DİSCOVERY II HDC SİSTEMİ ÇALIŞMASI

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan landscape Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,802
Ynt: Discovery Iı Hdc Sistemi Çalışması

Merhaba, aracı ilk çalıştırdığınızda normal olarak bütün ışıklar yanar ve söner. HDC, arazi vitesinizi LOW konumuna aldığınızda paneldeki sarı düğmeye basınca devreye girer. HDC devreye alınınca kısa süreli alarm ikaz sesi duyarsınız. Bu işlemin çalışıp çalışmadığını anlamak için aracınızı orta halli dik bir yokuşun başına getirip yukarıda belirtilen LOW ve HDC dvereye sokmanız ve aracı kendi halinde aşağıya bırakın. Araç biraz hızlanıp kendi kendine frenleme yapmalı galiba 5km geçince devreye giriyor. Eğer yapmıyorsa HDC çalışmıyor.

TC konsolun sol üst tarafında bulunur, ıslak zeminde aracınızı biraz zorlayın, patinaja düşünce frenlerden hafif bir gırlama sesi ve panoda TC ibaresini görmeniz lazım. TC bütün modellerde standard gelir.

Boş düz bir alanda hızlanın, 40km geçince de aniden frene basın, ABS çalışıyor mu kontrol edin

HDC/TC/ABS bir bütün olarak çalışır, eğer ABS devreye girmiyorsa aracınızı bilinçli bir servise göstermenizde fayda var.

Etiketler

ABS nin çalıştığını gevşek bir zeminde ani frende hissetmiştim. sonradan dikkat ettim ilk çalıştırmada ABS ve TC ışıkları yanmıyor. arazi vitesini low alıp HDC tuşuna bastığımda gösterge panelinde hiçbir ışık yanmıyor.
bir de aracı ilk çalıştırıp gitmeye başladığımda 3 kere uyrı sesi alıyorum. en başta kemer ikaz olduğunu zannetmiştim. fakat kemer taksamda uarı geliyor. acaba bir ağrıza uyarısı olabilir mi?

nucleoss' Alıntı:
ABS nin çalıştığını gevşek bir zeminde ani frende hissetmiştim. sonradan dikkat ettim ilk çalıştırmada ABS ve TC ışıkları yanmıyor. arazi vitesini low alıp HDC tuşuna bastığımda gösterge panelinde hiçbir ışık yanmıyor.
bir de aracı ilk çalıştırıp gitmeye başladığımda 3 kere uyrı sesi alıyorum. en başta kemer ikaz olduğunu zannetmiştim. fakat kemer taksamda uarı geliyor. acaba bir ağrıza uyarısı olabilir mi?

Meşhur üçlü ABS/HDC/TC, arıza anında genelde bir anda yanar. Sizin duyduğunuz ses bir arıza uyarısıdır ve mutlaka panelde bir ışık vermesi gerekir. Lokasyonunuz nerede bilmiyorum ama aracınızı gerçekten bilgili bir servise götürmeniz gerekiyor, anlattıklarınıza göre büyük bir ihtimalle gösterge paneline de müdahele edilmiş gibi duruyor.

mersin veya adana bölgesinde bildiğiniz bir servis var mı?

Bulunduğunuz bölgede servis aradığınız hakkında bir başlık açarsanız forumda, size yardımcı olacak birileri mutlaka çıkar.

Merhaba,
HDC düğmesine basıldıysa, LOW seçili olmasa bile uyarı lambasının yanıp söneceği yazılı manuelde.
HDC düğmesş basılı ve LOW seçili ise kalıcı şekilde yanıyor. Bu şartlarda yanıp sönmesi arıza işareti.

TC, kontağı çevirirken yanar ve kontrol sonrası (2-3sn) söner. Devreye girdiğinde ise (yanılmıyorsam) kırmızı olarak yanar ve ihtiyaç ortadan kalkınca söner.
Manuelde ayrıca, kontak çevirirken yapılan kontrolde lamba sönmez ise 3 uyarı sesi vereceği belirtilmiş.

HDC1

HDC2

TC

Dixie'nin söylediklerine ek olarak; eğer HDC devredeyse, HDC ışığı yeşil olmalı.

nucleoss' Alıntı:

Merhabalar bursadan yaziyorum bir ay once 2001 td5 aldim arazide cektigim videolari izlerken yokus asagi hep on iki lastigin kizakladigini farkettim fren yapinca onler kitliyor daha sonra yokus inis sistemini denedim ama surekli dit dit otuyor ama bi etki hissetmedim bugunde abs yi denemek istedim 70 le giderken ani fren yaptigimda abs pedalda hisdetirmiyor ve onler kizakladi ama panelde abs yada herhengi bir uyari yok hersey normal kontagi actigimda yanip 2-3 sn sonra sonuyor problemle ilgili tecrube yasayan varmi acaba destek olabilirmisiniz

Merhabalar bursadan yaziyorum bir ay once 2001 td5 aldim arazide cektigim videolari izlerken yokus asagi hep on iki lastigin kizakladigini farkettim fren yapinca onler kitliyor daha sonra yokus inis sistemini denedim ama surekli dit dit otuyor ama bi etki hissetmedim bugunde abs yi denemek istedim 70 le giderken ani fren yaptigimda abs pedalda hisdetirmiyor ve onler kizakladi ama panelde abs yada herhengi bir uyari yok hersey normal kontagi actigimda yanip 2-3 sn sonra sonuyor problemle ilgili tecrube yasayan varmi acaba destek olabilirmisiniz
ABS sistemin çalışıyor görünse de çalışmıyor. Cihaza bağlatıp tecrübeli ustaya göstermen gerekiyor. Ama land rover servis olursa iyi olur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR