DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Death Wobble Sorunu

'CHEROKEE' forumunda ozanays tarafından 19 Temmuz 2019 tarihinde açılan konu 498 kişi tarafından okunmuş, 13 cevap yazılmıştır

1. ozanays

ozanays Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Merhaba arkadaslar.
    2 hafta once grand cherokee 95 model aracimi aldim.ilk gunlerde hic bir sorun yokken dun yolda gelirken bir anda arac oyle bir titremeye basladiki zor durdurdum resmen arabanin heryeri oynamaya basladi. Internette baktigimda death wobble diye bisey buldum izledim aynisiydi aranizda basina gelen varmidir bu sorunu nasil cozebilirim.bursada bir kac ustaya goturdum soyledikleri sey lastiklerin arazi oldugu icin bunu yapiyor normal yaz lastigi tak yapmaz dediler ama ben inanmadim sizce nedir simdiden tesekkur ederim

Etiketler:

2. Sami Demirpaz

Sami Demirpaz Kamp I

Alınan Beğeni:
    68
    Death Wobble için farklı sebepler olabilir. Aracınızda yükseltme var mı oradan başlayalım.

Alt takımda olan burçların eskimesi, direksiyon amortisörünün eskimiş olması ilk akla gelen sebepler olabilir. Jeep veya ön düzeni dingilli araçlardan anlayan bir ustaya götürmelisiniz.

Ayrıca bu konuda birçok farklı bilgiyide Gezenbilir'de daha önce konuşulmuş konulardan bulabilirsiniz.

3. blacklotus

blacklotus Ozan

Alınan Beğeni:
    188
    Web Sitesi:
    http://www.fotografturk.com/6696/portfolyosu

4. DEŞİFRE

DEŞİFRE ZJ

Alınan Beğeni:
    92
    Meslek:
    Yazılım
    dw'ın birçok sebebi olabilir ama lastik olmadığına eminim. öncelikle ustanı değiştir. sonra gezegn'de konuyla ilgili bir başlık var. orayı hatim et. teker teker ele şıkları..direksiyon amortistörü, viraj denge çubukları, burçlar, track barın liftte sıkılması vs. birçok sebebi, birden fazla sebebi olabilir.

5. VolkanGurcan

VolkanGurcan Mechanic

Alınan Beğeni:
    85
    Maalesef kimse bu konuda nokta atışı çözüm sunamıyor. Sunsa da ya şans eseri tutturmuştur yada çok bariz bir sorun vardır onu görmüştür. Lastikten olmaz, belki çok balanslı lastik başlatabilir ama sorun yine yürüyendedir. Ufak ufak parçalar yenilenip duruma bakılması lazım. En ucuzdan en pahalı parçaya değişim yapmak en mantıklısı.Ön takım bağlantılarının düzgün sıkılıp sıkılmadığıyla başlayabilirsiniz.
    Benim başıma bir kez geldi onda da track barın aksa bağlanan burçlarında boşluk vardı ve ses yapıyordu zaten. Değiştirdikten sonra bir daha olmadı.

6. merglul

merglul GRAND THINGS

Alınan Beğeni:
    8
    Meslek:
    Öğrenci
    Bursa'da hangi ustalara götürdünüz sizlere tavsiyem Küçük Sanayi'deki Birlik oto veya Mengerler Jeep servisine bir gösterin.

7. Eski

Eski Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    6
    Pardon yanlış yere yazdım

8. merkezci

merkezci ya denizdeyim yada dağda

Alınan Beğeni:
    42
    1991 de kullandığım Ford minibüste bu olayı birkaç kez yaşadım araba kendisini bir taraflara atacak gibi davranıyordu direksiyonda inanılmaz bir yalpalama ve araçta korkunç bir titreme oluyordu işin enteresan yanı her zaman bunu yapmamasıydı hiç ummadığınız bir anda oluyordu ve neden olduğunu anlayamıyordunuz.O zamanlar bugünkü gibi iletişim de olmadığından olayın ne olduğunuda bilmiyordum.Aracı kontrol ettirdiğimde çok az bir boşluk var diye bir adet rot başını değiştirdik usta ile yola çıkıp tecrübe yaptık herşey güzel sorun yok dedik aracı kullanmaya devam ettik sıkıntı yok derken yaklaşık 1 hafta sonra dü yolda giderken yine aynı şey oldu birde arabanın içi dolu vaziyette , hrkeste bir panik bağırış aniden yavaşlayarak durduk arabanın altını orasını burasını kontrol ettik görüntüde bir şey yok devam ettik ilk fırsatta tekrar ustaya gittik durumu anlattık her şey baştan kontrol edildi yine sorun bulamadık , yola devam günlerce sorun yok aynı yollarda gidiyoruz geliyoruz , aradan epey zaman geçti bir tekrar daha yine panik tekrar kontrol yine birşey yok ama ne olur ne olmaz rot balansçıya gittik adan aracı aldı kanala soktu ayarları kontrol etti abi bu arabada bir şey yok bütün ayarları yerinde balansları yapalım dedi tamam dedim yaptırdık balanslarda da önemli bir bozukluk göremediğini de ayrıca söyledi.Biz yine yola devam dedik uzun bir süre sorun yok yine birgün yolda giderken aynı şey oldu bu sefer üçüne beşine bakmayalık direksiyon kutusunu değiştirelim dedik usta kutuyu söktü abi bu kutu sağlam niye değiştiriyoruz dedi değiştir kardeşim ellenmeyen bir o kaldı dedik değiştirdik yola devam dedik sorun yok bir süre daha kullandık herhalde sorun kutudaydı şimdi rahatız derken yine bir gün aynı şey tekrar moralimiz bozuldu bu arada 5 -6 tane usta da gezdik adamlara gösterdik hepsi bakıyorlar bu arabanın her tarafı sağlam dediler.Baktım olmuyor arabayı piyasa fiyatının altında sattım alan adama da bunla can taşıyorsun bak böyle bir sorunum var bilgin olsun sonra söylemedi deme dedim adam aracı götürdü baktırdı tabii ki baktırdığı ustalarda bana söylenen gibi araç gayet iyi bir sorun yok demişlerdir ki güle oynaya arabayı alıp gitti 2 ay kadar sonra adama rastladım abi ben böyle bir şey görmedim sebepsiz yere araba titremeye başlıyor yolda zor tutuyorum gitmediğim usta kalmadı herkes sorun yok diyor ne yapacağımı şaşırdim ben de arabayı satıyorum ded, ve arabayı da sattı sonrasını bilmiyorum.O zamanlar bildiklerimizle ve ustaların bildikleriyle sorunu bir türlü çözememiştik ama bugün çok rahat çözebileceksiniz. Acizane tavsiyem öncelikle Kaster açısına bir baktırmanız olacak geçmiş olsun.

9. MrCode

MrCode Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    1
    Bu sorun bende de var. Trackbar değiştirdim ilk önce çünkü sorunlu olduğunu biliyordum ustanın da değişmesi lazım dediği bir şeydi dw farketmeden önce. Değiştirdik ama sorun çözülmedi.
    Şimdi sırada direksiyon kutusunu değiştiricem. Bayağı boşluk var direksiyon kutusu da zaten sıkıntılı. Bunu yaptıktan sonra da çözülmezse 5 cm get var arabada o sebeb oluyordur heralde deyip oraya odaklanacağım.

10. ozkan.durna

ozkan.durna Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    7
    Arkadaşlar merhaba,

Ben de DW'la baya uğraşmış biri olarak görüşlerimi belirtmek isterim.

Öncelikle bunu yaşayan arkadaşlara geçmiş olsun demek isterim. Çünkü ben ilk yaşadığımda araç 120 km hızla gidiyordu ve yanımda eşim ve çocuğum da vardı.

Fazla uzatmadan yaşadıklarımı anlatayım

Bir kaç tane Jeep servisine gittim. Rot balans çının bakması gerektiğini söylediler. Baktırdık araçta sorun olmadığını söyledi. Tekrar ustamıza döndüğümde Track barın burçlarının bozuk olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi. Yaşadığım korkudan sonra hemen yenisini alıp değiştirdik. Tabi gönül rahatlığıyla kullanmaya başladık. 2 gün sonra yine hızlıyken ( 80 km :smiley: ) yine aynı şey başıma geldi. Soluğu ustanın yanında aldım. Bu sefer de ön dingilin 4 adet bağlantı kollarının burçlarını değişmemiz gerektiğini söyledi. Tabi onları da alıp değiştirdik. Ben yine kafam rahat çıktım. yaklaşık bir hafta sonra yine aynı sıkıntı başıma geldi. Yine koşturarak ustanın yanına gittim. Usta direksiyon amortisörünün değiştirelim artık başka bir şey kalmıyor dedi onu da değiştik.

Velhasıl 2 gün sonra aynı sıkıntı yine gösterdi kendini. Moralim o kadar bozuldu ki komple ön dingili almayı hatta arabayı satmayı bile düşündüm.

Daha sonra bir arkadaşıma bahsettim bu konudan beni bir kamyon makasçısına gönderdi. Yaşlı tombik bir usta baya inceledi. Arabayı bırak yarın gel al dedi. Ertesi gün gittim. Arabayı aldım dolaştık hız yaptık. Özellikle çukurlardan geçtim hızlıca araçta hiçbir sıkıntı yoktu. Usta ne değiştin de bu düzeldi diyince civata dedi :smiley:

Track barın araca bağlandığı şasenin üzerindeki tutucular boşluk yapmış. metrik 12 civata yerine 12 ye 9 kalitede metrik 14 civata takmış. Track barın burçlarını da öna göre ayarlamış. Bir sürü parça değiştirdikten sonra usta borcumun 150 lira olduğunu söyleyince baya bir mutlu oldum.

1500 liralık malzemeyi değiştirdik düzeltemedik. Usta olmak önemli.

mauvais ve merglul bunu beğendi.

11. ozkan.durna

ozkan.durna Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    7
    Araca get takılırken Track bar da değiştirilmeli. Ön tekerlerine baktığında sol taraf sağdan daha dışarda durur. Sebebi track bar ve get olduğunda daha çabuk bozulur çünkü kasıntıda kalır. birde arazide çok kullanıyorsan sebebi bu olabilir.

12. KLL

KLL Hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir.

Alınan Beğeni:
    374
    oo mengerler... ben olsam koşarak uzaklaşırım.

13. VolkanGurcan

VolkanGurcan Mechanic

Alınan Beğeni:
    85

14. nexius

nexius Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    4
    kocaeli- sakarya arasında bu sorunu yaşamıştım 95 model 5.2 ile, arabanın yavru şanzımanı arabanın tabanını delip dışarıya çıkmıştı.

eskiden üye değildim ve forumu düzenli okurdum. kim olduğunu hatırlamıyorum ama bir forum üyesinin daha başına gelmişti bu.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...