Disca II ve Range Rover Şanzuman Yağı ve Filitresi Değişimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan landscape Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 67
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,188
Ynt: Disca Iı Ve Range Rover Şanzuman Yağı Ve Filitresi Değişimi

yarın o zaman aracımı ön tarafından kaldırıp biraz daha yağ ilave edeyim.

teşekkür ederim enis bey..

Etiketler

Şanzımana yağ doldururken, son aşamada motoru çalıştırıp ayağınız fren pedalında "P" den "1" e tüm vites geçişlerini (her birinde 1-2sn bekleyerek) yaptınız mı? Bu şekilde epey daha yağ alıyor.
Bu arada, 2004'ler 5 ileri mi?

uguryasakci' Alıntı:
yarın o zaman aracımı ön tarafından kaldırıp biraz daha yağ ilave edeyim.

teşekkür ederim enis bey..

siz yazdıktan sonra araştırdım. 4 vitesmiş.
şanzıman filtre ve yağını değiştirmeden önce formu okumuştum. yani 1,2 saniye her vites de tuttum.
almayınca aracı alıp bir tur attım. teker teker her viteste kullandım ama olmadı.

Ben direksiyonda vites değiştirirken, aşağıda yağı eklemeye çalışan usta, "R" de iken daha fazla yağ aldığını belirtmişti.
5.vites diye tabir ettiğiniz muhtemelen lock-up. 85-90km/s civarında, sabit gaz ve sabit hız durumunda devreye giriyor bildiğim kadarıyla. Denediğinizde şanzıman yağı soğuksa olabilir.

Şenol bey ilgin8z için teşekkür ederim.
Size 2 sorum daha olacak.
1. Yağı değişirken araç çalisiyormuydu?
2 lock up dediğiniz sey bende araci yeni işlettiğimde uzun yolda yaklasik 5km gittikten sonra devreye
Giriyor. Bunula ilgi bilginiz var mı?

Araç sıcakken yağ boşaltıldı. Epey süre akması beklendi. Bu esnada liftte aracın önünü biraz kaldırıp daha fazla yağın boşalmasına uğraştık. Sonrasında filtreyi değiştirmiştik. Araç çalışmaz durumda iken pompa ile yağ basıldı, sanırım 2lt filan alıyor bu şekilde. Sonra ben direksiyona geçip aracı çalıştırdım ve vites geçişleri ile daha fazla yağ dolduruldu.
Lock up için devreye girme şartları hakkında bildiklerim, bir önceki mesajımda aktardığım kadardır.
Vites geçişleri ve lock up için yağın ısınmış olması gerekiyor olabilir.

Ynt: Disco Iı Ve Range Rover Şanzuman Yağı Ve Filitresi Değişimi

schweps' Alıntı:
Ben kendi izleyeceğim yolu paylaşayım.
Yerli bir parçacıdan Britpart filtreyi 16tl'ye aldım. Sadece karter contası eksik sanıyordum ama iki adet o-ring te eksik geldi.
Yurtdışından 30tl'ye tam set olarak sipariş verdim, elime geçmesini bekliyorum.
Gelecek setteki o-ring ölçülerinde o-ring tedarik edip, araç üzerindeki karter contasının da idare eder durumda olacağını umarak ucuz 5lt dexron III ile ilk değişimi yapıp toplama filtreyi takacağım. 100km sonra ise nispeten kaliteli 5lt yağ ile bir değişim daha yapıp İngiltere'den gelen filtre, o-ring ve contayı kullanacağım bu sefer.
Not: Karterin içine küçük bir magnet te koymayı planlıyorum.
[/quote

selamlar,
karterin içine magnet neden derken sonraki iletilerden öğrendim :smiley:

heyecan işte :smiley:

selamlar enis bey bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ederim. bende aracın motor yağını değiştirerek başlayayım işe. yd5 2003 dizel hangi yağı koymalıyım.

çok teşekkür ederim enis bey, enis ustamı diyeceğim. yağcıya gidersem aynen böyle söylersem anlar sanırım. bu arada enis bey sizinle telden görüşebilirmiyiz. aracımı alalı iki gün oldu. şu anda dinlemede takipteyim nerde ne var vb hata kusur merak ettiklerimi size sormak istiyorum. sonrada burda paylaşırız arkadaşlarda istifade eder.0505 265 7454 selamlar

Sevgili Enis Bey,
Aracım son zamanlarda soğukken kalkışta gaz yemiyor sonradan ısınınca normale dönüyor,bu problemi takviyede de yapıyor düz viteste iken de yapıyor. Trabzon'da bir usta turbo sivicinden dolayı kaynaklanıyor dedi.Ama ben oradan İstanbul'a geldim normal kullanım da bir sıkıntı yok sadece tam dip gaz yapmıyor. Ne sebepten kaynaklanıyor olabilir.Saygılarımla.

Ynt: Disca II ve Range Rover Şanzuman Yağı ve Filitresi Değişimi

Merhaba yag ve filtre icin www.yagcarsisi.com sitemizi inceleyebilirsiniz

www.yagcarsisi.com

Özgür

Merhaba :
Land Rover parça katoloğunda da gösterildiği gibi lastikleri tek olarak vermiyor. 2 nolu resim diye ayırmış ve içerisine hirolik reservuar(depo) ı da almış. Ancak çıkma olarak belki temin edilebilinir ve o lastiklere de ne kadar güvenilir.Sonuçta fren

Bakımda Yağ değişimi Her 10 bin km de bir yağ rotoru hava filitresi ve yağ değişirraçta
Her 20 bin de bir yağ filitresi
her 40 bin de bir tüm yağlar değişir(bu yağlara ek olarak difransiyel transfer kutusu ve otm şzm yağı ve filitresi veya manuel şanzıman yağı) değişir
Araçta havalı süspansiyon var ise sol arka stop sökülerek eas filitresi de değişir.
Buna ek olarak 80 bin km de bir Ace yağı ve filitresi de değişir.

Motor yağı castrol 10w -40 land rover in önerdiği yağdır.Motor 7.2 lt yağ alır.
difransiyeller ,transfer kutusu 75w-90 yağ kullanır
Otm şzm yağı dextron 3 veya üzeri yağ kullanır.5,5lt
Ace yağı 1 lt yeterlidir stc50519

ESR 4238 -Hava filitresi
LPX100590 -Yağ filitresi
ERR6299 -Rotor filitresi
RQB000540 - EAS filitresi(havalı süspansiyon)
RVJ100010 - ACE filitresi

teşekkürler usta

Arkadaşlar bu araçları yurt dışında kendi kullanıcıları rahatlıkla bakımlarını yapabiliyorlar neden kendi araçlarımızın birtakım işlerini kendimiz yapmayalım.Araçlar altlarına girebilecek kadar yüksek.Diyerek onarım serisine başlamış bulunmaktayım.Ara ara bu tarz servis işçilik örneklerinin aracımızı tanıma ve daha çok sevme sürecinde yardımcı olacağı inancındayım...şimdiden keyifli uğraşılar dilerim.

1- 10 mm uzun mavsallı (t ) anahtar yada 10mm lokma uzun kol cırcırlı kol
2- 25 torx lokma kısa kol ve t kol
3- karter boşaltma tapasını açmak için 5 allen lokma veya (5 L) allen.
4-Yağ boşaltma kabı (yaklaşık 5 lt yağ akacak)
5-Yağ basma pompası (peugeot mazot elciğinden yapabilirsiniz.)
6-Texaco orj Lr yağı yada iyi bir markanın dexton II veya tercihen dextron III yağı olabilir.
7-Montajdan sonra şanzımana 5 lt yağ konup tapa kapatılabilinir.
8- temizlenmesi gereken parçalar sprey şeklinde satılan ve balata spreyi diye de tabir edilen ürünlerle temizlene bilinir.
İyi Günler,
Range Rover Sport HSE 2011'de yağların ve filtrelerin değişim kilometreleri hakkında bilgi alabilir miyim?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR