Defender 110 Düz Dizel Kapalı Kasa

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MEfeCeylan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 66
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,124

MEfeCeylan

Kamp I
Yer
Ankara
Öncelikle Merhaba diyerek söze başlamak isterim.

Uzun süredir forumun takipçisiyim. Ancak bilgi sahibi olmadığımdan pek fazla mesaj yazmak yerine mesaj okuyan kesimdendim. Ancak benimde soracak sorularım olmaya başlayınca mecburen bir hesap açmam gerekti. Forumda gerçekten çok bilgili kişiler var ve bilgilerini sağ olsunlar çok güzel aktarıyorlar.

Kısaca soruya geçersek; Uzunca bir araştırma sonunda kafama Defender 110 Düz Düzel almaya baya yattı. Ancak kafama takılan bazı şeyler var.

1. Yakıt tüketimi. Sakin kullanım ve abartısız lastik boyutları ile 10-13lt/100km gibi verilere ulaştım internette ancak emin olamadığım bu verilerin düz dizel için mi yoksa benzin için mi olduğu. Litre cinsinden yakıt tüketimleri konusunda bilgi verebilirseniz sevinirim.

2. Bütçe olarak çok serbest değilim maalesef. 20-25.000 Tl gibi bir bütçem var yaklaşık olarak. Bu aralıkta araçlar bakıyorum. Bu fiyat aralığında alınabilir üstüne en azından ilk seferlerde çok masraf gerektirmeyen yolda bırakmayan bir defender alınır mı? Dahada önemlisi Düz Dizel için bu bütçe uygun mu?

3. Bol bol Defender ilanlarına bakıyorum. Forumlarda okuduğum bilgiler doğrultusunda Düz Dizel almak fikrine vardım ancak şöyle bir sorun var ki, tamamen kapalı kasa yada en azından çift kabin bir tane arıyorum. Kamyonet gibi değil. Benzinlide örnek var ama dizellerin neredeyse tamamı kasalı çıkıyor sahibinden.com da. Durum gerçetken böyle mi yoksa kapalı kasa düz dizeller de var mı bulunabilecek?

Soruları cevaplarken aklınızda bulunsun diye birkaç ek bilgi vermek istiyorum bu konuda;
-İkinci bir hobi aracı olarak değil ilk araç olarak bakıyorum. Yani yakıt azıcık akıl kurcalıyor ve özellikle yolda bırakmaması lazım. İşi giderkende bu aracı kullanıcam köye giderkende.
-Köye araziye gidiyorum ama bir Defender seçme nedenim bu değil. AYnı bütçede bir binek araçta işimi görür ama sırf sesleri/görüntüleri için bu topa girmek istiyorum. Kullanımın geneli şehir içi olacak yanı. Şehir dışına da neredeyse hiç çıkmayacak gibi görünüyorum.
-"Performansı düşüktür, yakıtı uçuk değildir ve sorunsuzdur" özetini çıkarttım Düz Dizeller için. Bu yüzden oyumu bundan yana kullanmak istedim. Bu konuda da yorumunuz var ise seve seve duymak isterim.

Üstadlarım yorumlarını gerçekten heyecanla ağzım açık bekliyorum şuan. Ne kapsam kardır diye düşünerek.

Her şey için şimdiden teşekkür ederim.

Etiketler
Defender yakıtı düşük değildir turbosuzda performansın p si yoktur defender olduğu için doğuştan sorunludur. Hiç tavsiye etmem

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Defender yakıtı düşük değildir turbosuzda performansın p si yoktur defender olduğu için doğuştan sorunludur. Hiç tavsiye etmem

Öncelikle yanıtınız için teşekkürler.

Yakıtının düşük olmadığı biliyorum. Aynı fiyata çok daha ekonomik ataçlar var ancak bahsettiğim olay 91-98 yılları arasındaki defenderlar içinden en ekonomik olanı Düz Dizel sonucunu çıkarttım. Bu doğru mu diye teyit etmek istiyorum.

İkinci nokta ise elbet ekonomik olacaksa performans düşecek bu her araçta böyle değil mi zaten. Kaldıki hız yapayım millet ile yatışayım gibi bir derdim yok. Gideceğim yere sağlamca götürsün görüşünü hoş dursun, içinde bulunmaktan keyif alayım yeter. Zaten dik dağlara vurmayacağım, otobanda 200yapmaya çalışmayacağım.

Son olarakta özellikle Düz Dizel diyorum çünkü TDilarda motor bakımından daha sık sorub çıkartıyor Düz Dizele kıyaslayınca diye okudum hep. Bu yüzden turbosuz bakıyorum. Eğer bu bilgim yanlış ise düzeltin lütfen beni.

Yanıtınız için teşekkür ederim tekrardan.

-Dip not olarak ekleme ihtiyacı hissettim. Uzunca süre 1.6 Ford turneo currier trend x (gps dahil en dolu paketti ismi yanlış hatırlamış olabilirim) kullandın. Bastimi devir almayan gaz yemeyen araba nasıl oluyor tadını biliyorum. Ve o benim için yeterli. Uzunca bir sürede Ford Focus kullandım boş. Eğer tepki süresi devir alışı hızlanışı onun gibi ise(hiç aanmıyorum) beklentimin kat be kat üstünde zaten.

Defender kullanmadan satin almayin derim forddan sonra bünyeye iyi gelmeyebilir )

Defender kullanmadan satin almayin derim forddan sonra bünyeye iyi gelmeyebilir )

Yani evet o konuda haklısınız. Rahatlık konusunda karşılaştırılmamalılar bile :D

Ancak o kısma kadar yaptığım çıkarınlar doğru mu? Bir bilginiz var mı acaba?

Teşekkürler

Bence almayın o paralara daha iyi jeepler var ben kendi korando mu 3 sene once 23 e almıştım iyi ki de almışım 6a91eea58ae0948d4ac114d2c96c34cb 365f963830735db8e876e4e83a0cbced 5d8f8b21bcc673effe8dea051074d5af

Bence almayın o paralara daha iyi jeepler var ben kendi korando mu 3 sene once 23 e almıştım iyi ki de almışım 6a91eea58ae0948d4ac114d2c96c34cb 365f963830735db8e876e4e83a0cbced 5d8f8b21bcc673effe8dea051074d5af

Alternatif işin teşekkürler ancak defenderin daha iri ve köşeli oluşu hoşuma giden başka bir unsur. Konforlu olsun arayışı içinde değülim pek. Uzun yola faşanda gitmeyi düşünmediğim için böyle bir araç bakıyorum. Yoksa o paraya alınabilecek çok daha yeni binek araçlarda mevcut. Sert hatlı tarz sahibi bir araç arıyorum. Ama sadece hobi olarak uğraşamayacağım için dikkate almam gereken daha farklı kriterlerim oluyor ister istemez.

Jeep XJ sert hatli iri koseli 4.0 L duz 6 190 bg duz yolda 35 krs

jeepxj35
Alternatifiniz için teşekkür ederim. Evet isteklerim doğrultusunda bakarsak sert hatlı :smiley:

Ancak burada da birkaç nokta takıldı aklıma;

1. Motor büyük olunca vergide değişecektir elbet. Vergisi ne kadardır acaba bu arabanın?

2. Motorunun büyük olması Düz Dizelile karşılaştırınca büyük avantaj, ancak 35 kuruş biraz aklımı çeldi açıkçası :D Hacmen bu kadar büyük motor nasıl yanı?? Gibisinden. Eğer varsa elinizde veri lt/100km cinsinden harcadığı yakıtı da paylaşır mısınız acaba?

3. Her şey iyi güzel ancak birde bakımı masrafı kronik hastalıkları var araçların. Bu aracın bakımı sorunları nedir, ne kadar sorun çıkartır parçası bulunur mu gibisinden hızlı bir özet geçebilir misiniz acaba?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Verdiğiniz örnek içinde sahibinden'e baktım. Hem çok az ilan var(4). Hemde aynı yıllarda olmalarına rağmen bütçemi bira aşıyorlar oradaki ilanlar.

1- 2 x 430 tl
2-duz 6 v degil / 4x2 4x4h 4x4 l secenekleri var / 4x2 sehir ici 37 ltr lpg - 240 km yol
3-parca ucuz ve ist ankara izmir izmit antalya bursa bolca parca diger amerikanlarla uyumlu oldugu icin sıkıntı yok kronik ariza duymadi bugun konustugum bir arkadas 3 sene kullanmis sadece bakim yaptirmis ben 1.5 sene once aldim 15 bin masraf yaptim.Alirken dikkatli olunursa tum araclar icin gecerli biliyorsunuz sizi uzmez.
Sahibindende 40-50 ilan var dikkatli bakin.
Cherokee 4.0 iseretleyin aratin.
Arazi araci aldiginizda 5-10 bin tl lik tamir bakim butcenizi ayirmanizda fayda var.
Orgasmatron unda tavsiyelerini dinlemekte fayda var.
Selamlar Saygilar

Selamlar saygilar

jeepxj35

1- 2 x 430 tl
2-duz 6 v degil / 4x2 4x4h 4x4 l secenekleri var / 4x2 sehir ici 37 ltr lpg - 240 km yol
3-parca ucuz ve ist ankara izmir izmit antalya bursa bolca parca diger amerikanlarla uyumlu oldugu icin sıkıntı yok kronik ariza duymadi bugun konustugum bir arkadas 3 sene kullanmis sadece bakim yaptirmis ben 1.5 sene once aldim 15 bin masraf yaptim.Alirken dikkatli olunursa tum araclar icin gecerli biliyorsunuz sizi uzmez.
Sahibindende 40-50 ilan var dikkatli bakin.
Cherokee 4.0 iseretleyin aratin.
Arazi araci aldiginizda 5-10 bin tl lik tamir bakim butcenizi ayirmanizda fayda var.
Orgasmatron unda tavsiyelerini dinlemekte fayda var.
Selamlar Saygilar

Selamlar saygilar

jeepxj35

Evet haklısınız, bir aile arabası ekonomisi beklemek mantıksız olur bu araçlardan. Sahibindendeki ilanları bende gördüm ancak bütçem 40-50bin değil maalesef. Alıp zaman içinde 10-20bin masraf yapmak üzerine aksesuardı donanımdı derken sorun değil ancak direk arabaya ayırabilecek 20-30bin lira bir aralığım var. Fazlası değil.

Defenderin özellikle duruşu ayrı bir cezbedici geliyor. Hani dürüst olarak söyleyeyim, performansı, konforu, kullanımı bir jeepte olmasa bile dahi herhangi bir jeepte (cj serisi hariç) bir defender havası yaratamıyor maalesef.

Tavsiyeleriniz için gerçekten çok teşekkür ederim ancak kafamda halen bir defender fikri var. Ancak bu konuda motor olayına biraz takılmış durumdayım.

Eğer bilginiz var ise Defender için düz dizel motor hakkındaki çıkarımı mı doğru buluyor musunuz? Yani düşük performanslı çok gürültülü ancak en az sorun yaratan ve diğer defenderler dile karşılaştırınca az yakan bir motor olduğu konusuna.

İlginç neden Defender kullanıcıları henüz yorum yapmamış bu konuya... Benzin, tdi ve düz dizel kullanan biri olarak "okuduklarınıza göreyorumlarınız" DOĞRU.

Düz dizel en az arıza çıkaran motordur çünkü neredeyse sadece yanma odasından oluşur başka bir ilave yoktur. Traktör ne ise düz dizel de odur.

Yakıt tdi de (200tdi) 11lt/100km, düz dizel de 12lt/100km, benzinde (lpg) 16lt/100km idi.

İçlerinde en az sıkıntı çıkaranı düz dizel en çok sorun yaşadığım benzinli idi.

Başka sorularınız var ise yardımcı olmaya çalışırım.

Sent from my iPad using Tapatalk

İlginç neden Defender kullanıcıları henüz yorum yapmamış bu konuya... Benzin, tdi ve düz dizel kullanan biri olarak "okuduklarınıza göreyorumlarınız" DOĞRU.

Düz dizel en az arıza çıkaran motordur çünkü neredeyse sadece yanma odasından oluşur başka bir ilave yoktur. Traktör ne ise düz dizel de odur.

Yakıt tdi de (200tdi) 11lt/100km, düz dizel de 12lt/100km, benzinde (lpg) 16lt/100km idi.

İçlerinde en az sıkıntı çıkaranı düz dizel en çok sorun yaşadığım benzinli idi.

Başka sorularınız var ise yardımcı olmaya çalışırım.

Sent from my iPad using Tapatalk

Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sorularımı gayet net cevaplamışsınız. Hazır başka sorularınız da var mı diye sormuşken fırsattan istifade edeyim diyorum :D

1. Verdiğiniz yakıt değerleri şehir içi mi yoksa karma mı?

2. İnternette sonradan turbo takılmış düz dizel ilanları gördüm. Daha sonradan turba takmak mantıklı ve güvenilir bir yol mu ve hem yakıt hemde performans konusunda ne değiştirir diye aklıma takıldı bu konuda da bir bilginiz var mı acaba?

Son olarakta Ankarada oturuyorum. Kullanım amacımı belirttim zaten yukarıda, 20-25bin tl aralığında bir bütçem var aracı almak için. Bu aralıkta bahsettiğim gibi kapalı kasa 110 Düz Dizel bulunabilirmi acaba yürüründe çok sorun olmayan en azından bir süre masraf yapmaya gerek duymayacağım. Malum fiyata baktığınızda 6.000 ile 120.000 arası değişen seçenekler var :D

1. Defender için zemin önemli değildir. Her türlü yakıt değerleri aynıdır/değişmez. (Lpg hariç)
2.sonradan Turbo takılan tüm düz dizeller motoru yemeye mecbur kalır. Sekman Piston gömlek Vs de değişmesi gerekir. Yağ devir daimin yeri değişir Vs Vs. Tüm bunlar yapılmış olsa bile benzinliden 1 tık öndedir ne masrafa değer ne de performansına.
3.bulunabilir tabi. Siz o ilan fiyatlarına aldanmayın zaten. Arayın 30 bin diyeni 25 nakit deyin bakın nasıl satıyor :smiley:

Şehir içi kullanım için ŞART olanlar
1 hidrolik direksiyon
2 hidrolik direksiyon
3 hidrolik direksiyon

Gerisi zaten Defender....

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

1. Defender için zemin önemli değildir. Her türlü yakıt değerleri aynıdır/değişmez. (Lpg hariç)
2.sonradan Turbo takılan tüm düz dizeller motoru yemeye mecbur kalır. Sekman Piston gömlek Vs de değişmesi gerekir. Yağ devir daimin yeri değişir Vs Vs. Tüm bunlar yapılmış olsa bile benzinliden 1 tık öndedir ne masrafa değer ne de performansına.
3.bulunabilir tabi. Siz o ilan fiyatlarına aldanmayın zaten. Arayın 30 bin diyeni 25 nakit deyin bakın nasıl satıyor :smiley:

Şehir içi kullanım için ŞART olanlar
1 hidrolik direksiyon
2 hidrolik direksiyon
3 hidrolik direksiyon

Gerisi zaten Defender....

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Çok net açıklama olmuş :D

Pek bu motor konusunda dizeli 200tdiya çevirme puma motoru takma yok 300tdi yapma gibi başlıklar ve yazılarda var. Bu konuda pek bilgim yok. Bu değişimlerde motor komplemi değişiyor? Yoksa ufak modifikasyonlar mı bu farkı yaratıyor.

Hani motor değişiyorsa ülkemiz şartlarında bunun onaylanması ne biliyim yasal hale getirilmesi ayrı bir değil mi? Nasıl işliyor bu süreç?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR