Defender 110 U Otomatik Vitese Dönüştürme

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan omnimir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,898

omnimir

OmniMIT Adventure (Camper - Off-Road Vehicle)
Yer
İstanbul
Bir Dizel motorlu Defender 110 alıp otomatik vites e dönüştürmek istiyorum. Bunu yapan ustanın telefon numarasını bbbana verebilcek bir arkadaş varmı acaba. Sanırım Maslak' ta Hüseyin Usta imiş. Bu konuda bir yardım istiyorum.

Uzun, zorlu ve masraflı bir macera ama olmayacak şey değil. Yapılmış örnekleri var. Yine de sizin yerinizde olsam belirttiğiniz özelliklere orijinal olarak sahip bir Discovery I alırdım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Uzun, zorlu ve masraflı bir macera ama olmayacak şey değil. Yapılmış örnekleri var. Yine de sizin yerinizde olsam belirttiğiniz özelliklere orijinal olarak sahip bir Discovery I alırdım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Haluk Bey,

Cevabınız için teşekkür ederim. Ben hemen hemen 4x4 lerin hemen hepsini kullandım. Ancak gerçek Off-Road (Yapmasamda) araçları kaportalarının uygunluğu nedeni ile Askeri araçlar veya hem askeri hemde Sivil olan Hummer ve Defender' dır. Hummer' da zaten Defender' dan örnek almıştır. Ancak Hummer elbette daha büyük ve çok daha üstündür. En önemli üstünlüğü yürür takımlarının Akslı olmayışı. Elimde olsa Hummer alırım ancak haddinden fazla pahalı ülkemizde. Range Rover ve diğerlerini tutmam. Nedeni parçalarının pahalı ve gerçekten çokta dayanıklı olmamasıdır. Kasalarıda arazi yapısına uygun değil. Ancak Defender' ın ve Hummer' ın kasaları zırh giydirmeye elverişli ve bununda yakıştığı tek araçlardır. Diğerlerine sürtünmelerden koruyan camlara ve kapılara veya kaportaya koyacağımız sac ve diğer zırhlar kaba duruyor. Pek çok bu gibi nedenle evladiyelik ve bu amaca uygun bir modeldir Defender. Mesela Rubicon ile Defender farkı şudur. Defender piyasaya çıktığından beri kasası aynıdır. Çok az değişim vardır. 60 modelin içini son modelin içini alarak değiştirmen çok kolay. Ama Rubicon' da bunu yapamazsın. Kasa çok değişimler gösterdi. Umarım Defender' daki bu sihirli yapıyı bozmazlar.Kimsede bu gözle bakmıyor. Beğendiğim bir aracın motor ve şanzımanını alıp uygularım, ama yapan biri varsada onunla anlaşırım. Olmasa zaten benim yetenekli bir ustam var, ona yaptıracağım. Amerika' da bir grup eski Defender' ları otomatik vitesli yapıyorlar. Hatta biri motoru şanzımanı ve bütün koltuk ve ön deş bordu ile dönüştürmüş. Ben istiyorumki araziye girdiğimde dallardan tutun doğal hadiselerin hiç biri aracıma zarar vermeyecek durumda olsun, Bunun içinde koruma barları, saclar ve camla kapı korumalarını takmayı düşünüyorum. Hoşumada gidiyor. Defender ve Hummer dışında hiç bir arazi aracınıda beğenmem. Onlar herne kadar güçlü olsada kaportaları şehirdede kullanım baz alınarak yapılmış Bir araç sadece yürü takımdan ibaret değil. Kaporta askeri araçlardaki gibi doğa koşullarına uygun olmalıdır. Bakın ülkemizde sıklıkla dolu yağmaya, fırtınalar olmaya, yükselen su seviyelerine rastlamaktadır. Araçlarımızda bedava değil. Hem kendim hemde aracım korunmalıdır. Bu nedenle size cevap verirken, belki okuyanlarda fikirlerimden birşeyler üretir diye biraz uzun yazdım. Teşekkürler tekrar Haluk Bey.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR