Defender Toplama Planı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Harmanov Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 49
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,449

Harmanov

Ana Kamp
Merhabalar. Foruma yeni katıldım. Emre / Samsun

Ustalık bilgim ve ustalık yapacak yerim olmadığı için satın alarak bu aracı toplamak istiyorum ancak şöyle yapacağım;

İlk olarak 17.000 - 21.000 TL arası kapalı kasa 110 defender alacağım. Boya ve yürürünü 6000 tl'ye yaptırabileceğimi düşünüyorum. Üstüne kahn makyaj seti takacağım. bu da 1000 TL tutuyor yeni fiyat aldım.

Cnc makinesinden istediğim şeyi kesip biçebilir ve çıkarabilirim. Böyle bir avantajım var.

Sizce yanlış bir yol mu izliyorum? Teşekkürler.

Etiketler
BEnim sahsi olarak izleyecegim plan:
1-Oncelikle motor rektefiye icin, sansimanlar bakim inecek,
2-Bu sirada kaporta ve boya isleri
3- Koltuk doseme vs sokulup kaplamaya gidecek ( ya da degisecek)
4- Boyadan hemen sonar Arac ve motor kismi bosalmisken, isi ve ses yalitimi yapilacak (bituself + kaucuk malzeme) (kapi icleri ve kaput alti, yansiti yuzeyli yapiskanli isi yalitim malzemesi)
5-Elektrik aksami degisecek.Aksesuarlara gore yeni kablolama yapilacak
6-Alt takim da gerekli duzenleme ve bakimlar yapilacak
7-Sonra Sokulen hersey tekrar takilacak.
8-daha sonar keyfe keder ve ihtiyaclar dahilinde aksesuar eklemeleri yapilacak.

Benim planim bu sekilde

Boya kaporta ve makyaj işi en son işiniz olsun. Motor yürür şanzıman elektrik aksamı vs halledildikten sonra kaportaydı makyajdı döşemeydi işine girin bence. Ek olarak evdeki hesap çarşıya hiç bir zaman uymayacak bilginiz olsun.

Boya kaporta ve makyaj işi en son işiniz olsun. Motor yürür şanzıman elektrik aksamı vs halledildikten sonra kaportaydı makyajdı döşemeydi işine girin bence. Ek olarak evdeki hesap çarşıya hiç bir zaman uymayacak bilginiz olsun.
Tabi ki motor hasarına göre motor ve yürür fiyatı değişecektir ama 4000 liraya motoru toplatamaz mıyım? -ki motoru dağınık arabayı zaten almam. Dışı kötü olsun motoru iyi olsun kafasıyla gidiyorum şu an.

öncelikle her zaman hesaba katılmayan en pahalı olan parça hep atlanır işin sonunda hesapta çıkar

bu pahalı parça zaman bu işlemde size en maliyetli ürün zaman eğer zaman ayırmada sıkıntınız varsa başlamayın

zamandan sonra zamanı ayarladınız varsayarak

motor yürür aksam şase önceliğiniz olsun yani komple yürür aksam

ardından elektrik sistemi düzgün yapılsın

en son döşeme makyaj gibi kozmetik taraflara geçin

öncelikle her zaman hesaba katılmayan en pahalı olan parça hep atlanır işin sonunda hesapta çıkar

bu pahalı parça zaman bu işlemde size en maliyetli ürün zaman eğer zaman ayırmada sıkıntınız varsa başlamayın

zamandan sonra zamanı ayarladınız varsayarak

motor yürür aksam şase önceliğiniz olsun yani komple yürür aksam

ardından elektrik sistemi düzgün yapılsın

en son döşeme makyaj gibi kozmetik taraflara geçin
30.000 TL'ye binilebilir 1993 dizel 5 kapı bulamaz mıyım? Direk kozmetiğe geçsem diyordum.

beklemek gerek araştırmak gerek

ben daha çok toplanacak makul fiyatlı bir araç alınması taraftarıyım
Her defender isteyen gibi ben de yaklaşık 3 aydır takip ediyorum satış pazarlarını. "Kontağı çevirmeye" hazır düzgün bir defender 45.000 TL'den başlıyor şu an. 30.000 TL'ye alayım 10.000 TL de ben masraf yapayım istiyorum. Teşekkürler yanıt için.

Ayrıca arabalardan da anlamam. Sizin gibi aracı söküp takamam. Toplatmaya kalksam kimse kendi arabası gibi toplamaz. Ben yapayım desem sadece işi öğrenmek 1 yılımı alır.

Eliniz alet edavata yatkınsa yaparsını her türlü basit araçlar.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

toplatmak için yardım alın bulunduğunuz yere yakın defender cı arkadaş vardır onunla yola çıkın

ama arkadaşımın dediği gibi çok basit bir araçtır

toplatmak için yardım alın bulunduğunuz yere yakın defender cı arkadaş vardır onunla yola çıkın

Ne kadar basit olduğunu tahmin ediyorum restorasyonlarını izlemiştim. Yine de bir sürü alet edevat lazım. Vinç lazım abi bildiğin. Motor kaldır indir... Ama anladım buralardan bir defender sahibi bulurum.

Ne kadar basit olduğunu tahmin ediyorum restorasyonlarını izlemiştim. Yine de bir sürü alet edevat lazım. Vinç lazım abi bildiğin. Motor kaldır indir... Ama anladım buralardan bir defender sahibi bulurum.

bunların hepsini kendiniz yapmayın sıralama içinde mekanik yanını işin ehli bir ustaya yaptırın kozmetik tarafını kendiniz yapın

sanki burda sizinle tecrübelerini paylaşan çok kişi evinin altında motor toplamıyor :D çoğumuz ustalardan yardım alıyoruz ama işinin ehli ustalardan

2 kez defender toplamış bir arkadaşıma toplanmış hazır araç mı yoksa muz araç alıp kendim istediğim gibi yaptırtayım diye sorduğumda verdiği cevap gayet net bir şekilde ALMA olmuştu. :smiley: Nasıl yani dedim. Defender alma dedi. :smiley: Ve ben onu dinlemeyerek muz bir araç aldım. Senin gibi 35-40 bin TL'ye toplarım diye düşünüyordum. Şu ana kadar toplam harcadağım rakam araç bedeli dahil 50000 Tl yi buldu. Araç şu anda kaporta, boya ve mekanik işleri yapılıyor. Umarım istediğim gibi olur ama günler geçtikçe umudum azalıyor. :( Velhasıl zor iş. Benim sana tavsiyem ALMA :smiley:. Ama olurda alırsanız;
Alüminyum kaporta özellikle beklentinizle de alakalı olarak sizin için kabus olabilir. O yüzden hafife almayın. Motoru şanzumanı komple değiştirebilirsiniz ama kaportayı değiştiremezsiniz. Ve size tavsiyem aracı almadan önce imakanınız var ise aracın fotoğraflarını çekip mekanik kaporta boya vs. işler için ustalardan fiyat almaya çalışın ve ona göre yola çıkın. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Slmlr...

IMG 20170201 WA0010

20170401 120800

IMG 20170325 WA0007

2 kez defender toplamış bir arkadaşıma toplanmış hazır araç mı yoksa muz araç alıp kendim istediğim gibi yaptırtayım diye sorduğumda verdiği cevap gayet net bir şekilde ALMA olmuştu. :smiley: Nasıl yani dedim. Defender alma dedi. :smiley: Ve ben onu dinlemeyerek muz bir araç aldım. Senin gibi 35-40 bin TL'ye toplarım diye düşünüyordum. Şu ana kadar toplam harcadağım rakam araç bedeli dahil 50000 Tl yi buldu. Araç şu anda kaporta, boya ve mekanik işleri yapılıyor. Umarım istediğim gibi olur ama günler geçtikçe umudum azalıyor. :( Velhasıl zor iş. Benim sana tavsiyem ALMA :smiley:. Ama olurda alırsanız;
Alüminyum kaporta özellikle beklentinizle de alakalı olarak sizin için kabus olabilir. O yüzden hafife almayın. Motoru şanzumanı komple değiştirebilirsiniz ama kaportayı değiştiremezsiniz. Ve size tavsiyem aracı almadan önce imakanınız var ise aracın fotoğraflarını çekip mekanik kaporta boya vs. işler için ustalardan fiyat almaya çalışın ve ona göre yola çıkın. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Slmlr...
Cevap için teşekkürler. Aldığınız aracı ben olsam almazdım mesela. Yüzüne bakmazdım. Hali hazırda yürüyeni düzgün bir araç alıp boyatacağım sadece. Motorun tabi ki eksikleri olacak ama bu sıfırdan toplamak gibi değil. O maliyetin altına kesinlikle girmem zaten. Dediğim gibi elimin altında cnc var ve karbonfiberle de içli dışlıyım. Kafam atarsa tüm kaportayı karbonfiber yaparım.

Piyasayı az çok biliyorum fiyatı dahil 50.000 tl'ye defender "toplamak" çok da pahalı değil bence. Eğer eksiklerini tamamlamak değil de cidden toplatıyorsanız sıfır araca bineceksiniz. Ama ben yürüsün gitsin derdindeyim.

Merhabalar. Foruma yeni katıldım. Emre / Samsun

Ustalık bilgim ve ustalık yapacak yerim olmadığı için satın alarak bu aracı toplamak istiyorum ancak şöyle yapacağım;

İlk olarak 17.000 - 21.000 TL arası kapalı kasa 110 defender alacağım. Boya ve yürürünü 6000 tl'ye yaptırabileceğimi düşünüyorum. Üstüne kahn makyaj seti takacağım. bu da 1000 TL tutuyor yeni fiyat aldım.

Cnc makinesinden istediğim şeyi kesip biçebilir ve çıkarabilirim. Böyle bir avantajım var.

Sizce yanlış bir yol mu izliyorum? Teşekkürler.
Bana kalırsa taşıtınızın iç döşeme ve modifikasyon işlerini kendiniz yaparak maliyeti düşürebilirsiniz. Ben sizin yerinizde olsam sadece motor ve alt düzen bakım/onarım işlemlerini ustaya yaptırırım. Elektrik bilginiz yoksa ise birde elektrik aksamını ustaya gösteririm. Diğer kalan kısımlar ise Youtube aracılığı ile kendinizin yapabileceği kısımlardır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri