Defender 2.5 Dizel Motor Kapağından Çıkan Hortum (boru)

imola

Yeni Üye
Merhabalar. Aracım 2.5 düz dizel 110 defender. Aranıza yeni katıldım. Motor üstünde yağ kapağının yanından bir hortum çıkıyor ucu boşta (hava emiş olsa gerek). Bolca beyaz duman çıkıyor. Bu hortumun bir yere girmesi gerek ama nereye? yardımcı olursanız sevinirim. Selamlar.

yigit uygur

Kamp I
Merhabalar. Aracım 2.5 düz dizel 110 defender. Aranıza yeni katıldım. Motor üstünde yağ kapağının yanından bir hortum çıkıyor ucu boşta (hava emiş olsa gerek). Bolca beyaz duman çıkıyor. Bu hortumun bir yere girmesi gerek ama nereye? yardımcı olursanız sevinirim. Selamlar.
Havalandırma hortumu o dediğiniz, yağın buharını atar. Normalde egzoz manifoltuna bağlı olması lazım. Manifotun üstünde girişi var. Kör tapa varsa bir bakın, bir mani yoksa takabilirsiniz ama dışarıya neden verildi acaba, tıkalı ya da bir şekilde kapanmış olabilir. Daha önemlisi motorda basınç yüksekse, buharla birlikte manifolta yağ geliyor olabilir. Bu nedenle usta dışarıya vermiş olabilir. Böyleyse motor üflüyor demektir. Öyle bir şey varsa anlarsınız zaten. Dışarıya atılıyor olmasının bir sakıncası da yok gerçi. Sadece ışıklarda filan beklerken, birileri arabanın altından duman geliyor diye sizi uyarabilir.

lidertelevizyon

Atilla Özdemir
Web sitesi
www.toyotadostlari.com
sibop kapağındaki hortum eksoz manifoltuna değil emme manifoltuna takılır, eğer motor ölü ise araba çekişten düşer sebebi ise yanık gazın emme manifoltuna geri gelerek motoru oksijen yerine karbon monoksitle beslemesidir. siz yinede emme manifoltuna takın motorun çalışmasını ve çekişini gözlemleyin hakikaten çekiş düşerse yerinden çıkarıp boşta bırakırsınız, bu durumda motorcuya müracat etmeniz iyi olur.

yigit uygur

Kamp I
sibop kapağındaki hortum eksoz manifoltuna değil emme manifoltuna takılır, eğer motor ölü ise araba çekişten düşer sebebi ise yanık gazın emme manifoltuna geri gelerek motoru oksijen yerine karbon monoksitle beslemesidir. siz yinede emme manifoltuna takın motorun çalışmasını ve çekişini gözlemleyin hakikaten çekiş düşerse yerinden çıkarıp boşta bırakırsınız, bu durumda motorcuya müracat etmeniz iyi olur.
Ağbi haklısın ama subap kapağınından bahsetmiyor arkadaş. Külbütör kapağındaki yağ doldurma ve havalandırma kapağını kastediyor. Ya da ben öyle anladım. Neyse bence bir tamirciye gözükse iyi olur. Sonuçta yoğun duman varsa, üflemeye işaret ediyor.

İmola için bir de fotoğraf koydum. burada yer alan 7 numaralı hortumdan mı bahsediyorsunuz?
2_engine_25P_25D_25TD_p17-167-79.jpg

imola

Yeni Üye
Selamlar. Öncelikle cevaplar için Atilla Bey'e ve Yiğit Bey'e teşekkür ederim. Yiğit özgür beyin dediği gibi 7 nolu hortum boşta. beyaz bir duman geliyor. Tamirciye başvurdum. motor bitikmiş. yeni motor bakıyorum. saygılar selamlar. İlk çalıştığında duman gelmiyor. ama ısındıkça beyaz duman çıkıyor bol miktarda...

yigit uygur

Kamp I
Selamlar. Öncelikle cevaplar için Atilla Bey'e ve Yiğit Bey'e teşekkür ederim. Yiğit özgür beyin dediği gibi 7 nolu hortum boşta. beyaz bir duman geliyor. Tamirciye başvurdum. motor bitikmiş. yeni motor bakıyorum. saygılar selamlar. İlk çalıştığında duman gelmiyor. ama ısındıkça beyaz duman çıkıyor bol miktarda...
İyi yönünden bakın, yeni motor sizi 15 yıl götürür. Aklınız rahat olur. Kolaylıklar dilerim.

bartek

Zirve
Beyaz duman yanma odasında yeteri ısı olmazsa olur. Motor soğuk iken beyaz duman geliyorsa yakıt filtresini ve içindeki mazotu boşaltarak yenisi ile deneyin.
Kompresyon testi artık bu aracı aldığınızda göre kendiniz de yapabilirsiniz. Emme manifolfunda boş tapa bulursanız sokun ve hidrolik hortum vs saticisina gidin. O tapaya uygun hortum ve manometre yaptirin. Yalnız aracın kaç bar kompresyon olmasi gerektiğini az çok bilmelisiniz.
Mekanik turbosuz motorlarda bu işlem kolay.
Kompresyon duzgunse mazot pompa ayarını yaptırın.
Kompresyon kötü ise motoru actirarak piston_segmanlara baktırın.

Yalnız motor ısınınca beyaz duman tehlike işaretidir, kompresyon azdır.

Son düzenleme:

imola

Yeni Üye
merhabalar. Arkadaşım motor ustası komple motor şanzuman revizyonuna çok iyi bir fiyat aldım. beraber başladık yapmaya. bugün alt takım komple bitti. debriyaj üst merkez, pedallar değişti. debriyaj pamuk gibi oldu. motoru indirince fren merkezi ve tüm derbriyaj üniteleri değişecek. bakalım yavaştan ilerliyoruz. aracın şase ve alt kısmı çok temiz sadece 2 yerde el kadar yüzeysel çürüme gördüm. onları da yarın yaptırmaya götüreceğim. ilginize teşekkürler. Saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
100,041
Kullanıcılar
167,917
Son üye
Kale Rampa

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR