Disco 2 Marş Motoru Selenoid Tamiri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan landy Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,880

landy

Yeni Üye
Marş motoru ile yaptığım çalışmayı paylaşmak istedim.
Herhangi bir belirti vermemesine karşı bir gün marş bastığımda araba çalışmadı, bereket araba evin önündeydi.
Kapı ve kaput açıkken marş basmaya devam ettiğimde, her marşa bastığımda sadece birşeyin tık ettiğini duydum. İnternette ve youtube ta yaptığım araştırma ile bu durumda marş motoruna birleşik olan selenoidin içinde bulunan bakır kontakların zamanla aşındığını ve +12V u marş motoruna iletmediğini sadece selenoidin çalıştığını ve çektiğini, o sesin de selenoidin sesi olduğunu öğrendim.
Tabi bu arada ben olayı inada bağladım, tamirci yada çekici çağırmamak için ...
Neyse arabanın altına girip marj motorunu söktüm. Tutan üç vida var. Tabi öncelikli olarak akünün kutup başını sökmeniz gerekmektedir. Uğraşırken kısa devre yapmamak için.
Üç vidanın en üstekini sökmek çok zor, küçük saplı 13 lokma ile yavaş yavaş her turda tek diş atlatarak sökülüyor.
Resimlerde de görüldüğü gibi söktükten sonra gerçekten kontakların aşındığı görülüyor, kontakları ilk önce kemdim yaptım bakırdan, fakat orta yuvarlak kontağı yapamadığım için sorun yaşadım, sonra yan sanayii buldum 50tl ye. Şimdilik onlarla idare ediyorum. Ama Amerikada ki arkadaşıma amazondan sipariş verdim. 22$ dı 8 ay önce. onlar gelince onları takıcam. web adresini paylaşırım.
Şimdikiler 3 ayda bir gene tekliyor ama selenoidin üstündeki 12V bağlı olan 13'lük vidayı sağa doğru sıkınca kontaklar yine iletime geçiyor. Orasıda üstten görülüp, erişilebiliyor. O yüzden arabada 13,14 anahtarlar her zaman var.

20170327 211031

20170329 154605

20170329 154626

20170406 200615

20170406 200639

20170406 200643

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR