''Discovery'' Uzaya Atatürk Fotoğrafı Götürecek

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ceranus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,281

ceranus

Tabanvay-Offroad Grubu
Yer
ANKARA
Son görevine Kasım ayında çıkacak uzay mekiği ''Discovery'', bu yolculuğunda Atatürk'ün fotoğrafı ve 90. yılını kutlayan Anadolu Ajansı'nın logosunu da uzaya götürecek.

Uluslararası Uzay istasyonu'ndan (ISS), 2005 yılının aralık ayında astronot Bill McArthur ile telsiz aracılığıyla görüşmeyi başaran, ''uzaydaki astronotla telsiz bağlantısı kuran ilk Türk amatör telsizci'' olarak bilinen Ali Rıza Özsaran, İzmir'deki Uzay Kampı Türkiye'de, 2003'te öğrencilere telsizcilik eğitimi verdiği sırada, internet adresinden NASA'nın faaliyetlerini takip etmeye başladığını söyledi.

Özsaran, NASA'nın bir süre önce internet sitesi üzerinden Discovery ile Endeavour'un son kez uzaya gideceğini duyurduğunu ifade ederek, ''NASA, uzaya gidecek mekiğin bilgisayarına fotoğraf ve isim gönderilebileceğini açıkladı. İnternet aracılığıyla gönderilen resimler, mekikle birlikte uzaya çıkacak'' dedi.

Bunun üzerine Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafını uzaya göndermeye karar verdiğini ve kayıt yaptırdığını belirten Özsaran, sözlerine şöyle devam etti:

''Discovery'nin 1 Kasımda uzaya hareket etmesi planlanıyor. Görev süresi 10 gün. Yani 10 Kasımda uzaydaki görevinde olacak. Ben de böyle anlamlı bir zamanda Atatürk'ün resminin uzayda yer almasının güzel olacağını düşündüm. Atamızın çok fotoğrafı var. Ben, bana göre en anlamlılarından birini seçtim. Ulu Önderimizin Türk Bayrağı önünde, imzalı fotoğrafı ölüm yıl dönümünde uzayda olacak. Atatürk'ün fotoğraftaki bakışı da 'İstikbal Göklerdedir' sözünü anımsatıyor. Discovery, 11 Kasımda görevini tamamlayıp gelecek. NASA 12 Kasımda, kayıt yaptıranlara fotoğrafın uzaya çıktığına dair sertifika gönderecek.''

Ali Rıza Özsaran, 90. yılını kutlayan Anadolu Ajansının logosunun da Discovery'de yer alması için kayıt yaptırdığını dile getirerek, ''Atatürk, 'Anadolu Ajansı Türkiye'nin sesini bütün dünyaya duyuracaktır' demişti. Şimdi logoyu uzaya gönderiyoruz. Böylece, Atatürk'ün kurduğu en önemli kuruluşlardan Anadolu Ajansı, 90. yılında Türkiye'nin sesini uzayda da duyuracak'' diye konuştu.

Alıntı: ntvmsnbc

Etiketler
Ynt: ''Discovery'' Uzaya Atatürk Fotoğrafı Götürecek

Sonunda resimde olsa hak eden biri çikiyor uzaya

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR