Direksiyon Hidroliği Yağı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kuzuki Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,298

kuzuki

Ana Kamp
Bu yağ 6-7 sene içinde kapkara oluyor değiştirmezseniz 10. senede direksiyon pompasını elinize veriyor. Aşağıdaki videoda adam arada bir değiştirilmesini tavsiye ediyor ben bizim memlekette değiştireni görmedim.
Bilginize..

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Q9bcWa4OZjI

ilave not Honda marka aracınız varsa orijinal yağ neyse onu koyun yoksa orijinal olmayan yağ da pompayı bozuyor.
Bizim Suzukilerin öyle bir derdi yok, ATF2/Dexron 2 vs mineral bazlı otomatik şanzıman yağı uygun.

Birçok markada servis değişim periyodunda bile değiştirilmiyor. Genelde direksiyon kutusu arızalanınca mecburen değişir. Sanayideki birçok usta arıza yokken değişim isteyince parası çok aklı kıt adam muamelesi yapıyor maalesef.

Benim aracın direksiyon yağını pompa bozulduktan sonra bile değiştirmemişlerdi ve sonunda kendim değiştirdim.
Direksiyon hidroliği kutusundaki yağı enjektörle çekip yenisini koyuyorsunuz sonra arabayı birkaç gün kullanıyorsunuz sonra aynı şeyi 4-5 kez tekrarlarsanız temiz yağ ile kirli yağ karışa karışa eninde sonunda temizleniyor.
Aynı şeyi sanayide usta daha kestirme yoldan halleder ama bazen dediğiniz gibi ne gerek var diyebiliyorlar.

Olayın maddi boyutu bir yana, gazetelerde görürsünüz şöför direksiyon hakimiyetini kaybetti kaza yaptı diye haberler.. bu pompa arabayı kullanırken bozulursa direksiyon aniden ağırlaşacağı için ne olduğunu anlayamayan tecrübesiz bir şöförün bu yüzden kaza yapması gayet muhtemel.

Son düzenleme:

o da 2 senede bir olması lazım ama bizim memlekette toyota yetkili servislerinden başka değiştireni duymadım.
eskiden onlar da değiştirmiyorlardı

değiştirirken içine toz kaçarsa fren sistemi bozulacağı için pek ellemiyorlar genelde.
yasal mevzuat gereği zorla değiştirten bi AB ülkeleri var.
diğerleri - bizim memleket te dahil - kafasına göre takılıyor.

Benim aracın direksiyon yağını pompa bozulduktan sonra bile değiştirmemişlerdi ve sonunda kendim değiştirdim.
Direksiyon hidroliği kutusundaki yağı enjektörle çekip yenisini koyuyorsunuz sonra arabayı birkaç gün kullanıyorsunuz sonra aynı şeyi 4-5 kez tekrarlarsanız temiz yağ ile kirli yağ karışa karışa eninde sonunda temizleniyor.
Aynı şeyi sanayide usta daha kestirme yoldan halleder ama bazen dediğiniz gibi ne gerek var diyebiliyorlar.

Olayın maddi boyutu bir yana, gazetelerde görürsünüz şöför direksiyon hakimiyetini kaybetti kaza yaptı diye haberler.. bu pompa arabayı kullanırken bozulursa direksiyon aniden ağırlaşacağı için ne olduğunu anlayamayan tecrübesiz bir şöförün bu yüzden kaza yapması gayet muhtemel.
Çok haklısınız, sırf bu yüzden sanayi yerine yetkili servise gitmeye başladım ama Dacia direksiyon hidroliği , şanzıman-diferansiyel yağını maalesef değiştirmiyor. Benim de direksiyon kutusu tamir görünce mecburen değişti.

Aslına bakarsanız ben yukarıdaki videoyu tam detaylı tercüme etmedim.
İddia edilen bu yağın araç üreticisinin belirlediği bakım periyoduna göre arada bir değiştirilmesi gerekliliği değil.
Çünkü üreticinin mantığına göre 10 yıl / 150bin km sonrası "bakım" değil "tamir" kapsamına giriyor.
Hal böyleyken belirledikleri bakım programında böyle bir yağ değişikliği de yok.
Adamın söylediği şey "siz de benim gibi arabanızı 10. yılda satmayıp 15-20 sene kullanmaya niyetiniz varsa, o bakım programında olmayan bazı şeyler yapmanızın iyi olacağı" gibi özetlenebilecek birşey. Direksiyon hidroliği yağını değiştirmek te bunlardan biri, çünkü içinde zamanla küçük metal parçaları birikiyor ve yüksek basınçlı bu sıvının içinde dolaşan bu zerrecikler direksiyon sistemindeki aşınmayı hızlandırıyor ve üretici bunu önemsemiyor ve bakım programına da koymuyor çünkü o zaman gelene kadar sizin yeni bir araç almanız gerektiği hesap edilmekte. Yani olayın sanayi/yetkili servis tercihi ile pek bir ilgisi yok, ayrıca 10 yaş üzeri arabayı yetkisi servise götürmek biraz masraflı oluyor çünkü sorunu bazen deneme yanılma yolu ile bilmemkaçıncı defada düzeltiyorlar.

Son düzenleme:

Aslına bakarsanız ben yukarıdaki videoyu tam detaylı tercüme etmedim.
10 yaş üzeri arabayı yetkisi servise götürmek biraz masraflı oluyor çünkü sorunu bazen deneme yanılma yolu ile bilmemkaçıncı defada düzeltiyorlar.
Kesinlikle haklısınız. Hele İstanbul, Antalya vs... Suzuki'nin yaygın olduğu , eski usta ve servislerin bulunduğu bir şehirde yaşamayınca insan arabanın sağlam bir yerini bozmadıklarına razı olacak hale geliyor. Suzuki'den Dustar'a geçmemde temel sebep bu.

O konunun detayına girsem size direksiyon yağının hangi sıklıkla değişmesi gerektiğinden çok daha ilginç şeyler anlatabilirim ama girmeyeceğim.
Şu kadarını söyliyeyim benim canımı sıkan şeylerin servisin bilgi/tecrübe eksikliği ile herhangi bir ilgisi yoktu, daha çok var olan bilgilerini zahmet edip kullanmamaları ile ilgili, çünkü benim yarım saat araştırmayla internetten bulup öğrenebildiğim konuları kendilerinin bunca senedir öğrenmemiş olmaları mümkün değil. Hal böyle iken o bilgiyi kullansalar benim problem bilmemkaçıncı denemede değil ilk denemede de çözülebilirdi, ama çözülmüyor malesef, çünkü bu deneme yanılmalarının masrafı kendi ceplerinden çıkmıyor asıl mesele orda.

Hani bilirsiniz bir Alman bir İngiliz bir Türk bara girmiş diye başlayan fıkraları, hepsi aynı şeyleri bilse de davranışları/yapacakları farklı olur.

Son düzenleme:

Hidrolik direksiyonlu bir araç kullanan bir kişi olarak öğrenmek için rica ediyorum lütfen yazarmısınız hangi sıklıkla değiştirmek gerek?

Rutin bakım programında böyle birşey yazmadığına göre ve pompa ortalama araç 10 yaş çivarında iken (yani üreticinin mantığına göre ömrünün sonunda) bozulduğuna göre burdan benim çıkardığım 5 senede bir değiştirilmesinin iyi olacağı.

Yanlız çok kolay ve zahmetsiz bir iş olduğu için ben 2 senede bir değiştirmeyi düşünüyorum.

2001 model aracımda daha fabrikada konan kırmızı renkli sıvı eksiksiz olarak duruyor araç 400.000 km de

Kullanım tarzı ve aracın parçalarının üretim kalitesi vs de olayın içindeki faktörler olduğu için olabilir, çok şaşırmadım.

Normalde 2 litre motoru olması gerektiği halde 1.6 motoru olan bir suv kullandığınız zaman ayağınız hep gaz petalında oluyor... yüksek devir=yüksek aşınma. E bu araç toyota da değil (anladınız siz onu). :smiley:

Bu şartlar altında bence o yağı değiştirmek lazım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR