Denizde Telsiz Haberleşmesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan umutkaptan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,859

umutkaptan

Dönen tekerler zaferi müjdeler.
Yer
Kocaeli
Web
www.gonulluitfaiyeci.org
Telsiz Çağrı Kodu
TA2AUP
DENİZDE HABERLEŞME VE TELSİZ OPERATÖRLÜĞÜ

Amatör denizcilikle uğraşan arkadaşlarımızın bilmesi gerekenlerden bazıları.Kısa Mesafe Telsiz Operatörü sınavına hazırlık kitaplarından daha fazla bilgi alınabilir.

Tahditli Deniz Telsizciliği: GMDSS kuralları kapsamında kıyı seyri yapan her deniz taşıtında sabit ve 156-174MHz bandında çalışabilen bir deniz telsizi olmak zorundadır. Bunun dışında yine gemi içi haberleşmede kullanılmak üzere VHF el telsizleri de bulundurulabilir. Bunlar Gemi İstasyonu olarak geçer. Bunların dışında kıyıdan yayın yapan Sahil İstasyonları da bulunmaktadır.

Gemi telsizciliğinde 156-174MHz arası bantlar kullanılır ve G3E sınıfı yayın yapılabilir. Gemi içi sabit telsizin çıkış gücü 25W'tır. Limanda en fazla 1W çıkış gücü kulanılır. Aynı şekilde VHF el telsizleri de 1W çıkış gücü kullanır.

Gemi telsizciliğinde kullanılan freknslara kanal numaraları verilmiş ve bunların kullanım yöntemleri belirlenmiştir. Bazı önemli kanalların ne şekilde kullanıldığı aşağıda açıklanmıştır:
Kanal Frekans(MHz) Kullanım Amacı
16 156.800 Çağrı buluşma, acil durum ve tehlike
06 156.300 Arama kurtarma ve hava taşıtlarıyla haberleşme
15,17 156.750, 156.850 Gemi içi haberleşme, çıkış gücü 1W geçmemek kaydıyla
70 156.525 Acil durum özel çağrı, DSC
9,10,77 156.450, 156.500, 156.875 Balıkçı
72, 73 156.625, 156.675 Yatlar
08 156.400 Sahil güvenlik
67 156.375 Meteoroloji
69 156.475 Tershane, gemi onarım-yapım

156-174MHz bandı 01'den 28'e ve 60'tan 88'e kadar toplam 55 kanaldır. 75 ve 76'ıncı kanallar yoktur, bu kanallar 16. kanala diğer frekanslardan sarkma olmaması için boş bırakılan kanallardır.
Bu kanallardan 20 tanesi simplex, 35 tanesi duplex'tir. Simplex kanallar gemilerarası iletişimde, duplex kanallar ise gemi/kara iletişiminde kullanılır.
Kanal 06, 16 ve hiçbir zaman normal haberleşme için kullanılamaz. Bu kanallarda ilk konuşmalar yapıldıktan sonra ilgili kanala geçilir.

70.kanal DSC için ayrılmıştır görüşme yapılmaz.Acil durum sinyali göndermek için kullanılır.Telsize GPS bağlıysa otomatik mevkii gönderir.

Limandan ayrılan her taşıt VHF telsizini sürekli açık bulundurmak ve yapılacak çağrılara cevap vermek zorundadır. Aygıt eğer başka bir kanalda çalıştırılıyorsa Dual Watch denilen ve hem 16. kanalı hem de bulunduğu kanalı dinleme pozisyonuna getirilmelidir.

Deniz telsizciliğinde kullanılan fonotik alfabe ulusal ve uluslararası olmak üzere iki çeşittir. Aşağıda bu alfabenin kullanılışı verilmiştir:
HARF KODU
(bayrak rengi)
Türkçe kodu / Uluslararası Kodu
Bayrak Simgesi
Açıklama
Türkçe /İngilizce
A
(beyaz/mavi) Aydın / Alfa
Denizde dalgıcım var, ağır yolla geçiniz Diver Down Keep Clear
B
(kırmızı) Burak / Bravo
Tehlikeli yük alıyor, boşaltıyor veya taşıyorum Dangerous Cargo
C
(mavi/beyaz/kırmızı) Cemal / Charlie
Evet (Olumlu) Yes
D
(sarı/lacivert) Deniz / Delta
Benden açık durunuz, zorlukla manevra yapıyorum Keep Clear
E
(lacivert/kırmızı) Engin / Echo
Rotamı sancağa değiştiriyorum Altering Course to Starboard
F
(beyaz üzerine kırmızı) Felenk / Foxtrot
Hareket edemiyorum. Benimle irtibat kurunuz Disabled
G
(sarı/lacivert çizgili) Gabya / Golf
Kılavuz istiyorum, ağlarımı topluyorum. Want a Pilot
H
(beyaz/kırmızı) Halat / Hotel
Gemimde kılavuz var Pilot on Board
I
(sarı üzerine siyah) İstif / India
Rotamı iskeleye alıyorum Altering Course to Port
J
(lacivert/beyaz/lacivert) Jale / Juliet
Yanmaktayım, gemimde tehlikeli yük var, benden neta olunuz.
On Fire Keep Clear
K
(sarı/lacivert) Kalyon / Kilo
Sizinle haberleşmek istiyorum Desire to Communicate
L
(sarı/siyah) Levent / Lima
Geminizi derhal durdurun. Stop İnstandly
M
(lacivert üzerine beyaz X) Merih / Mike
Gemim durdu ve yol yapmıyorum I am Stopped B.U. Yelken- 2* Kitapçığı

N
(beyaz/lacivert dama) Neptün/ November
Hayır (Olumsuz) No
O
(sarı/kırmızı) Oruç / Oscar
Denize adam düştü Man Overboard
P
(lacivert ortasına beyaz) Poyraz / Papa
Limanda: Gemi hareket edecektir.
About to Sail Denizde : Ağlarım bir engele takıldı
Q
(sarı) Sarı / Qubec
Sağlık durumu normal, serbest pratika istiyorum Request Pratique
R
(kırmızı üzerine sarı) Reis / Romeo
S
(beyaz üzerine lacivert) Seydi / Sierra
Makinalarım geri çalışıyor Engines Going Astern
T
(kırmızı/beyaz/lacivert) Turgut / Tango
Benden açık durunuz, trol çekiyorum Keep Clear
U
(kırmızı/beyaz) Umman / Uniform
Tehlikeye gidiyorsunuz Standing into Danger
V
(beyaz üzerine kırmızı X) Vatan / Victor
Yardıma ihtiyacım var Require Assistance
W
(lacivert ortasına beyaz / kırmızı) Çıma / Whisky
Tıbbi yardım isterim Require Medical Assistance
X
(beyaz üstüne lacivert) İkiz / X-ray
Durunuz ve işaretimi bekleyiniz Stop Your Intention
Y
(sarı/kırmızı çapraz) Yılmaz / Yankee
Demir tarıyorum Am Dragging Anchor
Z
(siyah/sarı/lacivert/kırmızı) Zuhal / Zulu
Römorkör istiyorum Require a Tug

Denizde Haberleşme Kuralları: Deniz telsizi haberleşmesinde uygulanması gereken kurallar ve öncelikler söz konusudur. Çağrı Kuralları:
Çağrılan istasyonun adı(En çok 3 kez)
Burası (1 kez)
Çağıran istasyonun adı(En çok 3 kez)
TAMAM veya OVER kelimelerinden biri.
Çağrı kanalları boş yere meşgul edilmemelidir. Bu nedenle önce dinleme yapılmasında fayda vardır. Çağrılar kısa tutulmalıdır. Müsteşarlık tarafından verilmiş İstasyon adı dışında bir adla çağrı yapılmamalıdır.

İletişimde Öncelik Sıraları:
1- Tehlike çağrıları, mesajları ve tehlike trafiği
2- Acelecilik işaretleri
3- Emniyet işaretleri
4- Radyo yön bulucu
5- Arama ve araştırma çalışmalarında uçakların hareket ve seyir güvenlikleriyle ilgili iletişimler
6- Meteroloji ve deniz trafiği iletişimleri
Tehlike Çağrıları: Tehlike işareti MAYDAY kelimesidir. Bu işaret deniz aracının bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu ve acil yardım istediğini gösterir. Olası bir tehlike çağrısı aşağıdaki şekilde yapılır:

-MAYDAY MAYDAY MAYDAY
-BURASI(THIS IS)
-Aracın adı(3 Kez)

daha sonra tehlike mesajı iletilir:

-MAYDAY -THIS IS (Aracın adı) ve (işareti)
-Tehlike yeri
-Tehlike türü
-Kolaylık sağlayacak diğer bilgiler
-İstenen yardım türü

Bu mesajlar belli aralıklarla çağrı kanalıdan yayınlanır. Cevap almak için aralıklara dikkat edilmelidir. Tehlike çağrısını alan en yakındaki deniz istasyonu bunu yanıtlaması ve yardıma gitmesi bir kanuni zorunluluk olduğu gibi aynı zamanda bir denizcilik töresidir.

Acelecilik Çağrıları: Acelecilik işareti PAN PAN kelimesidir. Çağıran istasyon bir deniz aracının veya araçtaki bir kişi hakkında çok önemli bir bilgi mesajı iletmek için kullanır. Örneğin: Denize adam düşmesi, araçta bir yaralının olması veya denizde kazazedelerin görülmesi gibi. Örnek kullanımı:

-PAN PAN PAN PAN PAN PAN
-TÜM İSTASYONLARA(ALL STATIONS) (3 Kez)
-BURASI (THIS IS)
-İstasyonun adı(3 kez)
-TAMAM(OVER)

daha sonra acelecilik mesajı iletilir.

Emniyet Çağrıları: Emniyet işareti SECURITE kelimesidir. Denizde emniyeti ihlal eden durumları diğer istasyonlara haber vermek için kullanılır. Örneğin: Fırtına patlaması, yarı batık gemi varlığı, su üstünde sürüklenen bir cismin bildirilmesi, ışıklı şamandıranın sönmesi vb. Örnek kullanımı:

-SECURITE SECURITE SECURITE
-TÜM İSTASYONLARA(ALL STATIONS) (3 Kez)
-BURASI (THIS IS)
-İstasyonun adı(3 kez)
-Mesajın yayınlanacağı kanal
-TAMAM(OVER)

Amatör yat kaptanlığına merakınız varsa bunların detaylarını öğrenmenizi ve sınava girerek hem yat kaptanlığı hem de tahditli telsiz operatörlüğü belgelerinizi almanızı tavsiye ederim.

antracın web sitesinden yararlanılmıştır.

Etiketler
Ynt: Denizde Telsiz Haberleşmesi

:smiley: bu adımlarım her bırınden ıkı sene once gecmıitim suan telsiz ehliyetıim de var :smiley: paylaşım için çok teşekürler:smiley:

Başka Frekanslara Sarkarak Telsiz haberleşmesini tehlikeye atmak ;

Normalde bu işleri BTK isimli kurumun yapması ve şikayet mercii olarak onun bu tip sorulara cevap vermesi ve bir Şikayet Hattı oluşturulması, hatta bu olaylara mahal veren kurumlara ihtar verilmesi, bu hatanın devamında CEZA yazılması gerekir, fakat bugüne kadar, bu tip BİNDİRME, SARKMA, HARMONİK yaratma, TAŞIMA, KAYDIRMA gibi konulara ciddi bir yaptırım yapılmış bir kurum hakkında hiç bir yazı ve karar bulamadım,

Yani kısacası, BTK kurumlara herhangi bir şekilde yaptırım uygulamıyor, kimse bu konular ile ilgilenmiyor olarak bu konuyu KAMU OYUNA açmaya ve bu konudaki davranış ile bu tip teknik hataların yasal karşılığının ne olacağını BASIN ve GÖRSEL MEDYA yardımı ile araştırmaya başlıyoruz.

Yazının devamı ve fikirleriniz için : Kurumların başka Frekanslara sarkması |Sarkma,Harmonik,Baskı ile Telsiz haberleşmesini tehlikeye sokma,Telsiz Haberleşme Eğitim ve Araştırma,

İlginize Teşekkür ederim.

Merhaba,

KMT belgem var. Özel Jetski ile denize cikis yapiyorum. El telsizi olarak Aselsan Cobra HH500 almak istedim. Kiyi emniyet bu kücük cihazlari almak icin önce sabit cihaz olmasi gerektigi gibi bir bilgi verdi. Bu biraz sacma geldi bana. Zira el telsizlerinin de neticede kendi islemci/kayit numaralari mevcut. Ne dersiniz?

Merhaba,

KMT belgem var. Özel Jetski ile denize cikis yapiyorum. El telsizi olarak Aselsan Cobra HH500 almak istedim. Kiyi emniyet bu kücük cihazlari almak icin önce sabit cihaz olmasi gerektigi gibi bir bilgi verdi. Bu biraz sacma geldi bana. Zira el telsizlerinin de neticede kendi islemci/kayit numaralari mevcut. Ne dersiniz?
Merhaba, Telsizler tekneye sabit cihaz ile kayıt olmak mecburiyetindedir... ama Kıyı emniyetine bilgi verilmesi gerekmeden kullanılan Marine Telsizler vardır, araştırırsanız Aselsan hariç ICOM, MOTOROLA,VERTEX gibi cihazlar arasından seçim yapın,, SAKIN AMATÖRLERDEN Telsiz almayın, çünkü Amatör Telsizler MARİNE sınıfına girmez. sonra Sahil Güvenlik ile akraba olursunuz,

Bu arada KMT niz varsa birde ADB alın, ( yardıma ihtiyacınız olursa DAKSAR a gidip TURGAY bey'e benim adımı söyleyin )

KMT sokakta işe yaramaz, bilginiz olsun, yani Marine El telsizini sokakta kullanamazsınız, onun için ADB sizi Kaptan yapar, iş gereği olur, AGENT olabilirsiniz, ama elbiseniz olmadan KAPTAN olunmaz...ne demek istediğimi anladığınızı umarım. Görüşmek üzere

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR