Dcsi̇gorta Dc Si̇gorta

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ardaurkmez Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,935

ardaurkmez

Yeni Üye
arkadaşlar merhaba bi kaç çeşit dc otomatik sıc va üstü marin dc sigorta lazım amperlerine göre değişiyolar haliyle kime sorsam bağzıları biz o sigorta yokluğunu çözdük vs diyolar biz bu otomatik sigorta için uygun nasıl temin edebiliriz konu hakkında bilgisi olan varmıdır şimdiden teşekkürler

Etiketler

arkadaşlar merhaba bi kaç çeşit dc otomatik sıc va üstü marin dc sigorta lazım amperlerine göre değişiyolar haliyle kime sorsam bağzıları biz o sigorta yokluğunu çözdük vs diyolar biz bu otomatik sigorta için uygun nasıl temin edebiliriz konu hakkında bilgisi olan varmıdır şimdiden teşekkürler

google amcaya dc otomatik sigorta diye sorunca verdiği cevap site yeterli gelmiyor mu?

Ne bileyim? Uygun temin etme yolu sorunca herhalde bakmadınız diye düşündüm.

Bu arada, ben karavanımı yaparken bilenler DC sigorta yerine AC sigorta tavsiye etMEmişlerdi. Ben hem canlı hem şase hattına birer tane koydum.
neyse abim saolsınız ac koymayı düşünmüyorum dc bulucaz artık bi şekilde bu böle olcak gibi değil aşırı karaborsa saolun varolun çok saolun

Benim karavanımda hepsi topu sadece 1 (yazıyla: bir) adet AC sigorta var. Hangi yönü açık, hangi yönü kapalı bilmiyorum.

Şahane karavan imalatçım şahane karavanımı bana teslim ederken hiç bir açıklama yapmak zorunluluğu hissetmediğinden, sonradan telefonla sorup öğrendiğime uygun olarak kullanıyorum: Güneş enerjisi sisteminden kullanacaksam şalteri bir tarafa itiyorum, dışarıdan 220 alacaksam diğer tarafa itiyorum. Böylece iş görüyor. Şahane imalatçıma göre çok ve son derece lüzumsuz olduğu için tüm karavanda başka hiç bir sigorta yok.

(Zaten 01 belgeli olduğu için trafik ve kasko sigortası bile yok). :smiley:

Benim karavanımda hepsi topu sadece 1 (yazıyla: bir) adet AC sigorta var. Hangi yönü açık, hangi yönü kapalı bilmiyorum.

Şahane karavan imalatçım şahane karavanımı bana teslim ederken hiç bir açıklama yapmak zorunluluğu hissetmediğinden, sonradan telefonla sorup öğrendiğime uygun olarak kullanıyorum: Güneş enerjisi sisteminden kullanacaksam şalteri bir tarafa itiyorum, dışarıdan 220 alacaksam diğer tarafa itiyorum. Böylece iş görüyor. Şahane imalatçıma göre çok ve son derece lüzumsuz olduğu için tüm karavanda başka hiç bir sigorta yok.

Üslubunuz her ne kadar keyifli olsa da bu işin şakası olmaz. İş bilen bir elektrikçi ile tesisatı gözden geçirmenizi şiddetle öneririm.

Kimmiş bu maharetli üreticimiz merak ettim doğrusu.

@tapatalk

Sözlerinizden imalatçının kaçak akım rölesi koymadığı varsayımını yapmak pek yanlış olmaz sanırım.

Bu mesajı okuyun lütfen. 220V'un kullanıldığı yerlerde olmazsa olmazlardan birisi bu kaçak akım rölesi.

Ayrıca sizdeki o bir tane olan şey AC sigorta bile değil galiba. Sadece bir anahtar :confused:

Her şeyin tamiri telafisi olur ama elektriğin asla. pasolvon'un dediği gibi en kısa sürede iyi bir elektrikçiyle tesisatı gözden geçirip düzeltmelisiniz.

Üslubunuz her ne kadar keyifli olsa da bu işin şakası olmaz. İş bilen bir elektrikçi ile tesisatı gözden geçirmenizi şiddetle öneririm.

Kimmiş bu maharetli üreticimiz merak ettim doğrusu.

@tapatalk
Daha neler, neler... Hepsini sırayla yeniden elden geçiriyorum, merak etmeyin.

Üretici, Konya'da "yılın girişimci iş adamı", "yılın en iyi çıkış yapan karavan markası" gibi ödüller alan bir marka. Ne kadar komik... Kim verir bu ödülleri, neye göre verir belli değil. Bize özgü işler. Hemen her işimiz gibi uyduruk, kandırmaya yönelik. Birbirimizi kazıklayarak büyüyoruz (!)

Benim gibi ilk karavanını alan nicelerini kazıkladıklar kim bilir. Karavanı yavaş yavaş yeni baştan yaptırıyorum işte. 750 kg altı olması gereken karavanı alıp geldiğimde kantara sokmak geldi aklıma. Kaç çıktı dersiniz? Tam 1080 kg. İçine şahsi hiç bir eşya koymadan, fabrikadan çıktığı gibi üstelik.

Neyse, çok tartıştım, çok konuştum, bir de her söylediğim sorunda "yalancı" yerine kondum, sonunda vaz geçtim, Güya 2 yıl garantisi var, sözde. Hepsi palavra, parayı alıncaya kadar. Şofben takılacak yere (şofben yok henüz) gaz hortumu çekmişler, ucu açık, düşünebiliyor musunuz? Ocak için tüpü açtığım anda gaz dolacak ortama. Görüp uyarmama rağmen yapmadılar. Layıklarını bulsunlar. Ben buldum çünkü.

Elbette yok öyle bir şey. Ağırlık yapmasın diye koymamışlar sanırım...

Daha önceki bir paylaşımınızda haksız rekabet olmasın diye üreticinin ismini yazmadığınızı siz söylemiştiniz sanırım. Siz aşırı düşünceli olduğunuz için bu üreticiyi ifşa etmiyorsunuz ama sorunlarınızın hepsi belgelendirilebilecek ve kolaylıkla fotoğraflarla ve kantar fişiyle kanıtlanabilecek şeyler.

Herkes kendi muhatap olduğu satıcı / üreticiyle ilgili olumlu / olumsuz fikirlerini iftira atmadan paylaşabilir. Bu üreticiden karavan alacak olan başkaları da sizin yorumunuzu okuyup daha dikkatli olurlar. Ama nihayetinde herkes kendisi gidip konuşur, numunesini görür, ikna olur veya olmaz.

Ben yerli mi yabancı mı karavan alayım diye araştırırken, yerli üreticilerden bir kaç tanesini de fabrikalarında ziyaret ettim.

Bir üreticinin karavan tasarımları güzel görünmesine rağmen esnaflığını ve ticaret ahlakını epey kötüleyen yazılar okudum burada. Yine de kendi kararımı vermek için gidip bizzat görüştüm.

15 dakikalık bir görüşmede sinirlerim bozuldu. Üstelik karavanla alakasız konularda gereksiz akıl vermeler, iddialaşmalar, Michalengelo havalarında çok iyi tasarımcıyım, bizim karavanlardaki yalıtım Avrupa karavanlarda bile yok palavraları... Sanki 6 yaşındaki çocuğa karavan sattığını zanneden bir adamcağız.

Daha fazla tahammül edemeyip, bir bahane uydurup kaçtım dükkanından hemen.

Yeri burası mı bilmiyorum ama, yeri geldiği için, üreticiye sipariş vermek suretiyle ilk defa çekme karavan alacaklar için naçizane bir kaç tavsiyede bulunayım bari.

SİPARİŞ AŞAMASI:

- İstediği kadar indirim teklif etsinler, asla karavana ödeyeceğiniz tutarın hepsini baştan vermeyin. Peşin ödeme tuzağına düşmeyin. İndirimsiz tutar üzerinden yapabildiğiniz kadar pazarlık yapıp, peşinat olarak anlaştığınız paranın olabildiğince az bir miktarını verin. Elden para vermemeye, banka hesabına havale yapmaya çalışın.

- Sözleşmeye imalatın başlama ve teslim tarihini yazdırın, gecikme halinde mutlaka günlük ceza belirleyin ve sözleşmeye yazdırın. Bunun yüzünden teslim tarihini daha ileri bir tarihe yazmak isterlerse bırakın yazsınlar. Teslim alacağınız gerçek tarihi bilmek, çok önemli.

- Sözleşmeye, konuşup anlaştığınız her hususu mutlaka ama mutlaka yazdırın. Dolabın köşesindeki vidanın rengini kırmızı istiyorsanız, bu sizin için önemliyse, onu bile yazdırın. "Bu zaten bizim standardımız" dedikleri şeylere aldırmayın, onları da yazdırın.

- Karavanın dış kaplama malzemesini (aluminyum kompozit, fiberglas, vs.), iç kaplama malzemesini mutlaka belirtin.

-Tecrit malzemesini yazdırın. XPS, tercihen taş yünü olsun. EPS veya cam yünü olmasın. (EPS strafor diye bildiğimiz çok yumuşak olan köpüktür, XPS daha sert ve dayanıklı bir çeşididir.)

- Karavanın yola bakan tabanının malzemesi ve suya karşı nasıl korunacağı konusunda biginiz yoksa (benim yok) bunu firmanın kendi insiyatifine bırakın ama malzeme ve koruma yöntemini yine sözleşmeye yazdırın.

- Elektrik tesisatının nasıl olacağını, hangi cihazların, hangi markaların, hangi özellikteki ürünlerinin kullanılacağını yazdırın. Elektrik kullanılan bir yapıda güvenlikli ekipmanın, sigortaların, yanmaz kabloların olması önemli. İsteyin ve yazdırın. Harici elektrik giriş yeri güvenli ve kapaklı olmalı.

- Karavan içinde çok fazla aydınlığa ihtiyacınız olmayacaktır. Özellikle güneş enerjisi kullanacaksanız, aydınlatma armatürlerinin led ve en fazla 5w lık armatürler olmasını tavsiye ederim. Hatta yatak ve ranza başlarında, banyoda 3w bile işinizi görür. yazdırın.

- Su tesisatı için de aynıları geçerli. Hidrofor ve bataryaların nitelik ve markalarını yazdırın. Hidrofor için mutlaka basınç tankı olmasını isteyin. Su dolum ağzı kilitli kapaklı olmalı.

- Banyoda mutlaka havalandırma için açıllıp kapanabilen bir pencere olsun. Küçük ve hafif malzemeden bir lavabo olsun. Tuvaleti, 750 kg altı bir karavan için portatif tercih edin, pis su depolama kapasitesi 20 lt. olsun. Gri su deposunu sabit yaptırmayın. Bunun için tahliye yerini planlasınlar, siz kamp yaptığınız yerde altına plastik bidon koyarak suyu toplayabilirsiniz.

- Su deposunun mutlaka bir tahliye sistemi olsun. Elektriksiz olduğunuzda suyu boşaltabilmek için bu gerekli.

- Mobilyaların neler olduğunu, mobilyalarda ne tür malzeme kullanılacağını yazdırın. Sunta mı, marin kontra mı, kavak kontra mı, karışıksa, nerede hangisinin kullanılacağını yazdırın. Mobilya köşelerinin mutlaka yuvarlatılmış olacağını, köşeli hiç bir yerinin olmayacağını yazdırın. Dolap kapaklarının tamamının kilitli sisteme sahip olacağını yazdırın.

- Standart dışı imalatların (güneş paneli, akü, tente, vs.) marka ve niteliklerini yazdırın.

- Kaplinin, dingilin, şasinin markalarını ve özelliklerini yazdırın. 750 kg altı bir karavan alıyorsanız bile, dingilin taşıma kapasitesinin bunun üzerinde ve torsiyonlu, frenli olmasını isteyin, yazdırın.

- Lastiklerin mutlaka C tipi yani hafif ticari araç lastiği olmasını, yük endeksinin 90/88 (750 kg altı karavan için) olmasını isteyin, yazdırın.

- Renk ve malzeme seçme hakkınız varsa, her bir seçiminizi sözleşmeye yazdırın.

- Sızdırmazlık ve diğer firma garanti şartlarını yazdırın. Elle açılıp kapanabilen bir basamak sistemi olsa rahat edersiniz. Dört köşede denge ayakları olacağını yazdırın.

- Teslimden önce, sizin gözetiminizde bir kantarda tartım yapılacağını, karavanın 750 kg altında olmaması halinde siparişin iptal edilerek peşinatın eksiksiz olarak iade edileceğini yazdırın.

- Güneş enerjisi, akü, tente, vebasto, inverter gibi standart dışı ilave malzemeler 750 kiloyu yukarı taşıyabilir. Bunların her birinin marka ve niteliklerini sözleşmeye yazdırdığınız için, ağırlıklarını internetten bulup hesaplayabilir ve tartı sonucundan düşerek, karavanın gerçek ağırlığını bulabilirsiniz. Bazı üreticiler, bunlar da dahil 750 kiloyu aşmayacağı konusunda iddialı olabilirler, öyle bir üreticiyle muhatapsanız şanlısınız ama yine de kontrol etmeyi asla atlamayın.

TESLİM ALMA:

- Bu iş için zaman ayırın. Gerekirse bütün bir gününüzü buna ayırın.

- Tartım işlemini yaptırın.

- Sözleşmeye yazdırdığınız her maddenin, doğru bir şekilde yerine getirilip getirilmediğini görerek kontrol edin.

- Karavanı dıştan dolaşarak elektrik giriş yerini, su dolum yerini, buzdolabı havalandırma menfezini görün, kontrol edin. (sözleşmeye yazdırmış olmalısınız)

- Bütün pencerelerin düzgün imal edilmiş olduğunu (yerine eğik, yamuk takılmamış olduğunu) kontrol edin.

- Pencere camlarının, kilitlerinin, perde ve sinekliklerin düzgün çalıştığını kontrol edin.

- Vebasto, güneş enerji sistemi, tente gibi ilave ekipmanı çalıştırtıp sorunsuz olduklarını denetleyin.

- Elektrik tesisatı konusunda profesyonel değilseniz, güvenliğiyle ilgili gözle kontrol yapın. Kaçak akım rölesi, sigortalar var mı, güvenli yere (sudan uzak) konumlandırılmış mı. Karavan dış elektriğe bağlanıyor mu, elektrik tesisatı böylece çalışıyor mu.

- Gaz tesisatı varsa cihazlara bağlantıları sağlam biçimde yapılmış mı.

- Su tesisatı (hidrofor sistemi) düzgün çalışıyor mu. Mutfak ve banyodaki bataryalara su geliyor mu, yeterli miktarda akış var mı.

- Yatak olan kısmın açılıp yatak olduğunu, minderlerin yerlerine uyumlu olduğunu kontrol edin.

- Kapı ve karavan dışındaki bagaj kapakları kolayca açılıp kapanabiliyor, kilitlenebiliyorlar mı.

- Karavanı aracınıza bağlayarak kaplinin kilitlendiğini, karavana elektrik geldiğini ve stop, park, sinyal lambalarının çalıştığını kontrol edin. (Sipariş aşamasında arkaya ve yanlara reflektörler konmasını da sözleşmeye yazdırmış olsanız iyi olur)

- Fren ayarını yaptırın.

- Karavanda kullanılmış olan teknik malzemenin (ocak, buzdolabı, vebasto, inverter, akü, güneş paneli, tente, vs.) garanti belgelerini isteyin. Bunları faturaya yazdırmaya çalışın. Yazmıyorlarsa, bunların ayrı ayrı firmalarından fatura temin edilmesini isteyin. (isteyenin bir yüzü :smiley: )

Son düzenleme:

Yeri burası mı bilmiyorum ama, yeri geldiği için, üreticiye sipariş vermek suretiyle ilk defa çekme karavan alacaklar için naçizane bir kaç tavsiyede bulunayım bari.

SİPARİŞ AŞAMASI:

- İstediği kadar indirim teklif etsinler, asla karavana ödeyeceğiniz tutarın hepsini baştan vermeyin. Peşin ödeme tuzağına düşmeyin. İndirimsiz tutar üzerinden yapabildiğiniz kadar pazarlık yapıp, peşinat olarak anlaştığınız paranın olabildiğince az bir miktarını verin. Elden para vermemeye, banka hesabına havale yapmaya çalışın.

- Sözleşmeye imalatın başlama ve teslim tarihini yazdırın, gecikme halinde mutlaka günlük ceza belirleyin ve sözleşmeye yazdırın. Bunun yüzünden teslim tarihini daha ileri bir tarihe yazmak isterlerse bırakın yazsınlar. Teslim alacağınız gerçek tarihi bilmek, çok önemli.

- Sözleşmeye, konuşup anlaştığınız her hususu mutlaka ama mutlaka yazdırın. Dolabın köşesindeki vidanın rengini kırmızı istiyorsanız, bu sizin için önemliyse, onu bile yazdırın. "Bu zaten bizim standardımız" dedikleri şeylere aldırmayın, onları da yazdırın.

- Karavanın dış kaplama malzemesini (aluminyum kompozit, fiberglas, vs.), iç kaplama malzemesini mutlaka belirtin.

-Tecrit malzemesini yazdırın. XPS, tercihen taş yünü olsun. EPS veya cam yünü olmasın. (EPS strafor diye bildiğimiz çok yumuşak olan köpüktür, XPS daha sert ve dayanıklı bir çeşididir.)

- Karavanın yola bakan tabanının malzemesi ve suya karşı nasıl korunacağı konusunda biginiz yoksa (benim yok) bunu firmanın kendi insiyatifine bırakın ama malzeme ve koruma yöntemini yine sözleşmeye yazdırın.

- Elektrik tesisatının nasıl olacağını, hangi cihazların, hangi markaların, hangi özellikteki ürünlerinin kullanılacağını yazdırın. Elektrik kullanılan bir yapıda güvenlikli ekipmanın, sigortaların, yanmaz kabloların olması önemli. İsteyin ve yazdırın. Harici elektrik giriş yeri güvenli ve kapaklı olmalı.

- Karavan içinde çok fazla aydınlığa ihtiyacınız olmayacaktır. Özellikle güneş enerjisi kullanacaksanız, aydınlatma armatürlerinin led ve en fazla 5w lık armatürler olmasını tavsiye ederim. Hatta yatak ve ranza başlarında, banyoda 3w bile işinizi görür. yazdırın.

- Su tesisatı için de aynıları geçerli. Hidrofor ve bataryaların nitelik ve markalarını yazdırın. Hidrofor için mutlaka basınç tankı olmasını isteyin. Su dolum ağzı kilitli kapaklı olmalı.

- Banyoda mutlaka havalandırma için açıllıp kapanabilen bir pencere olsun. Küçük ve hafif malzemeden bir lavabo olsun. Tuvaleti, 750 kg altı bir karavan için portatif tercih edin, pis su depolama kapasitesi 20 lt. olsun. Gri su deposunu sabit yaptırmayın. Bunun için tahliye yerini planlasınlar, siz kamp yaptığınız yerde altına plastik bidon koyarak suyu toplayabilirsiniz.

- Su deposunun mutlaka bir tahliye sistemi olsun. Elektriksiz olduğunuzda suyu boşaltabilmek için bu gerekli.

- Mobilyaların neler olduğunu, mobilyalarda ne tür malzeme kullanılacağını yazdırın. Sunta mı, marin kontra mı, kavak kontra mı, karışıksa, nerede hangisinin kullanılacağını yazdırın. Mobilya köşelerinin mutlaka yuvarlatılmış olacağını, köşeli hiç bir yerinin olmayacağını yazdırın. Dolap kapaklarının tamamının kilitli sisteme sahip olacağını yazdırın.

- Standart dışı imalatların (güneş paneli, akü, tente, vs.) marka ve niteliklerini yazdırın.

- Kaplinin, dingilin, şasinin markalarını ve özelliklerini yazdırın. 750 kg altı bir karavan alıyorsanız bile, dingilin taşıma kapasitesinin bunun üzerinde ve torsiyonlu, frenli olmasını isteyin, yazdırın.

- Lastiklerin mutlaka C tipi yani hafif ticari araç lastiği olmasını, yük endeksinin 90/88 (750 kg altı karavan için) olmasını isteyin, yazdırın.

- Renk ve malzeme seçme hakkınız varsa, her bir seçiminizi sözleşmeye yazdırın.

- Sızdırmazlık ve diğer firma garanti şartlarını yazdırın. Elle açılıp kapanabilen bir basamak sistemi olsa rahat edersiniz. Dört köşede denge ayakları olacağını yazdırın.

- Teslimden önce, sizin gözetiminizde bir kantarda tartım yapılacağını, karavanın 750 kg altında olmaması halinde siparişin iptal edilerek peşinatın eksiksiz olarak iade edileceğini yazdırın.

- Güneş enerjisi, akü, tente, vebasto, inverter gibi standart dışı ilave malzemeler 750 kiloyu yukarı taşıyabilir. Bunların her birinin marka ve niteliklerini sözleşmeye yazdırdığınız için, ağırlıklarını internetten bulup hesaplayabilir ve tartı sonucundan düşerek, karavanın gerçek ağırlığını bulabilirsiniz. Bazı üreticiler, bunlar da dahil 750 kiloyu aşmayacağı konusunda iddialı olabilirler, öyle bir üreticiyle muhatapsanız şanlısınız ama yine de kontrol etmeyi asla atlamayın.

TESLİM ALMA:

- Bu iş için zaman ayırın. Gerekirse bütün bir gününüzü buna ayırın.

- Tartım işlemini yaptırın.

- Sözleşmeye yazdırdığınız her maddenin, doğru bir şekilde yerine getirilip getirilmediğini görerek kontrol edin.

- Karavanı dıştan dolaşarak elektrik giriş yerini, su dolum yerini, buzdolabı havalandırma menfezini görün, kontrol edin. (sözleşmeye yazdırmış olmalısınız)

- Bütün pencerelerin düzgün imal edilmiş olduğunu (yerine eğik, yamuk takılmamış olduğunu) kontrol edin.

- Pencere camlarının, kilitlerinin, perde ve sinekliklerin düzgün çalıştığını kontrol edin.

- Vebasto, güneş enerji sistemi, tente gibi ilave ekipmanı çalıştırtıp sorunsuz olduklarını denetleyin.

- Elektrik tesisatı konusunda profesyonel değilseniz, güvenliğiyle ilgili gözle kontrol yapın. Kaçak akım rölesi, sigortalar var mı, güvenli yere (sudan uzak) konumlandırılmış mı. Karavan dış elektriğe bağlanıyor mu, elektrik tesisatı böylece çalışıyor mu.

- Gaz tesisatı varsa cihazlara bağlantıları sağlam biçimde yapılmış mı.

- Su tesisatı (hidrofor sistemi) düzgün çalışıyor mu. Mutfak ve banyodaki bataryalara su geliyor mu, yeterli miktarda akış var mı.

- Yatak olan kısmın açılıp yatak olduğunu, minderlerin yerlerine uyumlu olduğunu kontrol edin.

- Kapı ve karavan dışındaki bagaj kapakları kolayca açılıp kapanabiliyor, kilitlenebiliyorlar mı.

- Karavanı aracınıza bağlayarak kaplinin kilitlendiğini, karavana elektrik geldiğini ve stop, park, sinyal lambalarının çalıştığını kontrol edin. (Sipariş aşamasında arkaya ve yanlara reflektörler konmasını da sözleşmeye yazdırmış olsanız iyi olur)

- Fren ayarını yaptırın.

- Karavanda kullanılmış olan teknik malzemenin (ocak, buzdolabı, vebasto, inverter, akü, güneş paneli, tente, vs.) garanti belgelerini isteyin. Bunları faturaya yazdırmaya çalışın. Yazmıyorlarsa, bunların ayrı ayrı firmalarından fatura temin edilmesini isteyin. (isteyenin bir yüzü :smiley: )
Her üretici, mutlaka olması gereken standart ekipman ve malzemeyi (kesinlikle opsiyonel) olmayanlar grubunda değerlendirilmelidir ki ,ben burada elektrik sistemi ile bazı konulardaki yapılması gerekenleri kısa olarak belirtmek isterim.
Kullanıcı açısından kısa kısa geçilmek durumunda olacaktır,detaylara girmek fazlasıyla ancak işin mesleki tarafları arasında olabilecektir.
Şöyleki;
#Tüm elektrik sistemleri tesisin veya tesisatın yapı ve durumuna uygun devre koruyucuları tarafından tesis edilmelidir.Burada hareketli bir yapıdan söz ettiğimizi düşünerek, tüm ürünlerin bu kategoride standartları karşılayabilecek olması gerekir. Otomotiv veya marin malzemeler.
#AC ve DC sigortalar mutlaka devre içindeki karakterlerine uygun seçilmeli ve mutlaka kullanılmalıdır. Doğru akım için DC - alternatif akım için AC (olması gerekenler)
# Kaçak akım koruma rolesi AC devrede uygun değerde hat başında takılmalı çalıştığı test edilmelidir. Kaçak akım haricinde kısa devre koruması için 220 VAC için çift 2P kutuplu kesici sigortalar tercih edilmelidir (hattın her iki taraflı kesilmesi) tek 1 P kutuplu sigortalar için polariy relay veya ışıklı ikaz sistemi kullanılmalı, canlı uç FAZ sigortalardan geçmesini sağlamaktadır.
# Sisteme dışarıdan 220 VAC alınması sırasında
a) Enerji alacağınız pano 25 mt uzağınızda ise 3X2,5 mm2 hareketli kablo ve harici kullanım özelliği olan ürün seçilmesi (karavan iç kullanım Max. 16-20 amper olduğu varsayımı ile) pano 40 mt yaklaşık uzaklıkta ise 3 x 4 mm2 seçiniz.
b) Enerji aldığınız panonun topraklaması olduğundan emin olunuz,ve bu topraklamanın,size ait olan 3 X olan hattın bir ucu ile karavanın dış bağlantısına oradan iç yapıdaki priz topraklama bağlantısına kadar geleceğini biliniz.
#Kablo özellikleri ve kesitleri hesaplama gerektirir, kısaca DC sistemde 12 volt ve küçük sayılabilir akım durumunda bile hat mesafesi ile kesit belirlense iyi olur (gerilim düşümü dikkate alınarak) aydınlatma devresi min.kesit 2,5 mm2 , buzdolabı 12 VDC 4-6 mm2 den düşük seçilmemeli. Son tahlilde yapılan uygulamalar için hesap yapılması en doğru olandır, çizelgeler ortaya çıkmıştır standart veya seri üretimler için bir projede hesaplanır, hepsine aynı değerler uygulanır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR