Defender 90 2.5 Düz Dizel Max.kaç İnç Yukseltebilirim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cabriosss Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,298

cabriosss

Kamp II
Yer
ANKARA
Selam herkese.3 ay önce uzun zamandır aradigim 1987 orjinal 90 lık aracına kavuştum.2.5 düz dizel.
Şu ana kadar 4 kez araziye çıktım.performansı beni arazide kesinlikle üzmedi.daha önce 97 disco 1 v8, 2004td5,1991 ve 2001 kare kasa kullandım yaklaşık 4 yıldır bu sporla uğraşıyorum.
Şimdi sormak istediğim bu araca 35 swamper lastik takmak istiyorum,
1) max ne kadar yükselebilir
2) artıları ve eksileri nelerdir
Herkese teşekkürler

Etiketler
Ynt: Defender 90 2.5 Düz Dizel Max.kaç İnç Yukseltebilirim

Düz dizel 35" lastiği çevirmez. max 33" olur. hiç yükseltmeden 33 de rahat olur. Yükseltmeden önce dişli oranlarını değerlendirin. Derya

Teşekkürler cevabınız için .aslında sadece görüntü için istiyorum gibi.
Çamurlukları kesmeden olurmu?

cabriosss' Alıntı:
Teşekkürler cevabınız için .aslında sadece görüntü için istiyorum gibi.
Çamurlukları kesmeden olurmu?
33" kesmeden oturur ancak artikülasyonda sürtme yapabilir. 35" takmak için 2' yükseltme yapmanız yeterli ancak dişli oranlarınızı 1.22 (sanırım) yapmanız lazım. o zamanda aracın rampa kalkışı berbat olur. Görüntü olarak defender da büyük lastik güzel olur ama iş görmesi görsellikten daha önemli bence. Derya
(forumda dişli oranlarıyla ilgili detaylı konular var)

Aslında haklısınız her görsellik aşama aşama araca dezavantajlar getiriyor.
Biraz daha böyle binmek hem maddesel hem arazisel olarak daha mantıklı gibi.

Düz dizelse aracın hızlı vites grubu gidişinde yavaşlama yaşarsınız 35' lastik ile.
İllaki takmayı düşünüyorsanız 35' lastiğin en dar tabanlısını takmanız iyi olur.
Yükseltme yapmanız gerekiyor tabiiki, 2' yükseltme gerekiyor, eğer lastik tabanı geniş olacaksa ofsetli jant lazım.
Dişli grubunuz bildiğim son(1.67), 1.44 yada 1.22 yaparsanız araç takviyeyle anca gider.

Arazi oranini kisaltirsaniz performans sorun olmaz. Fiziki olarak lastigi takabilmeniz icin 2,5 inch yetmesi lazim. Ben bir sure 35" 10,5 tabanli silverstone lastik kullandim. Bence 35" icin en ideal olcu bu.
Yanliz cok buyuk ihtimalle spacer kullanmaniz da gerekecek (ve hatta direksiyon turunu kisaltmaniz gerekecek)

Degisik Defender larda ayni boy lastik farkli sonuclar verebiliyor. Amortisor ve yay kombinasyonu ile de alakali.
Yani lastikleri takip neresi surtuyor/takiliyor bakmaniz lazim. Ondan sonra dodik ve spacera karar verirsiniz.

Kisaca maliyet hesabi yapmaya calisiyorsaniz, lastik fiyati uzerine yukseltme, dodik, arazi dislisi, spacer ve iscilik maliyetini koyup bakin. Maksimumda bu maliyete ulasirsiniz. Bunlardan herhangi birine gerek kalmazsa, para cepte kaldi deyip sevinin :smiley:

Hepsi bir yana 33" dar bir lastik sorunsuz oturur.

Metin

teşekkür ederim öncelikle.
70 ofsetli jant 35 süper swamper ve 4 inç yükseltme düşünüyorum aslımda.ama beni düşündüren araç bu haldeyken bile yavaş 100 km lik gezilerde 80 90 km max 100 km gidebiliyorum.
bunları yaparsam görüntünün güzel olacagını ama aynı zamanda problemlerinde çoğalacagını düşünüyorum.
sizce bu kadar masraf yapmaya degermi çünkü gerçekten takıldığım yer çok az oluyor gezilerde.

Samsung 6520

Fatih selam,
şöle bir şey yapalım mı sana? resmi ekledim
işin aslı yükseltmede sınır yok bana istediğin şartları iletirsen sana uygun bir çalışma yapabiliriz.

IMG 0273

beni düşündüren 2.5 düz dizelde bu yapılanlara motor gücü yeter mi?

cabriosss' Alıntı:
beni düşündüren 2.5 düz dizelde bu yapılanlara motor gücü yeter mi?
Benim başından beri anlatmaya çalıştığım buydu. 35" lastikle standart şanzumanla ancak takviyede kalkar araç. Rampalarda motor hiç çekmez 5. Vitesi görmez. Araç tdı yada v8 olsa sıkıntı değil.
4" yükseltme için açılı kollar almanız, gerekirse çift mafsallı Şaft takmanız hatta burçlarıda açılı ile değişmeniz gerekir. O kadar yükselince denge için spacer ve ofsetli jant şart olur.
Düz dizel araca o kadar masraf etmeye bence gerek yok. 33" ekstrem lastik arka kilit birçok 35 lastiğin yaptığı işi rahatlıkla yapıyor. Hemde hiç yükseltmeden. O kadar masrafa girecekseniz çıkma rn380 şanzuman alın, bir bd30 motor atın 10 numara olsun araç.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2.5 düz dizel motorlu 90'ı bence yükseltmeyin. 90" zaten kısa şase, tepe geçişlerinde zaten sıkıntı yaratmaz. Daha büyük lastik için yükseltmek istiyorsanız 2" ile 35" lastik takabilirsiniz. Ben 2" yükseltme ile hormonlu 35" kullanıyorum (adı 35" ama kendi 36").
4" çok aşırı bir yükseltme olur ve mutlaka açılı kol takmanız da gerekir. 90'a bunları yapmayın. Standart haline 33" takın ve keyfini sürün. Zaten bunun ötesini o motor yürütmez, dişli oranı ayna mahruti vs yetmez, V8 gerekir.

Arkadaşlar çok teşekkürler. sanirim 33'' lastik takıp kilitle işi bitirecegim.

Ben 110 da 45mm yükseltme 35x10.50 mt 117 exreme ile hiçbir sıkıntı yaşamadım diferansiyel yüksekliği göz önüne alınırsa kasanın 2'' yüksek olması 90 için bence her şartta yeterli olur.
Güç açısından düşünülürse max 33'' kalınmalı lastik jant dışında hiçbir oynamada yapmaya gerek kalmaz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR