Defendere Sulu Webasto Uygulaması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TUĞRUL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,706

TUĞRUL

Yüreğinin götürdüğü yere git gidemezsen 4x4 kullan
Yer
MERSİN-MEZİTLİ
Aracımda ısınma sorunu yaşadığım için çözüm ararken bu aklıma geldi şimdilik bazı denemeler yapacağım şu anda çalışır durumda ve çok güzel ısıtıyor

10653816 738741432859627 2165791074539978646 n

Etiketler
Ynt: Defendere Sulu Webasto Uygulaması

Webasto için önce yer bulmak lazımdı sadece iki seçenek var eski kalorifer yeri ile sağ koltuk altı buna uygun yerlerdi ama mazot kokusu olabilir diye eski kaloriferin yerine monte ettik,şimdilik aracın motor suyuna bağladım kışın motor suyu hiç ısınmıyor belki böyle ısınır :smiley:ama bunu küçük bir su deposuylada değiştirebilirim şimdilik böyle deneyeceğim,araç çalışmasada çok güzel bir ısıtma sağlıyor kışın çadır içine dahi boru vasıtasıyla sıcak hava verebilirim hiç bir tehlikesi yok.

10626488 738741509526286 7723403768861473122 n

Webasto mazot ile çalıştığı için pompa girişinden mazot aldık webastonun eksozunuda spiral boru ile ana eksoz sistemine bağladık,arka koltuğun ortasındaki üfleyiciyede alttan su hortumu çektik ve eski kalorifer su giriş çıkışlarınıda webastoya bağladık.Ayrıntılı fotoları daha sonra atacağım.

Defender için başka ısıtma sistemi uygulayan varsa bilgi paylaşımı yapsak diyorum :smiley:bizim buralar hala sıcak tam deneme yapamadım ama üflemesi çay kaynatacak şeklinde :smiley:

bende bu aralar özellikle kabin için ısıtma türevlerini araştıyorum ancak henüz seçim yapmış ya da uygulamış değilim. Aracımın üstündeki çadırda ısınmak için de 12v battaniye kullanacağız. 2 adet 60*160 battaniyemiz geldi bugün yarın montajını da yaparım diye tahmin ediyorum ancak bizde antalya da olduğumuzdan henüz deneme niyetinde değilim ama bayramda kesin deneriz düşünüyorum.

bizim araçlardaki bence asıl sıkıntı aracın yalıtımının yapılıp yapılmadığı veya yapılırken hangi malzemelerin kullanıldığı. Siz kabin içinde ne tarz bir yalıtım uyguladınız? ya da uyguladınız mı?

Aracımda ki izalasyon aldığımda vardı normal ziftli alüminyum izalasyon malzemesi ile kaplı, ıstma sistemini özellikle kamp yerinde kullanmayı düşünerek yaptım kağıt hortumlar vasıtasıyla çadır içini dahi ısıtabilirim ayrıca motor suyuda sıcak kalacağı için çalıtırmakta kolay olacak düz dizeller biliyorsunuz ki kışın ısınmıyor bu sayede motorda ısınarak verimli çalışacaktır.

Peki kapılar ve veya camlar da özel bir uygulama var mı? Genelde en çok kaçak oralardan oluyor...

Bu arada ben benzinliyim ve kuru tip bakıyorum

Maalesef ilave birşey yok :smiley:hava almayana defender demiyorlarmış :smiley: mazotlu webastoya ufak bir mazot deposu yaparak kullanabilirsiniz sabaha kadar yakacağı en fazla 1-2 lt

ben bir mobil klima900w(9000btu) ve inverter(1500w) aldım birde yedek akü alacağım(sanırım jel akü olacak güneş palenindende şarj etmek için).250amp bir anahtar vasıtasıyla 1 . akü 2. akü geçişii yapabileceğim kabinden ve ana kesici gibide fonksiyonu var. montaj ve çalıştırma işlemi henüz gerçekleşmedi bakalım çalışcakmı :smiley:

TUĞRUL' Alıntı:
Defender için başka ısıtma sistemi uygulayan varsa bilgi paylaşımı yapsak diyorum :smiley:bizim buralar hala sıcak tam deneme yapamadım ama üflemesi çay kaynatacak şeklinde :smiley:
mrdnmz' Alıntı:
bende bu aralar özellikle kabin için ısıtma türevlerini araştıyorum ancak henüz seçim yapmış ya da uygulamış değilim. Aracımın üstündeki çadırda ısınmak için de 12v battaniye kullanacağız. 2 adet 60*160 battaniyemiz geldi bugün yarın montajını da yaparım diye tahmin ediyorum ancak bizde antalya da olduğumuzdan henüz deneme niyetinde değilim ama bayramda kesin deneriz düşünüyorum.

bizim araçlardaki bence asıl sıkıntı aracın yalıtımının yapılıp yapılmadığı veya yapılırken hangi malzemelerin kullanıldığı. Siz kabin içinde ne tarz bir yalıtım uyguladınız? ya da uyguladınız mı?
yukarıdaki sistemi deneyeceğim bakalım sonuç ne olacak ?

güzel bir düşünce ama akü ne kadar dayanır ? birde araçta klima kompresörünü nereye koyacaksınız karavanlarda bile sorun oluyor invertör alırken tam sinüs olanından alın yoksa normal 1500 watt çalıştırmıyabilir

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri