Desülfatör Kullanan ya da Yapan Var mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 262
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 155,249

theta

Kamp III
Yer
İstanbul
Merhabalar,
uzun süre şarj edilmeden kalan kurşunllu akülerin kapasitesi düşüyor. Akü şarj olmuş görünüyor, kullanırken çabucak bitiyor.
Bunun temel sebebi kurşun plakaların üzerini kaplayan sülfatlanma.
Bu türden aküleri hayata döndürmek için kullanılan "şoklayıcı" devreler ve kimyasallar var.

Hazır satıldığı gibi bazı kendin yap sitelerinde şemalar ve devreler veriliyor. Olumlu tecrübeler varsa yapmaya çalışacağım ben de...

Düşünsenize yatmaktan bozulan akünüzü yeniden çalışır hale getirdiğinizi.

Bunlarla ilgili tecrübesi olan var mı?

Etiketler
Ynt: Desülfatör Kullanan ya da Yapan Var mı?

Sülfatlanma nedeniyle kapasitesi düşen akü nasıl kurtarılıyor?

Bulduklarınızla ilgili olarak burada paylaşırsanız yorum yapabiliriz belki ::smiley:

ilkdefa duydum yurdum insanı böyle bir çalışma başarılı olsa çokdan sanayıler akü tamircisi kaynardı
çalışmalarınızın sonucunu merakla bekliyoruz

Ynt: Desülfatör kullanan ya da yapan var mı?

Ferhat Bey,
konu ile ilgili edindiğim bilgilerin özeti şöyle:
Akü plakalarında şarjsız durumda kalma nedeniyle oluşan kurşun sülfat, elektrolit sıvısının kurşun yüzeyine temasını önlediği için akünün kapasitesini düşürüyor.
Örneğin, 90Ah likbir akü, 9 saat boyunca 10A lik akım verebilir demek teorik olarak; ancak plakaların sülfatlanma miktarına göre bu kapasitesi düşüyor.
Oluşan sülfatı kimyasal yolla ya da elektirkle çözmek mümkün. Amaç, sülfat kristallerini kurşun yüzeyinden ayırıp yeniden elektrolit içerisinde çözünmesini sağlamak.

Kimyasal yol benim bilgi alanımdan uzak.

Elektrikle ise, yine onarılacak aküden aldığı güçle 1khz frekansında yüksek voltajlı darbelerle kurşun yüzeyindeki sülfat tabakasını döken devreler kullanılıyor.
İşlem akü kapasitesine bağlı olarak bir kaç gün ile iki ay arasında sürüyor. Ama devreyi aküye bağlı bırakıyor ve aracı kullanmaya devam ediyorsunuz.
İşin güzel tarafı, yeni akünüze de bağlayıp ömrünü uzatabiliyorsunuz.

İlgili sayfalardan birkaçını da vereyim:
http://home.comcast.net/~ddenhardt201263/desulfator/desulf.htm
http://leadacidbatterydesulfation.yuku.com/
Sn. Korhan Sökmen in türkçe sayfalarında da (http://www.catamaranvega.com/elektro/index.html) var bir örnek. Onu da yaptım (çalıştıramadım, N tipi mosfet kullanıyor, devrenin orijinali Alastair Couper' in ve P tipi mosfet kullanmış)

Korhan Bey in sayfalarındaki diğer devreler de biz karavancılar için çok yararlı.

Yaptığım prototipler çok kısa süre çalışabildi şu ana kadar. Tüm elemanları bulamadığım için muadillerini kullanmaya çalıştım; sanırım sorun burada.
Elektronik bilgisi iyi olan arkadaşlar yardımcı olursa daha kolay çözeriz sanırım.

Denemelerim sürüyor, baktım olmayacak baskı devresini de yaptım onun üzerinde çalışıyorum. Sonuçları paylaşırım...

Serdar

ilginç bir çalışma ama bir o kadar da faydası olacaktır. Umarım başarılı olursunuz ve bizler de bunu kullanma imkanını elde edebiliriz. Size kolay gelsin...

Dün gereken elemanların daha yakın muadillerini bulabildim, devreyi de biraz daha geliştirdim. Deneyeceğim akşam.
IRF9Z34 mosfetini bulamadım yine ama IRF9530 işimi görür sanırım.
Göreceğiz bakalım...

theta' Alıntı:
Dün gereken elemanların daha yakın muadillerini bulabildim, devreyi de biraz daha geliştirdim. Deneyeceğim akşam.
IRF9Z34 mosfetini bulamadım yine ama IRF9530 işimi görür sanırım.
Göreceğiz bakalım...
Bilgiler için teşekkürler.
IRFZ34 yerine IRF9530 kullanamazsınız, çalışmaz. IRFZ34 yerine IRFZ44 daha iyi olur. Bulamazsanız IRF540'da kullanabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Asıl gereken IRF9Z34 (P tipi).

Korhan Bey' in sayfasındaki devre IRFZ34 (N tipi sanırım) kullanıyordu, kolay bulunduğu için o devreyi denedim ama çalıştıramadım.
IRF9Z34 ün muadili olarak IRF9530 u buldum. Biri 18A diğeri 12A sürekli akıma dayanıyor anladığım kadarıyla, diğer özellikleri aynı...

IRF9Z34 yerine IRF9530 çalışır mı sizce?

theta' Alıntı:
Asıl gereken IRF9Z34 (P tipi).

Korhan Bey' in sayfasındaki devre IRFZ34 (N tipi sanırım) kullanıyordu, kolay bulunduğu için o devreyi denedim ama çalıştıramadım.
IRF9Z34 ün muadili olarak IRF9530 u buldum. Biri 18A diğeri 12A sürekli akıma dayanıyor anladığım kadarıyla, diğer özellikleri aynı...
IRF9Z34 yerine IRF9530 çalışır mı sizce?
Tamam şimdi oldu. IRF9Z34 ve IRF9530 P kanal mosfetler. IRF9530 biraz daha yüksek dirence sahip ve akım kapasitesi daha düşük. (18A ve 12A) Bu kadar yüksek akımda kullanmadığınız için sorunsuz kullanabilirsiniz. Ama burada dikkat edilmesi gereken, N kanal yerine P kanal kullanıldığında, bence drain (D) ve source (S) uçlarını yer değiştirmeniz gerekir. O zaman N kanal için yapılan aşağıdaki devreyle aynı sonuç elde edilir.
http://home.comcast.net/~ddenhardt201263/desulfator/n_channel_schem.gif

Bu desülfatörlerin hazırlarından satılmıyormu? Nerden buluruz, oldukça faydalı bir alete benziyor.Konuyu dağıtmış gibi olmayayım ama Korhan beyin yazısını okurken aklıma başka soru geldi. Yaşam aküsü çıkışına sabit olarak dijital bir ampermetre bağlayamazmıyız. Böylece elektrikli aletleri çalıştırdıkça, aküden çekilen toplam amperi görürüz ve harcamamızı ona göre ayarlayabiliriz. Böyle bir ampermetre sisteme ekstra yük getirirmi? Veya yüksek akım çekildiği zaman ampermetre bu yükü üzerinden sürekli olarak geçirebilecek kapasitede olurmu? Ayrıca Korhan bey'in sayfasında ampe-rsaatmetre yi okudum. Akünün aynı kullanımla ne kadar daha gideceğini ölçen bir alet. Bundan da edinebilirsek çok güzel olur.

Yurtdışında satan siteler var, Türkiye ye de birileri getirmiş olabilir, ama ben görmedim.

Örneğin burada bir çok çeşidi var:
http://www.solarblvd.com/index.php?cPath=3_28_215

Devrenin kullanacağınız akünün amperine uygun olması gerekiyor. Bir arkadaşımda var, motosikleti için dışarıdan temin etmiş; en fazla 50Ah lik akülerde kullanabiliyor.

Aküden çektiğiniz akım o an kullandığınız aletlere göre değişeceğinden anlık değeri görmek pratikte pek işinize yaramaz. Bildiğim kadarıyla akü kapasitesinin ne kadar kaldığını sayaç mantığıyla hesaplayan aletler var, ancak görmedim...

Korhan Bey in anlattığı, desulfatörün işe yarayıp yaramadığını görebileceğiniz bir test aleti daha çok.

Bilbo' Alıntı:
Bu desülfatörlerin hazırlarından satılmıyormu? Nerden buluruz, oldukça faydalı bir alete benziyor.Konuyu dağıtmış gibi olmayayım ama Korhan beyin yazısını okurken aklıma başka soru geldi. Yaşam aküsü çıkışına sabit olarak dijital bir ampermetre bağlayamazmıyız. Böylece elektrikli aletleri çalıştırdıkça, aküden çekilen toplam amperi görürüz ve harcamamızı ona göre ayarlayabiliriz. Böyle bir ampermetre sisteme ekstra yük getirirmi? Veya yüksek akım çekildiği zaman ampermetre bu yükü üzerinden sürekli olarak geçirebilecek kapasitede olurmu? Ayrıca Korhan bey'in sayfasında ampe-rsaatmetre yi okudum. Akünün aynı kullanımla ne kadar daha gideceğini ölçen bir alet. Bundan da edinebilirsek çok güzel olur.
İmalatına başlasammı ne yapsam. Ben de merak ettim. :smiley:

Sayfada gördüğünüz ampersaatmetre belli bir yük altında çalışan akünün bitiş süresini belirlemeye yarar. Yani akü voltajı düşünce devreyi kesip saati durduruyor. Yani test amaçlı bir alet.
Amper saati belirlemek çok basit bir olay değil. Hele karavan gibi kısmi şarj ve deşarjlarının sıklıkla yinelendiği bir sistemde. Ama bu konuda da bir çalışma yapabilirim. Birkaç aylık boş zamana ihtiyaç var. Bir zamanlar akü kapasitesi belirleme cihazı yapmıştım. Bir firma için üretmiştim. 4 aküyü şarj edip şarj sonunda bu aküleri deşarj ederken kaç Ah kapasiteye sahip olduğunu belirliyordu. Daha sonraları da NiMH batarya gurubu (büyük bir akü gurubuydu) için kapasite belirleme cihazı yapmıştım. O uygulama karavan sistemi için olana oldukça benziyordu. Yeni bir proje olarak yaparsam sanırım akünün kapasitesinin de bir şekilde programlanması lazım ve bu kapasiteye göre giren ve çıkan akımları sayarak kapasiteyi belirlemek gerekecek. Aküler ne yazık ki verdiğimiz akımın aynısını verememesi ve kapasitesine oranla ne akımda kullanıldığına göre de kapasitesi değişiyor. Bu nedenle doğru bir çalışma yapmak için güzel bir inceleme yapmak lazım.

Şimdilik en kolay ölçüm. Aküden akım çekmeden biraz beklettikten sonra gerilimini ölçüp kapasitesini belirlemek.

Ferhat Hocam, mesleğiniz elektrik-elektronik; ilgi alanlarınızdan birisi karavan, bu durumda konu ile ilgili nelere/hangi ekipmana gereksinim duyulabilir, bunu en iyi bilebileceklerden birisi sizsiniz. Böyle bir çalışma yapabilirseniz, gereksinim duyan ve duyacak olanların ilgisi çok olacaktır sanırım. Konu hakkında pek bilgim yok, umarım hariçten gazel okumamışımdır.. :D

Cavid Sezen

Cavid Hocam, fırsat bulsam şimdilik voltmetre ampermetre göstergesi koyacağım, ama ona bile birkaç gün ayıramadım. Zaten zaman bulursam bu hafta kısa bir geziye çıkabilirim. Kapasite belirleme detaylı bir konu ona gerçekten 2-3 Ay ayırmam lazım . Üstelik de ticari bir konu da değil. Hobi olarak yapmam lazım.
Desülfatör devresi fazla sorun değil devresi hazır olduğu için yapması kolay. Sadece biraz inceleme ve geliştirme gerekebilir.

Dün akşam devreyi sorunsuzca çalıştırabildim.

Nihayet :smiley:

Parçalarda ısınma yok ve osilasyon sesi geliyor.
Elimde biri küçük 3 sorunlu akü var, devrenin performansını bunlar üzerinde deneyeceğim.
Kapasite belirleme için elimde araç buzdolabının aküyü tamamen bitirmemesi için bir arkadaşıma yıllar önce yaptırdığım kesme devresi vardı; 11.4V a gelince bağlantıyı kesiyordu. Onu ve pilli bir masa saati kullanarak akülerin mevcut kapasitesini beliirlerim diye düşünüyorum. Ama önce devreyi bulmam gerek evde :smiley:

Bakalım iyileşme sağlayabilecek mi devre.

theta' Alıntı:
Dün akşam devreyi sorunsuzca çalıştırabildim.

Nihayet :smiley:

Parçalarda ısınma yok ve osilasyon sesi geliyor.
Elimde biri küçük 3 sorunlu akü var, devrenin performansını bunlar üzerinde deneyeceğim.
Kapasite belirleme için elimde araç buzdolabının aküyü tamamen bitirmemesi için bir arkadaşıma yıllar önce yaptırdığım kesme devresi vardı; 11.4V a gelince bağlantıyı kesiyordu. Onu ve pilli bir masa saati kullanarak akülerin mevcut kapasitesini beliirlerim diye düşünüyorum. Ama önce devreyi bulmam gerek evde :smiley:

Bakalım iyileşme sağlayabilecek mi devre.
Merakla test sonuçlarını bekliyoruz. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri