DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Defender 2.5 Dizel Motor Kapağından Çıkan Hortum (boru)

'DEFENDER' forumunda imola tarafından 29 Ekim 2019 tarihinde açılan konu 667 kişi tarafından okunmuş, 9 cevap yazılmıştır

1. imola

imola Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    3
    Meslek:
    öğretmen
    Merhabalar. Aracım 2.5 düz dizel 110 defender. Aranıza yeni katıldım. Motor üstünde yağ kapağının yanından bir hortum çıkıyor ucu boşta (hava emiş olsa gerek). Bolca beyaz duman çıkıyor. Bu hortumun bir yere girmesi gerek ama nereye? yardımcı olursanız sevinirim. Selamlar.

Etiketler:

2. yigit uygur

yigit uygur Kamp I

Alınan Beğeni:
    32
    Havalandırma hortumu o dediğiniz, yağın buharını atar. Normalde egzoz manifoltuna bağlı olması lazım. Manifotun üstünde girişi var. Kör tapa varsa bir bakın, bir mani yoksa takabilirsiniz ama dışarıya neden verildi acaba, tıkalı ya da bir şekilde kapanmış olabilir. Daha önemlisi motorda basınç yüksekse, buharla birlikte manifolta yağ geliyor olabilir. Bu nedenle usta dışarıya vermiş olabilir. Böyleyse motor üflüyor demektir. Öyle bir şey varsa anlarsınız zaten. Dışarıya atılıyor olmasının bir sakıncası da yok gerçi. Sadece ışıklarda filan beklerken, birileri arabanın altından duman geliyor diye sizi uyarabilir.

3. lidertelevizyon

lidertelevizyon Atilla Özdemir

Alınan Beğeni:
    11
    Meslek:
    Elektronikçi
    Web Sitesi:
    http://www.toyotadostlari.com
    sibop kapağındaki hortum eksoz manifoltuna değil emme manifoltuna takılır, eğer motor ölü ise araba çekişten düşer sebebi ise yanık gazın emme manifoltuna geri gelerek motoru oksijen yerine karbon monoksitle beslemesidir. siz yinede emme manifoltuna takın motorun çalışmasını ve çekişini gözlemleyin hakikaten çekiş düşerse yerinden çıkarıp boşta bırakırsınız, bu durumda motorcuya müracat etmeniz iyi olur.

4. yigit uygur

yigit uygur Kamp I

Alınan Beğeni:
    32
    Ağbi haklısın ama subap kapağınından bahsetmiyor arkadaş. Külbütör kapağındaki yağ doldurma ve havalandırma kapağını kastediyor. Ya da ben öyle anladım. Neyse bence bir tamirciye gözükse iyi olur. Sonuçta yoğun duman varsa, üflemeye işaret ediyor.

İmola için bir de fotoğraf koydum. burada yer alan 7 numaralı hortumdan mı bahsediyorsunuz? 2_engine_25P_25D_25TD_p17-167-79.jpg

lidertelevizyon bunu beğendi.

5. imola

imola Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    3
    Meslek:
    öğretmen
    Selamlar. Öncelikle cevaplar için Atilla Bey'e ve Yiğit Bey'e teşekkür ederim. Yiğit özgür beyin dediği gibi 7 nolu hortum boşta. beyaz bir duman geliyor. Tamirciye başvurdum. motor bitikmiş. yeni motor bakıyorum. saygılar selamlar. İlk çalıştığında duman gelmiyor. ama ısındıkça beyaz duman çıkıyor bol miktarda...

6. yigit uygur

yigit uygur Kamp I

Alınan Beğeni:
    32
    İyi yönünden bakın, yeni motor sizi 15 yıl götürür. Aklınız rahat olur. Kolaylıklar dilerim.

7. imola

imola Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    3
    Meslek:
    öğretmen
    haklısınız yiğit bey. Yarın bakıma giriyor motor. saygılar

8. bartek

bartek Zirve

Alınan Beğeni:
    655
    Beyaz duman yanma odasında yeteri ısı olmazsa olur. Motor soğuk iken beyaz duman geliyorsa yakıt filtresini ve içindeki mazotu boşaltarak yenisi ile deneyin.
    Kompresyon testi artık bu aracı aldığınızda göre kendiniz de yapabilirsiniz. Emme manifolfunda boş tapa bulursanız sokun ve hidrolik hortum vs saticisina gidin. O tapaya uygun hortum ve manometre yaptirin. Yalnız aracın kaç bar kompresyon olmasi gerektiğini az çok bilmelisiniz.
    Mekanik turbosuz motorlarda bu işlem kolay.
    Kompresyon duzgunse mazot pompa ayarını yaptırın.
    Kompresyon kötü ise motoru actirarak piston_segmanlara baktırın.

Yalnız motor ısınınca beyaz duman tehlike işaretidir, kompresyon azdır.

Son düzenleme: 11 Kasım 2019

9. imola

imola Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    3
    Meslek:
    öğretmen
    merhabalar. Arkadaşım motor ustası komple motor şanzuman revizyonuna çok iyi bir fiyat aldım. beraber başladık yapmaya. bugün alt takım komple bitti. debriyaj üst merkez, pedallar değişti. debriyaj pamuk gibi oldu. motoru indirince fren merkezi ve tüm derbriyaj üniteleri değişecek. bakalım yavaştan ilerliyoruz. aracın şase ve alt kısmı çok temiz sadece 2 yerde el kadar yüzeysel çürüme gördüm. onları da yarın yaptırmaya götüreceğim. ilginize teşekkürler. Saygılar.

Haluk Tümer bunu beğendi.

10. lidertelevizyon

lidertelevizyon Atilla Özdemir

Alınan Beğeni:
    11
    Meslek:
    Elektronikçi
    Web Sitesi:
    http://www.toyotadostlari.com
    Kolay gelsin, iyi günlerde kullanın.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...