DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Çorum Kaloriferi

'OFF-ROAD GARAJ' forumunda İbrahim Önde tarafından 8 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu 413 kişi tarafından okunmuş, 11 cevap yazılmıştırBu Sayfayı Paylaş

 1. İbrahim Önde

  İbrahim Önde Yeni Üye

  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeni:
  2
  Şehir:
  Konya
  Değerli dostlar, Çorum kaloriferi denilen ilave kalorifer sistemini Suzuki Samurai marka/model arabama uygulamak istiyorum. Bu düşünceye sıcak bakma nedenlerim arasında öncelikle arabamın tenteli oluşu ve kaloriferin sebebi bilinmemekle birlikte sıcak hava üflemiyor oluşu.

  Mevcut kaloriferi yaptırmayı düşünmedim. Çünkü sanayide sök-tak olayı bile ciddi külfetler tutuyor bazı esnaflarda. Kaldı ki yapılınca vereceği randımanda kafamda soru işareti olarak duruyor. Üstelik yapılan işlem sonrası işçilik hatalarının canımı sıkmasından korkuyorum. Bu nedenden dolayı kışın ısınma ihtiyacımı piyasada gayet olumlu referanslarla anılan Çorum kaloriferi ile sağlamak istedim. 250-350 TL (2017 yılı) şeklinde montaj hariç satış bedeli var. Bunu arabama kaça uygulatırım onuda bilmiyorum. Ama yeni takılan bir cihaz olması, eskisinin diriltilmesinden daha iyi olacaktır diye umuyorum. Haricen arabamın tenteli olması içeride ısı muhafazası anlamında negatif etkiye sahip olacaktır. Bu nedenle de üzerine ''ekmek koy kızart'' dedikleri Çorum kaloriferini tercih etmek istiyorum.

  Daha önce uygulatmış olan var mıdır?
  Montaj ücreti ve montaj zahmeti ne kadar ve nasıl olur?

  Konya'da ikamet ettiğim için kış ayları epeyce soğuk geçiyor. Sıcaklık şart :smiley:

  Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.
   
  Etiketler:


 2. suleymancirit

  suleymancirit Balıkçı, doğa sever, kampçı , kamper karavan

  Mesaj:
  388
  Alınan Beğeni:
  103
  çorum kaloriferi motour suyu ilemi yoksa aküden rezistanslamı çalışıyor ? çalışma prensibi nedir ?
   


 3. İbrahim Önde

  İbrahim Önde Yeni Üye

  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeni:
  2
  Şehir:
  Konya
  Araştırdığım kadarıyla bu sistem; fan hareket enerjisini araçtan, durumuna göre ya da tercih edilen kaloriferin güç ihtiyacına göre 12v ya da 24v çektiği enerji ile çalışıyor. Bunun yanında sıcaklık kaynağını da yine aracın radyatöründen gelen sıcak su ile sağlıyor. Yani radyatör ile çorum kaloriferi arasında bir sıcak su alış-verişi söz konusu oluyor. Bu sayede ısınan peteklerdeki sıcaklığı yine gücünü araçtaki elektrik sisteminden alan fan araç içerisine üflüyor. Çözdüğüm kadarıyla sistem bu şekilde çalışıyor. Çok methediyorlar bu sistemi. Ben de denemeye değer görüyorum. Umarım aktardığım bilgilerde eksik ya da yanlışlık yoktur.
   


 4. huse

  huse Hüseyin

  Mesaj:
  52
  Alınan Beğeni:
  5
  Şehir:
  İstanbul
  Siz yazdıktan sonra ben de meraktan çalışma prensibine baktım. Dediğiniz gibi, motor soğutma suyu ile sıcaklığı kabin içine alıyor.
  Aslına bakarsanız aracınızdaki ısıtma sistemi ile aynı performansı vermesi lazım.
  Benim düşüncem, aracınıza bu donanımı eklemek yerine, bir tamircide arızayı kontrol ettirin.
  Çok büyük ihtimal, kalorifer sistemine giden motor soğutma suyu tesisatında bir tıkanıklık vardır.
   


 5. İbrahim Önde

  İbrahim Önde Yeni Üye

  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeni:
  2
  Şehir:
  Konya
  Dediğinizin doğruluk payı var, katılıyorum kısmen fakat bu tezimizi çürüten örnekler de mevcut. Örneğin Renault Toros, Dodge vs gibi kalorifer ısıtması verimli olmayan araçlarda kullanıyorlar ki içerisi gayet iyi ısınıyormuş.Varsayalım ki aracın kendi kaloriferi kadar verim versin, o zaman bu örneklerde bu kadar verimin elde edilmesinin formülü ne? Yani kafamda deli sorular :smiley:
   


 6. huse

  huse Hüseyin

  Mesaj:
  52
  Alınan Beğeni:
  5
  Şehir:
  İstanbul
  Haklısın hocam, bir şey diyemem :smiley:
   


 7. ilker 72

  ilker 72 Kamp II

  Mesaj:
  281
  Alınan Beğeni:
  28
  Şehir:
  İstanbul G.O. Paşa
  Yıllar önce 1999 yada 2000 yılında torosa taktırmıştım bu araçların kalorifer sistemi çok kötü çorum kaloriferini takınca çok iyi oldu üçüncü kademeye almıyordum bile birde ben ona oda termostatı takmıştım belli dereceye gelince kapanıyordu. Bence tek dezavantajı ön camın buğu yapması nerdeyse bir elimden çek çek hiç düşmüyordu buda can sıkıcı bir durum. Sizin araçların kaloriferi normalde iyi ısıtıyorsa bunu faaliyete geçirmek daha iyi olur en azından camın buğusuyla uğraşmazsınız.
   


 8. İbrahim Önde

  İbrahim Önde Yeni Üye

  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeni:
  2
  Şehir:
  Konya
  Bakalım önce mevcut kalorifere baktırmayı düşünüyorum. Ustanın ağzından dökülecek nağmelere göre işin gidişatı belli olacak. Cam için buz ve buğu çözücü şöyle ekistiradan 294975384_tn30_3.jpg bir alet var :smiley: Çakmaklıktan güç alıyor. Türkiye'de 140 TL civarındayken yurt dışından 47 TL ye getirttim. Tek temennim bu kışı sıcak geçirmek. Gelişmeleri buradan aktarmaya devam edeceğim.
   


 9. tilkikral

  tilkikral Yeni Üye

  Mesaj:
  11
  Alınan Beğeni:
  0
  Bence eski ısıtma sistemi ucuza olursa yaptırabilirsiniz, zira araç tek kapı küçük olunca ısı sorunu olmaz ama birde japon aracı olması hasebiyle ilginç parçalara absürt ücret isterlerse sıkıntı.

  Çorum kaloriferini bir arkadaşım hem torosa hemde kaloriferi kronik sorunlu brodwaya taktırdı ikisinde de çok memnun. Torosda hatta kanallı yani iki ufak boru arka bagaja uzanıyor, av köpeği üşümesin diye. Ürün çok elektronik vs zor bir şey olmadığı için her usta yapıyor bu arkadaş beyşehirde yaptırmış. Konya merkez de ustası zaten vardır.
   


 10. klorr

  klorr www.klorr.tr.cx

  Mesaj:
  736
  Alınan Beğeni:
  85
  Şehir:
  istanbul
  Benim suzuki samurayim de var memnunum aslında

  E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   


 11. Serhun

  Serhun Kamp II

  Mesaj:
  224
  Alınan Beğeni:
  125
  Şehir:
  Çorlu TEKİRDAĞ
  Orjinal kalorifer peteğini değiştirip veya özel olarak radyatorcude yaptırılırsa daha verimli olur. Kolay gelsin.
   


 12. mmertg

  mmertg Yeni Üye

  Mesaj:
  14
  Alınan Beğeni:
  2
  Şehir:
  istanbul
   


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş


Yükleniyor...