Di̇zel Araç İle Kişin Norveç

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan xmuratalix Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 74
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,099

xmuratalix

seyahat ya resulallah
Ocak ve şubat aylarında kuzey ışıklarını görmek için Rusya üzeri Finlandiya Norveç ve İsveç'e dizel araçla gidilebilir mi? Malum mazot donmaya meyilli bir yakıt. webosto ve Motor çalışması açısından sorun yaşar mıyım?

Etiketler
Orada kış dizeli satilacagi için yakıtta problem olacağını sanmıyorum. Çok sıkısırsaniz benzinliklerde gaz yağı benzeri katkılar satılıyor olabilir.
Yalnız motor yağini uygun seçmelisin. Oradakiler ne kullanıyor öğrenmelisin.
Mutlu akünün soğuğa dayanıklı askeri aküleri var,ondan almalısın ya da gittiğin yerde akünü degistirmelisin.
Antifriz oranını artirmalisin.
Yollar açık mı öğrenmelisin.
Acil durumlar için yardım çağıracak durumda olmalısın.

Orada kış dizeli satilacagi için yakıtta problem olacağını sanmıyorum. Çok sıkısırsaniz benzinliklerde gaz yağı benzeri katkılar satılıyor olabilir.
Yalnız motor yağini uygun seçmelisin. Oradakiler ne kullanıyor öğrenmelisin.
Mutlu akünün soğuğa dayanıklı askeri aküleri var,ondan almalısın ya da gittiğin yerde akünü degistirmelisin.
Antifriz oranını artirmalisin.
Yollar açık mı öğrenmelisin.
Acil durumlar için yardım çağıracak durumda olmalısın.

Cevap için teşekkürler. Bire bir deneyimleyen arkadaşlar varsa onlar yazarsa daha iyi olur düşüncesindeyim.
1.Katkı konusunu araştırdım. değişik markalarda var. Gaz yağı yeni nesil araçlarda filitreden geçemiyor deniyor.
2.Akü konusunu bilmiyorum. Bakacağım.
3.Motor yağı mobil 0w40 kullanıyorum. -30 derece kadar akışkan. Ama daha düşük değer var mı bilmiyorum.
4.Antifriz -56 derece bulabildim ve aracımda var.
4. Yollar genelde açık oluyormuş malum kış memleketleri bizde ki gibi değil. mesela okullarda kar tatili olmuyormuş.:yum:
5.Acil durum için her halde cep telefonu yeterli olacaktır?

Cevap için teşekkürler. Bire bir deneyimleyen arkadaşlar varsa onlar yazarsa daha iyi olur düşüncesindeyim.
1.Katkı konusunu araştırdım. değişik markalarda var. Gaz yağı yeni nesil araçlarda filitreden geçemiyor deniyor.
2.Akü konusunu bilmiyorum. Bakacağım.
3.Motor yağı mobil 0w40 kullanıyorum. -30 derece kadar akışkan. Ama daha düşük değer var mı bilmiyorum.
4.Antifriz -56 derece bulabildim ve aracımda var.
4. Yollar genelde açık oluyormuş malum kış memleketleri bizde ki gibi değil. mesela okullarda kar tatili olmuyormuş.:yum:
5.Acil durum için her halde cep telefonu yeterli olacaktır?
acil durumlar için ya garmin delorme uydu iki yönlü mesajlaşma, uydudan takip ve acil durum bildirim cihazı ya da spot acil durum bildirim ve takip cihazı almalısınız. cep telefonları rusyada beklediğiniz gibi çalışmayabiliyor. oblastlar arasında da roaming yapıyor. uygun tarifeyi daha önceki samara seyahatimde yazmıştım vladikavkazdan hat alın. aracınız hakkında bilgim olmadığından o konuda konuşamıyorum. seyahat boyunca karşılaşacağınız türk tır sürücülerinin ağzından her çıkanı sorgulamadan dinleyin ve dediklerini uygulayın. ben 3 gece stockholmde 3 gece de izlanda da geç saatlere kadar hatta bazen sabaha kadar beklediğim halde kuzey ışıklarını görememiştim, umarım siz görebilirsiniz.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

uyarılarınız ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. araç yabancı değil ssangyong kyron:cool: kuzey ışıklarını görmek şanş işi deniyor. isveç Abisko bu konuda en şanslı yerlerden biri olarak gösteriliyor ön koşul bulutsuz olması orda ki göl üzerinde bulutlar toplanmıyor muş. aynı şansızlığı bende nordkapp da yaşamıştım 2 gün bekledik ama güneşin batar gibi yapıp ufuk da batmadan çizdiği yayı göremeden dönmüştüm

Son düzenleme:

uyarılarınız ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. araç yabancı değil ssangyong kyron:cool: kuzey ışıklarını görmek şanş işi deniyor. isveç Abisko bu konuda en şanslı yerlerden biri olarak gösteriliyor ön koşul bulutsuz olması orda ki göl üzerinde bulutlar toplanmıyor muş. aynı şansızlığı bende nordkapp da yaşamıştım 2 gün bekledik ama güneşin batar gibi yapıp ufuk da batmadan çizdiği yayı göremeden dönmüştüm[/QUOTE]

Son düzenleme:

Araçlarda özellikle soğuk bölgelerde yaşayanlar için antifriz hayati öneme sahiptir. Donan su genleşir dolayısıyla içinde bulunduğu kaba kuvvet uygular. Tamiri binlerce liraya mal olacak radyatörden motor blogu nu çatlatmaya kadar hasar verir. Sanayide ustalar her ne kadar ölçmüş olsalar da kendimiz test edip içimiz daha rahat etsin diyorsak genleşme tankından aldığımız soğutma sıvısını pet şişe yada bardağa koyup evimizdeki derin dondurucuya koyup en az 12 saat beklersek sonucu görebiliriz.
Bende kyronla 15 ocaktan sonra Moskova ve St. Petersburg a gitmeyi düşündüğüm için bir deney yaptım. içine %10 - 25- 50 - 75 - 100 oranlarında antiriz koyduğum bardakları derin dondurucu da -15 - 20 - 22 degerler de beklettim.
%10 ve 25 oranındaki karışımlar -15 ve -20 dondular. diğerleri donmadı.
Petrol ofisinin antffrizinin ambalajında da %60 antifriz %40 su -52 ye kadar korur yazıyor. Kyron kullanım klavuzunda da 50 50 karışım öneriliyor.

Saf antifriz yoğun olduğu için sisteme zarar verebilir.. Ayrıca suyla karıştırılmadığın da sanılanın aksine koruma güçü tam anlamıyla ortaya çıkmıyormuş. Mutlaka suyla karışması gerekiyormuş.
ilk bardak % 10 antifriz %90 su -15 de dondu.
en sonda pet şişedeki %25 antifriz %75 su -15 le -20 arasında dondu
(eşiniz yada annenizden izin almayı unutmayın)
distrust.png

IMG 20191228 WA0011

Son düzenleme:

Güzel bir deney olmuş.Hiç aklıma gelmemişti doğrusu bunu denemek.Ustalar o zımbırtıyla bakıp iyi iyi deyip gönderiyorlar biz de hiç umursamıyorduk.Ben de şimdi araçdan bir bardak antifiriz alıp deneyeceğim bakalım iyimi:smiley:

Güzel bir deney olmuş.Hiç aklıma gelmemişti doğrusu bunu denemek.Ustalar o zımbırtıyla bakıp iyi iyi deyip gönderiyorlar biz de hiç umursamıyorduk.Ben de şimdi araçdan bir bardak antifiriz alıp deneyeceğim bakalım iyimi:smiley:

Deneyecek arkadaşlar evdekileri uyarın özellikle çocuk varsa dikkat!!! renginden dolayı çekici gelebilir. Allah korusun. antifriz zehirlidir. içilirse ölüm veya kalıcı hasar bırakabilir.

Son düzenleme:

seyahat ne oldu ?

17 ocakta evden çıktık 31 ocakta Türkiye ye döndük. Ama kyron 1 şubatta Kayseri de talihsiz bir şekilde arıza yaptı. hafta sonu olması dolayısıyla ancak salı günü teslim alabildim. İki üç gündür de birikmiş işlere ancak bakabildim. ilk fırsatta geziyi yazacagım inşallah.

17 ocakta evden çıktık 31 ocakta Türkiye ye döndük. Ama kyron 1 şubatta Kayseri de talihsiz bir şekilde arıza yaptı. hafta sonu olması dolayısıyla ancak salı günü teslim alabildim. İki üç gündür de birikmiş işlere ancak bakabildim. ilk fırsatta geziyi yazacagım inşallah.
heyecanla bekliyoruz.

17.01.2020 cuma yola çıkıp planladığım muhtemel gidiş rotası. 15 gün süremiz var. Bunun 5 günü gidiş 5 gün orda kalış 5 günde dönüş. Amacımız kuzey ışıkları olduğu için yolda çok oyalanmadan günlük en az 1000 km yol alıp en kısa sürede isveç-Abisko ya ulaşmak. Çünkü kuzey ışıklarını görmeden dönmemek için kalabildiğimiz kadar (en az 5 gece) uzun kalmak istiyoruz.

Gidi rotas

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR