Dacia Duster - 1.5 dci 110 Hp ( Yakıt Tüketimi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KAR KAPLANI Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 712
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 406,363
Merhaba aranıza bursadan katılıyorum 2011 duster 4x4 110 hp sahibiyim aracım 97 binde ve gecen ay bakimlari yapildi yag filtre vs. Yoğun ş.içi geçen ay 8.5 civarı yakarken bu ay havalarında soğumasıyla 9.5 yakmaya başladı defalarca yol bilgisayarı ve fulleyip litre ile hesaplamalar yaptım minik farklarla bilgisayar bep tuttu.servise gittim kendi tamircimede baktırdım araçta bir sorunda yok.sayfalardır konuyu okudum 6-7 litre ben uzun yolda görürken millet ş.içinde yakıyor.arabayıda öyle sakin kullanırımki arkamdakiler kesin sövüyordur.genede 9 un üzerinde yakıyor.sizde bu aralar durum nasıl?
bencede normal sen o yazılanlara bakma araban uzun yolda 5 veya 6 lt yakar

Etiketler
Cevaplar için teşekkürler ist. Değil bursadayım ama istanbuldan pek farkı yok sabah ve akşam trafiğinin.böyle devam edicez aetık ne yapalım.

Adam dümdüz yolda önüne araba çıkmadan , 2. Vitese düşmeden şehiriçinde yer değiştiriyor sonra şehir içinde 7 litre yaktım diyor , hikaye yani

Bide otobandan çık hop iş , dönerken otobandan çık hop ev ciler var, onlar şehiriçinde 5,5 -6 yakıyoruz diyorlar, otobandan gidip geldiğin yol şehiriçimi oluyor diye soruyorsun, abi şehirdışına çıkmadımki diyor :smiley:))

IMG 20161020 190152
IMG 20161020 190147
Arkadaşlar geçen gün kısa bir ş. Arası yol yaptım 2000 devirde sakin sakin gidiyordum araç sanki biri tutup bırakıyormuş gibi silkeleme yapıp durdu basarsam yada yavaşlarsam sıkıntı yok ama deviri sabitlersem silkeliyor.neyse o şekilde gittim geldim evin önünde kaputu açtım bir hava borusundan sensöre giden serçe parmak kalınlığında bir hortum var ve boruya kelepçe ile bağlı olan tarafının yarısı yırtılmıştı.birazda payı vardı yırtılan yerinden kesip güzelce oturtup kelepçesini taktım.hortumun bağlı olduğu sensör map sensörüymüs en azından internetten öğrendiğim kadarıyla map.resim paylaşıyorum sizde bakarsınız.şimdi bu hortumun yırtık olması arabanın silkelemesi ve çok yakmasına neden olurmu? Yorumlarınızı bekliyorum.
IMG 20161020 190152

Turboyla alakalı birşey değil , turboyu etkilemez
Map sensörü emme manifoltundan vakum miktarını algılamaya yarayan bir sensör
Bu vakum miktarıyla orantılı olarak bir sinyal üretir. Motor kontrol ünitesi (ECU), bu bilgileri ateşleme avansını ve yakıt enjeksiyon miktarını ayarlamak için kullanır.
Hortumdaki patlak dolayısıyla vakum olayını ortadan kaldırdığı için devre dışı kalır , titremeden tut fazla yakıt yakmaya kadar birçok şeye sebebiyet verir

Kusura bakmayın biraz geç oldu yazamdım birtürlü.Uzun yoldaki sabit devir giderkenki titreme artık yok.Fakat şöyle birşey geldi başıma en son yakıt aldığımda depoyu taşana kadar sabırla fullemiştim.Uzun yolda mola verdiğimde aracı sola eğik şekilde park etmiştim.Park ettiğimde sıfırlamadan sonra ki kilometrem 550 km yakıt göstergeside fullden iki çizgi eksikti.Yola çıkacam çalıştırdım depo boş gösterdi yakıt ikaz lambası yandı ve menzilde km bilgisi vile vermedi.Devam ettim eğimli yerdendir deyip.Sonra yine durdum bi yerde düz bir zemindi.İşimi bitirip yola çıkacam bi çalıştırdım yakıt iki çizgi olmuş menzilde 200 km civarı gösterdi.Neyse ben bu şekikde gittim geldim.Bu akşamda aracı sağa yatık bir biçimde park etmiştim az önce bindim biyere gidicem bi baktım yakıt yarım depo menzil 270 km sıfırlamadan bu yana km 690 tüketilen yakıt lt ise 64,7 L .Şimdi tırsıyorum depo 65 L zaten 0,30 cl yakıtmı kaldı yani? Böyle gariplikle karşılaşan oldumu acaba şamandıra takılımı kalıyor? Yoksa yakıt göstergesine güveneyimmi? Lütfen bir yardım...

Kusura bakmayın biraz geç oldu yazamdım birtürlü.Uzun yoldaki sabit devir giderkenki titreme artık yok.Fakat şöyle birşey geldi başıma en son yakıt aldığımda depoyu taşana kadar sabırla fullemiştim.Uzun yolda mola verdiğimde aracı sola eğik şekilde park etmiştim.Park ettiğimdde sıfırlamadan sonra ki kilometrem 550 km yakıt göstergeside fullden iki çizgi eksikti.Yola çıkacam çalıştırdım depo boş gösterdi yakıt ikaz lambası yandı ve menzilde km bilgisi vile vermedi.Devam ettim eğimli yerdendir deyip.Sonra yine durdum bi yerde düz bir zemindi.İşimi bitirip yola çıkacam bi çalıştırdım yakıt iki çizgi olmuş menzilde 200 km civarı gösterdi.Neyse ben bu şekikde gittim geldim.Bu akşamda aracı sağa yatık bir biçimde park etmiştim az önce bindim biyere gidicem bi baktım yakıt yarım depo menzil 270 km sıfırlamadan bu yana km 690 tüketilen yakıt lt ise 64,7 L .Şimdi tırsıyorum depo 65 L zaten 0,30 cl yakıtmı kaldı yani? Böyle gariplikle karşılaşan oldumu acaba şamandıra takılımı kalıyor? Yoksa yakıt göstergesine güveneyimmi? Lütfen bir yardım...
depo yazılan verıden buyukdur renolarda 60 lt yazıyor 63 lt mazot aldıgımı bılıyorum..

Şamandıra ve yakıt pompası (ikisi bir arada) deponun sağ tarafında dolayısıyla sola yatık park ettiğinizde yakıtı olduğundan az göstermesi normal, aynı şekilde sağa yatık park ederseniz olduğundan fazla gösterir normal yani
Yakıt göstergesine yakıt durumu duster da geç intikal ediyor biraz, araç düzeldiğinde anında düzelmesini beklemeyin , fullemedikten sonra zaman alıyor
Bu arada depo dolum yeride deponun sağında olduğu için araca sola yatık şekilde yakıt koyma imkanınız olsa 67 litreye kadar yakıt alır , benim koymuşluğum var
Depo yazılandan büyük değil yani dolum yerinin pozisyonu yüzünden her alımda yüksek litreleri yakalamak mümkün, düz zemendd aracı sallayarak yakıt alırsanız yine 60 litrenin üstü rakamlara çıkabilirsiniz , sallamayla deponun üst zeminindeki yüksek çıkıntılar havayla yakıtın yer değiştirmesiyle doluyor
Bu forumda yeni olan arkadaşlar facebook ta "duster technical turkey "sayfamıza katılın, orda her türlü sorununuza daha hızlı yanıt alırsınız , zaten hazırda yazılmış birçok bilgi , anlatım mevcut

Son düzenleme:

Benim merakım şu yol bilgisayarındaki sıfırlamadan sonra harcanan yakıt 64,7 L gösternesi.Bunun yanlış göstermesi mümkünmüdür? Çünkü yakıtın bitmesi sıkıntı olabilir.

merhaba
2008 model Dodge Nitro 2.8 CRD sahibiyim. Son 1 aydır Bursada yeni bir iş ve ikinci bir ev sahibi olarak, ailemi sık sık görebilmek için Osmangazi köprüsü üzerinden Bursa Kadıköy arası sürekli git geller yapmaya başladım. Bundan sonra da bu iş böyle sürüp gidecek.
Ben bu yolu sık yapan ve biraz da sabırsız biri olarak otoban süratim 130 dan aşağı pek inmeden 140 hatta bazen 150 dahi olabiliyor. 130 da cruise sabitlediğimde Nitro 9.5, 140 a sabitlediğimde 10.5, 150 de ise 11 yakmakta. Alternatif bakınırken sıfır bir 4x4 Duster da karar kılmıştım ki youtube da yabancı bir videoda 130 da sabitlenmiş bir Duster ın 9-10 arası gezdiğini görünce Google da yakıt sarfiyatı aramam sonucu bu başlığı görüp hayal kırıklığı yaşadım. Görüyorum ki benim 2100kg. 2.8lt 6 silindir Nitro mu öpüp başıma koymalıymışım. Ama maalesef ki yine de ona veda etmek durumundayım zira aracım şuan 150 binde ve böyle giderse yaza kalmaz 200 binleri göreceği ve korkarım ileride satmakta çok zorlanacağım. Yani 4x4 Duster ın yakıtı Nitro ya yakın olsa bile sıfır bir Duster almak durumundayım. Ya da yine bilenler tavsiye edebilirse şayet 2.el bir Yeti 4x4 de olabilir. Dikkat ettiyseniz 4x4 benim için elzem. Arazi ile pek fazla işim yok ama her mevsim her yol koşulunda kullanmam gerekiyor aracımı.
Sormak istediğim şey ise, daha önce Megane Sport Tourer da tecrübe ettiğim yazılım ile beygir ve tork yükseltme sonucu performans artışını ve yüksek süratlerde yakıt düşüşünü Duster da tecrübe eden oldu mu, ne kadar verim aldı? Ayrıca 70 bin lira civarı alternatif dizel 4x4 marka model suv veya otomobil tavsiyelerinizi de alabilirim. Yoksa önümüzdeki hafta pek alternatifim olmadan bir Duster sahibi olacağım gibi görünüyor. Zira sıfır bir Duster beni epey zaman götürür, satılırken de Renault araçlarının ölüsü dirisi km.lisi her zaman para eder.
Teşekkürler

Duster 4x4 otobanda sabit 130 km süratle 9-10 litre yakmaz orda yanlış bir bilgi var , max 7 litre olur , 9-10 litre en zor şehir içi şartları değeri dusterın

Son düzenleme:

Kullanıp tespit ettiğimemi inanıcam , yoksa bu adamın çektiği yol şartları belli olmayan videosunamı inanıcam
Duster düz otobanda 130 km hızla giderken 9-10 litre yakmaz nokta

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri