Dacia Duster - 1.5 dci 110 Hp ( Yakıt Tüketimi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KAR KAPLANI Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 712
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 406,291

KAR KAPLANI

Her Şeye Rağmen Hayat Güzel.
Yer
ADANA
Merhaba arkadaşlar 2 aydır kullandığım aracımın merak ettiğim yakıt tüketimini sizlerle paylaşmak istedim, yeni araç alacaklara belki bir faydamız olur.

DACİ DUSTER 4X4 11O HP. YAKIT TÜKETİMİ

GİDİLEN YER : ADANA'DAN - NEVŞEHİR'İN KOZAKLI KAPLICALARI
MAZOT DURUMU: YOLA ÇIKMADAN DEFO FULLENDİ... GÖZÜMLE MAZOTU GÖRENE KADAR SHELL PETROLDEN KM. SIFIRLANDI, YOL BİLGİSAYARI SIFIRLANDI. ARACIN KM. Sİ 2 000KM DE.

ARACIN YÜKLÜ AĞIRLIĞI: YAKLAŞIK 1 800 KG.
KAT EDİLEN MESAFE:360 KM.
ÇEKER MODU: 360 KM. BOYUNCA HEP AUTO DAYDI
TÜKETİM: KOZAKLIDA PETROL OLFİSİ DEPO FULLENDİ GÖZÜMLE GÖRENE KADAR.
TÜKETİLEN MAZOT: 29 LT.
ORTALAMA TÜKETİM: 8.1 LT.
ARACI KULLANIM ŞEKLİ: DUR KALKLARDA İLK KALKIŞ 2. VİTES İLE, ARACI FAZLA ZORLAMADAN, OTOBANDA 100 İLE 140 KM. ARSI GENELİ 120 KM HIZ İLE GİDİLDİ.

ARACIN YOL BİLGİSAYARININ VERİLERİ:

TÜKETİM : 29 LT.
ORT. TÜKETİM: 8.1 LT. BİRE BİR AYNI. HEP ŞÜPHEM VARDI BU ARACIN YOL BİLGİSAYARI FAZLA GÖSTERİYOR DİYE AMA YANILMIŞIM HAYRET ETTİM SONUÇ BİRE BİR DOĞRU.

Tatilim boyunca canım sıkkın kafam karışık araç çok yakıyor, bir ümit hele bir araç açılsın 10 000 km. ye gelsin ozaman sonuçlara bak olmazsa sat gitsin :-\

DÖNÜŞ KOZAKLIDAN ADANAYA

MAZOT DURUMU FUL AZINA KADAR DOLU
KM. VE YOL BİLGİSAYARI SIFIRLANDI.

ARACIN YÜKLÜ AĞIRLIĞI: AYNI YAKLAŞIK 1 800 KG.
KAT EDİLEN MESAFE: 348 KM.
ÇEKER MODU: 348 KM BOYUNCA HEP 2WD. DE
KULLANIM ŞEKLİ: NASIL GELDİYSEM AYNI ŞEKİLDE GİTTİM OTOBANDA 140 DA GÖRDÜM GENELDE 120 KM. HIZ İLE.
ADANA SHEL PETROLDE DEPO TEKRAR FULLENDİ GÖZÜMLE GÖRENE KADAR.
TÜKETİLEN MAZOT: 23 LT.
ORT. TÜKETİM 6.6 LT.

YOL BİLGİSAYARININ VERİLERİ: BİRE BİR AYNI 23 LT. VE ORT. TÜKETİM : 6.6 LT. HARİKA

SONUÇ: Araçın ekonomik olarak kullanıla bilmesi için kesinlikle modun 2WD de olması gerekiyor. aracın amortisörleri harika lastik basıncım 28 psi çukurları kesinlikle hissettirmiyor. Yol tutuşu fena değil ama aracı 140 km. nin üzerinde sürmek bence riskli, 120 km hız ile araç çok ama çook rahat gidiyor. Araç 1 800 kg. ağırlığıyla otobanda pozantı rampasında 6. vites 120 km. hız ile çook rahat çıkıyor ve kesinlikle 5. vitese düşmeyi istemiyor bence harika. bozuk yollarda göüsten takur tukur seslerin gelmemesi çok güzel inşallah bu güzelliği devam eder. Aracım daha açılmadı diğer kullandığım sıfır araçlarımdan da hatırlıyorum açılana kadar hep çok yakıt tükettiler, eminim bu aracımda 10 000 km. den sonra tüketimi 5.5 lt. ye düşer DAHA NE OLSUN BE KARDEŞİM.ÇOK ŞÜKÜR ARTIK KAFAM RAHAT :smiley:

Etiketler

olguncandan' Alıntı:
O kadar da düşmez kar kaplanı. Şehiriçi 7'yi, ş.dışı 5.8'i biraz zor inersin diye düşünüyorum.

Ben 5,5 diye tahmin etmişim, siz 5,8 lt. diyorsunuz... Hadi sizin dediğiniz olsun 0,3 lt. için sizimi kıralım.

Geçen aldığım bir depo mazot bitmek üzere şu an yaptığım km; 880 ama 900 ü geçer bu kez. İstanbul şehir içi ortalama 5,1.
4x4leri kıskandıralım biraz :p
EE bizde 4x2ysek farkımız bu olsun bari dimi ;D

KAR KAPLANI' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar 2 aydır kullandığım aracımın merak ettiğim yakıt tüketimini sizlerle paylaşmak istedim, yeni araç alacaklara belki bir faydamız olur.

DACİ DUSTER 4X4 11O HP. YAKIT TÜKETİMİ

GİDİLEN YER : ADANA'DAN - NEVŞEHİR'İN KOZAKLI KAPLICALARI
MAZOT DURUMU: YOLA ÇIKMADAN DEFO FULLENDİ... GÖZÜMLE MAZOTU GÖRENE KADAR SHELL PETROLDEN KM. SIFIRLANDI, YOL BİLGİSAYARI SIFIRLANDI. ARACIN KM. Sİ 2 000KM DE.

ARACIN YÜKLÜ AĞIRLIĞI: YAKLAŞIK 1 800 KG.
KAT EDİLEN MESAFE:360 KM.
ÇEKER MODU: 360 KM. BOYUNCA HEP AUTO DAYDI
TÜKETİM: KOZAKLIDA PETROL OLFİSİ DEPO FULLENDİ GÖZÜMLE GÖRENE KADAR.
TÜKETİLEN MAZOT: 29 LT.
ORTALAMA TÜKETİM: 8.1 LT.
ARACI KULLANIM ŞEKLİ: DUR KALKLARDA İLK KALKIŞ 2. VİTES İLE, ARACI FAZLA ZORLAMADAN, OTOBANDA 100 İLE 140 KM. ARSI GENELİ 120 KM HIZ İLE GİDİLDİ.

ARACIN YOL BİLGİSAYARININ VERİLERİ:

TÜKETİM : 29 LT.
ORT. TÜKETİM: 8.1 LT. BİRE BİR AYNI. HEP ŞÜPHEM VARDI BU ARACIN YOL BİLGİSAYARI FAZLA GÖSTERİYOR DİYE AMA YANILMIŞIM HAYRET ETTİM SONUÇ BİRE BİR DOĞRU.

Tatilim boyunca canım sıkkın kafam karışık araç çok yakıyor, bir ümit hele bir araç açılsın 10 000 km. ye gelsin ozaman sonuçlara bak olmazsa sat gitsin :-\

DÖNÜŞ KOZAKLIDAN ADANAYA

MAZOT DURUMU FUL AZINA KADAR DOLU
KM. VE YOL BİLGİSAYARI SIFIRLANDI.

ARACIN YÜKLÜ AĞIRLIĞI: AYNI YAKLAŞIK 1 800 KG.
KAT EDİLEN MESAFE: 348 KM.
ÇEKER MODU: 348 KM BOYUNCA HEP 2WD. DE
KULLANIM ŞEKLİ: NASIL GELDİYSEM AYNI ŞEKİLDE GİTTİM OTOBANDA 140 DA GÖRDÜM GENELDE 120 KM. HIZ İLE.
ADANA SHEL PETROLDE DEPO TEKRAR FULLENDİ GÖZÜMLE GÖRENE KADAR.
TÜKETİLEN MAZOT: 23 LT.
ORT. TÜKETİM 6.6 LT.

YOL BİLGİSAYARININ VERİLERİ: BİRE BİR AYNI 23 LT. VE ORT. TÜKETİM : 6.6 LT. HARİKA

SONUÇ: Araçın ekonomik olarak kullanıla bilmesi için kesinlikle modun 2WD de olması gerekiyor. aracın amortisörleri harika lastik basıncım 28 psi çukurları kesinlikle hissettirmiyor. Yol tutuşu fena değil ama aracı 140 km. nin üzerinde sürmek bence riskli, 120 km hız ile araç çok ama çook rahat gidiyor. Araç 1 800 kg. ağırlığıyla otobanda pozantı rampasında 6. vites 120 km. hız ile çook rahat çıkıyor ve kesinlikle 5. vitese düşmeyi istemiyor bence harika. bozuk yollarda göüsten takur tukur seslerin gelmemesi çok güzel inşallah bu güzelliği devam eder. Aracım daha açılmadı diğer kullandığım sıfır araçlarımdan da hatırlıyorum açılana kadar hep çok yakıt tükettiler, eminim bu aracımda 10 000 km. den sonra tüketimi 5.5 lt. ye düşer DAHA NE OLSUN BE KARDEŞİM.ÇOK ŞÜKÜR ARTIK KAFAM RAHAT :smiley:
gözümle görene kadar ne demek yani pompa otomatik attıktan sonra yavaş yavaş agzına kadar mı dolduruyorsunuz tam olarak anlatın .lütfen

youngsun' Alıntı:
Geçen aldığım bir depo mazot bitmek üzere şu an yaptığım km; 880 ama 900 ü geçer bu kez. İstanbul şehir içi ortalama 5,1.
4x4leri kıskandıralım biraz :p
EE bizde 4x2ysek farkımız bu olsun bari dimi ;D
:mad: :mad: :mad: :mad: ;D ;D :eek: :eek:

Kar kaplanı dikkat edilmesi gereken bir şey var Adana-Kozaklı arasında araç sürekli tırmanıyor 1200 m rakıma çıkıyor fazla yakması normal. Geri dönüş ise çoğunlukla iniş 50 m rakıma iniyor araç. Yani karşılaştırmaları aynı standarta sahip yollarda yapmak daha sağlıklı olur.

murat1985' Alıntı:
Kar kaplanı dikkat edilmesi gereken bir şey var Adana-Kozaklı arasında araç sürekli tırmanıyor 1200 m rakıma çıkıyor fazla yakması normal. Geri dönüş ise çoğunlukla iniş 50 m rakıma iniyor araç. Yani karşılaştırmaları aynı standarta sahip yollarda yapmak daha sağlıklı olur.

murat1985, size katılıyorum.. bence de aynı vasıflara sahip gidiş ve dönüş güzergahı kulllanılarak yapılsa daha kesin sonuç alınabilir..

JUNİOR' Alıntı:

4x4 olanlarda 4x2 modda kullanırlar... ;) seçeneği var yani... ama onlar 4x4 yapamaz... :D .. auto-4x4 mod yakıtı baya fark ediyor demekki...
şehirdışı 8.1.lt. bu araca biraz çok yani, zamanla azalır umarım... ??? ... hoş 110.km. geçen her aracta yakıt artıyor ayrı mevzuu da... :(

Arkadaşlar bunlar gerçekler Türkiye tepsi gibi dümdüz mü? Fabrika verilerini bırakın, insanlar gerçekleri görmeli doğru yorumları okuyup kararlarını ona göre vermeli. Tabiki aracı 90 km hızla sürseydim daha az yakardı gidişte 8,1 dönüşte 6,6 lt. yaktıysa gidiş dönüş ortalaması 7,4 lt. dir. Bu değer yeni bir araç için bence iyi bir değerdir, araç açıldıktan sonra bu değerlerin düşeceğinden adım gibi eminim çünkü bu konuda çok tecrübem var.

Bu arada DUSTER demek 4x4 demektir gerisi yalan :smiley:

Bir yıldır dacia duster 4x4 110 bg sahibiyim aracım 27.000 km de bende araba açıldıkta sonra düşer umuduyla dört gözle ilk bakımını bekliyordum :smiley: herhalde bu bekleyiş 100.000 km yi de bulacak :smiley: ama üzülmeyin grand chreeko 3.0 crdi nin hafta da iki kez deposunu doldurduğumu düşünürsek bu araba görece olarak daha az yakıyor demektir iyi tarafından bakın olaya :smiley: ama beklenilenin aksine arac çok ekonomik değil yakıt tüketimi 1.5 motora göre fazla kullandıkca sizde göreceksiniz ki yakıyor ama vergi avantajı ucuz parca sürekli prim yapması arazi kabiliyeti bir nebze yakıtı affettiriyor..

dustersivas' Alıntı:
Bir yıldır dacia duster 4x4 110 bg sahibiyim aracım 27.000 km de bende araba açıldıkta sonra düşer umuduyla dört gözle ilk bakımını bekliyordum :smiley: herhalde bu bekleyiş 100.000 km yi de bulacak :smiley: ama üzülmeyin grand chreeko 3.0 crdi nin hafta da iki kez deposunu doldurduğumu düşünürsek bu araba görece olarak daha az yakıyor demektir iyi tarafından bakın olaya :smiley: ama beklenilenin aksine arac çok ekonomik değil yakıt tüketimi 1.5 motora göre fazla kullandıkca sizde göreceksiniz ki yakıyor ama vergi avantajı ucuz parca sürekli prim yapması arazi kabiliyeti bir nebze yakıtı affettiriyor..

kardeş deme bee... bende yakıt rodaj-5-10.000.km sona düşer de rahatlarım diyodum... her duster 4x4 aynı mı ki... model ps farkı etkılemıyo mu ya... neyse aldık, bınces napak... evet yınede en az yakan jıplerden sonuçta da... yınede kıtapçıktaki 5-6-7 ltr. geçmese ıyı olurdu ya.. neyse diğer avantajlarıyla avuncas artık... ??? 8)

dustersivas' Alıntı:

Dustersivas, şehiriçi ve dışı, kullanım biçimini de belirterek (agresif, yumuşak/normal vs. Şehirdışı ise hız...) net bir ölçüm verebilir misin?

Evet aslında bu katogoride olan araçlar içerisinde enaz yakanı DUSTER diye biliriz. Bir örnek vermek gerekirse arkadaşımın charolet captivası 65 lt. mazotla 600 km. zor yapıyor çok şikayetçi. Duster 65 lt. mazotla 820 km. çok rahat gider.

Arkadaşlar,eğer yakıt tüketimini minimum istiyorsanız en iyi seçenek 4x2.Ben kendi aracımda 5 lt/100 km. altını çok rahatlıkla ulaşabiliyorum.
Bu arada 4x4'ün çok yapişkan çamur etapları haricinde bariz bir üstünlüğ yok bana göre.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri