Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 152
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 97,348
Ynt: Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

Arif Hüküm' Alıntı:
Ocak 2012 de Yaptığım Doğu Anadolu gezimde karavanımda takılı olan Eberspacher D 2 ısıtı ile ilgili denemeler yaptım.Detayları aşağıda.

-Öncelikle şunu belirteyim, gezi boyunca sorunsuz çalıştı. Bunun içinde 2600 mt. ler ve – 20 lere varan dereceler var. Üretim yılına bağlı olarak aralarında fark var mı bilmiyorum. Kasım 2011 de Adapazarı’nda taktırdım.
-İlk denememi Tendürek’i geçerken yaptım. Yoldaydım, Muradiye’de yaklaşık 1700 mt. Rakımda – 15 derecede saat 16.00 gibi Eber’i çalıştırdım. Yol almaya devam ettim.17.00 gibi Tendürek geçidinden 2650 mt. -20 derecede geçtim. Saat 17.30 gibi Doğubayazıt’tan 1600 mt. -12 derecede geçtik. 18.30 de Iğdır’a 900 mt. + 3 derecede vardık. Bu yol boyunca ara ara durarak Eber’i çalışıp çalışmadığını kontrol ettim. İki buçuk saat kesintisiz çalıştı.
-İkinci denememi Ardahan’dan Şavşat’a giderken yaptım. Çam geçidinde saat 12.30 2470 mt. -10 derecede çalıştırdım. Yusufeli’ne 600 mt. + 5 derecede saat 17.00 de varıncaya kadar aralıksız çalıştı. Palandökende 2200 mt. -10 derecede, Sivas’ta 1300 mt. Sabah -17 derece idi, gece -20 yi bulmuştur gece boyunca aralıksız çalıştı.
- Levent hocamın uyarısı ile Roadhopper ın altında olan yakıt otomatiği ve borularını alelacele koruma altına aldım. Sıkıntı yaşamadım. Sağ ol hocam.
Arif hocam sizi karavanda bırakıp gitmek hele hele sivasta ve soğuk hat safada iken bana zor geldi ama ısıtıcının iyi çalışması ve rahatca sabahlamanızı okumak sevindirdi sıcak havalardada görüşmek dileklerimle sevgiler saygılar :smiley:

Etiketler

DEMİRAL' Alıntı:
Arif hocam sizi karavanda bırakıp gitmek hele hele sivasta ve soğuk hat safada iken bana zor geldi ama ısıtıcının iyi çalışması ve rahatca sabahlamanızı okumak sevindirdi sıcak havalardada görüşmek dileklerimle sevgiler saygılar :smiley:
Bir sıkıntım olsaydı yardım isterdim Hüseyin abi.İlgine, hassasiyetine tekrar teşekkürler. Görüşmek üzere, selamlar.

Ynt: Dikkat !!! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu !

orsaalabanda' Alıntı:
Karavan camiasında yeni bir rekora imza atmışım demek ki. :D Aslında 2000 m. ve üzerinde kalmayı planladığım çok güzel yerler vardı Uludağ'da ama en az 500 kayme daha bayılmazsam hayal olarak kalacak bu gidişle... :(

Türk işi bir çözüm bulunamaz mı acaba bu işe? Çalışma prensibi belli. Sağlam bir usta bir şeyler uyduramaz mı? Ama alçaklara inildiğinde sorun yaratmaması için ayarlanabilir bir şeyler olmalı.

[attachment=1]

High altitude pump

In order to best satisfy the Eberspächer heaters users, the fuel heaters are designed to operate at an altitude up to 1,500 m (4,900 ft). They can operate off and on beyond this altitude (to pass a mountain pass for instance), but not for extended periods of time. The air rarefaction indeed modifies the combustion equilibrium.

Lately, it is possible to operate at altitudes beyond 1,500 m (4,900 ft) by installing a 2nd pump preset for the altitude [up to 2,500 m (8,200 ft)] in parallel. The pump selection is made via a 2-position switch: low/high altitude.

This option is open in particular for the motor-home and off road 4x4 applications. If you choose a Hydronic 4 or 5 heater, and you plan to drive in high altitudes, it is preferable that you choose the “WS” versions rather than the “WSC” ones. In fact, the installation of the kit will be easier. For the water heaters Hydronic D4WSC, D5WSC and D5WS 12V, a kit ref . 240244000000 is available.

When ordering the pump, indicate the usual reference and add "preset for altitude". For the D1LCC 12V and D3LCC 12V air heaters, there is a kit, ref. 240221000000.
For the D2 12V and D4 12V air heaters, there is a kit, ref. 240222000000.
These kits include the pump preset for high altitudes, the electric circuit connection fittings, the fuel and the installation manual.
hocam bu resimde görülen parc bizim tırlarda kullandıgımız vebastoların ısıtıcıların mazot pompası kamyon elektrikcilerine bir danısın bakalım onlar ne dıyecek benim kullandıgım eski tırın webasto beyni yoktu ateslemeyı mekanik yapılmıstı yani elle kumanda ediliyordu ve calısıyordu tavsiyem elektrikcilere bi danısın

Acaba Trumatic 3002 ile rakim denemeleri yapan var mi?
Ayrica LPG tanki disarda olursa acaba sifirin altinda kaca kadar dayanir?

must' Alıntı:
Acaba Trumatic 3002 ile rakim denemeleri yapan var mi?
Ayrica LPG tanki disarda olursa acaba sifirin altinda kaca kadar dayanir?
Bendeki de E2400 herhangi bir yükseklik sorunu yaşamadım.
LPG tankında durum biraz karışık. LPG tankında Bütan ve Propan karışımı bulunuyor. Bütan 0 derecenin altında devre dışı kalır Propanın ise -42 dereceye kadar yolu var. Tankınızda gazınız azaldıysa, 0 derecenin altında sorun yaşayabilirsiniz. Kışın propan kullanımı daha fazla önem taşıyor.

http://tr.wikipedia.org/wiki/B%C3%BCtan
http://tr.wikipedia.org/wiki/Propan
http://www.kongaz.com.tr/LPG-Hakkinda.aspx
http://www.ergaz.com.tr/Urunler-LPG-Hakkinda.php

bizde bu sorun olmaz 2200 metreye kadar test edildi.Yukarısnı bilmem:smiley:

http://www.youtube.com/watch?v=8kgOIM5CAaU

www.dai.com.tr
info@dai.com.tr

Gezen bilir

Onemli olan calisma suresi. Kac saat calisti acaba 2200 metrede? Yuksek rakimda Oksijen azaldigi icin yanmanin kotulesmesi fiziksel bir olay. Siz acaba azalan oksijeni nasil artiriyorsunuz?

Erciyes Dağının doğu kesiminde Tekir Yaylası Mevkisinde (2200 m)Kayseri Şehir Merkezi'ne 25 km.Bir haftalık konaklama süresince çalıştırıldı.Sorun yaşanmadı.İyi günler diliyoruz.

Ynt: Dikkat !!! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu !

5 litrelik bir oksijen tupunu karavan icine koyarsaniz ve bundan bir serum hortumuyla isiticinin hava aldigi yere oksijen verirseniz ,yakitin yanmama sorununu cok ucuza cozmus olursunuz.Ancak oksijen tupunu doldurmaniz gerekir ki neredeyse tum sanayilerde dolduruyorlar. Tupu de medikalciden temin edebilirsiniz.

Karavan camiasında yeni bir rekora imza atmışım demek ki. :D Aslında 2000 m. ve üzerinde kalmayı planladığım çok güzel yerler vardı Uludağ'da ama en az 500 kayme daha bayılmazsam hayal olarak kalacak bu gidişle... :(

Türk işi bir çözüm bulunamaz mı acaba bu işe? Çalışma prensibi belli. Sağlam bir usta bir şeyler uyduramaz mı? Ama alçaklara inildiğinde sorun yaratmaması için ayarlanabilir bir şeyler olmalı.

[attachment=1]

High altitude pump

In order to best satisfy the Eberspächer heaters users, the fuel heaters are designed to operate at an altitude up to 1,500 m (4,900 ft). They can operate off and on beyond this altitude (to pass a mountain pass for instance), but not for extended periods of time. The air rarefaction indeed modifies the combustion equilibrium.

Lately, it is possible to operate at altitudes beyond 1,500 m (4,900 ft) by installing a 2nd pump preset for the altitude [up to 2,500 m (8,200 ft)] in parallel. The pump selection is made via a 2-position switch: low/high altitude.

This option is open in particular for the motor-home and off road 4x4 applications. If you choose a Hydronic 4 or 5 heater, and you plan to drive in high altitudes, it is preferable that you choose the “WS” versions rather than the “WSC” ones. In fact, the installation of the kit will be easier. For the water heaters Hydronic D4WSC, D5WSC and D5WS 12V, a kit ref . 240244000000 is available.

When ordering the pump, indicate the usual reference and add "preset for altitude". For the D1LCC 12V and D3LCC 12V air heaters, there is a kit, ref. 240221000000.
For the D2 12V and D4 12V air heaters, there is a kit, ref. 240222000000.
These kits include the pump preset for high altitudes, the electric circuit connection fittings, the fuel and the installation manual.

Dün akşam d2 taktırdım aracıma. transporter t5. sabah saat 7.30 da çalıştırdım ekranında sıcaklık -5 dereceydi bir saat sonra gittiğimde içerisi +18 derece olmuştu. bu arada Kars merkezde oturuyorum ve rakım ortalama 1750. sesi rahatsız edici değil ama pompa can sıkıcı. bu çıt çıt sesi fena bunu nasıl azaltabiliriz.?

Dün akşam d2 taktırdım aracıma. transporter t5. sabah saat 7.30 da çalıştırdım ekranında sıcaklık -5 dereceydi bir saat sonra gittiğimde içerisi +18 derece olmuştu. bu arada Kars merkezde oturuyorum ve rakım ortalama 1750. sesi rahatsız edici değil ama pompa can sıkıcı. bu çıt çıt sesi fena bunu nasıl azaltabiliriz.?
Etrafına sünger sarmayı deneyebilirsiniz.

elyaf, baloncuk naylon bant en üstünede sünger sarıp kaportanın boşluğuna yerleştirdim. biraz azaldı.

elyaf, baloncuk naylon bant en üstünede sünger sarıp kaportanın boşluğuna yerleştirdim. biraz azaldı.

Pompa çok ısındığı için tercih edilen bir yöntem değil etrafını sarmak. Şaseye bağladıkları lastik takozun üzerine atılan, şaseye bağlantı vidası sesi şaseye veriyor. Kauçuk malzemeden beşik yapar ve bunun içinde asarsanız %50 gibi kesiliyor ses. Bu arada yalıtımlı kutu içine gömmeye kadar birçok yöntemi denedim.

Syncro'ya montajı yapılırken açsa elemanı ısıya dayanıklı poliüretan köpük ile saca bağlantı yaptı, buna rağmen her kampta nimet külfet hesapları yaparak uyumaktan bıkmıştım.

Bu ses tam olarak nereden geliyor? Benim de Ducato Camper ımda D2 var. Şu ana kadar 3 sefer kullandım. çalışırken gelen fan sesi haricinde herhangi bir ses duymadım.

ses mazot pompasının sesi, pompanız dışarda ise duymayabilirsiniz. mazotun donma riskine karşı ben içeri yerleştirdim depoyu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri