Defender Out Cruiser In . Yeni Araç Toyota Land Cruiser Fj60.

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan onat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,873

onat

Toyota Land Cruiser FJ60
Mesajlar
394
Tepkime Puanı
24
Yer
Bursa
Selam herkese. 9 Senedir Defender kullanıcısıyım fakat bazı sebeplerden artık yeter dedim ve bu gün itibari ile bir FJ60 sahibi oldum. Aracım 1984 model 2f 4.2 benzinli motora sahip. 5 ileri şanzıman klima ve otomatik cam mevcut. 1 hafta içinde lastikler 35e çıkacak, ondan sonraki değişiklikler sırası ile hidrolik direksiyon, önleri diske çevirme ve SOA işlemi. Bu işlemler içinde ayrıca konu açıp bilgi rica edebilirim sizlerden. Hatta SOA ile ilgili bir konu vardı ama uzun yıllar geçmiş açılalı o yüzden hortlatmıyım dedim :smiley:
76769664_10157740136404776_6283378532315824128_o.jpg
79273284_10157784635779776_7189627987665354752_o.jpg
82944128_10157929331509776_8848737497211994112_o.jpg
FB_IMG_1593024308254.jpg
FB_IMG_1593024535667.jpg
 

Etiketler
bence harika bir araç ancak ikinci elde istenen fiyatlar fantastik.
 

Defender dan neden vazgeçtiğiniz de benim ilgimi çekti. Eski stock bir Vx100 kullanıcısı, şimdilerde Def 90 kullanıcısı olarak, isterseniz özelden isterseniz buradan yanıtlarsanız memnun olurum.
Bu arada aracınız hayırlı olsun, iyi günlerde keyifle kullanınız.

Selamlar, saygılar

Burak


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 

Defender bizim zamanlarımızda sadece aşığının bindiği gezginin overland sevdalısının kullandığı bir araçtı. 10bin tl v8 110 alırdık. Fakat şuan ayna gibi kaporta boyalar yapılıp mekanın önüne çekilen, sahibine kampa gidelim dediğinde ay içime böcek kaçar ben gelmem kampa diyen bir kitlenin bindiği, 92modeline utanmadan 600bin tl yazılan bir araç haline geldi. Ben aracım ile 16ülke gezdim 9 sene bindim ve hiçbir zaman Defender en iyi arazi aracı en kabiliyetli yada en sağlam falan demedim. Tamamen temsil ettiği kültür için sevip bindim. Fakat şuan o kültür kalmamış durumda. O yüzden Land Cruiser ın en doğru karar olduğuna karar vererek geçiş yaptım işin özeti budur :smiley:
 

Defender 1 TL olsa almam da bu başka bir tartışma fakat ,helezonlu araçtan inip de makaslı at arabasına da binmem lastik boyutlari da aracın gayet ideal 35 lastik falan neye gerek bitti o 35 lastik 5 inc 10 inc liftler flanslar yukseltmeler 35 ince para harcayacaginiza benim tavsiyem helezona donmeniz daha fazla kazanim elde edersiniz selamlar

ASUS_Z010D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 Sayın Orgasmatron
Neden bu kadar kesin çizgiler ile yargıladınız Defender I bilemiyorum.
Bu zamana kadar Amerikan araçları, Toyota LC olmak üzere bir çok araç kullandım. Hepsinin kendine göre keyifli ve zor yanları vardı. Defender ımdan şu aşamada son derece memnunum. Benim tüm ihtiyaçlarıma cevap verebiliyor. Evet şehirde kullanıyor musunuz derseniz, pek keyifli olmuyor ama mecbur kalırsam kullanırım.
Bu aracımı da bir gün değiştirmeye karar verirsem, o günün koşullarına göre tekrar değerlendiririm ama bu kadar keskin çizgiler çizmem herhalde.


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 

Defender 1 TL olsa almam da bu başka bir tartışma fakat ,helezonlu araçtan inip de makaslı at arabasına da binmem lastik boyutlari da aracın gayet ideal 35 lastik falan neye gerek bitti o 35 lastik 5 inc 10 inc liftler flanslar yukseltmeler 35 ince para harcayacaginiza benim tavsiyem helezona donmeniz daha fazla kazanim elde edersiniz selamlar

ASUS_Z010D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Huzur ile marşa basıp dağ bayır kaybolamadıktan sonra 4 tane helezonu napayım ki? Bırakın at arabasını sadece atı tercih ederim 4 helezonum olupta tedirgin mutsuz olmaktansa. Bu güne kadar 2 adet 87 model benzinli 110 , 1adet 86 model 3.9 v8 110 , 1 adet 87model 200tdi şahsıma ait Defender ım oldu. Bunlar haricinde ailemde 1 adet 98 model 110 300tdi , bir adet 89 model 110 300tdi araç var hali hazırda. Bunların hepsi ile binlerce km yol yaptım buna 16 ülke gezmek dahil. Bunlara ek dostlarımda çevremde bd30 , td5 makineleri olan araçlarda kullandım. Fakat şu 2 haftadır Toyotanın bana verdiği güveni sağlamlık hissini hiçbirinden alamadım. Bütçem olsaydı ön arka kilitli helezonlu vx80 alırdım ama elimdeki bütçe ile 60 a geçebildim şimdilik. Ve diyorum ki 60 bile bana böyle hissettirdiyse defender alsın o helezonlarını bitarafına soksun :smiley:) Buarada lastikler bitikti zaten değişmesi gerekiyordu keyfi almadım yani lastikleri. 33 ile 35 in fiyatı aynıyken neden gidip 33 alayım ki? Zaten makaslar komple elden geçecek kavis verilip kat alınacak küpeler değişecek amortisörler değişecek. Hali hazırda bunlar yapılacakken e aracımda 35i güvenle kaldırabiliyorken 33 almak çok saçma.
 
Son düzenleme:


Yakışmış, güle güle kullanın


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 
Merhaba arkadaşlar şimdiye kadar çoktan Defender yada LC almam gerekirken malum konulardan ötürü hala aracımı alamadım. Defender için kimisi stü kapalı traktör diyor, konfor yok, uzun yola gelmez Avrupaya gitmez diyor fakat LAnd Cruiser ise piyasada yeterli araç yok herkes OGM çıkması araçlara fiyatlar istiyor, beni bu konuta aydınlatırsanız sevinirim. Konfor ve aile odaklı, toprak yollara da girebilen, Avrupaya gidebilecek bir araç arıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. 250 bütçem var, hangi aracın yedek parçası bol, hangisi beni yazları İtalya Fransaya kadar götürür getirir?
 

Hocam,
Kabul görürseniz sadece kendime ait görüşlerimi size ileteyim. Bu görüşlerimin bazını oluşturan araçlarım ise, 1991 Model Defender 90 300 Tdi ve 2003 Model Land Cruiser Vx 100 dür.

Öncelikle yorumlarımı yaparken, sizin beklentilerinizi baz alacağımı bilmenizi isterim, yani, aile odaklı, konforlu ve toprak yollarda gidebilen. Bu noktada bütçe konusunda yorum yapamayacağım, bilmenizi rica ederim.

Değerlendirme kriterlerime başlamadan önce, toprak yollardan kastınızın, orman içi yollar veya köy, yayla yolları olabileceğini düşünüyorum. Aşırı çamurlu, aracı yarıya kadar batırabileceğiniz yollar olmayacağını kabul ediyorum.

Bu bakış açısı ve sizin beklenti kriterleriniz doğrultusunda bana göre en uygun araç LC olacaktır.
Konfor ve uzun yol kabiliyeti olarak Defender ile kıyas kabul etmeyecektir. Tabii bu arada LC'nin hangi modelinden bahsettiğimizi de açıklamakta fayda var. Benim bildiğim ve kullanma şansına sahip olduğum Vx100 ve Vx80 modelleri bu kriter için uygundur. Vx 100 üm stock tabir edilen, fabrikadan çıktığı gibi hiç bir şekilde modifiye edilmeden kullandığım bir araçtı. Beni hiç bir zaman ne asfalt yolda ne de toprak yolda bırakmadı. Benzer şekilde altında uygun lastik olduğu zamanda da karda ve 40-50 cm çamurda da kalmadım, yoluma devam ettim. Bir gün içinde 900 km ye yakın dolu bagaj ile yol yapıp, ailemin hiç yorulmadığını da yazmam doğru olacaktır. Vx 80 bir arkadaşımın aracı idi, Vx 100 kadar konforlu ve rahat değildi, zira modifiy eedilmiş, yükseltme kiti takılmış, off set jantları ile kullanımı daha yorucu bir araçtı ancak o da başarılı olarak kabul edebilirim.

Gelelim, Defender'a. Araç 90 inch olması nedeni ile off road kabiliyeti son derece yüksek, avatarda görünen araçtı. Asfaltta kullanımı son derece yorucu, rahatsız ve hız becerisi düşük bir makina idi. Yapılış ve kullanım amacını da düşünerek, bunların normal olduğunu bilmenizi isterim. Düzgün lastik seçimi ile, sizi asfaltta rahat ettirebilir ama motor gürültüsü, süspansiyon koşulları gibi değerleri dikkate almanız durumunda, benim görüşüm günde 400 km den fazla yol alamazsınız. Ben ailemler bu aracı kullanarak Ankara-Kocaeli yaptım, eşim ve oğlum bir daha bu araç ile uzun yol yapmamamız konusunda bana nota verdiler:smiley:

Sonuç, bu seçim aslında sizin tamamen keyfinize ve ne beklediğinize bağlı olarak görecelidir.

Yedek parça konusuna bakarsanız, Defender için Otokar kaynaklı yedek parça bulma şansınız çok ve LC'ye göre ekonomiktir. LC'nin yedek parçaları Türkiye'de oldukça pahalı ve temini bazı ürünlerde sorunludur. Bu nedenle kendinize ait stok bulundurmanızda yarar vardır, sonuçta bir miktarda stok maliyeti işin içine girer. Ben zamanında bu işlemi DUbai'den parça getirterek çözüyordum, halen aynı sistem çalışır mı bilemem.

Umarım aklınızı daha da çok karıştırmamışımdır. Ancak bildiğim kadarı ile kendinize ayırmış olduğunuz bütçe seviyesinde bu dönemde sorunsuz araç bulabilmeniz büyük şans.

Selamlar, saygılar...

Burak
 

@barbecue Çok güzel ve açıklayıcı yazmışsınız beyefendi, teşekkürler. Ben BJ60, HJ60 arıyorum, BJ60 ların tamamı kurum çıkması, temiz araçlar genelde birileri hep almış ve kullanıp , çamura batırıp yükseltip satmaya çalışıyorlar, hepsi de çamura girmedi diyor , tabi inanmıyorum. Ben söylediğim gibi, toprak yola girsin yeter, dahasını istemiyorum, aşırı yükseltme, kalın lastikler de düşünmüyorum, beni bir çok yere götürsün yeterli. VX serisi maalesef benim bütçemi çok çok aşıyor. Bir çok tamiratı kendim yapabilen birisiyim. Tabi ağır tamiratlar uzman gerektirir, fakat en önemlisi araç bulmak, yedek parça sorun değil Avrupa’dan getirtirim tabi Avrupa’da çoksa , genelde Avustralya, Dubai diyorlar. O zaman Land Cruiser araştırmalarıma devam ediyor etmek benim için en mantıklısı olacak. Teşekkürler.
 

LC BJ60 için yurtdışı hangi alışveriş siteleri var? Sorunsuz geliyor mu? Mesela Landrover için İngiltere'den bir sürü web sitesi üzerinden her çeşit parçayı getirebiliyordun. Japonya'da böyle mi?
 

Birde Defender ve BJ60'ın debriyaj pedalı sertliğini karşılaştırırsak hangisi daha konforlu? Defender kullanmıştım çok aşırı sertti. Sıkışık trafikte ayağınız gereksiz yoruluyor.
 Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,810
Mesajlar
1,509,853
Kayıtlı Üye Sayımız
171,436
Kaydolan Son Üyemiz
anadolupardus

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Geri
Üst