Çubucak Orman Kampına Gelmeyin.!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cygnet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 43
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 110,938

cygnet

Kamp I
Merhaba...
Olumsuzluk ifadesi taşıyan bir başlıkla hata şaşırtacak da bir iafde oldu sanırım..Neyse..
Altta işin gerçeklerini okuyacaksınız...Bizler mutazarrır oluyoruz , bari sizler olmayın istedim..
Geçen sene ilk kez Çubucak orman kampına karavanımızla geldik , burada 30 gün kalıp başka kamplara gidecektik ama takıldık kaldık..Üstelik extra eşyalar da alıp kalıcı karavancı oluverdik..Doğasına vurulduk , oksijen cenneti olmasını beğendik...vs..
Bu sene de sezonluk sözleşme yapıp , 6 ay kalmak niyetindeyiz...
Kamp , aslında Türkiyedeki belki en pahalı kamplardan biri veya sadece o...Karavanın geceleme fiyatı sahilde ki ilk sıralar 38.50 TL...Arkalar 31-32 TL sanırım...75 Gün kalmayı taahhüt ederseniz indirim alınıyor..Ben 6 ay kalacağım diye %50 indirim aldım ve birz da kaporo ödedim..

25.Mayısta kampa giriş yaptık...O tarihte sezon yeni başladığı için pek kalabalık yoktu..Bu sene ramazının da sezonu bölmesinden dolayı okulların kapanmasıyla karavan ve çadır yağmur gibi yağdı...Zaten 50-60 karavanlık kapasite 10-15 günde doldu...Çadır kapasitesi orman bakanlığı ile taşeron firma arasında ki sözleşmeye göre daha az ama yönetim onun en az %30-40 üstüne çıkmış halde...Bu durumda ortalık insan selinden geçilmiyor şu anda...Kamp geceleme fiyatına elektrik de dahil ama,elektrik için alınan günlük bedel 6 TL..Çok pahalı..İnsanlar da bunu bildiklerinden kimse LPG li ocak kullanmıyor ve elektrikli ocak kullanıyor...Gece karavan ve çadırların önünde sabaha dek ampuller yanıyor...Böyle olunca da trafo kaldırmıyor ve arızalar başlıyor..Yönetim sık sık oluşan arızları göğüslememnin çaresini elektrik keserek yapmaya başladı..Ama ne bir ilan , duyuru , haber ..Hak getire..Şehirlerde de kesilme yapılıyor ama belediyeler medayaya duyuru yapıp uyarıyorlar..Burada emri vaki yapılıyor...Elektriğin ne zaman kesilip ne zaman geleceği belli değil...Üstelik tüm kesilmeler sabah kahvaltısının hazırlanmağa başladığı saatler ile akşam yemeği saatleri sırasında yapılıyor...Diğer zamanda da pek gerek yok zaten ...Komik yani.. Sabah kalkıp ocağa çaydanlığı koyup,şalteri çeviriyordunuz ama elektrik kesik...Karavanların çaresi var,Karavan içinde ki tüp gaz işi görüyor ama çadırda kalanlar elektriğin gelmesini beklemek zorundalar..Kimbilir ne zaman?.
Yönetime tel. edip sebebini sordum"trafo kaldırmıyor" diyorlar...E peki geçen seneden beri aynı trafo kaldırmıyorsa bu sene başında neden yenilenmedi veya gerekli çare bulunamadı..Günde 6 TL den , 60 karavan ve 600-700 çadır ile kaç trafo alınır..

Denize girdiniz..Çıkıp duşa gidiyorsunuz..Sular kesik....Arıza var...Saatler sonra geliyor..Halen bu sıkıntı sürüyor..

Eşim sıcak su olan banyoya gitti..Bunlar duşlu odalar şeklinde ve önünde sadece üstten kornişe geçmiş bir naylon perde var..Ama yan veya alttan başka bir sabitleme yeri yok...Rüzgarda bu perde başlıyor yaprak gibi salınmaya..Banyonun kapısı önünde adamlar durmuş bakıyorlar..Yıkanamadan gelmiş ve şikayet ediyordu...1 ay kadar önce karavan sahipleri kendi aralarında anlaştılar..Herkes 10 ar TL verecek ve banyo odalarına pimapen kapı yapılacaktı..Zaten 2 adet erkekler ,2 adet de bayanlar banyosu var...Bu, yönetime bildirildi..Yönetim "ben yaparım" diye engelledi ve hala yapmadı ..

Geldiğimiz günden beri karasineklerden herkese nefret geldi...Önce mücadeleye hiç aldırmayan yönetimi sık sık şikayet ederek ilaçlı mücadeleye başlattık ama nafile...Zaten ilaç kullandığı yok , sadece mazot buharı üflüyor makine..Böylece karasinekler attı da arttı..Bir karavancı bayan arkadaş geçen gün artık çaresiz kaldığından bacağına Raid sıkarken "ya onlar ölecek ya da ben" diyecek kadar sıkıntısını dile getiriyordu..Güldük tabi..Yemek yerken bir elimizde sinek raketi diğer elde de kaşık v.s gel de yemekten tad al..Bacaklarımız iğne deliği doldu.Acayip de ısırıyorlar nalet olasıcalar...Yönetim şimdi mücadeleyi de kesti..

Yönetimin müşteriyi sadece ve sadece yolunacak kaz gibi gördüğü , hiç bir soruna cevap vermediği , tüm amacının para harcamadan para kazanmak olduğu , bir kampa gelmeyi hala istiyormusunuz ?.. Bilin ki , yönetmin karşısına dikilip filanca şikayetim var dediğinizde duvara konuşuyor olacaksınız , zerre kadar kılları kıpırdamayacak...

Son bir duygusal paragaraf ekleyeceğim...
Ctesi günü bir arkadaşımAntalyadan çadırı ile kampa geldi.12 yaşında ki oğlunu da getirdi...Çocuk zeka küpü maşallah...Arkadaşım da 8 seneden beri buraya gelen ,eski bir kampçı..Yönetim ile de ileri düzeyde dost biri...En azından bugüne de o da öyle sanıyormuş...Ben de daha nisanda buraya gelerek karavan koyacağım yeri görmeğe geldiğimde yçnetici bana , "işte burası da otopark" diyerek yer gösterdi..Otopark karavanımın 20 mt kadar arkasıydı...Bizle beraber gelen tüm karavancılar, arabalarını yan yana otoparka dizdik..2 aya yakındır da böyle devam etmekte..Ctesi günü gelen bu arkadaşıma çadır kuracak yer bulamayınca eski dostluğuna binaen bizim arabaların arkasında ki aslında karavan yeri olmasına rağmen boş olan yeri geçici süreyle çadır kurmasına izin verdiler..O da çadırını kurdu...Bugün 1 karavan çıka geldi aksi gibi...Yarın da bir kaç karavancı ayrılacak ve bazı yerler boşalacak..Yönetimin adamı bana geldi ve "abi arabanı oradan alırmısın,oraya karavan gelecek" deyince "neden yalnız ben alayım, benim gibi 4 araba daha var , üstelik orası bana otopark olarak gösterildi,buna rağmen bana uygun bir yer gösterin arabayı alayım" dedim ve aramamıza rağmen uygun bir yer bulunamadı..Adam gitti o arkadaşıma teklif edince , arkadaşım da eski müşteri olmasına rağmen kendisinin kayırılmamasına içerleyip adama "ben kampı terkediyorum,hesabımı kesin.yarın ayrılacağım" diye ani bir karar verdi...Çocuğun da yarın doğum günüydü ve bu sabah bize, bir parça kağıdın arkasına kendi yazısıyla yazdığı doğum günü daveti getirmişti...Çocuk , babasının bu ani tepkisini görünce gözleri yaşardı ama hi,ç belli etmemeğe çalışarak arkasını döndü..Bir kağıt parçasına yöneticiye hitaben şu notu yazdı :.... amaca , yarın ki doğum günümü mahvettiğin için senden nefret ediyorum..Bize 1 gün daha izin verebilirdin"...Babası o notu görünce " o yazıyı vermeyeceksin değil mi" dedi..Çocuk da "hayır,vereceğim" dedi...Babası " o zaman yarın kampı terkederken verirsin , bu gece sakla " deyip işi askıya aldı..

Umarım ufaklık yarın o notu yönetici olacak adama verir..Bunu içten diliyorum..

Etiketler
Ynt: Çubucak Orman Kampına Gelmeyin.!

Bahsi geçen yeri bilmiyorum. Zira heves etmeme rağmen henüz karavanım olmadı. Kısmetse ilerleyen zamanda deyip konuya geçeyim.

Öncelikle kağıtda yazılanları anlayacak incelikte birde kamp yöneticisi olması lazım... Yönetici anlayacak zihniyette olsaydı ne çocuğun yazdığı yazıya nede bu yazdıklarınıza gerek bile kalmayacaktı.

camouflage' Alıntı:
Öncelikle kağıtda yazılanları anlayacak incelikte birde kamp yöneticisi olması lazım... Yönetici anlayacak zihniyette olsaydı ne çocuğun yazdığı yazıya nede bu yazdıklarınıza gerek bile kalmayacaktı.
Katılıyorum..

Çok çok üzüldüm böylesi yerlerin bu tür insanların eline geçmesi hiç bir denetim ve yaptırım olmaksızın istedikleri gibi yönetmeye çalışmaları maalesef artık çok sık karşılaştığımız bir durum oldu.
Ancak bu olayda Yöneticiye dersini vermek bence 2 nci planda olmalıydı. Önce çocuğun ruh halini bozmadan bu durumu nasıl düzeltebilirim diye düşünürdüm.
Çocuğun doğum gününe gelince ben olsaydım asla böyle bir duruma izin vermezdim, ne yapar ne eder o çocuğun doğum gününü orada geçirmesi için 1 gün dayanırdım , babayı bir şekilde ikna eder ve kesinlikle o çocuğu o hale sokmasına izin vermezdim.

Umarım şu anda oradadırlar :(

Oldum olası sabit kampı sevmemişimdir,

O çocuk namına üzüldüm, doğum gününü kamp dışın da (yolda) olursa uzun yıllar unutacağını sanmıyorum.

İşletme Avrupa ayarın da günlük elektrik tutarı alıyor, kampçı da ödediğim kadar kullanıyım istiyor. Kullanıma daha daha büyük trafo ister, Yurdumuz da en geçerli olanı kw başına ödeme oda yönetime kablo ve saat küfleti yükler......

Hepinize geçmiş olsun, para tatlı zihniyetiyle işletmeciler olduğu sürece kaz görünümünden kurtulamayız.

Bu sadece bir örnek, karavancılığa başladığım 6 yıl çekme karavan çekdiğim yıllarda buna benzer bir sürü olay yaşadık, sonunda bıkıp camper tarzı motokaravana geçiş yaptık, ama bu bile soruna çözüm getirmedi sonunda karavanda kendi kendine yeten elektrik ihtiyacı giderilebilirse bir çözüm olabileceği kanısına vardım, bu gün için 200amp akü ve 180wat güneş paneli ile denenmiş 4 gün karavanda elektrik ihtiyacımız yetiyor, akümüze 200 amp bir ilava daha yaparak 400 amp'e çıkarırsak 7 gün elektriğimiz bize yetecek duruma gelebileceğiz...Bundan sonra ver elini sit alanı mükemmel koylar, nasıl olsa suyu bir şekilde temin edebiliyoruz...Örnekmi işte gökova Akbük koyu ve yatch limanlarının otoparkları...

Akbuk

K ethemoglu Akbuk

"elektrik için alınan günlük bedel 6 TL..Çok pahalı..İnsanlar da bunu bildiklerinden kimse LPG li ocak kullanmıyor ve elektrikli ocak kullanıyor...Gece karavan ve çadırların önünde sabaha dek ampuller yanıyor...Böyle olunca da trafo kaldırmıyor ve arızalar başlıyor."

Doğrudur,suç yönetimde ancak nasılsa 6 tl veriyoruz deyip herşeyde elektrik kullananların hiç mi kabahati yok?
Bu arada belirteyim kampinglere girmeyen ve sevmeyen biriyim, savunuyor durumuna düşmeyeyim...

Bu konuda her iki tarafdada suçlar var, kampinglerin elektrik tesisatlarının güç ve düzgün topraklamaları konusunda sıkıntılar olduğu gibi, karavanlarda öyle elektrik tesisatları gördümki evlere şenlik, kampın elektrik tesisatı çok güzel olsada o karavan tesisata bağlandığı anda tüm kampın elektriğinde nötüre 70-80 volt elektrik veren kaçak akım içeren karavanlarda var..... örneğin, son sapanca buluşması ve taraklıdaki kampın ilk günlerinde kampda bir birini yıllarca tanıyan 8-9 karavanın bulunduğu kampın ilk günlerinde bile elektrik kullanımında elektrikli su ısıtıcı, fırın ve gece elektrikli soba kullanılmaması ikaz edilmesine rağmen, "a olurmu diye konuşa konuşa" yinede kullandılar, oluyor böyle şeyler alışıp kızmamak gerekiyor her halde, yada elektrik konusunda kimseye minnet etmeyecek bir düzen kurmak gerekiyor...

atiladi' Alıntı:
Bu konuda her iki tarafdada suçlar var, kampinglerin elektrik tesisatlarının güç ve düzgün topraklamaları konusunda sıkıntılar olduğu gibi, karavanlarda öyle elektrik tesisatları gördümki evlere şenlik, kampın elektrik tesisatı çok güzel olsada o karavan tesisata bağlandığı anda tüm kampın elektriğinde nötüre 70-80 volt elektrik veren kaçak akım içeren karavanlarda var..... örneğin, son sapanca buluşması ve taraklıdaki kampın ilk günlerinde kampda bir birini yıllarca tanıyan 8-9 karavanın bulunduğu kampın ilk günlerinde bile elektrik kullanımında elektrikli su ısıtıcı, fırın ve gece elektrikli soba kullanılmaması ikaz edilmesine rağmen, "a olurmu diye konuşa konuşa" yinede kullandılar, oluyor böyle şeyler alışıp kızmamak gerekiyor her halde, yada elektrik konusunda kimseye minnet etmeyecek bir düzen kurmak gerekiyor...

En güzeli bu...
Kendi adıma hiç elektrik alma ihtiyacı duymamaktan çok memnunum, inanılmaz büyük özgürlük...

Çubucak'taki problem genel temizlik dahil aşırı kalabalık ve daha birsürü sıkıntı yetmezmiş gibi üstüne üstlük elektirik sorunu
belliki karavancı dostları bunaltmış olmalı.

Çubucak kampının karşı sahili Evcan Kampta 2009 yılında tatildeyken Çubucaktan alevler yükseldi ve kısa sürede yangın büyüdü
ozaman aklıma gelen bu kamp yangında nasıl tahliye edilir,can ve mal güvenliği nasıl sağlanır. Yarım saat içinde 1 uçak 2 helikopter
geldi ve yangın söndürüldü.

Yüzlerle ifade edilecek sayıda insanın kamping adı altında bir alana ıkış tıkış doldurulması tam bir aymazlık ve sorumsuzluktur. Ancak
elektiriğe para veriyorum nasılsa deyip suyu ketılda ısıtıp ızgarayı elektirikli taş mangalda yapanlarda sorumsuzluğun ortağı olmuyorlarmı?

Karavancı olarak kaçımızın aracında elektirik sayacımız var ve kampinge girişte fiyat konuşulurken elektiriğin kw fiyatını soruyormuyuz,
kullandığım kadar öderim arkadaş diyerek haklarımızı kaçımız savunuyoruz?

Eskide kalmış bu alışkanlıkların yeniden gündeme gelmesi, Sorunların çözümünün bireysel tercihlerimiz yerine toplumsal yarar gözetilerek
ele alınması tüm karavancı ve kamp işletmecileri için olumlu olacağına inanıyorum.

Konuyu gündemimize taşıyan Sn. cygnet'e teşekkür ederim.

En güzeli bu...
Kendi adıma hiç elektrik alma ihtiyacı duymamaktan çok memnunum, inanılmaz büyük özgürlük...

İmkanlar nisbetinde yavaş yavaş geliştirerek elektrik bağımlılığından kurtulunduğunda karavancılığın keyfine diyecek yok.Böylelikle belli bir kampta çakılıp kalınmıyor ve dilediğinizce gezme imkanınız oluyor.Ayrıca uyarıları için cygnet arkadaşıma teşekkür ederim.Ben de gelmeyi düşünüyordum bu durumdan sonra rotamı değiştireceğim.
Saygılarla

Sn Cygnet ,
Çocuğun durumu unutuldu. Son durum nedir ? kaldılarmı ? cevaplarsanız sevinirim :smiley:

güngör' Alıntı:
Çubucak'taki problem genel temizlik dahil aşırı kalabalık ve daha birsürü sıkıntı yetmezmiş gibi üstüne üstlük elektirik sorunu
belliki karavancı dostları bunaltmış olmalı.

Çubucak kampının karşı sahili Evcan Kampta 2009 yılında tatildeyken Çubucaktan alevler yükseldi ve kısa sürede yangın büyüdü
ozaman aklıma gelen bu kamp yangında nasıl tahliye edilir,can ve mal güvenliği nasıl sağlanır. Yarım saat içinde 1 uçak 2 helikopter
geldi ve yangın söndürüldü.

Yüzlerle ifade edilecek sayıda insanın kamping adı altında bir alana ıkış tıkış doldurulması tam bir aymazlık ve sorumsuzluktur. Ancak
elektiriğe para veriyorum nasılsa deyip suyu ketılda ısıtıp ızgarayı elektirikli taş mangalda yapanlarda sorumsuzluğun ortağı olmuyorlarmı?

Karavancı olarak kaçımızın aracında elektirik sayacımız var ve kampinge girişte fiyat konuşulurken elektiriğin kw fiyatını soruyormuyuz,
kullandığım kadar öderim arkadaş diyerek haklarımızı kaçımız savunuyoruz?

Eskide kalmış bu alışkanlıkların yeniden gündeme gelmesi, Sorunların çözümünün bireysel tercihlerimiz yerine toplumsal yarar gözetilerek
ele alınması tüm karavancı ve kamp işletmecileri için olumlu olacağına inanıyorum.

Konuyu gündemimize taşıyan Sn. cygnet'e teşekkür ederim.
Çubucak orman kampı en sevdiğim orman kamplarından biridir. Bu kampa gidersem, eylünün 15'inden sonra gidiyorum. Bomboş oluyor. Sincaplar yanınıza kadar gelip yiyecek bakıyorlar. Üstelik de konaklama fiyatı %50 ucuzluyor. ;)

Elektrik sorunu aslında çok kolay çözülebilir. Bugün için elektrik sayaçlarının tanesi kdv dahil sadece 20TL. Her kamp işletmecisi isterse yoğun sezondaki bir gecelik kamp bedeli kadar yatırımla sayaçlı panolar koyabilirler. Böylelikle insanlar kullandığı kadar öderler kWh'i 1TL bile dense kimsenin itiraz edeceğini sanmam. Maliyeti aslında yaklaşık 25kr. Böylelikle ne aşırı yüklenme olacaktır ne de kesinti. :smiley:

Cocuğun babası olan arkadaşım, oğlunun boynu bükük kalmasını engellemek ve hatırını saymak pahasına yanda ki İnbükü kampına taşındılar..Hiç olmazsa Hisarönü körfezindeler..Oğlan burada ki arkadaşlarını kaybetti..Fakat orada 2-3 arkadaş edinmiş de olsa burada ki alan İnbükünün toplamının 10 misli kadar..Burada kantinde langırt , bilardo oynayabilecekti..Orada ise saklanbaç oynamaktan başka seçeneği yok..Yazık tabi..
Doğum günü toplantısından önce buradan gittikleri için orada ne yaptılar bilemiyorum..Fakat onların eşyalarının toplanıp kamyonete yüklenmesini müteakip çevredeki karavancıların çocuğa aldıkları hediyeleri verme seremonisinde oradaydım ve müthiş duygulandım. Oğlan da berbat oldu.Böyle bir ilgiyi kesinlikle beklemiyordu.Ağlamakla mutlu olmak arasında gitti geldi...

Seneler önce burada çıkan bir yangın olduğunu bana yine aynı arkadaşım(oğlanın babası) nakletmişti..Onlar da o esnada buradaymışlar...Kampın sadece tek çıkış kapısı var..Halen de öyle...Kampta tek 1 adet yangın tüpü yok...10 dönümlük bir arazide her gün herkes mangal yapıyor..Bilinçli bilinçsizce..Adam tandır yapmak için koca bir kütüğü kazdığı toprağın üzerine boylu boyunca koymuş ve ateşlemiş..Ortalık dumandan geçilmiyor..Çam reçinesi dumana bulamış heryeri..Allahtan bir misafir görüp yönetime bildiriyor ve geliyorlar.."Ne yapıyorsun böyle yahu " diye sorduklarında herif gülerek "tandır yapacaktım" diyebiliyor...İşte böyle başı bozuk bir yer burasI..
Benim sıkıldığım diğer taraf, kamptaki yöneticinin seneler önce bir çok kez orman bakanlığına şikayet edilmiş olması..Orman bakanlığından gelen müfettiş, şikayeti yapan kişiyi bulmuş...Yüzleşmişler...Sonra şikayet konuları üzerinde konuşmuşlar ama bazı konular zahiri..Yani olaya bağlı şeyler..Sonra bu olayın içinde ki kişilerle müfettiş yüzleştiğinde o kişiler "biz yönetimden çok memnunuz" deyip şikayet edeni yüz üstü bırakmışlar..Müfettiş de ceza yazamamış tabi...Burada anlatılamaz derecede bir iki yüzlülük var...Nedeni de şu. Bu bölgede kamp yapacak bu şartlarda başka kamping yok..Evcan kamping sivrisinekten geçilmiyor..Ve denizi saat 10.30 dan sobra batı rüzgarına açık kaba dalgalı oluyor..Denize girmek çoğu kişi özellikle hanımlar için sorun oluyor..Biz orada 5 gün dayanabildik.. Başka da kamping yok..İnsanlar buraya
nimet bilip doldurasıya geliyorlar...

Yöneticinin gözü paradan başka hiç bir şey görmüyor..İnsanları para kasası olarak görüyor ve soyabildiği kadar soymaya bakıyor..

İşte o nedenle diyorum ki , buraya gelmeyin ve gelecek arkadaşlarınızı da uyarın gelmesinler...İnbüküne gitsinler...Hele motokaravan için kampinge ne gerek..İnbükünün yanında çökertme koyu var ve denizi nefis , doğası nefis...Biz bile her gün botla ya İnbüküne ya da çökertmeye gidiyoruz..

üzücü ama bütün kamplarda üç aşşağı beş yukarı aynı sorunlar :(

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri