Dizel Araç Almak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MuratHoca6887 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,974

MuratHoca6887

Ana Kamp
Arkadaşlar malum son zamanlarda piyasada dizel araçların üretimleriyle ilgili bol bol haberler çıkıyor. Birkaç marka üretimini durdurdu zaten.
Forumda bu konu belki vardır ben bulamadım konu açayım dedim.
Diğer forumlarda bulduğum sohbetlerde de konu hep benzinli/dizel tartışmasına dönmüş.(amacım benzinli/dizel karşılaştırması değil)
Benim sizlerle konuşmak istediğim; sizce ülkemizde dizel araçların durumu ne olur? Dizel araç mı almak daha mantıklı yoksa Hybrid ya da elektrikli araçlar almak mantıklı?
Dizel motorlu araçların üretimindeki azalma ileri ki yıllarda mazot fiyatlarını nasıl etkiler?
Mesela bundan 5 yıl sonra mazot 8 TL olup benzin 4 TL olur mu?(Fiyatları salladım örnek olsun diye lütfen fiyatlara takılmayın) Yani aradaki fiyat farkı tam tersine döner mi?
Şimdi aldığımız dizel bir aracı ileride satmaya kalktığımızda nasıl etkileniriz?
Vs vs.. Bunun gibi bir çok düşünce var aklımda..
Sizinde görüşlerinizi merak ediyorum.
SAYGILAR..

Etiketler
Gidişat belli,elektrikli araçlar,bilgisayarların kullandığı sürücüsüz araçlar,uçan araçlar diye gidecek.Torunların dizel araç kullanmayacaklarından adım gibi eminim:smiley:

Gidişat belli,elektrikli araçlar,bilgisayarların kullandığı sürücüsüz araçlar,uçan araçlar diye gidecek.Torunların dizel araç kullanmayacaklarından adım gibi eminim:smiley:

-Dizel motorların egzoz emisyonlarını gittikçe zorlaştırıyorlar. Teknojisi ve fiyatları çok artıyor.
-Hibrid sistemler gelişiyor.
-Elektrikli araçlar gelişiyor.
-Akü sistemleri gelişiyor.
- Dizel ihtiyac azalacağından yakıt fiyatı benzinle eş olabilir yakında.
-Benzinli motorların verimi de yükseliyor.
-Dizel motorların bakım masrafı çok artıyor.

Önümüzdeki 10 yıl sorun olmaz ama sonrası karanlık bence.

Öncelikle neden dizel araca ihtiyacınız var? Eğer sedan türü araç ise bence düşünmeyin.
Çok uzun yol yapıyorsanız zaten aracın canını 5-6 senede çıkartırsınız, alabilirsiniz.
Tork lazım derseniz benzin-turbolular da artık tork canavarı.
Şirkette 1.2 Turbolu -benzinli Nissan var. Uzun yolda banamısın filan demiyor , vergisi vs de çok az.
Çok gerekmedikce alınmaz artık bence dizel araç. Hesap yapmanız lazım :smiley:

-Dizel motorların egzoz emisyonlarını gittikçe zorlaştırıyorlar. Teknojisi ve fiyatları çok artıyor.
-Hibrid sistemler gelişiyor.
-Elektrikli araçlar gelişiyor.
-Akü sistemleri gelişiyor.
- Dizel ihtiyac azalacağından yakıt fiyatı benzinle eş olabilir yakında.
-Benzinli motorların verimi de yükseliyor.
-Dizel motorların bakım masrafı çok artıyor.

Önümüzdeki 10 yıl sorun olmaz ama sonrası karanlık bence.

Öncelikle neden dizel araca ihtiyacınız var? Eğer sedan türü araç ise bence düşünmeyin.
Çok uzun yol yapıyorsanız zaten aracın canını 5-6 senede çıkartırsınız, alabilirsiniz.
Tork lazım derseniz benzin-turbolular da artık tork canavarı.
Şirkette 1.2 Turbolu -benzinli Nissan var. Uzun yolda banamısın filan demiyor , vergisi vs de çok az.
Çok gerekmedikce alınmaz artık bence dizel araç. Hesap yapmanız lazım :smiley:

Dizel araç bana her zaman daha sıcak gelmiştir nedense ama dizel araç almak istememin en büyük nedeni başka seçenek olmayışı. Çünkü büyük SUV sınıfında 7 koltuklu elektrikli bir araç yok malesef.
Ha Range Rover cadillac volvo xc90 gibi bazı marka modellerde var istediğim şartlarda 7 koltuklu vs. Ama onları almak için loto falan tutturmam lazım :smiley:
Otomobil tarzı araçları sevmiyorum. Var zaten 1 tane eşimin aracı. Ben kendim için 4x4 yüksek, çıtır offroad yapacağım bir araç alacam kısmet olursa. Bayadır bakıyorum zaten ama ağırdan alıyorum. Aklıma takılan bu konulardan dolayı biraz.
Otomobil alacak olsaydım şu an yeni toyota corolla hybridi almıştım çoktan o_O Çok hoşuma gitti araç ama sevmiyorum otomobil sınıfını.
Sizin açıklamalarınız gerçekten insanı dizelden soğutur bu arada :smiley:
SAYGILAR

Uzun yıllar lpg'li araçlar kullandıktan sonra turbodizelimi buldum. Mutluyum. Dizelin verdiği his harika.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10 sene boyunca yollarda olurlar piyasadan kalkmaz sonrasında rağbet azalır tamamen kalkmaz

Yıllar önce bir BP yetkilisi "biz sadece petrol şirketi değiliz, enerji şirketiyiz. Bir gün hidrojen ya da elektrik kökenli enerjiye dönüşüm gündeme gelirse bizim kararımız ve katkımız olmadan gerçekleşemez." demişti. Şu anda temiz enerji olan elektrik ile çalışan otomobillere geçişi engelleyecek hiç bir teknik kısıtlama yok. Ama yukarıdaki cümledeki ticari kısıtlamalar var. Bence petrol ticari bir meta olma özelliğini sürdürdükçe biz daha çoookkk dizel araçlara bineriz. (Gönlümden geçen ise, kamu teşvikleri ile mevcut motorların elektrik motoruna dönüşümünün acilen yapılması ve benzin-dizel hükümranlığının sona ermesidir.)

Yıllar önce bir BP yetkilisi "biz sadece petrol şirketi değiliz, enerji şirketiyiz. Bir gün hidrojen ya da elektrik kökenli enerjiye dönüşüm gündeme gelirse bizim kararımız ve katkımız olmadan gerçekleşemez." demişti. Şu anda temiz enerji olan elektrik ile çalışan otomobillere geçişi engelleyecek hiç bir teknik kısıtlama yok. Ama yukarıdaki cümledeki ticari kısıtlamalar var. Bence petrol ticari bir meta olma özelliğini sürdürdükçe biz daha çoookkk dizel araçlara bineriz. (Gönlümden geçen ise, kamu teşvikleri ile mevcut motorların elektrik motoruna dönüşümünün acilen yapılması ve benzin-dizel hükümranlığının sona ermesidir.)
Şu an piyasada %100 elektrikli araç üreten tesla var bildiğim kadarıyla. Ve onun ikinci el araçlarının en düşük fiyatlısı 450 bin tl.. Bu şekilde bir dönüşüm olacaksa olmasın.
Şu an piyasada 130.bin tl ye alabileceğimiz bir aracın aynı donanım marka vs elektriklisi olsun en az 250.bin tl olur.
Diyeceğim o ki bu dönüşüm yine parası olana yarar. Bana ve benim gibi orta halli insanlara yaramaz. Şahsi düşüncem bu.
SAYGILAR

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,083
Kaydolan Son Üyemiz
b00zt

Çevrimiçi üyeler

Geri