Discovery 1 Rölanti, Boğulma,tekleme Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan keremkeke19 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,475

keremkeke19

................__o .............._ \<,_ .........
Yer
Istanbul, Turkey
Web
www.facebook.com
1-yaklaşık 1 ay önce 98 model discovery 1 3,9 v8 aldım fakat araçta tekleme sorunu var. araba 1-2-3. viteslerde yani yavaş gittiğimde ayağımı gazdan çektiğimde veya gaza az bastığımda sürekli tekliyor.
2-araç ısındığında rölanti sorunu başlıyor. durduğumda devir saati 2 binlerde ,gaza biraz basınca bazen 1500 lere kadar geriliyor bazen 2 binlerde kalıyor yine. (araçta lpg takılı) . uzun süre kullandığımda ise rölanti saati takılı kalıyor veya gösterge sürekli titriyor.hava akışmetreyi ve aksijen potansiyometreyi temizledim. düzelmedi
3-araçta boğulma oluyor. 1. viteste bazen gaz yemediği oluyor. debriyaja basıp çektiğimde düzeliyor
4- aracı çalıştırırken çok geç çalışıyor 7-8 saniye marşa basmam gerekiyor. sıcakken bu süre daha kısa oluyor. bazen çalışmıyor ve vurdurmak zorunda kalıyorum hemen çalışıyor

Etiketler

Ynt: Discovery 1 Rölanti, Boğulma,tekleme Sorunu

Benim aracim binek bir araç aktardığınız sorunların benzerini bende yaşadım. Size yardımcı olur mu bilmem ama Benim arızam edr valf (rolanti sensoru) sizin araçtaki (hava akışmetre) sorunu çıktı. Parçayı değiştirdiler, gaz kelebeği, hava filtresi tertibatı vs. hepsi sokuldu temizlendi. Sorun giderildi.

rabbit' Alıntı:
Benim aracim binek bir araç aktardığınız sorunların benzerini bende yaşadım. Size yardımcı olur mu bilmem ama Benim arızam edr valf (rolanti sensoru) sizin araçtaki (hava akışmetre) sorunu çıktı. Parçayı değiştirdiler, gaz kelebeği, hava filtresi tertibatı vs. hepsi sokuldu temizlendi. Sorun giderildi.

forumda bir çok benzer konuyu okudum. görünen sorun o gibi görünüyor. sakarya'da olduğum için çok uğraşmaktansa daha kısa sürede çözüm bulmak için yazdım. belirtilerin tamamı belki kesin sonuca ulaşmam yardımcı olur diye anlattım. bakalım diğer arkadaşlar ne diyecek. ondan sonra yurt dışından hava akışmetre , rölanti potansiyometresi gibi ürünleri sipariş vereceğim. teşekkür ederim yardımınız için

M.c. Kerem Gündo?du' Alıntı:
denemeler sonucunda 2000 devirde kesme sorununun rölanti motorundan olduğu anladım. takılı değilken bu kesme olayı olmuyor

Öncelikle geçmiş olsun. Tam anlamıyla aynı arıza imiş benimde rolanti sensörünü takılı değil şuan sadece soğuk havalarda motoru ısıtmak gerekiyor yola çıkmadan.

Benzer arızaya ingiliz forumlarında çözüm okuyup kendi aracımda uyguladım, halletti; tavsiye ederim.

Rölanti motorunu söküp yuvasını bantlayın, halen rölanti motoru kabloya takılı halde iken marşa basın, araç çalışınca göreceksiniz ki rölanti motorunun yaylı pimi en uzun halde açılmış olacak
O halde iken (aracı stop etmeden) kablodan rölanti motorunu ayırın (ki yaylı pim içeri kaçmasın).
Aracı stop edin.

Rölanti motorunun pimini balata spreyiyle, az baınçlı hava ile veya kulak çubuğuyla dikkatlice temizleyin: yay, yuva ve pim muhtemelen kurumla kaplı ve sıkıştığından hep yüksek devre zorluyor motoru.
İyice kurutup, yerine takın.
Bu arada akü, rölanti motorunu sökerken, muhtemelen beyne hata mesajı gönderdi onu resetlemek için (+) kutup başını söküp 1-2 dk sonra takın ( uzaktan kumanda veya teyp hafızalı ise şifresini yanınızda bulundurun).

Marşa basın, rölanti ayarı normal ise herşey düzelmiş olmalı.

farklı bır konu acmaktansa buraya yazayım dedım. bendede 2.0 mpi var. arkadasın yazdıgı gibi 1.2 ve bazen diger viteslerde yavas giderken gaza basınca tekleme yapıyor teklemeyi kesmek icin debraja basıp gaza biraz daha sert basıyorum oyle devam ediyorum yoluma. benzinde pek yapmıyor lpgde yapıyor.

2006 model freelander 1 kullanicisiyim bu aralar sabahları motor sogukken ilk çalıştırmada motor kafa sallıyor resmen öksürüyor gibi bi on dakka böyle çalıştıktan sonra kesiliyor neden yapar acaba yağ ve filtre bakımları yeni yapıldı

İlk çalışmadaki sarsıntılı çalışma için ısıtma bujilerinin çalışıp çalışmadığını kontrol ettirin
Isıtma bujileri kontağı açıp marşa basma arasındaki zamanda (soğuk havalar için özellikle) yanma odalarını ısıtır, zaten dizelde kontağı açar açmaz marşa basmamanın sebebi ısıtma bujilerinin görevini tamamlanmasını sağlamaktır, sizin araçta bu bujilerin bir veya bir kaçı yada hepsi çalışmıyor olabilir
İkinci konu ise defransiyel derken arazi şanzumanımı dingilmi oynuyor?
Şanzumanlar sert takoz aracılığı ile bağlı biraz oynar tabiki ileri geri viteste
Kütürdemeyi şaft mafsallarındaki boşlukta yaptırabilir , şayet öyleyse şaftı değiştireceksiniz
Frelanderlarda Şaftın arka defe bağlandığı yerde arada lastik takoz varmı bilmiyorum ama varsa o takozuda bozmuş olabilir ileri geri vitesteki geçişi yumuşatan parça o

Son düzenleme:

İlk çalışmadaki sarsıntılı çalışma için ısıtma bujilerinin çalışıp çalışmadığını kontrol ettirin
Isıtma bujileri kontağı açıp marşa basma arasındaki zamanda (soğuk havalar için özellikle) yanma odalarını ısıtır, zaten dizelde kontağı açar açmaz marşa basmamanın sebebi ısıtma bujilerinin görevini tamamlanmasını sağlamaktır, sizin araçta bu bujilerin bir veya bir kaçı yada hepsi çalışmıyor olabilir
İkinci konu ise defransiyel derken arazi şanzumanımı dingilmi oynuyor?
Şanzumanlar sert takoz aracılığı ile bağlı biraz oynar tabiki ileri geri viteste
Kütürdemeyi şaft mafsallarındaki boşlukta yaptırabilir , şayet öyleyse şaftı değiştireceksiniz
Frelanderlarda Şaftın arka defe bağlandığı yerde arada lastik takoz varmı bilmiyorum ama varsa o takozuda bozmuş olabilir ileri geri vitesteki geçişi yumuşatan parça o
Öncelikle bu işlerden pek anlamam olanı gördüğüm kadarıyla söylüyorum eğer vidyo atabilirsem bi vidyo atayım bak8niz diğer konu ise kızdırma bujilerinden olabilir

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri