Defender (ilginç) Akü Problemi Ve Çözümü. (bilgi Amaçlı)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dturan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,838

dturan

hayal ettiğin yere git..
Yer
Kocaeli
Web
www.dekalazer.net
Telsiz Çağrı Kodu
TA1IDT
Herkese selamlar. herkesin başına gelebileceği için yazmak istedim.

Geçen hafta azda olsa yağan yağmuru bahane edip boğazköyün aşşağısındaki göle gitmek için defender ıma bindim. her zamanki gibi biraz kızdırma için bekleyip marşa bastım ancak marş motoru 1-2 tur alıp kaldı. sonrasında ki 1-2 denemede bişey olmadı. :( -10c de bile tek marşta çalışan araç çalışmadı.

ilk önce, önceki hafta çamur yüzünden marş motorunun kömürlerinin sıkıntı yaratacağı geldi aklıma. sonra aküyü söküp ölçtüm 7v. tu görünce akünün bittiğini anladım. mecbur akü elde elektrikçinin yolunu tuttum. elektrikçiden emanet akü alıp kendi akümü şarja bıraktım. bağladığım akü ile tek marşta araç çalıştı böylece marş motoru sorusu tamamen kafamdan silinmiş oldu. o gün boğazköy e sonrasında haftasonu kemerburgaza sıkıntısız gittim. ancak dün kendi akümü almak için arabama bindim yine akü boş. :(
başka bir emanet aküyle aracı çalıştırıp elektrikçede aldım soluğu. araçtaki kaçağı tespit etmek için seyyar lamba bağladık ve 3 kişi lamba hangi kabloyu elleyince sönecek diye 2,5 saat uğraştık. tüm ön panel söküldü. anahtarlara, swichlere, rölelere, teyp,telsiz aklımıza gelen her kabloyu kontrol ettik bişey bulamadık. artık dükkan kapanırken garajdan çıkmak için yolcu kapısını kapattım ve lamba söndü :smiley:
Hemen kapı trimini söktük sonradan takılan merkezi kilit motoruna baktık çamur ve su yüzünden sıkışmış takılı kalıp yanmış. kontağa bağlı olmadan direk çalıştığı içinde sürekli akım çekip aküyü bitiren oymuş. onu tespit ettikten sonra merkezi kiliti şimdilik iptal ettik ve sıkıntı çözüldü.

Bunu yazman istedim çünkü elektrikçi olmayan bir yerde herkesin başına gelebilir. ayrıca araziye giren araçlar için "ne kadar az elektronik o kadar az arıza" sözünün doğru olduğunu bir kez daha anladım. Benim gibi aracını haftasonları araziye girmek için kullananlara bir kaç tavsiyem olacak.
1- araç bütün hafta yatacaksa akü şalteri şart.
2- en azından bir kontrol kalemi yada seyyar lamba bulundurmak (12v) arıza tespitini çok kolaylaştırıyor. (kontrol kalemini kendinizde içini söküp led bağlayarak yapabilirsiniz)
3- sonradan takılan her elektrikli yada elektronik alet sorun çıkartmaya açık. (özellikle teknolojiden yoksun Defender lar için) :smiley:

Herkese kazasız günler.
Derya

Etiketler
Ynt: Defender (ilginç) Akü Problemi Ve Çözümü. (bilgi Amaçlı)

Kardeşim Emre'nin arabada gecen haftaki çamurdan sonra dün marş motoru kitledi tık bile demiyor bir iki çekiç darbesinden sonra bastı elektrikci kömürlerin zayıfladığını değişmesi gerektiğini söyledi. Defenderen ne zaman ne yapcagı belli olmuyo hafta sonu yol boyu tekleyerek hareket eden araç araziye cıkınca teklemedi düz yolda teklemeye devam. :smiley:

Bu arada cuma akşamı bekliyoruz seni buraya gelebilcen mi?

http://www.youtube.com/watch?v=AOISpJZmANQ

Deryacığım seni seviyorum :smiley:

Ama ,

Sen elmayı seviyorsun diye elmanında seni sevmesimi lazım....
diyebilirsin :(

bulent kocoglu' Alıntı:
http://www.youtube.com/watch?v=AOISpJZmANQ

Deryacığım seni seviyorum :smiley:

Ama ,

Sen elmayı seviyorsun diye elmanında seni sevmesimi lazım....
diyebilirsin :(
Eksik olma Bülent abi,

Bu esprili yorumların için sana kızmıyoruz biliyorsun :smiley:

Vasfiye teyze "cuk" oturmuş konuya :smiley: ama seviyorum abi Defender'ımı napim. :smiley:

tafa4196' Alıntı:
Kardeşim Emre'nin arabada gecen haftaki çamurdan sonra dün marş motoru kitledi tık bile demiyor bir iki çekiç darbesinden sonra bastı elektrikci kömürlerin zayıfladığını değişmesi gerektiğini söyledi. Defenderen ne zaman ne yapcagı belli olmuyo hafta sonu yol boyu tekleyerek hareket eden araç araziye cıkınca teklemedi düz yolda teklemeye devam. :smiley:

Bu arada cuma akşamı bekliyoruz seni buraya gelebilcen mi?
Tafa imkan varsa her araziden sonra yıkatmak lazım. ama ben şu an otopark yüzünden yıkatamıyorum biliyosun. hatta en son size geldiğimde girdiğimiz yerdeki çamurlar duruyor üstünde. :smiley:
Cuma için kesin birşey diyemiyorum kardeş, ancak cuma akşam 5 de belli olur benim iş :smiley:

Derya merhaba
Öncelikle geçmiş olsun. Araçta yapılan her değişiklik elektronik veya mekanik bazen sorunlara yol açabiliyor. Kimi zaman ustaların dikkatsizliği kimi zaman da parçalardan dolayı olabiliyor.
Bizim jimny'lerde de aşırı ve sulu çamurlarda şarj dinamosunun kömürleri etkilenip şarjı kesebiliyor. Çözüm olarak altına bir parça saç veya aleminyumdan bir parça yapılıyor. Defender'ların marş motoru yerini bilmiyorum müsait midir değil midir ama belki sizin araçlarada böyle birşey yapılabilir, belkide yapmışınızdır. Ben yinede benim araçtaki parçanın fotoğrafını koyuyorum.

Selamlar
Mesud

Image

Image

fbmy' Alıntı:
Derya merhaba
Öncelikle geçmiş olsun. Araçta yapılan her değişiklik elektronik veya mekanik bazen sorunlara yol açabiliyor. Kimi zaman ustaların dikkatsizliği kimi zaman da parçalardan dolayı olabiliyor.
Bizim jimny'lerde de aşırı ve sulu çamurlarda şarj dinamosunun kömürleri etkilenip şarjı kesebiliyor. Çözüm olarak altına bir parça saç veya aleminyumdan bir parça yapılıyor. Defender'ların marş motoru yerini bilmiyorum müsait midir değil midir ama belki sizin araçlarada böyle birşey yapılabilir, belkide yapmışınızdır. Ben yinede benim araçtaki parçanın fotoğrafını koyuyorum.

Selamlar
Mesud
Mesud selam.
muhafaza yaptırmak iyi fikir saol. Defender da aynı yerde şarj dinamosu olması lazım. ama tam emin değilim bakmam gerek. motor muhafaza sacı takılı değil benim, o nu taktırsam o bile biraz fayda sağlayacak aslında. :smiley:

Defender sarj dinamosu (eger surekli camura giriyorsaniz) en sık ariza cikaran parcalardan biri. Bir ara yanimda yedek sarj dinamosu ile araziye ciktigimi biliyorum.
Sarj dinamosunu tamamen kapatmaniz mumkun degil cunku sogumasi icin hava almasi gerekiyor. Ama alt tarafin sac bir plaka ile asagidan sicrama ile gelecek camuru bir miktar kesebilirsiniz.

Benim tavsiyem arabanin motor bolmesinin altini (bikini olarak da adlandirilan uygulama) cok kalin musamba ile kapatmaniz. Sasi uzerinden yapiyorsunuz bunu ve motor bolmesine camur sicramasini cok cok onemli olcude engelliyor. Bu sayede sadece sarj dinamosu degil ariza cikarma konusunda mimli olan mars motorunu da bir miktar koruyorsunuz.
Tabii camurlu su gecisi yaparsaniz ona yapacak pek birsey yok. Ancak bu durumda dahi, sarj dinamosuna su gelebilmesi icin ya gercekten cok derin sudan gecmeniz gerekli (sarj dinamosunun yeri Defenderda motora gore degismekle birlikte genelde kaputa yakin bir yukseklikte olur) yada su gecisi yaparken faniniz calisiyorsa (yani termik devreye girip pervaneyi donduruyorsa) fana kadar ulasan su oldugunda fan bu suyu tum motor bolmesine fiskirtir. Bunu onlemek icin mekanik fani degistirip elektirkli fana gecmeniz gerekir ve kabin icine fani istediginiz zaman durdurabileceginiz bir duzenek yapmaniz gerekir. Elektrikli fana gecmek icin de sarj dinamonusu daha buyuk bir modelle degistirmeniz gerekir.

Bu arada bikini uygulamasini yaparken motor sogutma sisteminizin (elektrikli fan yada mekanik fan ve radyator) duzgun isledigine emin olmanizda fayda var. Arabanin altini kapattiginizda motorun dogal yollarla sogumasini zorlastiriyorsunuz. Sogutma sisteminin daha fazla calismasi gerekiyor. Araciniz hararet yapacak anlamina gelmiyor bu. Tum sistemler duzgun calisiyor ise, sorun yok.

aynı sıkıntı mevcut bende de son 2 çamurlu gezi sonrası

merkezi kilidi söyledim ben de senin yazın üzerine abi

inşallah hallolur:smiley:

Merhabalar, benim de bu merkezi kilit ile ilgili sıkıntım yıkamacıda başıma geldi. Adam arabayı yıkarken birden kapılar kilitlendi ve kilit motorlarından biri takılı kaldı. Uğultu sesi içinde kapıya zorladım fakat açılacak gibi değil. İçeriye de girilmiyor. Sonra bagaj kapısının açık olduğunu farkettim ve içeri girip kablosunu kestim.. Bu yüzden merkezi kilide karşıyım :D

Ben Alman malı kilitle değiştirdim. şuan bir sıkıntı yok gibi. uzakdoğu markalara göre tek farkı tüm tesisat kabloları ve motor bağlantıları vakumlu muafazalı.
Ama elektrikçinin beceremediği tek konu akü şalterini kapattığımda sistemin çalışmaması :smiley: direk aküye bağlarsak sıkıntı çıktığında yine aküyü bitirir düşüncesi de var tabi :smiley:
Direk aküden bağlayıp araya zaman rölesi koydurmayı düşünüyorum, kapı kilitlendikten sonra 5 sn. Daha akım çekerse röle akımı kesecek şekilde.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Derya bey bu sizin elektrikçiniz nerde acaba bilgi almam mümkünmü?

göktu' Alıntı:
aynı sıkıntı mevcut bende de son 2 çamurlu gezi sonrası

merkezi kilidi söyledim ben de senin yazın üzerine abi

inşallah hallolur:smiley:
Göktuğ,
ben bir ara komple iptal etmeyi düşündüm ama benim çocuklar olduğu için bana çok zor oldu. haftasonu kampa pikniğe giderken bile kucakta çocuk kapı aç içeri gir öteki kapıyı aç zor geldi doğrusu :smiley: mecbur tekrar merkezi taktırdım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR