Defender Düz Dizel Hararet Görememe

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan semaver Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,881

semaver

Aracımı seviyorum.
Yer
Kocaeli-İstanbul
Düz dizel defender kullanıyorum, hararet göstergesi çalışmıyor. Elektrikçiye götürüp sigortaları kontrol ettirdim, sorun yok. Müşire bakacaktık, yerini bulamadık. :D Yerini bilen varsa yardım lütfen. Başka bir nedeni olabilir mi?

Bir de bu motorlarda yokuş çıkarken hararet yükseldiğini forumda okumuştum. Araçta çorum kaloriferi var, yokuşta çalıştırsam faydası olur gibime geliyor. Yazın çekilmez ama, cam çerçeve açıkken çok da farketmez, en azından motor yaptırmaktan iyidir. Tecrübeli arkadaşların yorumlarına ihtiyacım var.

Etiketler

Ynt: Defender Düz Dizel Hararet Görememe

öncelikle geçmiş olsun. hararet müşürü silindir kapağının üst-sol-arka tarafındadır. kapak bağlantı cıvatalarının yanında sarı bakır bir müşür. kapak yağlı bile olsa ayırt edilebilir. :-X .

Cevap için teşekkürler Namık Bey. Müşiri yaptırınca çorum kaloriferi de denemek istiyorum. Acaba hararet üzerinde ufak da olsa etkisi olmaz mı? Radyatör suyu ile çalışıyor neticede.

Merhaba ısı yükseldiğinde kalorifer radyatörünüzdeki suyu devreye almak doğrudur.
Ancak bu,kısa süreli geçici rahatlama sağlayacak bir durumdur.
Zor bir anda,tepe üstüne yaklaşırken gibi işe yarar.
Sonrasında tepeyi geçip aşağı sallanınca işi bitmiş olur.

Bu hareket aynı suyu kullanan kalorifer radyatörlü tüm araçlar için geçerlidir.
Bir sonraki tırmanış yakınsa artık bu hareket te işe yaramaz çünkü su soğumamıştır.
Bunun yerine sistemin sağlıklı çalışmasını,hararet yapmamasını hallediniz.
(Davlumbaz,pervane veya radyatör büyütme ya da tamamen orjinali ile sorun çözmek gibi)
Naçizane tavsiyemdir.

Cevap için teşekkürler Bahadır Bey. Niyetim zihni sinir çözümü üretmek değil. Sanayiye fırsat bulup gidebilsem radyatörü temizletmek de istiyorum, diğer birkaç işin yanısıra. Aslında kendim de temizleyebilirim, elim o kadar anahtar tutar, ancak vakit meselesi. Forumdan anladığım bu karadizel makinaların teknolojisi gereği yokuşlarda hararet yapmaya biraz meyilli olduğu, malum pervane direk motor devrine bağlı, termik vs. yok. Aslında biraz büyük bir radyatör ve termik takılarak halledilebilir, ancak bulunduğum bölgede kimse bu araçlarla uğraşmak istemiyor ne hikmetse. Cevabınızdan anladığım, kalorifer ısınana kadar biraz kalori alıyor motordan, ancak ısınındıktan sonra çalışırken havaya verdiği ısı devede kulak kalıyor. Gösterge işini çözünce yokuş hararetini deneyeceğim, Hereke-Kirazlıyalı tepelerine sorunsuz çıkıyorsa gerisi önemli değil aslında...

radyatör fanının kanat sayısını değiştirmeden sisteme dışarıdan mudahale etmeden orjinalinde nasılsa arızasının o şekilde çözülmesinin gerekliliğinden bahsediyor anladığım kadarı ile

Aynen,çünkü bu makinalar orjinal haliyle zor koşullarda sorunsuz çalışıyor.
Elbette benim bilgilerim çevremdeki araçlarla sınırlıdır.
Genele malolmuş bir durum ise siz yine de gerekli önlemleri alınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR