Daihatsu Türkiye Pazarından Çekiliyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aykutSEÇKİN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 92
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,168
Ynt: Daihatsu Türkiye Pazarından Çekiliyor

gece

Fotoraf0129

Etiketler

resimleri aceleyle buraya ekledim.sonradan fark ettim.bundan sonrakileri terios başlığı altında eklerim.

Macit Bey Terios'unuzda takılı olan lastik kış lastiği midir? Marka ve model yazar mısınız? Memnun musunuz? Benim Terios'ta Lassa Snoways 2C kış lastiği var. Gayet iyi işler çıkarıyor. Terios başlığında kar maceraları konusunda benim Terios'u görebilirsiniz.

Kanımca sertleşmiş karda(bembeyaz yol) hava sıcaklığı -5 iken yokuş çıkarken sizin araç patinaja düşer. Doğru mudur?

yolda kalmıyor.çok hafif patinaj denemiycek kadar az hissediyorum tabi.4 kar lastiği alırsam daha güzel olacak.şu ana kadar resimlerde gördüğünüz hiçbir yolda kalmadım.

4x4'lerin üstünlüğünü hepimiz severiz ya... Bazen ne gerek var kar lastiğine dediğimiz olur. Maalesef bazen zaten bildiğimiz gerçekleri atlarız. Bu yüzden, anlayışınıza sığınarak bir kaç bildik ayrıntıyı hatırlatayım:

Dört tekerli araçların,

Bazıları iki, bazıları da dört çekerdir ancak frene bastığınızda hepsi dört tekeri de frenleyerek durur.
Yani, genel olarak 4x4 teknolojisinin fren esnasında 2x4'ten bir üstünlüğü yoktur. Trafikte gördüğünüz 2 çeker otomobil fren yapınca fırıl fırıl dönüyorsa, aynı araç 4x4 de olsa aynı lastikle aynı şekilde dönecektir.

O nedenle 4x4'ün de kış lastiği kullanması çok şey değiştirir.

deserteagle' Alıntı:
4x4'lerin üstünlüğünü hepimiz severiz ya... Bazen ne gerek var kar lastiğine dediğimiz olur. Maalesef bazen zaten bildiğimiz gerçekleri atlarız. Bu yüzden, anlayışınıza sığınarak bir kaç bildik ayrıntıyı hatırlatayım:

Dört tekerli araçların,

Bazıları iki, bazıları da dört çekerdir ancak frene bastığınızda hepsi dört tekeri de frenleyerek durur.
Yani, genel olarak 4x4 teknolojisinin fren esnasında 2x4'ten bir üstünlüğü yoktur. Trafikte gördüğünüz 2 çeker otomobil fren yapınca fırıl fırıl dönüyorsa, aynı araç 4x4 de olsa aynı lastikle aynı şekilde dönecektir.

O nedenle 4x4'ün de kış lastiği kullanması çok şey değiştirir.

hocam eklemek istedim yanlışım varsa düzeltirsiniz bence sürekli 4çeker bir aracın isteğe bağlı geçen bir 4x4 den bile üstünlüğü varken terios bukonuda çok başarılıdır zira insanlar ayaklarını frene atmadan önce gazdan çekerler ve bu anda motor kompresyonu tekerlere baskı yapar ve aracın hızı kesilir şimdi 4x2 araçlarda bu işlem sadece tahrik alan tekerler yaptığı için buzlu zeminde siz daha frene basmadan önce gazdan ayağınızı çeker çekmez aracınızın 2 tekerinin kaydığını hissedebilirsiniz bu arada eğer araç önden çekişli ise arka tarafın baskısına maruz kaldığı için arkayı atma eğilimi yapabilir...sürekli 4x4 araçlarda ise olay gayet başarılı tamamen buz olan bir zeminde hiç frene basmadan motor kopresyonunu aracın kasasını yavaşlatabilen bir viteste kontrollü bir biçimde sürüş gerçekleştrilebilir...
burdaki dezavantaj ağırlık noktasının yüksek oluşu ve kontrolsüz hızlı sürüşlerde aracın vrajlarda savrulmasına sebep olmaktadır... yazlık lastiklerle buzda ve karda 4x4 kullanımı hız yapılmadığı kontrollü ve dikkatli olunduğu sürece 4x2 araçlardaki gibi tehlike arz etmeyecektir... bence tekeriniz kışlık dahi olsa 4x4 araçlarda virajlarda çok dikkatli olunmalıdır.... saygılar...

Buzlu yolda sabit, düşük hızla giderken önden çekişli ve kar lastikli otomun ileri doğru sürüklendiğine şahidim. Eğer kompresyon dört tekerde de etkili olsaydı belki bu olmayabilirdi.

Eğer önden çekişli aracın arkasını öne getirmeye çalışacak kadar kuvvetli frenleyen bir kompresyon varsa bence gereken vitesten düşüğü kullanılıyor demektir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için yüksek vites-düşük devirde sürmeli ve fren gerektiğinde debriyaja daha erken basıp kompresyonla frenlemeyi önlemek iyi olur.

4 çekerlerde virajda savrulma için de ağırlık merkezinin tek suçlu olmadığını da gözönüne almak gerek. Orta diferansiyeli olmayıp 2 çeker - 4 çeker modları arasında otomatik geçiş yapan araçlarda (4WD?) aracın virajda iken kaygan zeminden dolayı kayıp otomatik olarak 4 çekişe geçmesi ile kayma yaşanabilir. AWD araçlar ise bu durumda daha iyi performans sergileyeceklerdir.

Opps... Son mesajımda "kar lastiği" demişim. "kış lastiği" demeliydim. Klavyem sürçmüş.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri