Dacia Duster - 1.5 dci 110 Hp ( Yakıt Tüketimi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KAR KAPLANI Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 712
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 406,473
bilalr' Alıntı:
yok yaa... 8.5-9 lt.arası şekir içi hararat 2 diş ısıda... aşağı inmedi bir türlü... 15-20 devir olcak diye şehiriçi 6 vites de gitmiyoki... ;) araç 1500.km. de rodajdan mı düşmüo yosam bizi kandıranlarmı var... ??? 8) bide full depo yapıp 6-8 silindir gibi yakışını seyredemem... ne param ne kalbim elvermez... ;) ;D

bide yakıt ve hararreti digital system yapmışlar... heryeri dijital ya... bi eksimiz oydu... elektronık uyumsuluk arızamı varda çok gösterio... bide bızım 4x4 olup şaftın orada depo u dönüşü yaptırmışlar, ordaki yakıtı okumuyo, yedek depomuz kaç katsa... yani vitesten atacas ya...dur bakem rodaj bıtsın... ;) ::smiley:
benim de aracım 7250 kmde ve sarfiyat 7,5 ve 8 lt ortalamadan aşşa düşmüyor yalnız önemli oldugunu düşündügüm bir konu var arcın ortalama sürati çok önemli yani onu da kontrol edin sarfiyat hesaplamasında mesela benim şehir içi genel kullanımda ortalama süratim bilgisayarda 37km civarıdır ve 8 lt yakıyor 100kmde .4x4 aracım bu arada. ve 2w modda kullanıyorum.eskiden auto modda kullandıgımda 9 lt yakıyordu.

Etiketler
şehir içi auto mod olmayabilir de, şehir dışı vede hele kırsalda auto şart.... bende 2wx alayım şehir içi bakim nolacak yakıt.... dusterimizin yakıt ort biraz düşse 6-7 lt. civarı olsa 10 numara olacak bana göre... bazıları 2wx göre ort yazıyor da... onlar yakıttan avantajlı tabiki de... bizim aracımız 4wx olup, derdimiz de buna göre.... bu saatten sonra 2wx araba alcak değilim, niye sattım o zaman 2wx arabamı yani...dusterimi 2wx e ayarlar binerim o zaman... ;) ;D

Adana - şehir içi yumuşak kullanım.
aracın km si. 3 250 km.
1.5 dci 110 bg.

ortalama yakıt tüketimim: 8,1 lerden 6,6 ile 6,7 aralığına düştü :D

çeker modu: hep 2 WD de.

Eğer aracın şehir içi yakıtı rodajdan sonra 6 lt. ortalamaya düşerse bu aracı başımın tacı

yapacağım. ;) ;)

Ynt: Dacia Duster - 1.5 dci 110 Hp ( Yakıt Tüketimi)

2wx e ayarladım, ort. yakıt kafadan 1 ltr. az başlıyor... 4wx iken 9.9.lt, 2wx iken 8.8.den başlayıp düşüyor... 7.8. kadar indi yol bitti... şehiriçi malum.... iyiymiş... dahada azalcak galiba rodaja göre(1.500.km.deyi daha)... şehir içi 2wx ş.dışı ve arazi 4wx. kullancam, sadece 2wx olanlara duyrulur.... ;) ;D

Bekleyin bakalım yakıt rodajini ne olacaksa düşeceğini zannetmem ama benim arac bugün 28.000 km oldu ilk günkü gibi yakmaya devam yazın azıcık düşüyor ama oda yazın yerimde hiç durmam sürekli cevre illere giderim üstelik radarları yerlerini bildigim için hiç 160 in altına inmem hep gaz tabanda giderim ama hiç 10 litre yi de görmedim yalnız su var bunu kabul edelim 1.5 motor 110 bg mecburen yakıta yükleniyor diğer aracımız audi a6 2.0tdi 140 bg yani motor hacim olarak büyüdüğü oranda beygiri yüksek değil ornek verirsem duster 160 km hız için vites 6 da devir aşağı yukarı 4.300 d/dakika da oysa diğer arac yine aynı hızda yine 6.viteste ama devri 2.900d/dakika dolayısıyla hacim küçük olunca mecburen yakıta yüklenecek.. Ama dört çeker için ve jeep için duster cok az yakiyor bende grand chreekoo 2.7 crdi vardı bir ayda dört kere depo doldurunca bı garip olmuş aracı hemen satmıştım üstelik onun karnı böle hemen 180 liraya falan dolmuyor dunyaları alıyor oda aşağı yukarı duster gibi 600-700km arası gidiyor

sizin ort hız yuksek oluyor galıba... çok yakması normal... 3000 devri geçtikten sonra her araç iyi yakar zaten... biz normal ort hızlarda ort ne yakıyor onu araştırıyoruz... genel olarak az sayılcak yakıt mıktarları gibi... 4x de artış bıraz oluyor... rodaj-5000.km. bitsın bakalımda... ;)

Duster 4wd aracın yakıt tüketimi şu an piyasadaki 4çeker 2.0 dizel araçlarla hemen hemen aynı. Nissan X-trail kullanan bi abi de ortalama 7-8 lt lerden bahsediyodu.

az yakıyo diye almıştım... ne anladık o zaman, yakıt-vergi için, captiva.2.0.dizel almadık... neyse sabredem bakem, belki 7-7.5.lt.ort.düşer de rahatlarım... ;) ???

bilalr' Alıntı:
az yakıyo diye almıştım... ne anladık o zaman, yakıt-vergi için, captiva.2.0.dizel almadık... neyse sabredem bakem, belki 7-7.5.lt.ort.düşer de rahatlarım... ;) ???

Sen captivayı alda ozaman dünyayı konyayı gör. 30 cm. karda kalıyor rampayı çıkamıyor. :D

110luk 4çekerler için bişey diyemem ama, 90 lık 4çekerlerin 2wd modunda 4x2 Duster'lara yakın tüketmesi gerekmez mi?
Onlar da uzun yol da 6 litreden bahsediyo. Uzun yolda 6-6,5 litreyi benzinli araçlar görüyo artık.

Bir de 4çeker sahipleri araçlarını sürekli 2wd de kullansınlar. Ne zaman gerekli olursa o zaman 4wdye alın. Tüketim çok etkilenir.
Hem böylece 2çeker kullanıcıları olarka bir nebze olsun kendimizi rahat hissederiz ;D

yakıt azalmazsa, ya az yakan 4x4 biriyle yada 4x2 biriyle takaslasam mı ki... ??? ;D

Duster bilgisayardan bağımsız ölçüm değerleri :
Aldığım km : 7091 (Tepeleme doldurdum)
Tekrar doldurdum : 7864 (Tepeleme doldurdum)
Fark : 773 Km Aldığım mazot tutarı : 209,88 TL Alınan Lt : 53,00 lt
Harcama : 6,85 Lt/100km - 1 km :0,27 kuruş - 1 lt ile 14,6 km
Bu sonucu bilgisayar rakamları ile mukayese edemiyorum çünkü garip bir şekilde dün işyerinden çıkarken kontağı açtığımda araç bilgisaayarı kendini resetlemişti. Ama 6,85 Lt/100km rakamını daha önce hiç yakalamamıştım demekki Dusterın bilgisayarı yanlış (fazla) gösteriyor.

05032012448

14032012472

youngsun' Alıntı:
Yalnız üstüne bir miktar para alırız. Çünkü aradaki yakıt tüketim farkını kapatmamız gerekebilir ;D
Hocam siz bayaaa akıllı bi iş yapmışınız 2 çeker duster alarak. Baya az harcıyoda, megane yada clio alanlar sizden de akıllı iş yapmışlar zira onlar da 2 çeker ama onlar sizden de daha az harcıyolar... hatta bence 2 çeker vw lupo falan alsaydınız onlarda 2 -2.5 lt arası harcıyo bölece hem 2 çeker bi araca sahip olmuş olurdunuz hemde dahada az harcamış olurdunuz yaw... :p :p

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR