Disco 2 V8 Alacak Kişiye Tavsiyeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan burcakayc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,701

burcakayc

Yeni Üye
Arkadaşlar geçmişte hep çadır kampları yapmış nispeten kolay arazilerde kendi çapımda yürüyüşler yapmıştım. İstanbul'da araç sahibi olmanın gereksiz olduğunu düşündüğüm için bu yaşıma kadar ne ehliyet aldım, ne de aracım oldu.
Son kaz dağları gezimde yakın köylerdeki insanlar ile konuştuğumda gidilecek görülecek çok güzel yerler olduğundan bahsettiler. Ancak ne yürünecek kadar yakındı ne de normal bir binek araçla gidilebilirdi.
Ben de bu tarz kamp gezilerimde bana eşlik etmesi için bir araç almaya karar verdim. Bırakın araziyi asfaltta bile acemi bir sürücü olduğum için çok pahalı olmayan yılda maksimum 2 bin 3 bin km yapacağı için operasyon maliyetleri çok önemli olmayan yapacağı yolun %90'ını asfalt üzerinde kat edeceği için saf kan arazi olmayan ancak arazide sorun çıkarmayacak kadar güçlü olan bir araç araştırmaya karar verdim.
Kendime 50 bin TL bütçe sınırı koydum ve bu hususta bulabildiğim en mantıklı gibi gelen araç Disco 2 4.0 V8 gibi geldi. bu aracı almadan önce ve aldıktan sonra nelere dikkat etmem gerektiği ile ilgili bir çok araştırma yaptım ancak bu kadar araştırmadan sonra kafam karıştı. Çünkü çelişen çok bilgi var. kimi araç taş gibidir hiç bir şey olmaz derken. kimi durduk yere kırılan ön akslardan bahsetmiş. kimi motor bloğu alüminyum olması sebebiyle hassas olduğunu ancak bu metalin iletkenliği sebebiyle hararet yapmayacağını söylerken kimi hararet yapabilir demiş. ve benzeri.

Ben de kullanan insanlara bir sormak istedim. Sizler ilk aracı olarak Discovery almak isteyen birine neler tavsiye edersiniz.

Etiketler
Bence başlangıç olarak, Suziki Vitara veya Jimny vs baksanız daha kolay olur. Hemde küçük araçlar olduğu için kullanmanız da biraz daha pratik olabilir diye aklımdan geçti.

Bence başlangıç olarak, Suziki Vitara veya Jimny vs baksanız daha kolay olur. Hemde küçük araçlar olduğu için kullanmanız da biraz daha pratik olabilir diye aklımdan geçti.
sağolun iyi bir tavsiye dikkate alacağım. discovery düşünmemin başlıca sebebi konfordu sonuçta aynı zamanda bildiğim kadarıyla Land Rover'lar oldukça yaygın. bu sebeple servis ve parça sıkıntısı da yaşamayacağı mı düşünmüştüm. Konfor ve servis parça bazında düşünecek olursak başka alternatif öneriniz var mıdır?

ML320 düşünebilirsiniz.
ML 320'lerin büyük kısmı benim belirlemiş olduğum bütçenin dışında kalıyor piyasanın altında olan araçların neredeyse hepsinde de bir sorun var gibi gözüküyor. Suzikiler hiç aklıma gelmemişti ancak onlara da bir baktığım zaman benim düşündüğüm 2000 2001 model Discolar ile aynı yaşta olmalarına ve daha az şey sunmalarına rağmen aynı fiyatlardalar. üstün körü bir düşünce ile pek mantıklı geldiklerini söyleyemem.

Yakıt ve parça, bence genel masraf olarak zorlayıcı araç olucaktır.Tabiki karar sizin

Amaç motorize olmak, yürünemeyecek ama binek araçlarında gidemeyeceği yerlere gitmekse Disco bence çok fazla gelir. Vitara hatta Jimny sizin işinizi fazlasıyla, sıkıntısız ve ekonomik olarak çözer.

Sorunuzun cevabı aslında sizin sorunuzda gizli. Bir düşünün neden bu küçücük Japonlar aynı model Discovery ile aynı paralara satılıyor diye? Veya şöyle soralım, bu konforlu ve güçlü dev neden bu kadar ucuza satılıyor?

Mutlaka bir sebebi vardır...

Kimi sağlamlığıyla ilgili duyduğu/tecrübe edindiği doğrultuda seçimini yapıyor kimi de sadece görüntüsünden kaynaklı yapabiliyor. Ama görüntüsüne bağlı olmayan mekanik sorunları çözmek durumunda maliyeti kaldırabileceği doğrultuda seçimini yapıyor tabi. Nedenler değişebiliyor.. :smiley:

Kendi arabamı almadan önce "..Japon al kafan rahat etsin" diyen eş-dost cidden fazlaydı. Bedava verseler almayı düşünmüyordum (Toyota'nın Land Crusier'ları mesela hariç tabi) ve hala aynı hissiyatı paylaşıyorum. Vitara, Grand Vitara, Jimny, velhasıl Suzuki markası söylendiği gibi sağlam ve dayanıklı 4x4 üreticisi olabilir ama koltuğuna oturmak istediğim arabalar değil.

"Yav niye kardeşim?!"
"E hoşuma gitmiyor güzel abim! :smiley:"

O marka, şu marka, bu marka... Ne olursa olsun dert çıkarmayacak araba bana kalırsa yok gibi.

Gönlünüze yatan arabayı gidin görün. Sonra onu ADAM gibi bir ustaya gösterin, hatta vaktiniz varsa gidin ADAM gibi bir ustaya daha gösterin. Öyle ustayı alıp arabanın olduğu yere götürmeye de kalkmayın, arabayı ustanın tamirhanesine götürün.

Bak üstadım, ben bir Grand Cherokee aldım, 96 model, 5.2'lik V8 motor var. Forumdaki bir iki kişi gayet iyi bilir ne gibi sorunlar yaşadığımı. Ben tamamen usta mağduru olduğumu düşünüyor bunu da her fırsatta dile getirmekten artık çekinmiyorum. Belki bu zamana kadar başıma gelenlerin sebepleri arasında "yanlış" arabayı seçmem de olabilir. Başka bir GC alsaydım durum farklı mı olurdu? Tabi ki! Ama daha mı iyi olurdu daha mı kötü olurdu onu bilemem. Çünkü sizin de dediği gibi, biri Discovery alıyor keçi gibi diyor bir diğerine Land Rover dediğinizde basıyor küfrü.. Hem de öyle bir basıyor ki, kraliyet ailesinden kim varsa kulakları çınlayacak gibi...

Bugün yağış var diye eşime dedim ki, otoparka inip bagajdan şemsiyeyi alalım önce. Gittik arabanın yanına şemsiyeyi aldım çıkmadan önce bi arabaya bakayım dedim... 30 saniye kadar sonra eşim dürtüp dedi ki "E hadi geç kalıyoruz!.." Bıraksa bilmem kaç dakika izleyeceğim bizim kızı durduğu yerde. :smiley:

Şimdi ben bu arabayı aldığım için pişman mıyım? Hayır! Ben olması gereken yerde/lerde bakım-kontrolünü yaptırmadığım için pişmanım. Hem de çok!.. Allah kimsenin başına vermesin böyle mağduriyeti. Ayrıca bir - iki ufak tefek sorun haricinde arabam da taş gibi maaşallah, maddi durumu düzelttikten sonra onları ilk fırsatta hallettireceğim de.

Yazarak anlatmaya çalıştığım şey "bir off-road aracı böyle böyle yaparak alınır ve X marka alınacaksa alınır" değil. Bu konuda benden çok çok daha deneyimli ve işi bilen forum üyeleri var. Kimi düşüncelerini paylaşmış ve paylaşacak olanlar da çıkacaktır elbet. Yine de anlattıklarımın bir faydası olur umarım. Bugün olsa ben yine tercihimi büyük motor hacmine sahip bir 4x4'ten yana yaparım.

Ha bir de şu var; (fazla otomobil deneyiminiz olmadığı bilgisini paylaştığınızdan mütevellit yazıyorum) bir 4x4'ün koltuğuna oturduğunuzda "Ulan ben bunu nasıl kullanacağım!" diyeceksiniz büyük ihtimal. Kamyon gibi...

Merak etmeyin, zamanla öyle bir alışıyorsunuz ki... :smiley: :smiley:

diskonun v8 ine bineceksen çok sağlam gelirin yada harcayacak paran olmalı servis giderleri hayli yüksektir bende kia sorento var incelersen aynı bilgi kirliliği sorento içinde geçerli ve bu şu sebeble oluyor: fiat lineaya binen dar gelirli vatandaş 4x4 suv a merak ediyor biraz araştırıp sorento alıyor tabi para az linea 5lt mazotla yürürken sorento 2 katınıda geçiyor yakıtta parçalarıda binek araçla bir değil bütçeyi aşıyor bakımları ucuza ustayıda ucuza buluyor baktı olmuyor satıyor bu aracıda alan vatandaş alırken daha 10 bin tl harcayınca problemli araç statüsüne giriyor sahibinden com a girin 35 tl ye sorento var benimki 2005 mod. 60 bintl verdiler vermedim çünkü satılık değil örnek olsun diye yazdım diskonun bakımlısı orjinal oynanmamış olanı iyi araçtır land rover kendini kanıtlamış bir araçtır yalnız iyisini bulmak önemli

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,083
Kaydolan Son Üyemiz
b00zt

Çevrimiçi üyeler

Geri