Defender 110; Benzinden Dizele Dönmek İsteyen Kaç Kişi Var?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan safari2000 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 63
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,800

Etiketler
Ynt: Defender 110; Benzinden Dizele Dönmek ?steyen Kaç Ki?i Var?

Neden dizel ?
Yakit miktari hemen hemen ayni.
Ses dizelde daha fazla.
Arizayi giderme maliyeti dizelde daha yuksek.
Duz dizelin torku yuksek olsada benzinliye gore gucu daha az.
Arazide tork gerekir derseniz. Ambulans kasa karavan aracimda 3000 ton arazide motor gucu sorunu hic yasamadim.
duz dizelin son hizi benzinliye gore dusuk.
300 tdi ve ford (puma )motoru derseniz bir arac parasi.
Dizel sevdasi farklidir fakat benzin ve tupun rahatligi daha farklidir. :smiley:
Dizelci abilerimiz mutlaka karsi cikacaktir.

Ynt: Defender 110; Benzinden Dizele Dönmek İsteyen Kaç Kişi Var?

Ahmet ben dizel taraftarıyım
rolanti devirde enğelleri geçmek çokdaha eğlenceli Ben ilk defafa 3,9 v8 kulandım kalkarken stop ettirdim :smiley: hatta aynı gün pilotajından tecrubesinden cok emin olduğum üzerine rakip tanımadığım abim bile ilk kalkışta stop ettirdi dizelde böyle bişey yok
Ama benzinlide 2,5 degil v8 de gazlamakta ayrı bir keyif insanın kalbi dayanmaz o güce ama ben aksine hiz tutkunu degilim uzun yokda herhangibir araçla sabit 90 kmh saatlerce giderim hiç sikılmam :smiley:

Bitürlü tanışamadıkkı Ahmet aslında anlatacak bilgi paylaşımı yapacak cok şeyimiz var böyle yazmakla olmuyor

Ynt: Defender 110; Benzinden Dizele Dönmek ?steyen Kaç Ki?i Var?

V8 benzinli olsun camurdan olsun. Yunus hocam haklisin benzinli turbo olmadigi surece dizelin torkunu yakalayamaz.110 ve v8 birlesimi canavar yaratir.
Stop etme konusuna gelince. Debraj ayarina ve motorun gucune alismadan stop ettirmek cok dogaldir.ben ilk bindigim aracta,araca yabanciysam. Rolantideyken debrajin kavrama noktasini kontrol ederim.
Kontrol edince stop ettirme riski dusuyor.stop olayi en cok vosvoslarda olur. Pedallar altan ciktigi icin araca alisana kadar mutlaka stop ettirilir.:smiley: vosvosun acemiligi cok oluyor.
Yunus hocam tanismak iki cift muhabbet etmek icin bir turlu denk gelemedik. :( izmire yolun duserse mutlaka bekliyorum.
Izmit tarafina yolum duserse cayini icmeye ugruyacam :smiley:

safari2000' Alıntı:
benzinli aracı olupta dizel motor attırmayı düşünen arkadaşlar acaba bu işi toplu olarak yapabilirmiyiz ?

Topluca motor değişimi yapmanın ne avantajı olur diye düşünüyorsunuz?

vosdost' Alıntı:
Yunus hocam tanismak iki cift muhabbet etmek icin bir turlu denk gelemedik. :( izmire yolun duserse mutlaka bekliyorum.
Izmit tarafina yolum duserse cayini icmeye ugruyacam :smiley:
ozcour' Alıntı:
Evet Yunus abi İzmir'e gelsin :D
Ahmet izmite yolun düşerse illaki beklerim
Özgür Bu seneden geçti gibi seneye belki düşerim o taraflara ;)

benzinli araç sessizliği her şeye değer bence biz defenderciler hızla ne işi var : ) ekonomi istiyorsanız niye defendere biniyorsunuz 1.3 tdi bir araç alın binin kokluyorlar yakmıyorlar :smiley:

benim aslında hızla değil dağ veya rampada 2. vitese düşmem canımı sıkıyor eski model kamyonlar bile rampada solluyor yol çekilmez oluyor

tamam haklısınız v8in yerini birşey tutmaz (300 tdi hariç bence ) fakat ne vergisine nede yakıtına can dayanmaz 2,5 benzinlide beni sarmaz yaşasın dizel...

safari2000' Alıntı:
benim aslında hızla değil dağ veya rampada 2. vitese düşmem canımı sıkıyor eski model kamyonlar bile rampada solluyor yol çekilmez oluyor
Bununda kolayı var rampa gördün hemen Low a alacaksın 5-4 devam giç sıkıntı olmaz
defenderi Low a almaktan çekinmeyin araca hiç bir zararı yoktur

pazar günü low a alayım ama anlamadığım ne faydası olabilirki acaba bu motor gücü ile alakalı değilmi low ile hem önü hem arkayı bağlıyoruz mantığını çözemedim doğrusu

Aracınızı LOW'a almak, transfer kutusundaki son dişlinizi değiştirmek anlamına gelir. Daha büyük bir dişliye geçersiniz. bu da motorun tekerlekleri daha kolay çevirmesine sebep olur. Ön ve arka tekerleri bağlamak için aracı merkezi kilide almak lazım.

Def LOW'da iken 5. vitesle yaklaşık 75-80 kmh gibi bir sürate çıkabilir. HIGH'dan LOW'a geçerken aracınızı durdurmanızda fayda var.

safari2000' Alıntı:
pazar günü low a alayım ama anlamadığım ne faydası olabilirki acaba bu motor gücü ile alakalı değilmi low ile hem önü hem arkayı bağlıyoruz mantığını çözemedim doğrusu

Sanırım Yunus abi lowa geçirdiğinizde highdaki 2 ile 3. vites arası bir vites oranı yakalayacağınızdan rampalarda 3ün çekmediği yerde 2ye atmayıp 2buçuğa atıp daha iyi gideceğinden bahsetti. Bu anca 2nin küçük 3ün de ağır geldiği yerde işe yarar bence. İş motorda bitiyor gibi gözüyor..

safari2000' Alıntı:
Eyvah ;)
Engin abi anlatmış ama
Defender sürekli 4x4 çekiş sistemine sahiptır
sizin dediğiniz series modellerde geçerlidir HIGH konumunda 2X4 , LOW seçeneginde 4x4

Eğer çıkacagınız rampada defender 1.ve 2. videslere düşüyorsa Low A almak en doğru seçim

Bu örneklede çok daha iyi anlaşılır
aracın son hızı 120kmh bunu 5 parçaya bölmek (5 vides)
low da son hiz 70kmh 5parçaya bölmek aracı rampada çokdaha rahatlatacaktır vides düşmek ve tekrar yüksek videslere almak kolaylaşacaktır
Ama mutlaka araçı durdurmadan LOW-HIGH almayınız
Ve zoru görmeden kilit (lock) seçenegini kullamayınız

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri