Commander '' Service 4wd System '' Hatasi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan swoop Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,303

swoop

Yeni Üye
Yer
Istanbul
Herkese merhaba,

Ismim Ersagun, Istanbul'da yasiyorum.
Uzun suredir forumu takip etmeme ragmen uyeligimi yeni acmis bulunuyorum.

2006 model Commander 5.7 hemi aracimizda surekli “Service 4wd system” hatasi aliyorum.
Su ana kadar olan butun geri cagirimlarin yapilmis olmasina ragmen sorun hala devam etmekte.
Usta transfer case'in degismesi gerektigini soyledi -tecrubesi ve niyetinden hic bir kuskum yok- fakat dunya uzerindeki butun forumlari inceledim ve bir cok insan parca degisimine ragmen sorunun hala devam ettigini belirtiyor ve ayni sorun donemin Grand Cherokee'lerinde de mevcutmus.

Simdilik maddi durumum mumkun olana kadar transfer case'i degistirmeden basvurabilecegim ne gibi cozumler onerebilirsiniz? Siz degerli arkadaslarin onerilerini dort gozle bekliyorum.

Tesekkur ederim.

Son düzenleme:

Etiketler
Herkese merhaba,

Ismim Ersagun, Istanbul'da yasiyorum.
Uzun suredir forumu takip etmeme ragmen uyeligimi yeni acmis bulunuyorum.

2006 model Commander 5.7 hemi aracimda surekli “Service 4wd system” hatasi aliyorum.
Su ana kadar olan butun geri cagirimlarin yapilmis olmasina ragmen sorun hala devam etmekte.
Usta transfer case'in degismesi gerektigini soyledi -tecrubesi ve niyetinden hic bir kuskum yok- fakat dunya uzerindeki butun forumlari inceledim ve bir cok insan parca degisimine ragmen sorunun hala devam ettigini belirtiyor ve ayni sorun donemin Grand Cherokee'lerinde de mevcutmus.

Simdilik maddi durumum mumkun olana kadar transfer case'i degistirmeden basvurabilecegim ne gibi cozumler onerebilirsiniz? Siz degerli arkadaslarin onerilerini dort gozle bekliyorum.

Tesekkur ederim.

merhaba,

bende 2006 var, 267 binde, bu sorunla karşılaşmadım, açıkçası karşılaşan da duymadım.

ama hem servis hem de yedek parça konusunda yardımcı olmaya çalışırım.

öncelikle ne zaman oldu bu, uyarıdan sonra kaç km yapıldı araçla, herhangi bir çarpma vs sonrası mı oluştu, hangi şehirdesiniz ve servise gidiyorsunuz? uyarı ile beraber abs, esp ve bas ışıkları yandı mı?

sisteme reset attırdınız mı, özellikle de sensorler kontrol edildi mi? aracın gidişinde herhangi bir problem var mı?

merhaba,

bende 2006 var, 267 binde, bu sorunla karşılaşmadım, açıkçası karşılaşan da duymadım.

ama hem servis hem de yedek parça konusunda yardımcı olmaya çalışırım.

öncelikle ne zaman oldu bu, uyarıdan sonra kaç km yapıldı araçla, herhangi bir çarpma vs sonrası mı oluştu, hangi şehirdesiniz ve servise gidiyorsunuz? uyarı ile beraber abs, esp ve bas ışıkları yandı mı?

sisteme reset attırdınız mı, özellikle de sensorler kontrol edildi mi? aracın gidişinde herhangi bir problem var mı?

Sn. mauvais

Böyle bir sıkıntı yaşamadığınız için sevindim. Sanırım CRD’lerde pek görünen bir problem değil.

Bu arada araç Quadra-Drive II ve ilk sahibiyiz. 2013 ortasından beri var problem, yani N23 geri çağırımı yapıldığından beri. Sonrasında da P73 yapıldı ama sorun çözülmedi. Araç şu an 100bin km’de. Sorun yaşanmaya başlaması 60bin civarıdır diye düşünüyorum ve durumu etkileyecek bir kazası yok aracın. Başka bir uyarı ışığı olmaması ile birlikte aracın gidişinde herhangi bir problem yok.

Istanbul’dayım Davut Usta’ya götürmüştüm aracı kendisi hata kodunu sildi ve resetledi ama 3 dk sonra tekrar ortaya çıktı. Sensörlere bakıldı mı hatırlamıyorum. Hangi sensörleri kastediyorsunuz?

Ayrıca fuse trick diye birşey de var. FDCM sigortasını çekip biraz sürdükten sonra geri takınca düzeldiğini söylüyor insanlar ama kalıcı bir çözüm olmamakla beraber bende hiç işe yaramadı.
Bazı insanlar akü değişimiyle sorunun değiştiğini yazmış forumlarda o yüzden bugün aküyü kontrol ettireceğim.

Eğer mantıklı ise transfer case’ini de temizletmeyi düşünüyorum. Istanbul’da önerebileceğiniz usta var mı ve maliyeti sizce ne cıvarda olur?

Saygılarımla.

mesajımı yazdıktan sonra bende merak ettim ve usa forumlarında bunu aradım, anladığım kadarı ile herkes bu arızanın recall sonrası belirdiğini söylüyor ve bundan da şikayetçi olan sayısı çok. parça değişimi ile çözebilen sayısı da az, kaldı ki orada bile 880$ gibi rakamlardan bahsediyorlar.

çoğu kişi aynı zamanlar N23 sonrası bu problem ile yüzleşmişler.
bu forumun 6. sayfasında problemi çözdüğünü söyleyen bir mesaj var, ona da bir bakın derim.

Service 4WD System - Trouble Code C140F - Page 5 - Jeep Commander Forums: Jeep Commander Forum

sanırım bir sayfa öncesinde de bir kişi aracın bütün recall larını silmiş ve eski haline getirmiş, sonrasında da arıza kalmamış.

FCDM yi aküyü boşa çıkartma ile resetlemesi işe yaramıyormuş okuduğum kadarı ile. ayrıca bir sürü parça değişimi yapıp sorunu çözemeyen de var.

transfer case değişimi için ne kadar istediler sizden?
4Low a aracı aldığınızda kitleme yapıyor mu?

2008 Jeep Grand Cherokee - Transfer Case Motor Replacement- Pawlik Automotive Repair, Vancouver BC

başka bir servis önerisi özel servis olarak veremeyeceğim çünkü en donanımlı yer Davut usta nın mekanı, ben de bakımlarımı orada yaptırıyorum.

benim tavsiyem öncelikle mengerler e bir aracı götürün, yetkili serviste bir bakılsın (geri çağırmalarla ilgili yakın zamanda bir konu açıldı, mengerler i orada tavsiye ediyorlardı). kontrol ettirin ve durumu anlatın, hatta N23 meselesini de ısrarla söyleyin, eğer bir çözümleri yok ise yeniden araştırmak lazım forumları.

diğer yandan ankara da büyük özel servisler daha var, akgün aydın ve hmc oto, bunlara da telefon ile bir danışın, belki farklı bir bilgileri vardır.

gelişmeleri da paylaşırsanız fikir alış verişine devam ederiz.

Oncelikle ilgilendiginiz icin tesekkur ederim.

Recallari silme islemi nasil yapiliyor emin degilim ama sorunu gidermeyi basaran insanlarin cogu hurdaliklardan N23 recall uygulanmamis FCDM'leri alarak cozmus durumu. Turkiye'de boyle bir sansimizin oldugunu sanmiyorum :smiley:

Yanlis hatirlamiyorsam transfer case icin 2500 TL civarinda bir fiyat almistim. En yakin firsatta Davut Usta'ya tekrar ugramaya calisacagim. Mengerleri aradim ve durumdan bahsettim fakat 400 TL muayene ucretini duyunca garipsedim. Davut Usta ile gorustukten sonra duruma gore Mengerler'e ugrayip sorunu yuz yuze daha iyi anlatmayi planliyorum sizin de onerdiginiz gibi.

4Low a aracı aldığınızda kitleme yapıyor mu?

Bu konularda malesef teknik bir bilgim olmadigi icin nasil cevap verebilecegimi bilmiyorum. Motoru calistirmamdan kapatmama kadar ''Service 4WD System'' hatasi veriyor, her sistemi devreye sokmaya calistigimda da bipleyip yine bu hatayi gosteriyor. Bugun bos bir otoparkta FCDM sigortasini cikartip bir kac tur attim ve sunu farkettim; arac sanki 4 cekerde gidiyordu (4 koseden ayri ayri yukselip alcaliyor gibi). Sonrasinda arac calisirken sigortayi geri takip motor acip kapamadan sonra bu olay kesildi. Daha once otoparktaki kadar duzgun bir zeminde denememistim, bu yuzden kecileri mi kacirdim yoksa bu gercekten oldu mu bilemiyorum :smiley:

Konudan alakasiz iki sey daha sormak istiyorum;

1) Klima en sonda sicakta calisirken camlari acip kapadigimda uflemesi anlik azalip normale geliyor, sizce normal mi yoksa aku veya kacak problemi olabilir mi?

2) Aracim normalden cok benzin yakiyor. 100 km once tamamen doldurdugum depo su an yarida gosteriyor ki depo 77 litre desek bu 39L/100km demek, fakat yol bilgisayarinda 29L/100km civarinda gosteriyor. Motor yagi degistireli 5000 km civari oldu. Gectigimiz yaz manifold sorunu giderildi ve radyator yenilendi, bujiler ve samandirada sikinti yok demisti usta. Ustelik anneannemden daha yavas kullanmama ragmen sinir bozucu bir durum, tabi LPG montaji da yakin gelecekte planlarim arasinda.

Tekrar tesekkur ederim.

rica ederim,

transfer case değişimi ile problem çözülecek olsa değiştirin diyeceğim ama zor. baya problem devam etmiş.

FCDM 5.7 olarak Tr de bulmak bence de imkansız gibi, usa da tanıdık var mı? belki o alır getirir.

klimanın üfleme azalması normal bir durum değil, yakıt tüketimi de öyle

bence en kısa zamanda bir servise gidip durumu gösterin.

otomatik klima bunların hepsinde problem. bizim 2009 WK sıfır km alındığından beri düzgün ısı ayarı yapamıyor. aptal bir sistemi var. arızalı filan da değil.

güncellemelerden önce bu transfer kutusu sorunu yoksa ve sonradan çıktıysa bence de yapılması gereken eski yazılımı bir şekilde oraya koymaktır. trasnfer kutusu bozuk olsa zaten çalışmaz sürekli 4 çeker sistemi. parlak beyinli bir tuningci o uyarı ile ilglili HEX cinsinden adresi bulup onu değiştirecek. bu tip bir modifikasyonu kim yapar o meçhul. her durumda önce tüm sensörlere kablolara bakmak gerekir diye düşünüyorum. belkide PCM bozuktur. bu araçlarda bir çok modüler sistem birlikte çalışıyor. hatta bazı üniteler birbirinin içine geçmiş şekilde iş görüyorlar elektronik açıdan ayrı gözükselerde.

sigortayı çekip arabayı çalıştırdığınıza ve sonra sigortayı taktığınızda bu sorun olmuyorsa, basit bir timer rölesi ile aynı işi otomatik olarak yaptırabilirsiniz. araç çalışınca mesela 5 sn sonra digorta yeniden devreye girer. araba kapanınca röle devreyi açar sigorta dışarıdaymış gibi olur. yada daha komplike bir durum var ama bir şekilde araç el ile müdehale edildiğin kandırılabiliyorsa arduino gibi bir geliştirme kartı ile de kandırılabilir.

çekiş ile ilgili olarak sigortayı çekince ne odluğunu ancak aracı lifte alarak anlarsınız. tüketim ise fecaat ötesi. eski nesil 4.7 grand cherokee benzinde şehir içinde 34 litre yakıyorodu öyle düşünün. aşırı tüketimin sebebi çok yavaş ve çok kısa yol kullnımı olabilir. bozulacak şeylerde ise, önce bujilere sonrada oksijen sensörlerine bakmak gerekir.

* 5.7 benzin ile şehir içi kullanım cesaret işi. tebrik ederim :smiley:

** Mengerler konusunda ise... ne desem bilemedim. Deneyimim feci bunlarla ilgili.

FCDM 5.7 olarak Tr de bulmak bence de imkansız gibi, usa da tanıdık var mı? belki o alır getirir.

klimanın üfleme azalması normal bir durum değil, yakıt tüketimi de öyle

bence en kısa zamanda bir servise gidip durumu gösterin.

Subat'ta gidecegim ve buradan butun detaylari mutlaka paylasacagim.

parlak beyinli bir tuningci o uyarı ile ilglili HEX cinsinden adresi bulup onu değiştirecek. bu tip bir modifikasyonu kim yapar o meçhul.

Boyle birseyin mumkun oldugunu bilmiyordum.

Bu arada sadece FDCM ve yazilimda hata olduguna da emin degilim. Arac arazide sadece colde kullanildi cok az. Transfer case'in kirli olmasini da neden olarak saymis bir suru insan ve elektrik baglantilari da pek narin oldugunu soyluyorlar. Gelecek ay sirasiyla yazilima, kablolara ve temizligine baktiracagim.

tüketim ise fecaat ötesi. eski nesil 4.7 grand cherokee benzinde şehir içinde 34 litre yakıyorodu öyle düşünün. aşırı tüketimin sebebi çok yavaş ve çok kısa yol kullnımı olabilir. bozulacak şeylerde ise, önce bujilere sonrada oksijen sensörlerine bakmak gerekir.

Hava filtresi zamani dolmusken K&N ile degistirdim. Yag ve filtresini de gelecek ay degistirecegim 5w-20 ile. Ama bujileri kendim degistirmeyecegim, 16 tane var ve puf noktalarini bilmiyorum.

Eger oksijen sensoru kotu ise temizlemek diye birsey var mi yoksa direkt yeni mi alayim?

* 5.7 benzin ile şehir içi kullanım cesaret işi. tebrik ederim :smiley:

Arac Turkiye'ye geleli bir sene oldu. Ondan once bir korfez ulkesinde sudan ucuz migdesini dolduruyorduk :smiley:
Burada ise cok ama cok az kullaniyoruz, genelde yatiyor.

Son olarak, LPG.
Yurtdisi arastirmalari sonucunda Prins dusunmeye basladik ozellikle Polonya ve Ingiltere'de bu motorlarda kullaniliyor ve gayet memnunlar. Sizin oneriniz nedir ve nerede yaptirmami tavsiye edersiniz?

Tesekkurler.

v8 motora prins takıyorlar. v8 de en çok ne uygulandıysa onu bulup taktırın. uğraşmayın sonra. ben v6 da lovato kullanmıştım ve hiçbir problem yaşamamıştım.

oksijen sensörü bozulmaya başladıysa belki üzerindeki kurum temizlenebilir ancak tamamen bozuk bir sensö rtamir olmaz. bence sensörler yenilenmeli. iki adet var katalitik konvertörler öncesinde. V motor çünkü.

v8 motora prins takıyorlar. v8 de en çok ne uygulandıysa onu bulup taktırın. uğraşmayın sonra. ben v6 da lovato kullanmıştım ve hiçbir problem yaşamamıştım.

oksijen sensörü bozulmaya başladıysa belki üzerindeki kurum temizlenebilir ancak tamamen bozuk bir sensö rtamir olmaz. bence sensörler yenilenmeli. iki adet var katalitik konvertörler öncesinde. V motor çünkü.

Sn. KLL,

Bilgiler için teşekkür ederim.

İyi haftasonları dilerim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Merhaba,
İç aydınlatmayı ve kapıyı açık unutup aküyü bitirdikten sonra benim aracımda(gc crd) da "service 4wd" hatası almıştım. Sorunu aküye yormuştum fakat 4Lo devreye sokan motorda(Transfer Case Motor) çıktı arıza.
Benim durumumdaki gibi şanslıysanız sadece konnektöründe sorun vardır, zamanla kontakları oksitleniyor. Kontrol etmenizde fayda var hiçbir alet gerektirmeden söküp göz ile muayene edebilirsiniz. Kontak temizleyici sprey vb kullanarak temizleyip konnektörü takarsınız 5dk'lık tamir işi olur.

Motor 12v fırçalı dc, FDCM motorun varlığı ve sağlığını anlamak için sarımlar üzerinden akan akımı ve direncini ölçüyor. Recall'larden birinin nedeni de bu idi sanırım, kabul edilebilir değerler arasındaki makası değiştirmişlerdi.

Selamlar, saygılar.

Benim yolda giderken “Service 4WD” yandı , aha çaktık dedim , ertesi gün korkarak ustaya gittim , bişey yok dedi , aküden olmuş , aküyü şarj etmişler , ışık söndü bidaha yanmadı , yolda giderken aküden nasıl problem olur mantığıma yatmadı ama 2 ayrı kişi aynısını söyledi , hala aynı aküyü kullanıyorum , alternatörde de problem yok , fazla masraf etmeden aküyü bi kontrol etmekte fayda var...

Arkadaşlar Merhaba,

Foruma yeni katıldım, 1 ay önce aldığım 2011 model eski kasa Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD LİMİTED markalı aracımda bu problemi yaşıyorum şu an,

Sürekli görmüyorum arızayı ancak ara ara bildirim veriyor, ama biraz uğraşım üzerine en çok bildirimi şu şekilde veriyor. Anahtarı tak kontağı aç ve 10-12 sn bekle sonra bildirim sesiyle beraber ekranda service 4WD sysetm yazıyor, beklemeden çalıştırırsam aracı sadece arıza sesi geliyor ama ekranda herhangi bir bildirim yok, çok nadiren araç hareket halindeyken bu bildirim geliyor stop start yapınca siliniyor.
Bunu haricinde bu problemle beraber eş zamanlı olarak kasislerden geçerken ön alttan dingggg şeklinde uzayan bir ses var sanki bir odunla bir tenekeye vurmuş gibi, bir alakası var mı bilmiyorum Belki sadece alt takımlarla alakalı ufak bir rot arızası da olabilir.
Şu an 4 çeker sistemi çalışıyor mu bilmiyorum, 2 gün önce çamura girdim araç oturdu ve patinaj çekmeye başladı kapıyı açıp bakarak gaz verdiğimde sadece arka teker patinaj çekiyordu (araç Low vitesteydi) arka diflock dan olabilir diye ağır vitesi kapatıp esp açıkken tekrar gaza yüklendim ama ön tekerlerde tık yok hiç bir şekilde ön patinaj çekmezken arka tekerler hızla dönüyordu. Aracı lifte kaldırıp baktıracağım.
daha önceki yapılan yorumlardaki gibi aktarma merkezini değiştirmeden konnektörü temizlemeyi ve aküyü şarj etmeyi deneyeceğim.

Durumla ilgili farklı bir fikri olan varsa bilgi vermesini rica ederim. Ben gelişmeler ile alakalı sizleri haberdar edeceğim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR