Defender Düz Dizel İçin Lastik Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tutrakan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,333

tutrakan

Yeni Üye
Düz Dizel Defender 110 için önerilen lastik ebatı 7.50 R 16. Ancak bu ebatta sadece Lassa LT/A var fakat performasından bahsedilmiyor. Sitede bahsi geçen OK 144 ise Minibüs lastiği olarak geçiyor. Lassa LT/A'nın yol dışı ve çamur performası nasıldır. Bu ebatlar için veya eşdeğer ebat( ??) için Çamur ve kış şartlarına uygun önerebileceğiniz lastik markası ve tipi varmıdır?

Etiketler
Ynt: Defender Düz Dizel İçin Lastik Seçimi

selamalr ben kullaniyorum menmun oldugum bir lastik önerebilirim.
BF Goodrich All Terrain A/T 235x85x16 ebatlarinda ""fotograflar ile sari defenderim konusundada görebilirsin""

bildiğim kadarıyla michelin xzl lastiklerde fabrika çıkışı takılıyor

bugün 4 tane lastik tamircisiyle konuştum. ok 144 için hiç iyi düşünceleri yok. biraz aşınınca ortası dümdüz oluyor, yanlarda dişleri kalıyor sadece diyorlar. taban dümdüz yandaki dişlerde hiçbir işe yaramıyor diyorlar. ucuz olsa neyse ama 270 tl ona verileceğine 350 tl 6 taksitle michelin xzl alırım. birde benim fikrim kendi düz dizelime petlas nt 3 talmak kalın olduğu için taş kesme problemi de daha az. aracın altını da yükseltiyor. en önemlisi de 180 ytl. biraz çekişten düşürür, onu da idare ederiz artık.

aracınız düz dizel olmasaydı yani daha güçlü bir motorunuz olsaydı 235 85 16 olurdu ama düz dizel için doğru ölçü 7,50/16R dir, lassa LT/A da bu iş için oldukça uygun lastiktir.

michelin için aşağıdaki linkte ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz;

selamlar. Mesut

http://www.michelin.com.tr/tr/front/affich.jsp?codeRubrique=20060301154613

ben aracı mke den aldığım da altındaki lastikler çok az ölçüde kullanılmış lassa LT/A çıktı :smiley: henüz lastıklerın performansını tam anlamda deniyemedım ama aracın düz dizel motorunu fazla zorlamadığı ve kuru direksiyonunu göz önüne alırsak sürüş açısından çok iyi lastikler

defender 110 için lastik ve jant ebadı olarak 7.5 x 16 şartmıdır . asfaltda yazın kullanilacak yanak kalınlığı az lastiğin mahsuru ne olabilir. ayrıca araca sürst ve ivme kazandırmak için daha büyük jant kullanmanın mahsurları nelerdir. tavsiye ettiğiniz 235x85x16 lastik ithalatcısında bile yok.225 x70 x17 kullanılsa olurmu.....

Can PEKPAK' Alıntı:
Kaç ebat oluyor 7.50R 16 Ebatı ?

diğer ifade şekli ile yazarsak 190/100 R 16 oluyor. yani: 7,50x2,54=190 (taban genişliği,Yani iki yanak arası uzaklık,yani kesit) 190 mm nin 100 de 100 ü olan 100 ve 16 inç jant anlamındadır. 190 mm kesite sahip(lastiğin yere basan tabanı değil dikkat) 190 mm yanak(topokla omuz arası) genişliğine sahip, 16 inç(40,64 mm) janta oturan lastik demektir.selamlar.

1. 17 jant bijon aralıkları sebebiyle yerine oturur mu?
2. otursa bile ağır olacağı için meşhur LR motorunu yorar
3. yormasa bile yanak kalınlığı azalacağından sürüş esnekliğini azaltarak rahatsız eder ve yürüyeni zaman içinde bozar ya da ömrünü azaltır.
4. bu araçla asfalt ağırlıklı gezilecekse bu zahmete ne gerek var?
5. yakıt artar buna ne gerek var?
6. biz LR mühendislerinden daha mı fazla biliyoruz bu işi?
7. selamlar.

defender sahiplerine güzel bir tavsiye: good year G 90. tabii bulabilirseniz:smiley:)

Ynt: Defender Düz Dizel ?çin Lastik Seçimi

Selamlar
Petlas lastigin ebadini sorabilir miyim?
Bu arada OK144 konusunda ben arkadaslara
Cok katilmiyorum. Nedeni de kullanim amaciniz
Cok onemli. Evet, yukarida yazilanlarin hepsi dogru
(Unutulan bir nokta da cok sert bir lastik
Olmasi).. Ancak, arazide kullanilacak
Ise cok saglam ve camurda cok basarili..
)Ani, asfalt ile isiniz olmuyor ise
Bence cokiyi bir lastik. Bu
Arada Michelin icin 350 tl fazla iyi bir
Fiyat, eminmisiniz o fiyata bulunabildigine?
Iyi gunler dilerim, reha

Reha bey soylediklerinize kısmen katılıyorum ama ok144 lerin çamurda cok başarılı kısmına hiç katılmıyorum bunu şöyle degiştirebiliriz

(çamurda ehh idara eder) şeklinde
saygılar
Yunus...

reha' Alıntı:
Selamlar
Petlas lastigin ebadini sorabilir miyim?
Bu arada OK144 konusunda ben arkadaslara
Cok katilmiyorum. Nedeni de kullanim amaciniz
Cok onemli. Evet, yukarida yazilanlarin hepsi dogru
(Unutulan bir nokta da cok sert bir lastik
Olmasi).. Ancak, arazide kullanilacak
Ise cok saglam ve camurda cok basarili..
)Ani, asfalt ile isiniz olmuyor ise
Bence cokiyi bir lastik. Bu
Arada Michelin icin 350 tl fazla iyi bir
Fiyat, eminmisiniz o fiyata bulunabildigine?
Iyi gunler dilerim, reha

petlas ın ebadı 9.00 16 reha bey sadece 12 katlı üretimde çok ağır olduğunu düşündüğüm için birde muhteşem bir lastiği tesadüfen bulduğum için petlastan vazgeçtim. michelin e gelince buradaki bayi o/r modelini 350 ytl 6 taksit şeklinde vereceğini söyledi bana. bundan eminim. burada tek yanlışlık belki modeli yanlış anladı diyeceğim ama 7.50 16 ebatta başka michelin yok. ok nın sağlamlığına katılıyorum. hatta biraz fazla sağlam. yerinden kalkmıyor(12 pr). goodyear g90 10 pr çok çok daha hafif ok ya göre. selamlar.

Selamlar,
bilgi icin tesekkur ederim, 9 lastik duz dizelin iflahini keser gibi geliyor bana.. ama denemedigim icin tahmin sadece. Bu arada, petlas'tan vazgecmenize neden olan lastigi sorabilir miyim acaba? G90 iyi de kaca bulunur acep? iyi gunler dilerim, reha

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR