Defender Arazi Şanzımanı Kulllanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aopena Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,097

aopena

Ana Kamp
beyler bizde eskiden dönme toplanmış 110 luk 2.5 motor defender var 5 ileri şanzıman ancak bunun arazi kullanımını anlayamadım bu araçlarda diff kilidi varmı arazi şanzımanında sol tarafta diff lock yazıyor ben genelde sağdan ileri l ye alıp geziyorum ancak çoğu zaman patinaj yapıyor örneğin karda yerde 10 cm lik karda yokuş çıkarken genelde önler daha çok dönüyor arkalar devre dışı gibi bunu sol tarafa alsam ne değişicek nasıl kullanmalıyım resmen en ufak karda arazili değilmiş gibi patinaj ediyor sadece 4 teker aktif birde sürekli 4 çekermi bu araçlar

Etiketler
Ynt: Defender Arazi Şanzımanı Kulllanımı

Defender sahibi olmayan biri olarak :smiley:, bildiğim kadarıyla cevaplayayım.

Sürekli kullanım için sağda H konumunda olmalı. L'deyken zaten motor aşırı devir çevirir ve yolda makul bir hıza
ulaşamazsınız.

Araç sürekli dört çeker. Standart olarak sadece orta kilit var. Yani devreye alındığında (sol konum) ön ve arka aksa güç aktarım oranı sabit kalır.Yine kilitli konumda H/L seçimi yapılabilir.

Dönüşlerde ön ve arka aksların süpürdüğü alan farklı olduğundan, kilit aktarma organlarının zorlanmasına sebep olur. Bu nedenle kilit, sadece düşük hızlarda, ihtiyaç hallerinde kullanılmalı.

Çok dik rampa iniş çıkış, çamur,kar,buz geçişlerinde arazi vitesini Low pozisyonuna alırız . Patinaj durumu varsa arazi vitesini sola alırız. Bu durumda yarım kilit bağlanır . Ön veya arkadan çapraz iki teker bir oran dahilinde birlikte döner
(patinaj olsa da ) bu tamamen kilitli extra diff-lock gibi değil , burda bir oran dahilinde kilit sözkonusu . Yine de lock pozisyonunda aracın dönüşü ,viraj alışı sıkıntılıdır , patinajdan kurtulunca hemen kilidi açmak lazımdır.

Selamlar,

Merak ettiğim bir konu, hep aklıma takılmıştır. Tam olarak ta emin değilim, konusu açılmışken sormakta yarar buluyorum.

Şimdi benim sorum şu,

Örneğin,

Sağ ön ve sağ arka tekerleklerim patinaja düştü (karda, çamurda vs.) bu durumda arazi vitesini diff-lock'ta Low konumuna aldığım zaman;

Aracın hangi tekerli döner veya dönmez ? neden ?

Bu soruyu gerçekten cevaplama ihtiyacım var % 100 emin olmak istiyorum.

Seçenekler;

1- Sağ Ön + Sağ Arka

2- Sol Ön + Sol Arka

3- Sağ Ön + Sol Arka

4- Sol Ön + Sağ Arka

Murat bey , seçenekleri 2 ye düşürelim.
1- sol ön-sağ arka
veya
2- sağ ön- sol arka

Diğer seçenekler mümkün değil mi ? Bir ay önce saplandığım çamurlu karda Diff-lock low a aldım.
(saplandiktan sonra)
Sadece Sağ ön ile sağ arka patinaj çekiyor sol ön ile sol arka tekerler hiç dönmüyordu.

Not: Araç hafif sola doğru eğilimli saplanmıştı.

Teşekkürler
Murat

Lock konumu her tekere gücün eşit olarak iletilmesini sağlar. Araç saplandiktan sonra lock konumuna almanın pek bi esprisi kalmıyor. Parkura girerken yol durumuna göre ya low yada low + lock konumunda girmek lazim kalmamak için. Orta kilit açıldığında 4 tekere eşit güç gidiyor ama on veya arka difrensiyelde boşta kalan teker dönerken saplanan teker dönmüyor. On veya arka iki tekerin aynı anda dönmesi için ilave difrensiyel kilitleri kullanılıyor. Series kullanıcısıyım kendi aracımda gözlemlediğim 4 teker hep aynı anda dönüyor saplansamda :-D
Kısacası ben burda kalırım diyorsanız lock konumuna alarak parkura girin

serdar bey açıklamış gerçi ama bende naçizane yazayım bende rrc var aynı arazi şanzımanına sahip;
araçlarda ön ve arkada dif kildi yoktur orjinalinde ben arka difransiyele taktırdım yaklaşık 2.000 tl civarı ,
arazi vitesi sağ arkada iken hızlı ve şanzıman kilitsizdir ön şaft ve arka şaft ayrı hızlarda dönebilir veya biri dönerken diğeri dönmeyebilir arazi şanzımanını sola çekerseniz bu engellenir yani ön şaft ve arka şaft her durumda aynı hızda döner biri durunca diğeri de durur dönünce diğeri de döner , arazi videsini ileri alırsanız takviyeye geçer yani 1. vitesten daha küçük dişliye geçer ve araç güçlenir ..
Arazi vitesini 4 konumda kullanabilirsiniz ,
1 düz ve asfalt yollarda sağ altta
2- kuru , ve çakıllı anca dik çıkış veya güç ihtiyacı olan yerde sağ önde,
3- çamurlu karlı kaygan zeminlerde ancak yol düz ise sol alt,
4- çok güç isteyen ve çamurlu kaygan zeminlerde sol ön,
5- hangi zemin olursa olsun dik inişlerde motor freni yapmak için mutlaka sol ön yapın yük hem önde bir aksa hem de arkada bir aksa biner ve aksa gelen yük yarılanır, sağ ön yaparsanız yük sadece ön akslardan birine geleceği için aksı kırarsınız,
6 - mnümkün mertebe zorda kalmadıkça kuru zeminlerde arazi videsini sola almayın , çünkü her direksonu cevırdıgınızde aracınız kasılacak ve yürür aksam ve şanzıman lalesi zorlanacaktır vhatta kırılacaktır.

eğer araçta diferansiyel kilidi takılmadı ;
arazi videsi sağda iken aracın durumuna göre en az yük alan 4 tekerden sadece 1 tanesi döner yani çamurun içinde - karın içinde olan veya havaya kalkan teker döner dolayısıyla araç hareket etmez
arazi videsi sola aldığınızda ise önde en az yük alan bir teker arkada en az yük alan bir teker döner .

defender ve eski rrc-discovery deki en sevdiğim olaylardan biri de bu 4 hareketli arazi şanzımanıdır her arazide istediğiniz konuma alın diğer araçlarda bildiğim kadarıyla en fazla 3 seçenek vardır yani çoğunda araç low a alınmadan arazi şanzımanı kitlemez

Değerli Arkadaşlar,

Kıymetli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Çok aydınlatıcı olduğunu söyleyebilirim. Konu ile ilgili olarak diff-lock'un nasıl kullanıldığı gerçekten çok önemli.

Tekrar teşekkür ederim
Selamlar
Murat

Voyagers' Alıntı:
Diğer seçenekler mümkün değil mi ? Bir ay önce saplandığım çamurlu karda Diff-lock low a aldım.
(saplandiktan sonra)
Sadece Sağ ön ile sağ arka patinaj çekiyor sol ön ile sol arka tekerler hiç dönmüyordu.

Not: Araç hafif sola doğru eğilimli saplanmıştı.

Teşekkürler
Murat
Murat bey , haklısınız sanırım ancak normal pozisyonda sadece 2 seçenek , araç patinaja düştü mü kilite giren teker değişiyor anladığım kadarıyla ...

Oktay Bey'in yorumu çok önemli bir detayı içeriyor. Standart dif. lock sadece iki şaft arasında kilitleme yapıyor, akslara bağlı tekerleklerin bağımlı/bağımsız dönüşüne bir müdahale mümkün değil. Diğer bir deyişle her iki aksta birer tekerlek patinaja düşerse, araç dif. lock'ta olsa dahi kalır. Patinaj halinde iki tekerin eşit dönüşü ancak aks üzerinde dif. lock varsa mümkün olur.

Murat Bey'in sorusunun yanıtı, dönen tekerlekler sağ ön ve sağ arka olacaktır.

Yanlış tanımlama yapıyorsunuz, önden bir arkadan bir teker patinaj yapabilir olmalı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri