Disca II ve Range Rover Şanzuman Yağı ve Filitresi Değişimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan landscape Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 67
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,192

landscape

Kamp II
Yer
İZMİR
Web
ozayranciotomotiv.com
Arkadaşlar bu araçları yurt dışında kendi kullanıcıları rahatlıkla bakımlarını yapabiliyorlar neden kendi araçlarımızın birtakım işlerini kendimiz yapmayalım.Araçlar altlarına girebilecek kadar yüksek.Diyerek onarım serisine başlamış bulunmaktayım.Ara ara bu tarz servis işçilik örneklerinin aracımızı tanıma ve daha çok sevme sürecinde yardımcı olacağı inancındayım...şimdiden keyifli uğraşılar dilerim.

1- 10 mm uzun mavsallı (t ) anahtar yada 10mm lokma uzun kol cırcırlı kol
2- 25 torx lokma kısa kol ve t kol
3- karter boşaltma tapasını açmak için 5 allen lokma veya (5 L) allen.
4-Yağ boşaltma kabı (yaklaşık 5 lt yağ akacak)
5-Yağ basma pompası (peugeot mazot elciğinden yapabilirsiniz.)
6-Texaco orj Lr yağı yada iyi bir markanın dexton II veya tercihen dextron III yağı olabilir.
7-Montajdan sonra şanzımana 5 lt yağ konup tapa kapatılabilinir.
8- temizlenmesi gereken parçalar sprey şeklinde satılan ve balata spreyi diye de tabir edilen ürünlerle temizlene bilinir.

2

Image001

Image005

Image007

Image009

Etiketler

güzel bir çalışma ama bizim çok meraklı insanımız işin yine kolayına kaçar ve servise gider yada tamirciye.bilmek demek uygulamak demek değil sevgili kardeşim.alet işler el öğünür diye boşuna dememişler.bu arada yolum izmire düşerse sizi tanımayı istiyorum yazılarınızı takip ediyorum.sevgilerimle

Kimseye kıyak olsun diye anlatmıyorum.Yapım bu.Bir de burası paylaşım sitesi diye geçiyor.Maalesef ülkemizde bilgi paylaşımı çok zayıf veya kötüye kullanılıyor(söylenmiyor yada gösterlmiyor.).Land rover da 13. yılım fakat benden başka kime faydası var eğer paylaşmazsam.Tabiiki benim anlatımım ile insanların meslek öğrenmesi mümkün değil... zira benim de bilmediğim çook şeyler var. Saygılar okuyan uygulayan herkese...

enisbey yazdıklarınızı pür dikkat okuyorum ve sizi birkezdaha tebrik ediyorum gerçekten kimselerin bahsetmediği ve hatta bilsede anlatmadığı konuları anlatıyosunuz paylaşımlarınızdan dolayı birkezdaha teşekkürler
bu hafta sonu kısmetse bende disco 2min şanzıman yağını ve filtresini değiştirmeyi düşünüyorum yanlız bir şey sorucam yağını tam doldurduğumuzu nereden anlıcaz çünkü bunlarda yağ çubuğu yok yada tam 5 litreyi bastıkmı yeterlimidir ?
şimdiden teşekkür eder iyiçalışmalar dilerim

Hiç LR ve RRC aracım olmadı, ileride de pek olacağını sanmıyorum. (japonu sevdiğimden)
Paylaşımınız için teşekkür ederim.

Merhaba .Yağı karterden boşalttıktan ve filitreyi değiştirdikten sonra 4,5 - 5 litre basarsanız işlem tamam olacaktır.
Sonrasında Aracı çalıştırıp vitesleri sırası ile en yukardan en aşağıya olmak kaydı ile 5 sn bekleterek hareket ettirin.Bu işlemi 2 - 3 sefer tekrarladığınızda işi tamamlamış olacaksınız...

enis bey konyaln alakası yok ama sıze bırşey danişcağım td5 şe çıp taktımaktan bhs edıyorlar artıları veeksılerı nelerdır sayglar

Her türlü çip uygulaması ,aracın motor işletim sistemine müdahale ettiğinden motor,şanzıman,transfer kutusu,difransiyel gibi pahalı güç ünitelerine zarar verdiğini bizzat gördüm.Hangi çip uygulaması yapan firma yada kişi ile konuştuysam bizmki farklı ile söze başlıyor.Burada benim savunduğum konu motorda güç artışı olmadığı değil tabii kide hissedilir derecede artış oluyor.Peki sonrasında ne oluyor illaki problem yaşanıyor ve de uygulamayı yapan firma yada kiş ortada yok.Yada bahaneler hazır.Sen fazla basmışındır,yok yağını zamanında değiştirmemişsin yok şöyle yok böyle.Problem çıkaran araç çok sayıda gördüm fakat motor onarımını ya da revizyonunu karşılayan firmaya rastlamadım.
Şahsi fikrim yada önerim çip uygulaması ne şekilde olursa olsun yapılmaması.
Bunu söylerken de hiçbir çıkarım yok .Aksine Land rover servisim var çok rahat bir kaç firmayla anlaşır,araçlara bizzat monte eder,parayı cebe indiririm.Yanan patlayan çatlayan motora ya da şanzımana da türlü bahaneler uydururum Allahın kulu da bunu ispatlayamaz.Ve bunu çip takan firmalar dan da güzel yaparım.Zaten Land Rover arızaları yeterince vaktimi alıyor.
Bizim araçlarımız özel araçlar.Ve de ben de işin mutfağından gelmiş biri olarak Daima ORJİNAL de yanayım.

ENİS BEY VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLERDEN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. BENİMDE BİR 2001 MODEL DİSCOVERY 2 TD5 MANUEL VİTES ARACIM VAR. UFAK TEFEK İŞLERİNİ KENDİM HALLEDİYORUM. ARABAYI ALALI 1 AY OLDU. SİZE BİR İKİ SORUM OLACAK.
1-HİDROLİK FREN YAĞI KUTUSU ALTINA 2 ADET KAUCUK CONTA VAR. ONU BULABİLİRMİYİM. BİRKAÇ YERE SORDUM KOMPLE FREN MERKEZİNİ SATIYORLAR.
2-TD5 MANUEL VİTES ŞANZUMAN FİLTRESİ VE DİĞER FİLTRE DEĞİŞİMLERİ VE YAĞ MARKA VE DEĞİŞİMLERİ HAKKINDADA BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri