Death Wobble Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozanays Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,921

ozanays

Yeni Üye
Merhaba arkadaslar.
2 hafta once grand cherokee 95 model aracimi aldim.ilk gunlerde hic bir sorun yokken dun yolda gelirken bir anda arac oyle bir titremeye basladiki zor durdurdum resmen arabanin heryeri oynamaya basladi. Internette baktigimda death wobble diye bisey buldum izledim aynisiydi aranizda basina gelen varmidir bu sorunu nasil cozebilirim.bursada bir kac ustaya goturdum soyledikleri sey lastiklerin arazi oldugu icin bunu yapiyor normal yaz lastigi tak yapmaz dediler ama ben inanmadim sizce nedir simdiden tesekkur ederim

Etiketler
Death Wobble için farklı sebepler olabilir. Aracınızda yükseltme var mı oradan başlayalım.

Alt takımda olan burçların eskimesi, direksiyon amortisörünün eskimiş olması ilk akla gelen sebepler olabilir. Jeep veya ön düzeni dingilli araçlardan anlayan bir ustaya götürmelisiniz.

Ayrıca bu konuda birçok farklı bilgiyide Gezenbilir'de daha önce konuşulmuş konulardan bulabilirsiniz.

dw'ın birçok sebebi olabilir ama lastik olmadığına eminim. öncelikle ustanı değiştir. sonra gezegn'de konuyla ilgili bir başlık var. orayı hatim et. teker teker ele şıkları..direksiyon amortistörü, viraj denge çubukları, burçlar, track barın liftte sıkılması vs. birçok sebebi, birden fazla sebebi olabilir.

Maalesef kimse bu konuda nokta atışı çözüm sunamıyor. Sunsa da ya şans eseri tutturmuştur yada çok bariz bir sorun vardır onu görmüştür. Lastikten olmaz, belki çok balanslı lastik başlatabilir ama sorun yine yürüyendedir. Ufak ufak parçalar yenilenip duruma bakılması lazım. En ucuzdan en pahalı parçaya değişim yapmak en mantıklısı.Ön takım bağlantılarının düzgün sıkılıp sıkılmadığıyla başlayabilirsiniz.
Benim başıma bir kez geldi onda da track barın aksa bağlanan burçlarında boşluk vardı ve ses yapıyordu zaten. Değiştirdikten sonra bir daha olmadı.

Merhaba arkadaslar.
2 hafta once grand cherokee 95 model aracimi aldim.ilk gunlerde hic bir sorun yokken dun yolda gelirken bir anda arac oyle bir titremeye basladiki zor durdurdum resmen arabanin heryeri oynamaya basladi. Internette baktigimda death wobble diye bisey buldum izledim aynisiydi aranizda basina gelen varmidir bu sorunu nasil cozebilirim.bursada bir kac ustaya goturdum soyledikleri sey lastiklerin arazi oldugu icin bunu yapiyor normal yaz lastigi tak yapmaz dediler ama ben inanmadim sizce nedir simdiden tesekkur ederim
Bursa'da hangi ustalara götürdünüz sizlere tavsiyem Küçük Sanayi'deki Birlik oto veya Mengerler Jeep servisine bir gösterin.

1991 de kullandığım Ford minibüste bu olayı birkaç kez yaşadım araba kendisini bir taraflara atacak gibi davranıyordu direksiyonda inanılmaz bir yalpalama ve araçta korkunç bir titreme oluyordu işin enteresan yanı her zaman bunu yapmamasıydı hiç ummadığınız bir anda oluyordu ve neden olduğunu anlayamıyordunuz.O zamanlar bugünkü gibi iletişim de olmadığından olayın ne olduğunuda bilmiyordum.Aracı kontrol ettirdiğimde çok az bir boşluk var diye bir adet rot başını değiştirdik usta ile yola çıkıp tecrübe yaptık herşey güzel sorun yok dedik aracı kullanmaya devam ettik sıkıntı yok derken yaklaşık 1 hafta sonra dü yolda giderken yine aynı şey oldu birde arabanın içi dolu vaziyette , hrkeste bir panik bağırış aniden yavaşlayarak durduk arabanın altını orasını burasını kontrol ettik görüntüde bir şey yok devam ettik ilk fırsatta tekrar ustaya gittik durumu anlattık her şey baştan kontrol edildi yine sorun bulamadık , yola devam günlerce sorun yok aynı yollarda gidiyoruz geliyoruz , aradan epey zaman geçti bir tekrar daha yine panik tekrar kontrol yine birşey yok ama ne olur ne olmaz rot balansçıya gittik adan aracı aldı kanala soktu ayarları kontrol etti abi bu arabada bir şey yok bütün ayarları yerinde balansları yapalım dedi tamam dedim yaptırdık balanslarda da önemli bir bozukluk göremediğini de ayrıca söyledi.Biz yine yola devam dedik uzun bir süre sorun yok yine birgün yolda giderken aynı şey oldu bu sefer üçüne beşine bakmayalık direksiyon kutusunu değiştirelim dedik usta kutuyu söktü abi bu kutu sağlam niye değiştiriyoruz dedi değiştir kardeşim ellenmeyen bir o kaldı dedik değiştirdik yola devam dedik sorun yok bir süre daha kullandık herhalde sorun kutudaydı şimdi rahatız derken yine bir gün aynı şey tekrar moralimiz bozuldu bu arada 5 -6 tane usta da gezdik adamlara gösterdik hepsi bakıyorlar bu arabanın her tarafı sağlam dediler.Baktım olmuyor arabayı piyasa fiyatının altında sattım alan adama da bunla can taşıyorsun bak böyle bir sorunum var bilgin olsun sonra söylemedi deme dedim adam aracı götürdü baktırdı tabii ki baktırdığı ustalarda bana söylenen gibi araç gayet iyi bir sorun yok demişlerdir ki güle oynaya arabayı alıp gitti 2 ay kadar sonra adama rastladım abi ben böyle bir şey görmedim sebepsiz yere araba titremeye başlıyor yolda zor tutuyorum gitmediğim usta kalmadı herkes sorun yok diyor ne yapacağımı şaşırdim ben de arabayı satıyorum ded, ve arabayı da sattı sonrasını bilmiyorum.O zamanlar bildiklerimizle ve ustaların bildikleriyle sorunu bir türlü çözememiştik ama bugün çok rahat çözebileceksiniz. Acizane tavsiyem öncelikle Kaster açısına bir baktırmanız olacak geçmiş olsun.

Bu sorun bende de var. Trackbar değiştirdim ilk önce çünkü sorunlu olduğunu biliyordum ustanın da değişmesi lazım dediği bir şeydi dw farketmeden önce. Değiştirdik ama sorun çözülmedi.
Şimdi sırada direksiyon kutusunu değiştiricem. Bayağı boşluk var direksiyon kutusu da zaten sıkıntılı. Bunu yaptıktan sonra da çözülmezse 5 cm get var arabada o sebeb oluyordur heralde deyip oraya odaklanacağım.

Arkadaşlar merhaba,

Ben de DW'la baya uğraşmış biri olarak görüşlerimi belirtmek isterim.

Öncelikle bunu yaşayan arkadaşlara geçmiş olsun demek isterim. Çünkü ben ilk yaşadığımda araç 120 km hızla gidiyordu ve yanımda eşim ve çocuğum da vardı.

Fazla uzatmadan yaşadıklarımı anlatayım

Bir kaç tane Jeep servisine gittim. Rot balans çının bakması gerektiğini söylediler. Baktırdık araçta sorun olmadığını söyledi. Tekrar ustamıza döndüğümde Track barın burçlarının bozuk olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi. Yaşadığım korkudan sonra hemen yenisini alıp değiştirdik. Tabi gönül rahatlığıyla kullanmaya başladık. 2 gün sonra yine hızlıyken ( 80 km :smiley: ) yine aynı şey başıma geldi. Soluğu ustanın yanında aldım. Bu sefer de ön dingilin 4 adet bağlantı kollarının burçlarını değişmemiz gerektiğini söyledi. Tabi onları da alıp değiştirdik. Ben yine kafam rahat çıktım. yaklaşık bir hafta sonra yine aynı sıkıntı başıma geldi. Yine koşturarak ustanın yanına gittim. Usta direksiyon amortisörünün değiştirelim artık başka bir şey kalmıyor dedi onu da değiştik.

Velhasıl 2 gün sonra aynı sıkıntı yine gösterdi kendini. Moralim o kadar bozuldu ki komple ön dingili almayı hatta arabayı satmayı bile düşündüm.

Daha sonra bir arkadaşıma bahsettim bu konudan beni bir kamyon makasçısına gönderdi. Yaşlı tombik bir usta baya inceledi. Arabayı bırak yarın gel al dedi. Ertesi gün gittim. Arabayı aldım dolaştık hız yaptık. Özellikle çukurlardan geçtim hızlıca araçta hiçbir sıkıntı yoktu. Usta ne değiştin de bu düzeldi diyince civata dedi :smiley:

Track barın araca bağlandığı şasenin üzerindeki tutucular boşluk yapmış. metrik 12 civata yerine 12 ye 9 kalitede metrik 14 civata takmış. Track barın burçlarını da öna göre ayarlamış. Bir sürü parça değiştirdikten sonra usta borcumun 150 lira olduğunu söyleyince baya bir mutlu oldum.

1500 liralık malzemeyi değiştirdik düzeltemedik. Usta olmak önemli.

Bu sorun bende de var. Trackbar değiştirdim ilk önce çünkü sorunlu olduğunu biliyordum ustanın da değişmesi lazım dediği bir şeydi dw farketmeden önce. Değiştirdik ama sorun çözülmedi.
Şimdi sırada direksiyon kutusunu değiştiricem. Bayağı boşluk var direksiyon kutusu da zaten sıkıntılı. Bunu yaptıktan sonra da çözülmezse 5 cm get var arabada o sebeb oluyordur heralde deyip oraya odaklanacağım.

Araca get takılırken Track bar da değiştirilmeli. Ön tekerlerine baktığında sol taraf sağdan daha dışarda durur. Sebebi track bar ve get olduğunda daha çabuk bozulur çünkü kasıntıda kalır. birde arazide çok kullanıyorsan sebebi bu olabilir.

kocaeli- sakarya arasında bu sorunu yaşamıştım 95 model 5.2 ile, arabanın yavru şanzımanı arabanın tabanını delip dışarıya çıkmıştı.

eskiden üye değildim ve forumu düzenli okurdum. kim olduğunu hatırlamıyorum ama bir forum üyesinin daha başına gelmişti bu.

benim arabamdada aynı sorun var
orjinal arabama 13 cm yükseltme geti yaptırdım sadece amortisörleri uzatarak arabaya taktık o şekilde kullandım aracı yaklaşık 6 ay sorunsuz kullandım bu süre içinde tabiki araştırmalarımı sürdürerek aracımı daha yukarıya çıkarmaya çalıştık akabinde 4" yükseltme kiti satın aldım markası yok muhtemelen yapma bir kit. kitin içeriğinde..
4 helezyon
4 sach marka amortirsör ( belirtmek isterim amortisörler orjinaline oranla daha yumuşak )
4 ön alt üst ayarlı kol
2 arka kol (bunlar orjinal kollara kaynaklı bi şekilde uzatılmış)
son olarak diferansiyelin üstüne salıncağı monte etmek için 5 cm kalınlığıgında bir aparat arka üst salıncak asagi doğru kasılmasın diye

işlemleri yapan ustam (kendisi kaportacıdır hayatında ilk defa bir araca yükseltme uyguluyor boza yapa ilerliyoruyz)

1. gün aracıma arka alt kollar takıldı arka yaylar takıldı arka diferansiyelin üstündeki aparat takıldı 13 cm lik getleri arka taraftan çıkardık amortisörleri yerine monte ettik araba yay takılmadanki yüksekliğinden 3 cm daha yukarıya kalkmış oldu aracı aldım test sürüşüne çıktık ilk fark ettiğim araba oldukça rahatlamış olduğu idi bi kasıntılı gidiyordu araç fakat diferansiyelin üstüne koymuş olduğum aparat sayesinde salıncaktaki kasıntıyı gidermiş olduk aracın yolda gezmesi yok fren e bastıgımızda sağa sola kaçması yok kısaca problem yok...
2. gün sıra geldi arabanın ön tarafını yapmaya yanına gittim tabiki de salladı beni yapmadı senle ugrasamam dedi :smiley:)
bikaç gün sonra çağırdı beni yarın sabah gel diye...

o gün sabah kalkıp ustamın yanına gittim aracı kaldırdık sırayla önce alt kolları sonra üst kolları söktük yerine ayalı olanları aldığım gibi ayarını yapmadan taktık eski yay ve amortisörleri çıkardık yerine yenilerini koyduk onları da değiştirdik aracın ön diferansiyeli ön üst kolları ayarlamadıgımızdan dolayı diferansiyel aşağıya döndü biraz (o gün ön şaftı kırdım :D )
arabayı topladık 13 cm lik getleri arabaya takmadan
test sürüşüne çıktık arac inanılmaz derecede rahatlamıştı hiçbir yerden ses gelmiyor yaylanması çok hoşuma gitti ve önceki güne oranla arabam ön çamurluk yer mesafesi 4 cm daha yükseldi.
aracım istediğim görüntüye ulaşmasına çok az bi zaman kalmıştı
tabi bende kaşıntı bitermi daha elimde 13 cm lik yükseltme getleri var onları bu arabya takmadan bitermi benim kaşıntıma sonuçta arabaya 35 lastik takacam kestirmek istemiyorum hiçbir tarafını neyse..
bikaç gün yanına gittim geldim gittim geldim en sonunda tamam takalım dedi sabah erkenden gittim yanına kaldırdık arabayı kiriko ile aracın yayları üstüne o 13 cm lik takozları koyduk zar zor o gün arabayi öğleden sonra aldım teste çıktım ön arka z rotları arabanın hiç ellenmediği için uzatılması gerekiyordu. ustam dedi bunları sökelim bi ara uzatırız bende tamam dedim ön arka z rotları söktük o şekilde aracı şehir içinde kullanmaya başladım arabanın kullanımı oldukça rahattı dreksiyonu bi hayli kasık bi şekilde çalısıyor ( pitman kolu hala orjinal)
başka bir de dönüşlerde aşırı derecede yatıyor araba (bu da z rotlarım olmadığı için) o araçla dolgu sahasına gittim in cin kimse yok 110km kadar sürat yaptım tamamen bomboş bir yolda zemin hafif engebeli beton araba felaket bi şekilde yolda yalpalıyor (geziyor ) bir sağa bir sola kesinlikle düz bir çizgide gidemiyor (z rotlarım sökük olduğu için)
arabayı evin altına getiriyorum park ediyorum önüne geçip bi bakıyorum ki ne göreyim arabanın dingil sol tarafa kaçmış kasa sağ tarafta duruyor yanı en az 3-4 cm tabi bi panikledim aradım ustamı dedi yarın gel..
ertesi gün oldu yanına gittim baktı arabaya track bar dedi bunu biz hiç ellemedik uzatmamız gerekiyor yada bağlantı yerini asagiya almak lazım dedi. hemen işe koyulduk..
track barı arabadan cikardık arabayı yere koyduk direk arabanın kafası olması gerektiği yere geldi zaten altına baktık tam 3 cm fark var bar 3 cm kısa geliyor zaten track bardan dolayı diferansiyelin üst kolu da şasi ye vuruyor track barı düz yerinden dümdüz bir çizgi çektik düz olan yerinden kestik 1 cm kalınlığında 12 cm uzunluğunda bir doğal gaz borusu aldık (off road araçlarının iç kabinlerini bu malzemeden yapıyorlar oldukça sağlam ) track barın basına ucuna gelecek şekilde aynı çektiğimiz çizgiden milimetrik çok sağlam bi şekilde kaynak ettik adam 5 tane elektrot bitirdi üzerinde neyse aldık arabaya taktık track bar ı burçlarını kontrol ettik demir lastiğin içinde hafifçe oynuyordu deidk bişi olmaz bağladık arabaya..
tabi arabanın kafası düzeldi en ufak bi sorun yok 60 km de aynı yolda giderken çok hafif araba bi yalpaladı, dedim düzelir ayagımı gazdan çektim ve olan oldu araba bir titremeye başladı ki inanamassınız neredeyse lastiklerim yerlerinden kopacak aks yerinden cıkacak gibiydi direk yapıştırdım freni kontrolsüz bi şekilde durdum...:(
aradım ustamı dedi yarın gel yarın oldu gittim(tabi o gece uykusuz geçti bütün gece yerli yabancı forumları hatim etmekle geçti vakit)
saat 6 da zaten hiç uyumamıştım direk ustama gittim anlattım durumu bunun çok yüksek bi ihtimalle track bar dan kaynaklandığını düşünüyorum dedim arabayı track bar cok kastırdığı için biz dv yi hissetmiyorduk dedim şimdi araba olması gerektiği gibi oldu d.v sorunu baş gösterdi yükseltme kitini aldıgım cocugu aradım. dedi o da abi track bar burçlarını fiber den yaptır sorunun hallolur dedi aynı dediğini yaptık track bar bağlatı yerleri biraz aşınmıştı vida kücük geliyordu deliğe oldukça boşluk vardı büyük vida kullanarak bu durumu da hallettik güzelce sıkıştırdık yerine taktık araba daha bi tok oldu death vooble a artık daha fazla direnc göstermeye başladı.
ha bu arada unutmadan onu da söyleyeyim ilk death vooble yasadigimda altımda eski lastiklerim vardı orjinal lastikler ve arabada flanş yoktu sonra 315 70 17 lastik flans aldım tabi değişen bişe olmadı
neyse ne dedik..
arabanın track bar burclarını fiber yaptırdıktan sonra daha bi direnç göstermeye basladı sürüş çok az sertleşti ama 60 la direk D.V ye düşen araba artık 70 75 km ile rahat gidiyor ama 85 km ye gelince gene bi çukurda tekrar death vooble a düşüyor tabi lastikler büyük olduğu için sarsıntıyı daha güçlü hissediyorum( fakat lastik büyüdüğü için kadranda görünen 60 km daha yüksek bi hıza denk geliyor)

( konuyu aşırı derecede uzatmış oldugumun farkındayım ama bu D.V. illeti insanı ççok huzursuz ediyo kime ağlayacağımı bilemedim buraya yaptıklarımın hepsini anlatayım istedim belki birisine yardımcı olur buraya yazdıklarım)

neyse gelelim bugun e..
yarın pitman kolum geliyor 4-8" araçlar için kullanılabilir yazıyordu pitman kolunu takacağız ve de track bar ın kasaya bağlı yerini 8cm asağıya alacaz önce bi arabayı kastırıp deneyeceğiz gene gelişme olmazsa bu sefer ön tarafta pitman kolunun bağlı olduğu demir ile track bar ın dingil e bağlanın yerine bi tane amortisör koyacağız bakalım yapacağız göreceğiz gelşimeleri burdan paylaşırım..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR