Disco Iı V8 İzlenimleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan berk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 52,552

berk

"DEFENDER" is the sign of the sick mind :)
Yer
kocaeli
Web
www.kodosk.org.tr
uzun yıllar defender kullandıktan sonra bir gecede karar verıp dısco II aldım ve yaklaşık 1 senedır discoII V8 kullanıyorum.. burada da arac secımınde yardımcı olması acısından yaşadıklarımı ve deneyımlerımı paylasmak ıstıyorum.. 12 yıl farklı farklı defenderlerı (dızel) kullandıktan sonra disco bambaşka bır arac olarak tanımlayabılırım konfor,güç, ve birçok sensör sesi diyebılırım..

aracım 2001 model 185 bg aldıgımda yenı LPG takılmıstı alır almaz yaptıklarım ;
değişenler ve takılanlar
Terrafirma +2 Yükseltme Kiti (medium)
Yağ filtresi
Hava filtresi
Bujiler
Benzin Filtresi
Bobin
Buji Kablosu performance
Britpart Cam rüzgarlığı
Sağ ön Kapı Hoperlörü ( harman kardon england e-bay)
Ön Cam Fıskeyeleri (ısıtmalı ) (england e-bay)
Arka Subwoofer (Harman Kardon ) (england e-bay )
radyo Anten Amfisi (england ebay )
orta diff. kilit ( poland e-bay)
Marş motoru yenılendı
Akü Varta 90 amp yenı.
Sağ ön cam Krikosu değişti
Ön arka Silecekler değişti
Xenon iptali
Sonax Prof. Care
Motor Bakımı
Şanzıman Yağları ve filtresi Değişti
Motor Yağı Değişti
Yükseltme takıldı ( körük iptali )
LPG ayarları yapıldı hotrumları değişti filtre takıldı
Snorkel Alındı
Yeni Tip Ön farlar Alındı
Yeni Tip Ön Panjur alındı
OBD2 test kontrol cihazı alındı (england e-bay )
jant göbekleri değişti (taiwan - ebay)
Vites körük derileri (england - ebay)
sol ön cam krikosu komple değişti
dodikler Boyatıldı
Ön silecek suyu Hortumları değiştirildi
Jant yenileme işlemi plasti dip
Klima gazı değişti, kornalar değişti
Vinç alındı (12.000Lb)
yenı tampon yapıldı (arb replika )
vinç makarası alındı
bagaj kafesi alındı (england ebay )
klima kontrol lambaları değişti
jeep rubicon rockslider lar alındı takılacak

yapılacak olanlar
ön cam değişimi orjinal çıkma da olabılır ( çatladı )
araçüstü çadır ( mangolia tarzı )
33 extreme lastık + jant takımı (yedek)
arka diff lock
+2 terrafirma get

arabamı gunluk olarak kullanıyorum şehır ıcınde lpg ortalama 55 kr sehır dısında uzun yolda 42 kr cıvarına ekonomık kullandıgınızdakı yakıt durumu budur.. korkuldugu gıbı yakıt harcaması ancak sert kullanımlarda olmakta aracımla uzun yolda yapıyorum kampta yapıyorum hafıf off road gezılerıne de gırıyorum Td5 kullanan arkadaslarımla da sureklı gezılerde bırlıkteyız yakıt karsılastırması yaptıgınızda V8 3 - 5 kr daha fazla yaksada ayagınızın altındakı guc harıka yaptıgım bakımlardan sonra aracımla rahatca 170 km/h surate cıktıgım oluyor dolayısıyla her turlu ıhtıyacı tek bır aracta toplamayı basarmıslar dısco tarzı, bakımından şirket toplantılarına gıderkende kampa gıderkende kullanılabılecek muhtesem bır arac yagını suyunu basıt olarak yapılması gereken seylerı yaptıgınızda sorunsuz motoru var.. tek dezavantajı lpg tankının kucuk olması ve menzılının 250 km olması tankı buyutmek secenegımın olmasına ragmen kendı gıcıklıgımdan değiştirmiyorum bagajı komple kaplamasını ıstemıyorum..
yukseltme kıtıne ragmen devrılme önleyen hıdrolık sıstem muhtesem sekılde aracı yolda stabıl olarak tutuyor ( sıstemın devreye gırmesı ıcın uzun sure ugrastım.. ) şimdilik aklıma gelenler bunlar Td5 vs V8 dersenız bakım malıyetı parca ucuzlugu ve heryerde herkesın anlayabılcek sekılde V8 olması artı avantaj mazot fıyatlarının hemen hemen benzın fıyatına esıt olması 2.44 den aldıgım lpg cok daha avantajlı varsın bıraz fazla yaksın ama chipsiz oynanmamıs Td5 bence 300 tdı nın bir tık üstü ama V8 bambaşka bişey tavsıye ederım..

Me

Lr2

Lr5

Lr3

Lr4

Etiketler
Ynt: Disco Iı V8 İzlenimleri

Tebrik ederim çok güzel bir açıklama olmuş. Darısı bizim başımıza. Ben de baş koydum bu yola. ;)

Hayırlı olsun gülerek kullanın. Çok güzel olmuş. Yeni tip farlar bire bir uygun mu acaba?

blntdrmz' Alıntı:
Hayırlı olsun gülerek kullanın. Çok güzel olmuş. Yeni tip farlar bire bir uygun mu acaba?

teşekkurler yenı tıp farları takmak için far yuvalarının içinde ufak saç parçalar var onları çıkarınca sorunsuz şekilde oturuyor..

[/quote]
berk' Alıntı:
teşekkurler yenı tıp farları takmak için far yuvalarının içinde ufak saç parçalar var onları çıkarınca sorunsuz şekilde oturuyor..

Anladım. Tabi bunun için önce bir Discovery almak gerek. Tokat'tan Ahmet ile siz görüştünüz sanırım. Benim için bir araç sormuştu. Benim de Borusan da çalışan bir tanıdığım var ısrarla td5 öneriyor. Ben de v8 taraftarıyım. Hatta bi tane buldum malum sitede Ankara'da. 30.000 tl yazmış. 4.0 Estate modeli. Sanırım elektrikli koltuk vs yok. Bir de arka sunroof silikonlanmış. Öneriniz nedir?
Teşekkür ederim

bende ciddi ciddi v8 düşünmeye başladım
fakat yakıt çok korkutuyor bakım masraflarını hesaba katmadım bile
ama bambaşka bir araç
güle güle kullanın

blntdrmz' Alıntı:
Anladım. Tabi bunun için önce bir Discovery almak gerek. Tokat'tan Ahmet ile siz görüştünüz sanırım. Benim için bir araç sormuştu. Benim de Borusan da çalışan bir tanıdığım var ısrarla td5 öneriyor. Ben de v8 taraftarıyım. Hatta bi tane buldum malum sitede Ankara'da. 30.000 tl yazmış. 4.0 Estate modeli. Sanırım elektrikli koltuk vs yok. Bir de arka sunroof silikonlanmış. Öneriniz nedir?
Teşekkür ederim

merhabalar evet ahmetle görustuk cok severım kendısını tokattakı kardesımız :smiley: v8 mı td5 mı karsılastırması kişiden kişiye değişiyor tabı amacla aracı karıstırmamak lazım pıyasadakı td5 lerın nerdeyse tamamı çok yuksek km lerde yada km sı oynanmıs oluyor td5 ıcın de 2003 cıvarındakı arac cok daha makbul öncesındekı elektronık sıkıntılar duzeltıldı.. benim v8 secme nedenım dusum km de olması ve modelıne gore dizele göre cok daha diri araçlar bulabılıyorsunuz çok kişide cesaret edemedıgı ıcın kolay oluyor.. sımdı pıyasaya baktıgınızda garıp garıp fıyatlar var 55.000 e de td5 var 30.000 e de? model ve yaslarına gore baktıgınızda çogunun artık agır bakım zamanlarının geldıgı çok fazla parcasınında ömrunu doldurdugunu gorceksınız bunun sonucunda da bunu degıstırım şunu değiştireyim derken çok yuksek paralar ödenıyor örnegın enjektör takımının 12.000 civarında oldugunu duydum ben yıllarca defender toplamaktan ustalarla ugrasmaktan ve sanayılerde ona buna yalvarmaktan artık bıktım oyuzden daha sorunsuz herkesın anlayabılecegı bır aracı tercıh ettım V8 basıt bır arac dısco I v8 ın bıraz daha degısmıs halı dolayısıyla amerıkancılar bıle anlıyor nerde nesı var km sı gelmeden sadece hava fıltresı yag fıltresı ve bujılerı degısıyorum sorunsuzca kullanıyorum.. harcaması gercekten korkutmasın bakımlı bır dısco bujı fıltre ve yag vs yapılan dısco sızı yormaz şu anda lpg yı 2.09 dan alıyorum ayrıca verdıgı konfor guc vs size herseyı unutturuyor yuksek hacımlı oldugu ıcın cok fazla sıkıstırmanıza gerek yok 1,700 - 1.800 devırde 90 km de yeterlı amaaaa... fazla sıkıştırmaya başladıgınızda çok acımasızca harcar :smiley: 150 - 160 sonrası zaten ne yaktıgınızı dusunmeyın derım :smiley: sonuc olarak td5 de tek imrendiğim konu bagaj hacımı ve tekrar dolum yapmalarına gerek almadan yaptıkları yol gerı kalan zaten nerdeyse yakıt olarak harcaması aynı ben cok mutluyum su anda araç üstü çadır ve 275.70.16 bf at lastık ıle dolasmama ragmen cok fazla artış olmadı..

sevgili berk bende bir v8 alma yolunda hızla ilerlemekteyim gözüme kestirdiğim araçlarda var bir v8 alırken nelere dikkat etmeliyiz paylaşabilirsen çok aydınlatıcı olacağına inanıyorum
teşekkür ederim

Merhaba,
Aracınızı iyi günlerde kullanmanızı dilerim. I yada II, LPG'li Discolar'da bence en büyük sıkıntı bagaj hacmi. Belki günlük konumda problem olmaz ama uzun tatillerde problem yaşıyor musunuz? Kampa giderken arka koltuklara taşmadan yanınıza alabildiğiniz ekipman nedir?

berk' Alıntı:
"-pıyasadakı td5 lerın nerdeyse tamamı çok yuksek km lerde yada km sı oynanmıs oluyor td5 ıcın de 2003 cıvarındakı arac cok daha makbul öncesındekı elektronık sıkıntılar duzeltıldı.. benim v8 secme nedenım dusum km de olması ve modelıne gore dizele göre cok daha diri araçlar bulabılıyorsunuz çok kişide cesaret edemedıgı ıcın kolay oluyor.. sımdı pıyasaya baktıgınızda garıp garıp fıyatlar var 55.000 e de td5 var 30.000 e de? model ve yaslarına gore baktıgınızda çogunun artık agır bakım zamanlarının geldıgı çok fazla parcasınında ömrunu doldurdugunu gorceksınız bunun sonucunda da bunu degıstırım şunu değiştireyim derken çok yuksek paralar ödenıyor örnegın enjektör takımının 12.000 civarında oldugunu duydum ben yıllarca defender toplamaktan ustalarla ugrasmaktan ve sanayılerde ona buna yalvarmaktan artık bıktım oyuzden daha sorunsuz herkesın anlayabılecegı bır aracı tercıh ettım V8 basıt bır arac dısco I v8 ın bıraz daha degısmıs halı dolayısıyla amerıkancılar bıle anlıyor nerde nesı var km sı gelmeden sadece hava fıltresı yag fıltresı ve bujılerı degısıyorum sorunsuzca kullanıyorum..-"

Öncelikle yeni aracınız hayırlı uğurlu olsun, bol keyifli kullanımlar dilerim. Yakın zaman öncesinde deneyimlediğiniz araç alımı ve onun üzerinden cevaplar içeren yazınız benim gibi yeni discovery arayışındaki kişiler için güncel tecrübelerin paylaşımı niteliğinde çok faydalı diye düşünüyorum. Değerli görüş ve önerinizi "Discovery I-II Fiyat Aralığı" başlığı atında yazdığım konuyu incelerek orada da paylaşmanızdan memnuniyet duyarım. Saygılar...

Haluk Tümer' Alıntı:
Merhaba,
Aracınızı iyi günlerde kullanmanızı dilerim. I yada II, LPG'li Discolar'da bence en büyük sıkıntı bagaj hacmi. Belki günlük konumda problem olmaz ama uzun tatillerde problem yaşıyor musunuz? Kampa giderken arka koltuklara taşmadan yanınıza alabildiğiniz ekipman nedir?

çok tesekkurler.. aktıf olarak gunluk dısco2 kullananlardan bırıyım kamplara uzun soluklu taatıllere de gıdıyoruz bagajda tank olması sıkıntı eger 2 kısı kampa gıdıyorsam arka koltukları komple yatırıyorum bagajla ılgılı sorunum kalmıyor ama daha fazla kısı ıle gıdeceksek bagajdakı koltukları da sökerek biraz daha alan elde etmis oluyorum.. gönül isterki benzin ucuz olsun bizde bu tankları taktırmayalım ama bizim dezavantajımız bu malesef.. köpek kafesi ile arkadaki bagaj sorunu çok daha kolay çözebilirsiniz buda başka yolu.. kopmpresorlu buzdolabım var ona ulaşabılmek ıcın kapagının uzerıne bırsey koymamam lazım onun dısında cok sıkıntı yaşamadım..

umut401' Alıntı:
Ya hocam birşey soracağım. Aynı stepne kılıfı bende de var, mümkün değil sökemedim, lastikçiyle denedik yine sökemedim. Kolay yolu var mı yoksa kıra döke söküp bir daha takmamak mı lazım bilginiz var mı? ;D

bendeki kılıf da yıpranmıştı stepneye baglı olan lastıkler kemik gibiydi yanı stepne gereklı olsa lastıgı bıle sokemezdık :smiley: kestim attım tek kolay yolu o güzelce çözemedim..

Merhaba, bu değişiklikleri tek bir serviste mi yaptırdınız, malzemeleri ben de sizin gibi ebaydan alsam İstanbulda bunları yaptırabileceğim bir yer var mı?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR