Dijital termometre kalibrasyon (yardım)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BBOYTED Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,382

BBOYTED

MEKANİK DAHİ
Yer
balıkesir ılıca kaplıcaları
Merhaba arkadaşlar bulunduğum yerde bir hurdalık var sürekli eski yeni şeyler geliyor bende 2-3 günde bir horoz gibi içinde eşiniyorum ;D
kayda değer birsürü mağzeme var geçenlerde orjinal bir termometre buldum metal crom kutuda dijital 1 metreye yakın kablosu ve ucundada civa var, çalışmıyordu içini söktüm pil ve yatağı oksitlenmiş temizleyip lehimlerini tazeledim pili taktım ve çalıştı bir düğme ve potansiyelmetre vardı düğme fahrenayt ve santigrat a çeviriyor pot ise kalibrasyon ayarı yapıyormuş tabi kurcaladıkdan sonra anladım ;D başka dijital termometreye göre ayarladım ama farklı sıcaklıklarda aynı değerleri vermiyor.
Gerçek sıcaklık kalibrasyonu için neyi baz almalıyım.

Etiketler
Ynt: Dijital termometre kalibrasyon (yardım)

Merhaba BBOYTED,

Cihazı kalibrasyon yapmak demek; referans değerlerle karşılaştırmak demektir. Senin yapman gereken cihazı farklı bir kaç sıcaklık değerinde karşılaştırma yapıp tüm ölçümlerde aynı değerde kayma var ise ona göre ayar potu ile ayarlama yapmandır. Eğer her ölçümde farklı değer çıkıyorsa termometrenin hurdalıkta olma sebebini bulmuş olursun :smiley:

Serkan bey dün gece baya uğraştım bir sitede kalibrasyon için eriyen buzun 0 derece olduğunu okudum ucunu birkaç buzun arasına koyup biraz bekledikten sonra 0 a ayarladım ve buzdolabının deepfreeze ine koydum buzdolabının kapağında -18 yazıyordu 1 dakika sonrada termometrede -18 i gördüm oda sıcaklığınıda da 23 derece okuyor kombi dede aynı derece olayı çözdüm yani :smiley: yorum için teşekkürler.

Rica ederim. Olayı çözmenize sevindim. İşim gereği bu tür şeyler ilgimi çekiyor. Ayrıca fabrikalarda bile hala kalibrasyon olayını anlamamış o kadar çok insan var ki...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR