Dikkat Gökçeada Yunanistan Toprakları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 38
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,594

buralpdi

yokluk ve çaresizlik adamı mucit yapar
Yer
maltepe gurubu
Sert bir başlık ama hak ettiklerini düşünüyorum,
Gökçeada Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında Türk toprakları değilmi,
bu vatan toprağını gezerken Turkcell şirketi telefon faturanızı Yunanistan üzerinden kesmeye ne hakkı var,
kendi alt yapı yetersizliğini bahane ederek, bilerek ve isteyerek vatandaşa fahiş fatura kesiyor.
Senelerdir bir sürü şikayete rağmen halen aynı tavrı sergileyebiliyor.
Gökçeada Yunanistan'a sıfır bir nokta da değil üstelik, en yakın adayla bile arada mesafe mevcut.
69,99tl olan paket faturasına telefonu (orada bulunduğumuz sürede) doğru dürüst kullanmadığımız halde, hatta hiç kullanmadık sayabiliriz iki fatura tutarı 704 tl, şanşsızlık temmuz 15 oradaydık fatura kesim temmuz 26, temmuz faturası 255,20 tl ağustos faturası (ağustos hiç kullanmadık) 449 tl
İtiraz etmenizin de bir faydası yok biz size mesaj gönderdik deyip çıkıyorlar, fazla itiraz edince lütfen 50tl indirim yaptılar

Etiketler
Geçmiş olsun Levent bey. Umarım paranızı kurtarabilirsiniz ama kendi tecrübelerimden bunun olabilirliğini küçük bir ihtimal görüyorum malesef.

Levent bey, sınıra yakın yerlerde telefonun roaming yapmasını engellemeniz gerekirdi. Bu problem Çeşme de bile olabiliyor. Yabancı operatörler para tirtiklamak için bazı alanlara çok güçlü alıcı koyuyorlar.
Geçmiş olsun.

Bunun için bir ayar vardı galiba
Kaş ve Meis adası çok yakın olduğu için orada da olabiliyor
Eskiden tuşlu telefonlarda şebeke ayarları diye bir yerden girip bir ayar yapardık
Şimdi akıllı Çinli telefonumda bu ayarı bulamadım

Yanlız bazı akıllı telefonlarda şebeke seçimini otomatikden çıkarıp sadece Türkcell seçsenizde Türkcell iyi çekmeyince telefon, şebeke seçimini otomatiğe alıp daha iyi çeken yurtdışı şebekeye geçiyormuş
En çok oppo marka akıllı telefonlarda bu oluyormuş
Yani Türkcell'den kaynaklanan bir şey değil
Telefonun yazılımı ile alakalı

Kuşadası, Sevgi plajı, Dilek yarımadası ve Didim civarında da Yunanistan şebekesine geçtiniz diye mesajlar geliyor.

Ben de şebeke seçimini otomatik yapmazsak problem çözülüyor zannetmiştim . O zaman mobil internet kapanacak, hatta hattın yurtdisi bağlantısı kapanacak. Vodafone Yanımda uygulamasında yurtdisi kapama yapmak mümkün.

Screenshot 20210908 070508 Yanmda

İnterneti kapatmak yetmez, telefonu komple kapatmak,hiç görüşme yapmamak lazım
Ya da sınır bölgelerinden uzak durmak ki
Bunlar da mümkün değil
Levent bey'in telefonu hangi marka acaba
Hangi telefonlar bu kısıtlamayı sorunsuz yapıyor,bunu öğrenmek lazım
Yoksa telefon markasından bağımsız bir durum mu?
Ya da operatör firma engelleyebilir mi?
Bunlar netleştirmek lazım
Gökçeada'da yaşayanlar bilir

Her operatörün uygulamasından bu tercihler kapanıyor.
Telefon ayarlarından da tercihler değiştiriliyor.
Sınır bölgelerinde yapılan gezilerde bu konu planlanmadiğında bu tür problemlerden.kaçinma ihtimali olmuyor.
@buralpdi operatörler bu konuda geri iade gibi bir işleme yanaşmıyorlar. Sembolik bir şekilde hata sizin ama biraz destek verelim otesine gecen olmaz...

İzmir Karaburun'da da aynı sıkıntı var. Üstelik kıyıdan uzaklaşmanıza gerek yok. Merkezinden 1km ileri gittiğiniz zaman hiç bir hat çekmiyor. Yurt dışı mesajları gelmeye başlıyor. Bildiğim noktalarda telefonu uçak moduna alıp sadece fotoğraf çekmek için kullanıyorum.

Ülke sınırlarında bu problemi yaşamak çok can sıkıcı. Özellikle acil durumlarda çok problem yaratır. Daha önce bir radyo programında Yunanistan'ın yasal bant genişliğini aştığı için buna sebep olduğunu duymuştum. Cep telefonu şebekeleri için aynı şeyler geçerli midir bilmiyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR