D-max yakıt tüketiminiz ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan megabyte Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,429

megabyte

Ana Kamp
Yer
Antakya
Aracınızlar bir depo ile şehir içi/şehir dışı ne kadar yaptınız ?

Ortalama yakıt tüketiminiz nedir ?

100 km de şehir içi/dışı tüketiminiz max ve min ne kadar ?

Etiketler
Ynt: D-max yakıt tüketiminiz ?

megabyte' Alıntı:
Aracınızlar bir depo ile şehir içi/şehir dışı ne kadar yaptınız ?

Ortalama yakır tüketiminiz nedir ?

100 km de şehir içi/dışı tüketiminiz max ve min ne kadar ?
şehir içi 11-13,uzun yol 9-11 litre PAJERO full yük

Selam,
3 hafta önce aldım D-Max'i. 3.0 Otomatik 4x4
Şehir ici 11lt, şehir dışı 8,5lt yaktım. Ancak hiç agresif kullanmadım...

206.000 km. Otomatik şanzuman yaklaşık 1.000 km önce yenilenmiş...

kış ortalamam 11lt şehir içi yaz ortalamam 10 lt şehir içi geçen uzun yol olarak ankara bala karakeçili yaptım yolu biraz dağlık agrasif kullanmadım 8.7 lt ama araçta 315 75 16 lastik var araç boş ağırlığı 2250 kg uzun ve düz yolda 8.0 lt görür herhalde araç 3000cc düz vites

Sanırım işin sırrı agresif kullanma. Aynı şekilde binek arabam (megane 1) agresif kullanınca çok yakıyor. Tabi bu sitedeki arkadaşlar 4x4 araçlarda bizden çok daha fazla deneyimli ve aynı zamanda bu araçlarla off-road deneyimleri de yaşadıkları için daha farklı yakıt indekslerine sahip olacaktır.
Ben hayatımda ilk kes (son 3 haftadır) 4x4 araç kullanıyorum. Belki zamanla ben de off road deneyimleri ile yakıt tüketimimi istemeden arttırabilirim. :smiley:
Ancak bu kadar kısa sürede anladığım kadarıyla bu tip aracı olanların bir de standart binek araçlara sahip olmasında fayda var. Neticede bu araçlar şehir içi kullanımlar için oldukça küllfetli görünüyor. Gerçi hoş, arabayı aldığımdan beri diğer binek arabaya binmeyi hiç istemedim. Bu aracın yüksek sürüyüş keyfi zamanla tutkuya dönüşüyor. Ve tabi ki bazı şehir içi avantajları da çok keyif verici; özellikle İstanbul'da park edecek alan bulamayında kaldırlara rahatça çıkabilmek çok eğlenceli.
Bu yaza eşimle beraber köye taşındıktan sonra bu aracın avantajlarını daha iyi keşfedeceğimizi düşünüyorum.
(bu arada eşim öğretmen ve ben 15 yıllık inşaat mühendisiyim. ve bu yaz bütün şehir imkanlarını bir kenara itip, Çanakkale/Bayramiç'e yerleşmeye ve köy hayatı yaşamaya karar verdik. Darısı şehirde kapanlar arasında tıkınan herkesin başına)

1 depo ile ışık yandıktan bir kaç kilometre daha gidilerek 600 km yaptıktan sonra depoya yakıt kondu .

Yol durumu ortalaması Şehir içi %80 , Engebeli arazi%15 , 1500 kg yükle 35 km engebeli şehir içi %5

Ne diyorsunuz ? Tamam pek net bir ölçüm değil ama şu an elimde olan bu :smiley:

Net ölçümü en kısa zamanda yapmayı düşünüyorum .

Bu arada araç 2011 d-max 4x2

megabyte' Alıntı:
1 depo ile ışık yandıktan bir kaç kilometre daha gidilerek 600 km yaptıktan sonra depoya yakıt kondu .

Yol durumu ortalaması Şehir içi %80 , Engebeli arazi%15 , 1500 kg yükle 35 km engebeli şehir içi %5

Ne diyorsunuz ? Tamam pek net bir ölçüm değil ama şu an elimde olan bu :smiley:

Net ölçümü en kısa zamanda yapmayı düşünüyorum .

Bu arada araç 2011 d-max 4x2
4x4 araçlar daima 4x2'den fazla yakar,manuel vitesli araçlarda otomatik vitesli araçlardan az yakar off roada alışırsan yakıtı pompa ayarı yaptırınca ölçersin hem arık yakıt ölçmenin gereğide yok hafta sekiz cuma dokuz zam yapılıyor neyini ölçeceğimki ne kadar koyduklarınımı

ful depo ile 600 km rahat. Süratli hatta agresif kullanma ile. 2007 4x4 2500 manuel.

küçük ağa' Alıntı:
4x4 araçlar daima 4x2'den fazla yakar,manuel vitesli araçlarda otomatik vitesli araçlardan az yakar off roada alışırsan yakıtı pompa ayarı yaptırınca ölçersin hem arık yakıt ölçmenin gereğide yok hafta sekiz cuma dokuz zam yapılıyor neyini ölçeceğimki ne kadar koyduklarınımı

4x2 ile nasıl of road yapayım . Benim bu araçta tek istediğim mümkün olduğunca yakıt tasarrufu . Pompa ayarı yapınca ne oluyor ? Amaç aracı daha fazla mazotla daha da atikleştirmek mi ?

megabyte' Alıntı:
4x2 ile nasıl of road yapayım . Benim bu araçta tek istediğim mümkün olduğunca yakıt tasarrufu . Pompa ayarı yapınca ne oluyor ? Amaç aracı daha fazla mazotla daha da atikleştirmek mi ?

Eski kamyoncuyum ben, NPR,NKR kullandım kendi şirketime ait araçlardı.
Pompa ayarı olmaz..Problem olursa enjektörler değişirdi..Şimdi pompamı değişiyor...?
Mazotu değişik yerlerden almamaya çalışın ve filitreleri kısa aralıkla değiştirmeye özen gösterin.Eski araçlarda mazot filtresinden suyu alma musluğu vardı.

2006 DMax 4*4 2.5L Manuel sahibiyim.90-100 km hızla seyir halinde giderken 100 Km de 8Lt ye kadar düştü yakıtım.Araç yüklü ve 4 kişi ile 100 Km de 10Lt yakıyor.Bence böyle bir araç için çok iyi değerler.

anerkad' Alıntı:
Eski kamyoncuyum ben, NPR,NKR kullandım kendi şirketime ait araçlardı.
Pompa ayarı olmaz..Problem olursa enjektörler değişirdi..Şimdi pompamı değişiyor...?
Mazotu değişik yerlerden almamaya çalışın ve filitreleri kısa aralıkla değiştirmeye özen gösterin.Eski araçlarda mazot filtresinden suyu alma musluğu vardı.
1962 model bedford kamyonda şoförlük öğrendim sırasıyla,1963 bmc,1970 bmc,1973 d 1210 ford,1977 bmc en son 1976 V8 26 256 MAN 6x10 treyler aracımı 1995 yılında sattım yurt içi ve yurt dışı nakliye işi yaptım otomobillerimi yazmadım pompa ayarı olmaz demeseniz daha uygun olur takip eden arkadaşlara yanlış bilgi vermemiş olursunuz,ihtiyaç olursa pompa ayarıda yapılır enjektör memeside,yakıtı bildiğiniz ve güvendiğiniz yerden almak çok önemlidir böyle bir durum yok ise OPET'i öneririm,filitreyi üretici firmanın belirttiği sürede mutlaka değiştirin,6 ayda bir defa mümkünse sabahleyin aracı çalıştırmadan önce mazot deponuzun altındaki tapayı akıntı gelecek kadar gevşetin tabana çökmüş suyun boşalmasını sağlayın tapayı tam sökmenize gerek yoktur selamlar

Mazot'taki su oranı enjektörleri keser...değiştirilir.
Enjektörler çamurdan düzgün püskürtmez, temizlenir..düzgün püskürtme sağlamak için.
Ayar bu sanırım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR