kolay olmamalı ?
Umarım bu sayfa “Balon başlık” olarak kalmaz...

Yine de kırılmadı iseniz, yazayım. ( Eğer baştan kırıldıysanız, zaten dünya turu için gerekli yapı özelliklerinizi tekrar kontrol edin derim )
* Sahibi olmadığınız araçla her ülkenin diliyle yazılı vekaletnameyle bile olsa sınır geçişleriniz sorunlu olacak.
* Jumper dünya turu için uygun bir araç değil.
* Sorularınızı bu platform gibi karavancılığa yeni başlamış bir ülkenin forumu yerine, dünyayı gezen karavancıların tecrübe ve bilgilerini aktardığı yerlere yazın.
* Karavanını kendi yapanların teknik bilgi, zaman ve cesaretine sahip değilseniz, araçla 10-15 senelik berarliğinizi nasıl hayal edebiliyorsunuz ?
* Hayvan sevginizin ekstra kısıtlama faktörü olmayacağını iddia etmek ise naif olmalı ?
* Bütçenizden ve öngördüğünüz harcamalarınızdan bahsedebilir misiniz ?
* 10-15 yıl isteği, birşeylerden kaçtığınızın işareti olabilir mi ?
* Kabul edersiniz ki, yaşlarınızı bilmek daha sıhhatli cevap vermek için önemli olmalı ?
* En kolay madde ise, Türkiye’de herkesin korktuğu dil sorunu. Yollarda bile halletmek kolay. Eğer olur da bana cevap verirseniz, lütfen bu noktadan başlamayın.
Dedim ya en kolayı bu ....:yum:

Not
Hani olur da gerçekten yollardan “Live” yazarsanız, en büyük destekçilerinizden olacağımı hesap edin...
Ama 10-15 yıl sürmesi kaydıyla
...;)

Üstelik böylelikle bizleri foruma yazılan her konuya “sazan gibi atlama” duygusundan kurtardığınız için minnettar bile olacağımızı bilin..
öncelikle iyi akşamlar üstadım....
Soru işareti konulmaması gereken yerlerde bile bunu vurgulamış olmanız, haklı olaraktan aklınızdaki soru iaşeretlerini dile getirmiş sanıyorum :D :D
* dünya turu için gerekli olan özellikteki yapının nasıl olduğunu merak ettim desem :confused: ki sanırım bunlar insani ve medeni normlara dayanan bir yapı olmalı :tearsofjoy:
*Evet bu konuyu bu kararı aldığımız süre zarfından buyana ( 2 ay ) araştırıyoruz ve hep farklı bilgiler edindik. almanya türkiye ve dünya geneli gezen gezginlerden edindiğimiz bilgiler, ingilizce bir çeviri ve aracı kullanacak kişiler bildirildiği takdirde sorun yaşanmıyacağı yönündeydi yinede emin olamadığımızdan ve araç olayı 3 güne sıkıştığından konunun çok çok acil olduğunu düşündüm kendimce ama yardım almadan önce cevaplardan önce düşüncelerimiz planlarımız hakkında tatmin edici bir teyid vermemiz gerekmediği yanılgısına düştüm ki ( forum sonuçta düşüncelerin ve bilgilerin paylaşıldığı bir ortam diye düşünerek yazdım :confused: o arada ani kararın doğurduğu ani değişikliklerle 2012 model fiat ducato aldık... :D bu araçla gidecez artık hayırlısı bakalım :D
* jumper değilde ducato hakkındaki düşünceniz ? 2012 120hp multijet 118000 ducato aldık. jumper iptal oldu... ani gelişen olaylar yüzünden :sunglasses:
*sorularımın cevabını dünyayı gezen yabancı karavancıların platformlarındada aradım tabiki ama türkiyeyi bilmediklerinden karavancılıkta her ne kadar yenide olsa eminim ki benim kadar yeni olmayan arkadaşlarada danışmak istedim en azından aynı ülkedeyiz diye yabancı sitede dünyayı gezen gezginlerden daha çok bizim kanunlarımıza hakimlerdir diye :tongueout: ama yok siz yinede onlara sorun onlar bizim ülkenin kanunlarını daha iyi bilir diyiyorsanız tekrar sorarım :confused: böyle durumlardan alınmam gücenmem :wink:umarım yanlış düşünmemişimdir:(
* karavanını kendi yapanların kendi teknik ve bilgisine sahip olmadığım için forumda cok cok acil diye konu açma geregi duydum bu teknik bilgi olayı uzun zaman alır olay acil üstadım.ç zaman en değerli şey...! karavanla 10 15 senelik birlikteliği hayal etmiyorum dünya ile 10 15 senelik birlikteliği hayal ediyorum aracı 1 yıl sonra bırakıp yürüyerekte devam edebiliriz şuan araçla çıkacaz mümkünse sadece onunla ilgili yardım ;) :D
* ben 40 eşim 40 yaşında. karakız 15 yaşında 3 bacaklı kanser sanırım 1 yıl daha en fazla bizimle olur..:weary::sweat::sob::sob:Kanka 2 yaşında maaşallahı var 15 yıl daha bizimle :sunglasses: PARDON SORU ATLAMIŞIM HOCAM :smiley::smiley:
* Hayvan sevgimizi şöyle düşünelim sınırdan geçerken çocuğunuz için sorun çıktığında ( evraklarınız tamam olduğu halde) ne yaparsanız bizde onu yaparız...
*75 puanlık soru :D ne desem ? doğru cevap verirsem bilgi ve tecrubelerinizi paylaşmayabilirsiniz...:( :D ( hiçbir gerçek, hiç bir doğru genelde inandırıcı olmaz :smiley: ) bilgi ve deneyimlerinizi bir insanla paylaşmanız için inanmanız lazım sanırım ama yinede söyleyelim. şuan arabayı aldık. yola cıkarkende en iyi 70 en kötü 15 bin tl gibi bir bütçemiz olacak en iyisi ve en kötüsü şeklinde.. ikiside pek mantıklı bir bütçe değil sanırım :D
**** sanırım 75 puanlık soru bu olsa gerek önceki soru kalan 25 in içinde olmalı :D
**** fetö :D
**** kan davası :tearsofjoy:
**** şaka şaka :smileycat: İNSAN üstadım hani bildiğin, gel fasülye yiyelim dediğinde yok ya ben kafası kesilip kanı akıtıldıktan sonra karnı yarılıp iç organlarını çıkardıktan sonra bağırsaklarını söküp içindeki boku temizleyip pişirerek ekmek arası yapıp adına kokoreç dedikleri şeyi yiyecem sen taze fasülye mi yiyiyorsun ben hayvan cesedi ve iç organlarını yemeden yaşayamam diyen...! insan varya...! işte o insanlardan kaçıyoruz...! (kaçmak içinde insanlardan yardım istiyoruz..!) ülkelerin trafik kanunları kadar olamadasa buda biraz derin bir mevzu aslında üstadım tabiki her konuda olduğu gibi buda anlayana derin bir durum...
**** dil konusuna cevap vermiyorum üstadım... :smiley:

:smiley:
bir soruda biz soralım kaç yıldan sonra bizim destekçilerimizden biri olmayı düşünüyorsunuz ? ama 10-15 yıl olması kaydıyla demişssiniz 10 yıl iyi 5 yıl desteğinizi alırız :D 15 yıl olursa zaten olay biter desteğinizin anlamı kalmaz :sweatsmile: ama siz ozamana kadar sabrederseniz biz desteğinizi almak için 16 17 yıla uzatırız okadar beklemişken 1- 2 yıl desteğinizin tadını çıkarmamak olmaz :smiley:

olayı şöyle özetleyelim önceki yıldan planımızı 2 ay önce ancak hayata geçirdik (sistemin dayattığı çarkın içinde planların yolunda gitmesi mucize olurdu galiba ) kaz dağlarından arsa aldık ve hayalimiz yılbaşından önce oraya yerleşmekti... kalan ömrümüzü 3 5 dönüm bir arazide, orman içinde , sırf 1 öğün yemek için 1 saat sonra tuvalete SIÇILACAK BİR EYLEM İÇİN öldürülüp parçalanmadan önce mezbahalardan,kurban bayramlarından ! (nasıl bir bayramsa!!!!) kurtarabildiğimiz hayvanlarla kalan ömrümüzü geçirme düşüncesi ile ... ! arsayı aldığımız ilk hafta arsada ne yapacagımızı düşünüp sohbet ederken birden bu kısa hayatta saçma sapan geçirdiğimiz 40 yıldan sonra (son 4 yıl vegan olarak saçma değildi :smiley: hayatı yaşamın kutsallığını gördük) kalan ömrümüzdede gözlerimizi açtığımız gerçek evimizi yani bu her santimi yaşam barındıran dünyayı görmeden ölmememiz gerektiğiniz düşünerek bu kararı aldık. kaz dağlarına yerleşmemiz tüm hesaplarımız yılbaşından öncesi içindi. eşimin yıl beklemeden erken emekliliğinide ayarlayınca oturduğumuz evden tutunda gereksiz tüm eşya ve kıyafetlerden kurtulunca, birden kaz dağları yerine, olayı dünyaya çevirip, kaz dağlarınıda elden çıkarırsanız olay ciddi şekilde acil çok acil olabiliyor :wink:
son olarak mesela biz pariste eyfel kulesi louvre müzesi veya notre dame katedralini 10 gün gezmek yerine fransadaki her hangi bir ormanda 1 sincabı görmek umudu ile 10 gün ağacın dibine kamp kurabiliriz... hahhh işte o noktada 15 gün ekmek zeytinle bile yaşarız o ekmek zeytin 15 gün bizim içöin 30 çeşit yemek olur sincap yuvasına bakarken desem :smiley: :smiley: yani insan ve insana dair şeyleri değil gezegenimiz ve tabiatana'ya dair şeyleri görmeden ölmek istemiyoruz.. :smiley: yani 7300 ton çelik kullanılan eyfel kulesini veya eğri duran pisa kulesini görmektense tuna nehri kıyısında göç eden taçlı turnaları -15 derecede 15 gün beklemeyi sobanın önünde kestane pişirir gibi bekleriz :smiley: yani olayımız çok derin.. ;) o yüzden BÜTÇE hesapları bize göre değil çok fazla üstadım...
VE BU YÜZDEN OLAY ÇOK ACİL.... :smiley:

Son düzenleme:

Dünya gezginlerinin araçları için bazda aradıkları kriterler genellikle; tamirinin heryer ve ülkede özel beceri gerektirmeyecek şekilde, yani komplike ve elektronik yapıdan uzak, yedek parçaya ulaşımının kolay, farklı kalite yakıtı tolere edebilen, arazi koşullarına dayanıklı ve 4 çeker olması yönünde.

Forumda benden daha bilgili ve tecrübeli olup aracını kendi yapanlar dışında sorabileceğiniz birçok sorunun cevabı çeşitleriyle zaten yazılı.

Sormadan önce okumaktan kaçınmayın !

Son düzenleme:

evet araştırmalarımızda bahsettiğiniz kriterler dogrultusunda bir araç mantıklıydı özellikle herşeyiyle mekanik olan... bu kısa süre içinde gelişen olaylar sonucunda dün ducato almış bulunduk. ducatomuz oldu diyelim veya... (karışık) artık başka bir araba şansımız ihtimalimiz yok...
uzun süredir aklımızdaki konuları araştırıp duruyoruz. sitelerden forumlardan sorularımıza cevap aramak için okudukça kafamızın daha çok karıştığını ve işin içinden çıkamaz bir hale geldiğimizi fark edip üstünede araba netleşir gibi olunca ( arabayı hazır almamızda olası ihtimaldi ) foruma yazarak deneyimli arkadaşların bu kısa sürede yönlendirmeleri yardımıyla daha sağlıklı bir şekilde toparlanacağımızı düşündük. okudukça soru soramadığından kafan daha çok karışabiliyor. her konuya soru sorup cevapları analiz etmeye kalksak sanırım hiç olmayacaktı. zaten acemi olmamız ve sorularımız bazen saçma gelebileceğinden çokta ciddi cevaplar alamıyacaktık galiba buda değerli olan zamanı harcayacaktı. o yüzden direk bi dalış oldu bizimkisi sanırıım.. :smiley:
ŞUAN İÇİN....
Düşüncelerimiz saçmada olsa fikirleri deneyimleri ile bize yön verecek arkadaşların mesajlarını yardımlarını bekliyoruz.
Arabayı aldık... Şuan arabaya proje cizdirip yaptırıp çıkacak imkanımız yok... ( ama yinede çıkacaz :smiley: )
tek ve öncelikli önemli olduğunu düşündüğümüz yalıtım konusunu en iyi şekilde halledip yalıtım üstüne ahşap kaplama yapıp boş araca birkaç parça eşyamızı koyup yola cıkmayı düşünüyoruz. sanırım arabanın içinde yatak yorgan vs vs olması sorun teşkil etmez... (düşünceleriniz nedir arkadaşlar?)
yalıtım konusunda araştırdıkça earthwool diye fiyatı ve özellikleri çok uygun bir malzemeye rastladık. ne tavsiye edersiniz ? ne yapmamızı önerirsiniz?
yanlara iki cam actırmak sanırım proje kapsamına giriyor... tavanda acmayı düşündüğümüz pencereler çıkışta sorun olurmu sizce ? çıktıktan sonramı pencere açmak daha mantıklı olur ?
yalıtım malzemesine karar verip başlayınca sorularımız biraz daha artacaktır.. :smiley:

Öncelikle ducato hayırlı oldun , ducato kampercilerin ilk tercihi ben de de ducato var , yatak yorgan ve sabitlenmemiş kanape , sorun teşkil etmez , yan camlara bazı tüv istasyonları bir şey demiyor , üst pencereyi hemen açtırabilirsin , iç kaplama malzemesi için iyi diyorlar . Sanki bir çok şeyi öğrenmiş ve biliyorsun gibi gel di bana , ama yine de hem sorup hem cevaplıyorsun gibi , tasdikletme ihtiyacı duyuyorsun neden ?

Hadi bakalım , yolun açık olsun , tekerine taş değmesin , Allah gönlüne göre versin , aramıza hoş geldin .

Sizi izlemeye devam ediyoruz , umarım başarırsınız .

Öncelikle ducato hayırlı oldun , ducato kampercilerin ilk tercihi ben de de ducato var , yatak yorgan ve sabitlenmemiş kanape , sorun teşkil etmez , yan camlara bazı tüv istasyonları bir şey demiyor , üst pencereyi hemen açtırabilirsin , iç kaplama malzemesi için iyi diyorlar . Sanki bir çok şeyi öğrenmiş ve biliyorsun gibi gel di bana , ama yine de hem sorup hem cevaplıyorsun gibi , tasdikletme ihtiyacı duyuyorsun neden ?

Hadi bakalım , yolun açık olsun , tekerine taş değmesin , Allah gönlüne göre versin , aramıza hoş geldin .

Sizi izlemeye devam ediyoruz , umarım başarırsınız .
Teşekkürler üstadım. Bir kaç aydır araştırdığımdan yüzeysel bilgi sahibiyim emin olmak için sizler gibi deneyimli arkadaşların görüş ve onayı yanlış yapma şansımızı minumuma indirecektir. yanlış seçimlerin geri dönüşü olmayışı ve fuzuli harcamalar yaratacağından en sağlıklı kararı vermeye çalışıyoruz.
Bizde kendimizi hayretle izliyoruz :smiley: tavan pencerelerini hemen açıyorum :smiley:

Daha evvel forumda şöyle yazılmıştı;
“Panelvanlarda aslında izolasyon yapmak için seçtiğimiz ama sonuçta pas ve küf için ideal yataklık yapanlar ise su depolama kabiliyeti olan taş, cam ve diğer lifli çözümler ! Bu ürünler herşeyden önce kuru, başka kullanım alanları için imal ediliyor. Eskiden bazı Amerikalı üreticiler ve karavanını kendi yapanlar tarafından uygulanmış olsa da, kazanılan tecrübeler sonucu, bütün forumlarda üzerine basılarak kaçınılması gereken bir çözüm olarak konuşuluyor.”
Forum aceleye getirmeden araştırılırsa bu çeşit bilgilere kolaylıkla ulaşılabilir.

Kısaca “Earthwool” izolasyona uygun olsa da, araç izolasyonuna uygun değil !

Örnek

Bu da alternatif bir yalıtım.
Bütün bir kışın içinde sorunsuzca geçirilmiş olduğu bu uygulamayı gördüm.
Tavsiye edilmemesi için sebep yok.
Bizofol
ABFBA

Son düzenleme:

“Panelvanlarda aslında izolasyon yapmak için seçtiğimiz ama sonuçta pas ve küf için ideal yataklık yapanlar ise su depolama kabiliyeti olan taş, cam ve diğer lifli çözümler ! Bu ürünler herşeyden önce kuru, başka kullanım alanları için imal ediliyor. Eskiden bazı Amerikalı üreticiler ve karavanını kendi yapanlar tarafından uygulanmış olsa da, kazanılan tecrübeler sonucu, bütün forumlarda üzerine basılarak kaçınılması gereken bir çözüm olarak konuşuluyor.”
Forum aceleye getirmeden araştırılırsa bu çeşit bilgilere kolaylıkla ulaşılabilir.

Örnek

Bizofol
ABFBA

Örnek

Bizofol
ABFBA
haklısınız üstadım daha evvel forumdada yazılmış olduğu gibi ( ben araştırmamıştım forumda) taş ve cam yünü biri cam elyafından biride bazalt taşının 1300 derece ısıl işlem görmesi ve bir çok kimyasal barındırması sebebi ile ve uzun vadede araca verebilecegi zararlar yüzünden çok uygun olmadığını zaten bildiğim için daha bu işe girişirken elemiştim.
Yine Araştırmalarım doğrultusunda earthwool /mineral yünü diye bir izolasyon malzemesi ile karşılaştım.
minerallerden elde edilen bir yün olduğundan kimyasal ve kansorojen madde icermiyor .Yangına karşı yüksek dayanıma sahip. Kullanım amacına ve talep edilen performansa göre bir veya her iki yüzü Aluminyum Folyo veya ECOSE tülü kaplı olarakta satılıyor. e tabi bunları araştırıp uygulamasını yapan bir arkadaşında forumundan uygulamasını görünce sizlere danışmak amaçlı sormak daha sağlıklı bir sonuca ulaşmak için sormak istedim...!
* evet earthwool çatı malzemesi araç uygulaması için değil. taş ve cam yünüde araç uygulamasına uygun olmadığı halde çözüm olarak kullanıldı verimli olmasına rağmen bu iki malzemedeki sorun sağlıksız oluşu su ve nemden dolayı bakteri çürüme oluşturması vs vs...
*Şimdi bu iki malzemeden daha ucuz cam ve taş yünü gibi kimyasal barındırmayan çift tarafı alüminyum yalıtımla extra kaplanabilen aynı zamanda nem bariyeri olan waporiser barrier denen malzeme ilede tekrar kaplama yapılabilecek böyle bir malzeme bulunca kendimce düşündüm cam ve taş yünündeki sorunu ortadan kaldıran daha ucuz ve çevredostu...
'' Yani Forumlarda üzerine basılarak kaçınılması tavsiye edilen- konuşulan'' bu sorunada belki başka bir çözüm bulmuşuzdur diye earthwool bu sorunları içermediğinden kullanılabilir diye mantık yürütüp sizlerle birlikte karşılaştırmak istedim. sonuçta uygun sağlıklı çözümler arıyoruz diye düşünüyorum araç yalıtımı için üretilip üretilmemesi çok sorun teşkil etmez sanırım.

'' eartwool araç izolasyonuna uygun değil..!'' derken pek bir acıklama yapmamıssınız. siz earthwool u elerken ne gibi dezavantajlarını göz önüne aldınız ? bu merakımı giderirsenz sevinirim üstadım.
yıllardır cam ve taş yünü kullanılırken onun tüm dezavantajlarını (pas bakteri koku kimyasal içerik) ortadan kaldıran avantajlı bir ürün gibi duruyor.

Forumu aceleye getirmek değilde benim olayım farklı siz beni hızlandırılmış kursa giden sınava gireceği tarih çok yaklaşmış öğrenci olarak düşünün üstadım. sizin gezenbilir.com okulundanda artı özel ders alabilme hayali ile kayıt yaptıran öğrenci gibi. :smiley: cevap verecek fikir verecek öğretmenler umut ettiğimden. zaten hızlandırılmış kursta (bu kararı verdiğimiz andan itibaren tüm internetten araştırmaya girmem) edindiğim bilgilerim kafama takılan şeyler sordugum sorulara cevaplarla hızlı çözümlere ulaşmaya calısıyorum. siz bana her sorumda milli eğitimin yazdığı bir sürü kitap var önce ordan araştır sonra sor derseniz başından hatayı siz yapmış olursunuz diye tahmin ediyorum ki zaten benim neyi nekadar bildiğimi neyi araştırıp neyi araştırmadığımı sormak zahmetinde bulunmadığınız için.
forumdaki geçmiş yazıları tavsiye etmekten ziyade fikirlerinizi tavsiyelerinizi deneyimlerinizi paylaşmayı düşünürseniz eğer tavsiyelerinizi dinleyip değerlendirmek isterim üstadım... ( umarım beni yanlış anlamazsınız.)

sonuç olarak çözüm amaçlı bir ürün olabileceğini çift tarafının kaplı olma alternatifinin olması ucuz kalıcı ve sağlıklı olması yüzünden alternatif bir yöntem olur diye düşünüyorum ama tabiki hala araştırmaya devam ediyorum.

Son düzenleme:

" Panelvanlarda aslında izolasyon yapmak için seçtiğimiz ama sonuçta pas ve küf için ideal yataklık yapanlar ise su depolama kabiliyeti olan taş, cam ve diğer lifli çözümler ! "

Sorun kimyasal değil, fiziksel yapı !
Panelvanlarda aslında izolasyon yapmak için seçtiğimiz ama sonuçta pas ve küf için ideal yataklık yapanlar ise su depolama kabiliyeti olan taş, cam ve diğer lifli çözümler ! Bu ürünler herşeyden önce kuru, başka kullanım alanları için imal ediliyor.

Earthwool-Page-Image_l.jpg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri