Dacia Duster - 1.5 dci 110 Hp ( Yakıt Tüketimi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KAR KAPLANI Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 712
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 406,377
Doğrudur hocam. Zaten başlık 46 sayfa boyunca hep ne kadar az yaktığından bahsediliyor. Size aracınızla keyifli sürüşler.

Etiketler
Doğrudur hocam. Zaten başlık 46 sayfa boyunca hep ne kadar az yaktığından bahsediliyor. Size aracınızla keyifli sürüşler.
siz haklısınız ne kadar yaktığı kısmıyla ilgili durum şudur 3000 motor volvoyla 1.6 megan aynı yakıtı yakar uzun yol sabit yüksek süratlerde motoru güçlü araç bu yakıtı 3000 devirle giderken, motoru küçük araç 5000 devirle gider , doğal olarak aynı yakıtı yakarlar ama dur kalklı ve kısa mesafeli özellikle şehir içlerinde size küçük motorlu araç yakıt tasarrufu sağlar

4x4 Duster da karar kılmıştım ki youtube da yabancı bir videoda 130 da sabitlenmiş bir Duster ın 9-10 arası gezdiğini görünce Google da yakıt sarfiyatı aramam sonucu bu başlığı görüp hayal kırıklığı yaşadım.
Benzer araştırmadan sonra Hilux 2.5 DID 4X4 aldım.. Başlıkta okuduklarımdan az yaktığıma inanıyorum çünkü şehir içinde Max 9 litre yakıyorum uzun yolda ise 6 litre. Kamyonet olmanın getirdiği mevzuat kaynaklı dezavantajlar olsa da iyi ki Hilux almışım diyorum şimdi.

aracım duster , 110 luk 4x4 diesel, 2016 model ,
11700 km oldu sıcak havalarda şehir içi dışı 6.6, soğuk havalarda 6.8 yakmakta.
seviyoruz katlanıyoruz terbiyesize :smiley::smiley::smiley:

yanlız ilk 10 bin opetten aldım , tamircimde de aynı arabadan var shell i önerdi bariz daha fazla götürüyor . benzini shellden, gerisini kelden şeklindeki özdeyişimize katılmamak mümkün değil.

iyi günler bi duster almayı düşünüyorum önerebileceğiniz en az yakan duster nedir?
şimdiden teşekkür ederim.

Duster 4x4 aracım var yakıt ortalaması 6.9 bence gayet iyi...4X2 90 beygir olanlar daha az yakıyor.....ortalama 6.1.....benim fikrim 4 çeker den vazgeçilmez

SM-G800H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

benim araba 2016 4x4 110 beygir.
ilk aldığım bir yıl 100 km de 6.6 nın altına hiç düşmedi.
şu anda 18600 de. en son iki kere il dışına gidip geldim 500 km 500 km yaptım ikisinde de 5.8 yaktı. (radara yakalanmamak için 100-105 i pek geçmiyorum) 1900-2100 devir arasında kullanmaya dikkat ediyorum. ve anladığım kadarıyla bu araba küçük vites hiç sevmiyor. hep büyük vites istiyor.

Merhaba arkadaşlar 2012 1.5 dci 121.000 km de 120de castrol magnetec 5w30 yag ve filtrelerde n11 den rienberg marka alarak değiştim birde motosilk bor yag katkısı kattım. Tunceli Erzincan arası gidip geldim dönüşte yakıt ortalama 5.6 idi. Şuan 5.9 ortalamam var daha önceki paylaşımlarım görsel olarak var forumun önceki sayfalarında.

2016 model 14 aylık dusterım 41.000 km ye geldi, maşallah iyi bindik ailece, genel ortalamam 7 litre diyebilirim, ama bu 7 litre hiç öyle ideal kullanım ortalamam değil,
otobanda nizami 130-132 sabitliyorum
şehir içinde eco modu tamamen kapalı ve gaza basarım,
arabamda tavan sepeti var, rüzfar direnci yaratır

geçen 15 gün arayla 2 defa adana-bursa yaptım, 2 defa git-gel yaptım
net ölçtüm toplamda 130 litre mazot yakmışım,
adana-ankara yolu arası otoban sabit 130 km (155km yol)
ankara yolu-aksaray arası sabit 120 km (120 km yol)
aksaray-şereflikoçhisar-kulu kavşağı-haymana kavşağına kadar sabit 120km hız (125km yol)
burdan haymana ve polatlıya ara yoldan devamlı hızlı sürüş, 110-130 arası hız, rampalar, virajlar, (100km yol)
polatlı-eskişehir-sivrihisar-inegöl ve bursa, bu arada radar çok olduğu için 110 sabit,
bu temponun aynısı araba gırtlağına kadar dolu halde geri gelindi,
130 litre mazot yakıldı, 820 x 2 = 1640 km toplam yol, ortalama 7,9 litre, siz 8 litre deyin,
tempoyu şöyle anlatabilirim, bütün bu yolu gündüz gözüyle yerleşim birimlerinin içinden geçerek 10,5-11 saatte alıyorlar, benim yolculuğum 8 saat 15 dakika sürdü,

ama arabanın halini görünce helal olsun dersiniz, ben dedim, çünkü kesinlikle nasıl kullandığımın farkındayım ve alternatif jipler 11-12 litrenin altına inmezler, arabada 3 yetişkin,1 çocuk 1 bebek var, tavanda en az 150 kg bagaj var,

Tavanl

kısacası kesinlikle ve kesinlikle duster diyorum, başkada bir şey demiyorum, 4x4 pick up larla önlü arkalı kaba kumda balık avına gidiyoruz arkadaşlarla, ya da kışın ürgüpe gezmeye gittik, siz yüklü bir pick-up ı (marka farketmez) 130 a sabitleyinde görün bakalım ne yakıyor :smiley:
arkadaşlar araçlarından soğudular, 12 litre ortalama yakan var,

Son düzenleme:

2016 model, temmuz başında 11 bin km'de 2. el aldığım 1.5 dci 4wd aracımla son 2 ayda 7 bin km yol yaptım. sizlerle paylaşacak kadar veri biriktirdim.
arabada orjinal continental lastikler takılı (bunun bile belirtilmesi önemli, aynı markanın aynı ebatlı lastiklerinin biri diğerinden farklı tüketim değerine neden olur)
tavan bagajım yok
sadece opet full force eurodiesel yakıt alırım
bahsettiğim değerlerin tümü ECO mode açık, 2WD çekiş seçeneğinde elde edildi, herhangi bir anda motor devri 1750'nin altında olmayacak şekilde vites değiştirerek, genelde göstergedeki vites değişimi uyarı lambalarını dikkate alarak
çoğunluğu şehir dışı uzun yol, ağırlıkta ankara izmir arası kullanımda 4 gidiş dönüş seyahatin tek yön ölçümleri, seyahat boyunca sürüş tarzını değiştirmeden farklı hızları deneyerek (örneğin sabitleyici ile bir seyahatte hemen her fırsatta 106, diğerinde hemen her fırsatta 120 ile sürerek) 100 km'de 5.2 (Ankaradan İzmire gidiş, yani 1000 metreden deniz seviyesine iniş, ağırlıklı 106 hızda) ile 6.0 (İzmirden Ankaraya geliş, ağırlıklı 120 hızla) arasında değişen değerler elde ettim, hepsi de beklentilerim ile örtüşüyor. aradaki fark az gibi gözükse de %15 fark var dikkatinizi çekerim.
200 km'lik bir başka seyahatte minimum tüketim rakamına ulaşmak için özellikle çok sakin ve dikkatli kullanarak 80'i geçmeden çoğu İzmir Aydın otoyol kullanımı, 4.7 değerine kadar düşürdüm ama bu pratikte çok katlanabilecek bir tempo değil tabi. bunun da elde ettiğim 6 litrelik diğer değerle farkı %28
Ankara şehir içinde son 10 günlük tüketim değerim 5.9 ancak belirtmeliyim ki evimin yeri, kullandığım yollar ve trafiğe çıkış saatlerim uzun yolu aratmaz. radar nedeniyle hız da yapılmaz. hatta eski aracımla şehir içi tüketimim uzun yoldan düşük çıkardı. duster tahminen ağır yapısı ve yüksek rüzgar direnci nedeniyle bu durumdan çok faydalanamıyor ki o da beni şaşırtmadı.
bu konularda yazmaktan sıkıldım aslında ama çok merak edildiği için paylaşmak istedim. çok fazla değişkene bağlı olan çok karşılaştırılabilir olmayan bir olay tüketim aslında bence. aynı sürücü, aynı araç, aynı yol'da sürüş stilinde biraz değişiklik yapınca bile değişiyor yazdığım gibi.
bu arada bu konuları araştırmayı sevdiğim ve bazı rakamlara ulaştığım için buraya yazayım, bazılarının merakı giderilir belki.
aynı motoru kullanan manuel vites qashqai 2014 versiyonu için uzun yol fabrika verisi 3.9 iken bizde bu 5 dir. fark %28!
qashqai 0.32 rüzgar direnç katsayısına sahip 2wd bir yüksek arabadır. 6. viteste 1750 devirde 98 km/s hız yapar
duster 0.42 katsayısına sahiptir. offroad amaçlı tasarlanmdığından rüzgar direnci çok önemsenmemiştir ve 4wd vites kutusu da bu doğrultuda offroad öncelikli tasarlanmıştır. 6. vites 1750 devirde 76 km/s yapar.
motor aynı olsa da qashqai 1750 devirde 20 Nm daha yüksek tork üretiyor, program farkı olduğunu tahmin ediyorum.
lastiklerine bakmadım ama büyük olasılıkla qashqai'in lastikleri de duster'dan daha düşük yuvarlanma direncine sahip lastikledir. eh bunların sonucu olarak böylesi farklı tüketim değerleri olabiliyor işte.
qashqai az yaksa da duster'ın arkasından gidemez asfalttan çıkınca, o nedenle bu durum beni asla rahatsız etmiyor. yakıt tüketimi olayının detaylarını anlatan açıklayan güzel bir karşılaştırma olduğu için yazdım.
herkese kazasız belasız cezasız düşük tüketimli düşük emisyonlu sürüşler dilerim :smiley:

Son düzenleme:

Herkese selam,
Maddi sebeplerden ötürü kendi aracımı satıp Duster almak istiyordum ancak burada yazılanlardan dolayı hayal kırıklığına uğradım. Kendi aracımla 4 kişi , bagaj tam dolu, Kütahya Beylikdüzü Kartal 4.2 yaktım. Antalya Kumluca - Salda Gölü Burdur - Bursa - İstanbul arası ise 4.8 lt.
Şehir içinde 7 lt yakarsam çok yaktım diyorum ama burada 9 - 10 litrelerden bahsediliyor.
(Aracım Superb otomatik. Duster 4x4'ten 100 kg daha ağır ve otomatik vites.)
4x4 sevdasını başka bahara erteleyeceğiz anlaşılan.

Herkese selam,
Maddi sebeplerden ötürü kendi aracımı satıp Duster almak istiyordum ancak burada yazılanlardan dolayı hayal kırıklığına uğradım. Kendi aracımla 4 kişi , bagaj tam dolu, Kütahya Beylikdüzü Kartal 4.2 yaktım. Antalya Kumluca - Salda Gölü Burdur - Bursa - İstanbul arası ise 4.8 lt.
Şehir içinde 7 lt yakarsam çok yaktım diyorum ama burada 9 - 10 litrelerden bahsediliyor.
(Aracım Superb otomatik. Duster 4x4'ten 100 kg daha ağır ve otomatik vites.)
4x4 sevdasını başka bahara erteleyeceğiz anlaşılan.
benim su an ankarada, sehir disina hic cimadan bilgisayari sifirladiktan sonra 450 km lik kullanimda ortalamam 5.7 ama dikkatli kullaniyorum ve yogun dur kalk trafige nadiren giriyorum. yabanci sitelerden hypermiling konusunda yazilanlari okudum ve yol bilgisayari 300 km de iken basladim oradaki ogutleri uygulamaya. 6.0 dan 5.7 ye dustu bu da tahminen son 150 km'de 5.0 gibi bir ortalama yakaladigimi gosterir. keske o kaynaklarin turkcesi de olsa..

Sent from my Moto G (4) using Tapatalk

çok dikkatli kullandın diyelim 100 km başına 1 lt yakıt daha az yaktın. 450 km' de 4.5 lt daha az yakmış olacaksın. yani 20 tl falan cebe kalacak. 20 tl için 450 km boyunca kendimi kasıp sürekli yol bilgisayarını takip edip ortalama yakıt ne oldu diye strese giremem arkadaş. 20 tl tasarruf yapacaksam yemekten falan tasarruf edip karşılığında stressiz keyifli bir sürüş yaşarım. uygun yerlerde hız yapıp uygun yokuşlarda gaza basma sollama zevkini yaşarım... otomobilin zaten kaskosu sigortası vergisi bir sürü masrafının yanında kendimi kasıp mazottan edeceğim 2 kuruş tasarruf devede kulak kalır...

çok dikkatli kullandın diyelim 100 km başına 1 lt yakıt daha az yaktın. 450 km' de 4.5 lt daha az yakmış olacaksın. yani 20 tl falan cebe kalacak. 20 tl için 450 km boyunca kendimi kasıp sürekli yol bilgisayarını takip edip ortalama yakıt ne oldu diye strese giremem arkadaş. 20 tl tasarruf yapacaksam yemekten falan tasarruf edip karşılığında stressiz keyifli bir sürüş yaşarım. uygun yerlerde hız yapıp uygun yokuşlarda gaza basma sollama zevkini yaşarım... otomobilin zaten kaskosu sigortası vergisi bir sürü masrafının yanında kendimi kasıp mazottan edeceğim 2 kuruş tasarruf devede kulak kalır...
aslinda oyle olmuyor, tersine 90la gittigim yerde 80le hiz sabitleyiciyle gittigimde daha az kasici oluyor. tasarrufu da 450 km de degil buyuk resme bakip 450,000 km de ne olur diye hesaplayinca algi farklilasiyor. 15 dakikada gittigim yolu 17 dakikada gidiyorum. kirmizi isigi gorur gormez ya da donulecek kavsaga gelmeden 100 m degil 500 m kala ayagi gazdan cekmenin, arabada ekstra yuk tasimamanin, arabayi bakimli tutmanin vb (hypermiling esaslarindan bazilari) stresi ya da sikiciligi yok. durulacagi belli olan kirmizi isiga kadar gazla gidip sonra da fren balatasini fazlaca eskiten diger duster sahibinin yaninda durdugunda sehirde trafikte kimsenin hiz yaparak bir yere gitmedigini de anliyor insan. soyle dusunebilirsiniz: yaptiginiz tasarrufla yine gidip yakit alip daha cok yer gezmek mumkun. yani, ayni mesafeyi daha az tl ye gitmek degil, ayni tl ye daha cok mesafe gidebilmek olarak bakin hadiseye. ben daha cok yer gezmeyi yercih ederim. istisnai olarak bu kullanimda da birkac sefer tam gazla trafigi dagittigim, asfalti aglattigim ve o sirada civarimda olan birkac surucunun daha duster dusunmeye basladigini da tahmin ediyorum ustelik. arada bir hizli ve yuksek devirli kullanir, motorumun ve egzoz sistemimin kurum baglamasina izin vermem. "bizde her yol var" ;)

Sent from my Moto G (4) using Tapatalk

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri